
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
Справа № 500/688/19
23 березня 2019 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів, головуючого судді Баранюка А.З., суддів Осташа А.В., Мандзія О.П., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї документами довіреної особи від кандидата в Президенти України ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 до Окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 163 з виборів Президента України 31 березня 2019 року про визнання бездіяльності незаконною та зобов’язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду 23 березня 2019 року звернувся ОСОБА_4 - довірена особа від кандидата в Президенти України ОСОБА_1 із позовною заявою, у якій позивач просить суд:
- визнати бездіяльність окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 163 від 16 березня 2019 року про залишення без розгляду подання до складу дільничних виборчих комісій кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 протиправною;
- зобов'язати окружну виборчу комісію з виборів Президента України територіального виборчого округу № 163 прийняти подання кандидатів до складу дільничних виборчих комісій від кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 від ОСОБА_5 - уповноваженого представника довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3.
Відповідно до ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з’ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За приписами ст. 12 Закону України «Про вибори Президента України» суб'єктами виборчого процесу є: 1) виборець; 2) виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону та Закону України «Про Центральну виборчу комісію»; 3) кандидат на пост Президента України, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; 4) партія, яка висунула кандидата на пост Президента України; 5) офіційний спостерігач від партії - суб’єкта виборчого процесу, від кандидата на пост Президента України, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Статтею 67 Закону передбачено, що кандидат на пост Президента України може мати не більше п'яти довірених осіб в єдиному загальнодержавному виборчому окрузі та по одній довіреній особі у кожному територіальному окрузі. Довірена особа кандидата повинна відповідати вимогам, зазначеним у частині другій статті 66 цього Закону.
Довірені особи кандидата ведуть агітацію за обрання його Президентом України, сприяють кандидату на пост Президента України у проведенні виборчого процесу, представляють інтереси кандидата у відносинах з виборчими комісіями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, засобами масової інформації, об'єднаннями громадян, виборцями.
Відповідно до ч.1 ст. 273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб’єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб’єкти ініціювання референдуму.
В даній позовній заяві позивачем зазначено довірену особу від кандидата в Президенти України ОСОБА_1 - ОСОБА_4.
Водночас, позовна заява підписана уповноваженим представником довіреної особи ОСОБА_4 ОСОБА_5.
Згідно із ч. 2 ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Частиною 1 ст. 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені, у тому числі, довіреністю фізичної особи.
До позовної заяви ОСОБА_5 долучив довіреність від 07 березня 2019 року, якою ОСОБА_4 уповноважив фізичних осіб, зокрема, ОСОБА_5, вносити від імені ОСОБА_4 до окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів подання щодо кандидатур до складу виборчих комісій.
Зокрема, довіреністю передбачено, що зазначені у ній особи «понесуть документи в ОВК».
Жодних інших повноважень ОСОБА_4, у тому числі, щодо звернення до суду, ОСОБА_5 не надавав.
Таким чином, ОСОБА_4, як довірена особа, може особисто звертатися до суду із позовною заявою (підписувати та подавати) в інтересах кандидата на пост Президента України ОСОБА_1.
Водночас, таку позовну заяву може подати інша особа, за умови отримання відповідної довіреності. Разом з тим, така позовна заява повинна бути підписана довіреною особою кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 - ОСОБА_4
Суд звертає увагу на те, що такого суб'єкта виборчого процесу як уповноважений представник довіреної особи кандидата на пост Президента України Законом України «Про вибори Президента України» не передбачено.
Пунктом 3 ч.4 ст. 169 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Таким чином, позовна зава ОСОБА_5 підлягає поверненню.
Крім цього, постановою Центральної виборчої комісії від 12 березня 2019 року № 534 «Про окремі питання діяльності окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №163» достроково припинено повноваження усього складу окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №163 у зв’язку із порушенням нею Закону України «Про вибори Президента України».
Відповідно до п. 4 резолютивної частини цієї постанови зобов’язано окружну виборчу комісію з виборів Президента України територіального виборчого округу №163, після сформування її нового складу, до 16 березня 2019 року утворити дільничні виборчі комісії з виборів Президента України в межах територіального виборчого округу №163 з неухильним дотриманням вимог Закону України «Про вибори Президента України».
Згідно із частинами 1 та 2 ст. 24 Закону України «Про вибори Президента України» дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за вісімнадцять днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше дев’яти осіб.
Право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (по одній особі до однієї виборчої комісії від одного кандидата) мають кандидати на пост Президента України.
15 березня 2019 року ОСОБА_5 звернувся із поданням в Окружну виборчу комісію з виборів Президента України територіального виборчого округу №163 про включення до складу дільничних виборчих комісій у ТВО № 163 кандидатур членів ДВК від кандидата в Президенти України ОСОБА_1.
Рішенням Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №163 від 16 березня 2019 року № 10 «Про утворення дільничних виборчих комісій в межах територіального виборчого округу №163» утворено кількісний та персональний склад ДВК з призначенням голів, заступників голів та секретарів відповідних ДВК в межах ТВО №163 згідно з додатком №3.
20 березня 2019 року листом № 3 відповідач повідомив ОСОБА_5 про залишення без розгляду його подання.
Отже, подання ОСОБА_5 від 15 березня 2019 року було розглянуто Окружною виборчою комісією з виборів Президента України територіального виборчого округу №163 саме 16 березня 2016 року та прийнято зазначене рішення.
Частиною 4 ст. 270 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.
Згідно із ч. 6 ст. 273 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п’ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Таким чином, позивач мав право звернутися до суду із даним позовом протягом п’яти днів з дня прийняття рішення Окружною виборчою комісією з виборів Президента України територіального виборчого округу №163 від 16 березня 2019 року №10, тобто, до 24-00 год. 20 березня 2019 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 270 КАС України днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Таким чином, суд вважає, що позовна ОСОБА_4 подана поза межами строків оскарження рішень, дій, бездіяльності окружної виборчої комісії.
Пунктом 9 ч.4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу, тобто, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом.
Враховуючи те, що позовна зава подана до суду 23 березня 2019 року, суд вважає, що позовну заяву слід повернути позивачу.
Керуючись статтями 169, 270, 273, 274 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву довіреної особи від кандидата в Президенти України ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом двох днів.
Головуючий суддя Баранюк А.З.
Суддя Осташ А.В.
Суддя Мандзій О.П.
Копія вірна
Суддя Баранюк А.З.