
Справа № 560/535/19
РІШЕННЯ
іменем України
21 березня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С.
за участю:секретаря судового засідання Литвинюк К.Б. представника позивача ОСОБА_1 представника відповідача - Гринишина І.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неподання до Міністерства внутрішніх справ України заяви (рапорту) та висновку щодо виплати грошової допомоги. Також просить зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошову допомогу у зв'язку із встановленням II групи інвалідності.
В обґрунтування вимог позивач зазначає про те, що відповідно до Закону України від 20 грудня 1990 року №565-ХІІ "Про міліцію" він набув право на отримання одноразової грошової допомоги як інвалід ІІ групи у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Посилається на те, що в лютому 2016 року його було звільнено зі служби в поліції, після чого 23.03.2016 року йому було встановлено ІІІ групу інвалідності. Причиною інвалідності визнано захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ України.
ОСОБА_3 у 2018 році повторно пройшов огляд у Хмельницькій обласній медико-соціальній експертній комісії, якою позивачу встановлено II групу інвалідності. Причиною інвалідності визнано захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ України.
З метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності він звернувся з заявою (рапортом) встановленого законом зразка до ліквідаційної комісії УМВС України у Хмельницькій області.
Розглянувши заяву позивача, голова ліквідаційної комісії УМВС України у Хмельницькій області надав письмове повідомлення від 18 лютого 2019 року №29/К-26 із зазначенням підстав відмови у призначенні одноразової грошової допомоги.
У вказаному документі зазначено, що позивач після служби в ОВС проходив службу в поліції, з якої і був звільнений, а тому можливе право на виплату одноразової допомоги виникло у нього саме на підставі Закону України "Про Національну поліцію", а відтак Ліквідаційна комісія УМВС України не уповноважена приймати рішення про виплату йому одноразової допомоги як колишньому поліцейському.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду.
Ухвалою від 01 березня 2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.
Судове засідання призначене на 21.03.2019 року.
20 березня 2019 року до суду надійшов відзив на адміністративний позов, у якому відповідач зазначає, що ОСОБА_3 подав рапорт на ім'я начальника УМВС України в Хмельницькій області про звільнення з органів внутрішніх справ в зв'язку з переходом в установленому порядку на службу до Національної поліції. Наказом № 331 о/с від 06 листопада 2015 року УМВС України в Хмельницькій області ОСОБА_3 звільнений з органів внутрішніх справ.
Одночасно з поданням рапорту про звільнення позивачем подано заяву про прийняття його на службу до Національної поліції. 07 листопада 2015 року ОСОБА_3 прийнято на службу в поліцію. Відповідач вважає, що з моменту призначення позивача на відповідну посаду в поліції, він може набути право на отримання одноразової грошової допомоги як працівник поліції, оскільки звільнявся він також з органів поліції.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, вказуючи на те, що звільнення позивача зі служби в органах внутрішніх справ та прийняття на службу в органи поліції не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про міліцію".
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві, зазначивши про те, що у діях ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області відсутні ознаки протиправності. Посилається на те, що дія постанови КМУ № 850 від 21.10.2016 року не поширюється на працівників поліції, звільнених за власним бажанням з органів поліції, а тому підстав для направлення до МВС України висновку щодо виплати грошової допомоги немає.
З будь-якими іншими заявами сторони до суду не звертались.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази та перевіривши обставини у справі, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 проходив службу в органах внутрішніх справ та наказом УМВС України в Хмельницькій області № 331 о/с від 06 листопада 2015 року був звільнений з органів внутрішніх справ.
Наказом тимчасово виконуючого обов'язки начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області 7 листопада 2015 року ОСОБА_3 прийнято на службу в поліцію.
Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 02.03.2016 року №31 о/с ОСОБА_3 був звільнений зі служби в поліції за власним бажанням з 17.02.2016 року.
23.03.2016 року Хмельницькою обласною медико-соціальною експертною комісією позивачу було встановлено ІІІ групу інвалідності, причина інвалідності - захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ України.
16.07.2018 року позивач пройшов повторний огляд, на підставі якого медико-соціальною експертною комісією встановлено II групу інвалідності, причина інвалідності пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується довідкою МСЕК № АВ 1118108, копія якої є у справі.
07 лютого 2019 року позивач звернувся з заявою (рапортом) до Ліквідаційної комісії УМВС України у Хмельницькій області з метою нарахування та виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності.
Розглянувши заяву ОСОБА_3, голова Ліквідаційної комісії УМВС України у Хмельницькій області направив письмове повідомлення від 18 лютого 2019 року №29/К-26 із зазначенням підстав відмови у призначенні одноразової грошової допомоги.
У повідомленні зазначається про те, що позивач після служби в ОВС проходив службу в поліції і був звільнений з неї. Відтак, дія постанови КМУ № 850 від 21.10.2016 року не поширюється на працівників поліції, звільнених за власним бажанням з органів поліції, натомість позивач може набути право на виплату одноразової допомоги відповідно до Закону України "Про Національну поліцію".
Оцінюючи дії та рішення відповідача суд враховує наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
До набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано Законом України "Про міліцію" та Порядком № 850.
Відповідно до статті 23 Закону № 565-XII у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, зокрема, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
На виконання зазначеної норми Кабінет Міністрів України постановою № 850 від 21 жовтня 2015 року затвердив «Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції». Постанова набрала чинності 31 жовтня 2015 року.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Згідно з пунктом 5 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII "Про Національну поліцію" (набрав чинності 7 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон № 565-XII.
Разом з тим, за змістом пункту 15 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом № 565-XII зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом № 580-VIII.
Згідно з частиною першою статті 97 Закону № 580-VIII одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті працівника поліції внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Частиною другою статті 97 Закону № 580-VIII встановлено, що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, наказом Міністерства внутрішніх справ України 11 січня 2016 року затверджено Порядок № 4, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок № 4).
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського (пункт 3 розділу ІІІ Порядку № 4).
Відповідно до пункту 5 розділу III Порядку № 4 для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
Рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги приймає керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції), у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови (пункт 2 розділу IV Порядку № 4).
Відтак, як Порядком № 850, так і Порядком № 4 регламентовано, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності подається за останнім місцем служби, виплата такої допомоги також проводиться за останнім місцем служби.
Одночасно, право на отримання одноразової грошової допомоги обумовлено наявністю визначених законодавством підстав, зокрема, захворювання особи повинно бути пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ або з проходженням служби в поліції.
Разом з тим, в законодавстві існувала прогалина щодо нормативно-правового регулювання спірних правовідносин, оскільки не було визначено порядок виплати одноразової грошової допомоги особам, які після звільнення з органів внутрішніх справ продовжили службу в Національній поліції та яким інвалідність встановлена внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, але під час служби в органах поліції або після звільнення з органів поліції.
Вирішуючи питання визначення порядку та належного органу, до компетенції якого входить призначення та виплата одноразової грошової допомоги поліцейському, якому інвалідність встановлена внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, але після звільнення з органу поліції, Верховний Суд у постанові від 12 березня 2019 року у справі № 822/1667/16 прийшов до висновку, що оскільки реалізація права на одноразову допомогу здійснюється за останнім місцем служби особи, виплата такої допомоги повинна здійснюватись органами Національної поліції на підставі норм Закону № 580-VIII та відповідно до Порядку № 4.
Верховний суд зазначив, що про обґрунтованість такого висновку свідчать і подальші зміни в законодавстві, що регулює спірні правовідносини.
Так, Міністерством внутрішніх справ України прийнято наказ від 12 вересня 2016 року № 916 «Про внесення зміни до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського», яким пункт 5 розділу I Порядку № 4 доповнено підпунктом 4 стосовно випадків, за яких призначається одноразова грошова допомога.
За його змістом встановлення інвалідності поліцейському внаслідок захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час проходження служби в органах внутрішніх справ, є також обставиною, за якої поліцейському призначається одноразова грошова допомога.
Крім того, задля усунення прогалини в законодавстві 8 червня 2017 року було прийнято Закон України № 2097 «Про внесення змін до статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги поліцейському», яким право на отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності розповсюдили також на поліцейських, у яких втрата працездатності настала внаслідок захворювання або поранення, отриманого внаслідок виконання завдань міліції або під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного закону, який набрав чинності 12 липня 2017 року, установлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності мають поліцейські з числа осіб, зазначених у пунктах 3-6 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", які визнані інвалідами або отримали поранення до набрання чинності цим Законом.
Відтак, поліцейський, який проходить службу в поліції, у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про національну поліцію», виплата якої здійснюється відповідним підрозділом Національної поліції за останнім місцем служби поліцейського на підставі Порядку №4.
В судовому засіданні встановлено, що 7 листопада 2015 року ОСОБА_3 був прийнятий на службу до Головного управління Національної поліції, тобто, саме з цієї дати на нього, як на поліцейського, поширюються норми Закону № 580-VIII, а порядок та умови призначення одноразової грошової допомоги урегульовано Порядком № 4.
Отже, належним органом, до якого позивач повинен був звернутись з заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги та до повноважень якого належить розгляд такої заяви, є Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області.
Таким чином, Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області на даний час не має повноважень розглядати та приймати рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги.
Зважаючи на це, суд вважає, що відповідач діяв в межах наданих йому повноважень та відповідно до вимог закону, відтак рішення та дії відповідача є законними, обґрунтованими і не підлягають визнанню їх протиправними.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 22 березня 2019 року
Позивач:ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7,Хмельницький,Хмельницька область,29017 , код ЄДРПОУ - 08592336)
Головуючий суддя І.С. Козачок