Рішення № 80629258, 22.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.03.2019
Номер справи
826/13412/18
Номер документу
80629258
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 березня 2019 року № 826/13412/18

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., при секретарі судового засідання Кириллові М.С. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомПриватного підприємства "ОККО-Контракт"до Головного управління ДФС у м. Києвіпровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині,

представник позивача - Яцишин Ульяна Михайлівна (довіреність від 01.07.2018 № ОК-2018/17),

представник відповідача - Рибак Алла Юріївна (довіреність від 10.01.2019 № 74/26-15-10-10-17),

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство "ОККО-Контракт" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у м. Києві, про скасування податкового повідомлення-рішення від 08.06.2018 № 0336621207 в частині.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.08.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за загальними правилами позовного провадження, призначено підготовче судове засідання. Ухвалою від 27.11.2018 закрито підготовче провадження та призначити судове засідання для розгляду справи по суті.

Позові вимоги обґрунтовано тим, що позивачем податкова накладна від 30.03.2018 № 4347 належним чином, в установлені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України терміни, а саме, 15.04.2018, була направлена засобами електронного зв'язку (через електронний кабінет) до ДФС для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, водночас відповідачем в порушення вимог вказаної норми протягом операційного дня не було надіслано квитанцію в електронному форматі про підтвердження прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної, а вона була надіслана лише 16.04.2018 о 14:12. Представник позивача у судовому засідання підтримала позовні вимоги.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав суду відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що за результатами камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладених та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладених позивача встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за січень - березень 2018 року. Представник позивача у судовому засіданні заперечив проти позовних вимог.

Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні. Під час судового розгляду справи, судом встановлено наступне.

15.04.2018 Приватним підприємством "ОККО-Контракт" за допомогою електронного кабінету направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 30.03.2018 № 4347.

16.04.2018 о 14:12 позивачем отримано квитанцію № 1 про прийняття податкової накладної.

17.05.2018 Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладених та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладених Приватного підприємства "ОККО-Контракт" за січень - березень 2018 року.

За результатами перевірки складено акт від 17.05.2018 № 5830/26-15-12-07-20/36248687, яким встановлено порушення граничних строків реєстрації 8-ми податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за січень - березень 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладених, зокрема, податкової накладної від 30.03.2018 № 4347 на суму 20000000,00 грн. на 1 день.

08.06.2018 на підставі зазначеного акту перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення №336621207, яким застосовано штраф на загальну суму 2032866,24 грн.

Позивач не погоджуючись з податковим повідомленням - рішенням від 08.06.2018 № 336621207 в частині застосування штрафу на суму 2000000,00 грн. звернувся з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що права та інтереси за захистом яких позивач звернувся до суду були порушені з огляду на наступне.

Спірні правовідносини мали місце в період з 15.04.2018 по 08.06.2018, а отже до них мають застосовуватись норми права чинні на момент їх існування.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Пунктами 2 та 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 встановлено, що операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Відповідно до пунктів 4 та 5 вказаного Порядку до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації. Податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200 1.3, 200 1.9 статті 200 1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній / розрахунку коригування.

Відповідно до пунктів 12 та 13 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки. За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Згідно з пунктами 14 та 15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС. У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Отже реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов'язком постачальника товарів чи послуг, якому кореспондує обов'язок ДФС, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Якщо протягом операційного дня платнику податків не надіслано квитанцію про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її подання.

Позивачем 15.04.2018 о 18 год. 34 хв. було відправлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 30.03.2018 № 4347 за допомогою платного програмного забезпечення М.е.doc., використовуючи ІТЄ «Єдине вікно подання електронної звітності». зазначений факт підтверджується Протоколом подій щодо документу (файлу) 26560036248687J1201009100000131910320182656.XML в програмному забезпеченні "М.Е.Doc" та листом - відповіддю ТОВ "БІЗНЕС-БАЛАНС" від 27.04.2018, копії яких наявні в матеріалах справи.

Відповідачем доказів та обґрунтувань на підтвердження того, що позивачем податкова накладна від 30.03.2018 № 4347 була направлена на Реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних не 15.04.2018 о 18 год. 34 хв. суду надано не було.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином у суду відсутні підстави для висновку про те, що податкова накладна від 23.03.2018 № 4347 була подана до ДФС не 15.04.2018.

Квитанція № 1 щодо податкової накладеної 30.03.2018 № 4347 була сформована та надіслана позивачу 16.04.2017 о 14 год. 12 хв.

Таким чином, оскільки квитанція щодо податкової накладеної була сформована та направлена позивачу після закінчення операційного дня відповідно до положень абзацу 10 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна від 30.03.2018 №4347 вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.04.2018.

Податковим повідомленням - рішенням на позивача накладено штраф на підставі пункті 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України за порушення позивачем граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації 8 податкових накладних, зокрема, податкової накладеної від 30.03.2018 № 4347 на 1 день, а саме у зв'язку з її реєстрацією 16.04.2018 у розмірі 2000000,00 грн.

Пунктом 109.1 статті 109 Податкового кодексу України встановлено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

З огляду на зазначене враховуючи те, що позивачем були вчинені дії з метою реєстрації податкової накладної від 30.03.2018 № 4347 в межах строку, наданого Податковим кодексом України для реєстрації такої накладної, однак податкова накладна не була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, при цьому, причини її неприйняття зазначені в отриманій позивачем квитанції спростовуються наявними в матеріалах справи документами, суд дійшов висновку про те, що позивач не може бути притягнутий до відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної від 30.03.2018 № 4347, оскільки ним вчинено всі дії щодо реєстрації податкових накладних в межах встановлених Податковим кодексом України строків для реєстрації таких податкових накладних, однак така реєстрація не відбулася з незалежних від нього причин.

Таким чином, податкове повідомлення - рішення від 08.06.2018 № 336621207, в частині накладення на позивача штрафу у розмірі 2000 000,00 грн., є протиправним та підлягає скасування.

З огляду на викладене, керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Приватного підприємства "ОККО-Контракт" (04070, м. Київ, вул. Набережно-Хрещатицька, 15-17/18, код ЄДРПОУ 36248687) до Головного управління ДФС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині. - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 08.06.2018 № 0336621207 в частині визначення штрафу в сумі 2 000 000,00 грн. (два мільйони грн. 00 коп.) .

3. Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980) на користь Приватного підприємства "ОККО-Контракт" (04070, м. Київ, вул. Набережно-Хрещатицька, 15-17/18, код ЄДРПОУ 36248687) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 30000,00 грн. (тридцять тисяч грн. 00 коп.).

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.П. Огурцов