Рішення № 80628710, 22.03.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2019
Номер справи
520/1978/19
Номер документу
80628710
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан ОСОБА_1, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 березня 2019 р. № 520/1978/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 (вул. Пушкіна, 94, м. Барвінкове Харківської області) до начальника Барвінківського відділення Балаклійського відділу Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_3 (вул. Б. Хмельницького, 15, м. Барвінкове Харківської області) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому просив визнати бездіяльність начальника Барвінківського відділення Балаклійського відділу Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_3 за запитом від 18 лютого 2019 року, а саме: надання неповної інформації на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. Зобов'язати начільника Барвінківського відділення Балаклійського відділу Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_3 надати повну інформацію на запит на інформацію від 18 лютого 2019 року, а саме: надати інформацію чи сплачений боржником у виконавчому провадженні № 58045627 за виконавчим листом Харківського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2018 року виконавчий збір у розмірі 16692 грн.? Надати інформацію чи має у користуванні земельні ділянки начальник Барвінківського відділення Балаклійського відділу Головного управління Національної поліції в Харківській області-Туренко А. М. і якщо так, долучити копії відповідних правовстановлюючих документів? Подати інформацію, якщо за попереднім питанням відповідь «так», чому ці дані, тобто отримання доходу від використання земельних ділянок не знайшли свого підтвердження у щорічних деклараціях ОСОБА_3? Надати інформацію, якщо за попереднім питанням відповідь «ні» - чи допускає при цьому ОСОБА_3 порушення земельного, податкового законодавства та Закону України «Про запобігання корупції»? Надати інформацію, чи відповідає вимогам Закону України «Про дорожній рух» та Правилам дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 та Закону України "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України з реформування сфери паркування транспортних засобів" облаштування на проїзній частині вулиці Освіти у м. Барвінкове Харківської області поблизу магазину "Люкс" майданчику для паркування транспортних засобів?

Відповідно до положень ст.ст.171, 263, 257 КАС України розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам за адресами, вказаними в позовній заяві.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи адміністративного позову, суд дійшов наступного.

Судовим розглядом встановлено, що 18 лютого 2019 року позивачем ОСОБА_2 начальнику Барвінківського відділення Балаклійського відділу Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_3 було подано запит відповідно до ст.ст.3, 19, 20 ЗУ «Про доступ до публічної інформації».

25 лютого 2019 року начальником СВ Барвінківського відділення Балаклійського відділу Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_1 було надано інформацію на зазначений запит № 575/М9-68/ДМ/19.

Посилаючись на те, що надана відповідачем відповідь містить неповну інформацію на його запит, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до ст.1 ЗУ «Про інформацію» інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному

вигляді.

Згідно ст.1 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію (ч.2 ст.5 ЗУ «Про доступ до публічної інформації»).

Статтею 12 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання (п.1 ч.1 ст.13 ЗУ «Про доступ до публічної інформації»).

За правилами ст.14 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об’єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Згідно ст.19 зазначеного Закону запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі. Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника. Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо.

У разі якщо з поважних причин (інвалідність, обмежені фізичні можливості тощо) особа не може подати письмовий запит, його має оформити відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації, обов'язково зазначивши в запиті своє ім'я, контактний телефон, та надати копію запиту особі, яка його подала.

Частиною 1 статті 22 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19цього Закону.

Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником (ч.3 ст.22 ЗУ «Про доступ до публічної інформації»).

У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис (ч.4 ст.22 ЗУ «Про доступ до публічної інформації»).

Пунктом 6 ч.1 ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено обов'язок розпорядника інформації надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об’єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Отже, розпорядник інформації повинен надати відповідь на письмовий запит запитувача інформації, при цьому, відповідь повинна бути повною, достовірною та точною.

В іншому випадку, розпорядник інформаціє має надати вмотивовану відмову у наданні запитуваної інформації, у разі наявності підстав, врегульованих ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

У відзиві на адміністративний позов відповідачем зазначено, що 22 лютого 2019 року ОСОБА_2 надано відповідь на його запит в повному обсязі, в тому числі і на його вимоги, визначені в позовній заяві.

Зокрема, відповідач вказує, що сплата виконавчого збору ОСОБА_3 виконавчий збір за виконавчим провадженням № 58045627 в сумі 16692 грн. стосується особисто ОСОБА_3 і цією інформацією Барвінківське відділення Балаклійського відділу ГУПН в Харківській області не володіє. Стосовно перебування у власності ОСОБА_3 земельних ділянок було надано відповідь, що начальник Барвінківського відділення Балаклійського відділу ГУПН в Харківській області ОСОБА_3 не має. Питання визначення законності облаштування на проїжджій частині вулиці Освіти у м. Барвінкове Харківської області поблизу магазину «Люкс» майданчику для паркування транспортних засобів не входить до компетенції начальника Барвінківського відділення Балаклійського відділу ГУПН в Харківській області ОСОБА_3, про що також була надана відповідь. Також надано відповідь, що в 2017-2018 роках протоколи про адміністративні правопорушення за невиконання водіями вимог п.п.15.9 і 15.10 ПДР, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306 працівниками Барвінківського відділення Балаклійського відділу ГУНП в Харківській області на проїжджій частині по вул. Освіти в м. Барвінкове біля магазину «Люкс» не складалися.

Проте, всупереч положенням п.6 ч.1 ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" надана відповідачем відповідь є неповною інформацією за всіма поставленими позивачем у запиті питаннями.

Доказів на підтвердження обставини, на які посилається відповідач, як у наданій 25.02.2019 інформації, так і у відзиві на адміністративний позов, суду не надано, що перешкоджає можливості перевірити дійсність зазначеного в контексті, чи дійсно було надано затребувану інформацію та чи є така інформація повною, достовірною та точною.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчиненої бездіяльності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, а також приписи статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов'язковості судових рішень та відсутності об'єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 262, 263 КАС України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 (вул. Пушкіна, 94, м. Барвінкове Харківської області) до начальника Барвінківського відділення Балаклійського відділу Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_3 (вул. Б. Хмельницького, 15, м. Барвінкове Харківської області) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати бездіяльність начальника Барвінківського відділення Балаклійського відділу Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_3 за запитом від 18 лютого 2019 року, а саме: надання неповної інформації на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Зобов'язати начільника Барвінківського відділення Балаклійського відділу Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_3 надати повну інформацію на запит на інформацію від 18 лютого 2019 року, а саме:

надати інформацію чи сплачений боржником у виконавчому провадженні № 58045627 за виконавчим листом Харківського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2018 року виконавчий збір у розмірі 16692 грн.?;

надати інформацію чи має у користуванні земельні ділянки начальник Барвінківського відділення Балаклійського відділу Головного управління Національної поліції в Харківській області - ОСОБА_3 і якщо так, долучити копії відповідних правовстановлюючих документів?;

подати інформацію, якщо за попереднім питанням відповідь «так», чому ці дані, тобто отримання доходу від використання земельних ділянок не знайшли свого підтвердження у щорічних деклараціях ОСОБА_3?

надати інформацію, якщо за попереднім питанням відповідь «ні» - чи допускає при цьому ОСОБА_3 порушення земельного, податкового законодавства та Закону України «Про запобігання корупції»?;

надати інформацію, чи відповідає вимогам Закону України «Про дорожній рух» та Правилам дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 та Закону України "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України з реформування сфери паркування транспортних засобів" облаштування на проїзній частині вулиці Освіти у м. Барвінкове Харківської області поблизу магазину "Люкс" майданчику для паркування транспортних засобів?

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Єгупенко