Рішення № 80629403, 22.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.03.2019
Номер справи
640/19707/18
Номер документу
80629403
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 березня 2019 року № 640/19707/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпровизнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_1) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (03186, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

1) визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення позивачу встановленого при звільненні розміру пенсії з 77% до 70% від грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з розрахунку 77% грошового забезпечення;

3) зобов'язати відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Позиція позивача.

Позивач зазначає, що перебував на дійсній військовій службі в Збройних силах та Службі безпеки України з 26.11.1987 по 23.12.2013. Наказом Голови СБУ від 23.12.2013 № 1526-ос позивача звільнено з військової служби за станом здоров'я відповідно до п/п. «а» пункту 61 та п/п. «б» п. 63 Положення про проходження військової служби за контрактом та кадрової служби у СБУ.

Вислуга склала на 23.12.2013 - 29 років 00 місяців 21 день, у т.ч. календарна 26 років 00 місяців 27 днів.

З 24.12.2013 позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення.

Листом від 10.07.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із зазначенням, що у травні 2018 отримав перераховану пенсію. За підрахунками УПФУ при розрахунку граничної суми підвищення пенсії відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 № 103 безпідставно знижено відсотковий основний розмір пенсії з 77% до 70%. Позивач просив проводити розрахунок із ставки 77% суми грошового забезпечення.

У листі від 24.07.2018 № 45187/02/Ш-3609 відповідач повідомив, що з 01.05.2014 Законом від 27.03.2014 № 1166-VII внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262-XII та максимальний розмір пенсії за вислугу років з цієї дати не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Перерахунок проведено з 01.01.2018 виходячи з цієї максимальної величини.

Позивач вважає такі дії протиправними та вважає, що при перерахунку раніше призначених пенсій мають діяти ті норми, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент призначення пенсії, а зазначені зміни стосуються порядку призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Позиція відповідача.

Відповідач у відзиві на позов заперечив проти його задоволення. В частині зменшення відсоткового нарахування пенсії, відповідач послався на Закон України від 27.03.2014 № 1166-VII, яким внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262-XII та максимальний розмір пенсії встановлений на рівні не менше 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою від 24.12.2018 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, в порядку ст. 263 КАС України.

Встановлені судом обставини.

Дослідивши та оцінивши наявні докази, у т.ч. матеріали пенсійної справи, пояснення учасників справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд зазначає наступне.

Так, у даному випадку учасниками справи не заперечуються та не спростовуються обставини перебування позивача на пенсійному обліку, події та їх дати, зазначені учасниками справи, обставини звернення до відповідача та отримання відмови у здійсненні перерахунку у раніше визначеному розмірі пенсії - 77%, що підтверджується матеріалами даної справи та пенсійної справи, а відтак вказані факти, є встановленими.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Так, 27 березня 2014 року прийнято Закон № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон N 1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону N 2262-XII: у частині другій статті 13 цифри "80" замінено цифрами "70". Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Між тим, стаття 13 Закону N 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону N 2262-XII ні Законом N 3668-VI, ні Законом N 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Постанова КМУ N 45 і Постанова КМУ N 103 (постанова № 103 частково скасована рішенням ОАС м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18; рішення залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019) також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону N 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону N 2262-XII, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону N 3668-VI та Закону N 1166-VII не зазнала.

Відтак, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача відносно зменшення розміру пенсії у відсотковому значенні із зобов'язанням встановити, перерахувати та виплатити позивачу пенсію у розмірі відсоткового значення - 77% від сум відповідного грошового забезпечення (з урахуванням вже виплачених сум) та провести перерахунок у відсотковому значенні з 01.01.2018, з дати, зазначеній УПФУ від 24.07.2018 № 45187/02/Ш-3609 як дати початку застосування ставки у розмірі 70%.

Відтак, позов підлягає задоволенню, як зазначено вище.

Крім того, враховуючи важливість та значимість для позивача обставин, пов'язаних із поновленням його прав та забезпеченням реального виконання судового рішення, на підставі ч. 2 ст. 14 та ч. 1 ст. 382 КАС України суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням даного судового рішення та зобов'язати відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, 241 - 246, 250, 251, 255, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Больварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) щодо зменшення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1) встановленого розміру пенсії з 77% до 70% від грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Больварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) за період з 01 січня 2018: встановити, провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1) пенсію виходячи з розрахунку - 77% відповідного грошового забезпечення з урахуванням вже виплачених сум.

Встановити судовий контроль за виконанням даного судового рішення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДР: 42098368) подати до суду протягом п'ятнадцяти календарних днів з дати набрання законної сили рішенням суду звіт про виконання судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя О.А. Кармазін