
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2019 р. Справа № 480/533/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту захисту економіки Національної поліції України про стягнення невиплаченої суми індексації та компенсації за втрату частини доходу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з Департаменту захисту економіки Національної поліції України невиплачену суму індексації грошового забезпечення за лютий 2016 року – жовтень 2017 року в розмірі 3375,17 грн та суму компенсації за втрату частини доходу за несвоєчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за лютий 2016 року – жовтень 2017 року, починаючи з 1 листопада 2017 року. Позовні вимоги мотивує тим, що в період з 14.08.1999 р. по 06.11.2015 р. він проходив службу в органах внутрішніх справ. Наказом від 06.11.2015 р. № 429 о/с був звільнений з органів внутрішніх справ, з 07.11.2015 р. наказом від 11.11.2015 р. № 158 о/с прийнятий на службу в Національну поліцію України. Наказом від 02.11.2017 р. № 326 о/с звільнений зі служби в поліції з 13.11.2017 р. за п. 7 (за власним бажанням) ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію".
На підставі ч. 5 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" грошове забезпечення позивача підлягає індексації відповідно до закону, однак у період проходження служби в Департаменті захисту економіки Національної поліції України, а саме з листопада 2015 року по жовтень 2017 року, щомісячне грошове забезпечення, що виплачувалося позивачу, не індексувалося та відповідні суми індексації не виплачувалися. На звернення до відповідача з заявою про виплату суми індексації грошового забезпечення за лютий 2016 року – вересень 2017 року в розмірі 3001,32 грн отримав відмову, мотивовану тим, що право на індексацію грошового забезпечення поліцейських наступило після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782 про внесення змін до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078. Вважає таке рішення відповідача протиправним та зазначає, що відмова виплатити суму індексації його грошового забезпечення за лютий 2016 року – жовтень 2017 року порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що з огляду на положення ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078, до жовтня 2017 року включно у поліцейських було відсутнє право на індексацію грошового забезпечення, у зв’язку з чим у Департамента були відсутні правові підстави для нарахування та виплати позивачу суми індексації грошового забезпечення в період з лютого 2016 року по жовтень 2017 року. За таких обставин при нарахуванні та виплаті позивачу індексації грошового забезпечення з листопада 2017 року та при наданні на його звернення листів-відмов у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення за вказаний період відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства і в межах наданих повноважень. Просив у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити.
У судове засідання представник відповідача не прибув, у відзиві на позовну заяву просив розглянути справу без його участі.
Заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в період з 14.08.1999 р. по 06.11.2015 р. ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ.
Наказом начальника УМВС України в Сумській області від 06.11.2015 р. № 429 о/с позивач був звільнений з органів внутрішніх справ згідно з п. 9 розділу XI Закону України "Про національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ за п. 64 "з" (у зв’язку із переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади).
З 07.11.2015 р. наказом голови Національної поліції України від 11.11.2015 р. № 158 о/с позивач прийнятий на службу в Національну поліцію України.
Наказом заступника голови Національної поліції України – начальника ДЗЕ Національної поліції України від 02.11.2017 р. № 326 о/с позивач звільнений зі служби в поліції з 13.11.2017 р. за п. 7 (за власним бажанням) ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (а.с.24,29).
31.01.2019 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про виплату суми індексації грошового забезпечення за лютий 2016 року – вересень 2017 року в розмірі 3001,32 грн.
Листом від 04.02.2019 р. позивача повідомлено, що право на індексацію грошового забезпечення поліцейських наступило після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782 про внесення змін до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078, а саме стосовно доповнення абзацу п’ятого після слова "військовослужбовців" словом "поліцейських" (а.с.30-31,32).
Суд вважає, що відмова Департаменту захисту економіки Національної поліції України виплатити позивачу суму індексації грошового забезпечення є необґрунтованою та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" (далі – Закон).
Відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 94 Закону поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
З матеріалів справи вбачається, що в період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року позивач проходив службу в Департаменті захисту економіки Національної поліції України. На підставі ч. 5 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" грошове забезпечення позивача підлягає індексації відповідно до закону.
Правове регулювання інституту оплати праці наведено у розділі VI Кодексу законів про працю України.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Такий порядок регулює Закон України "Про індексацію грошових доходів населення", який визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, та Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078, який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Враховуючи, що період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року позивач проходив службу в Національній поліції України, його грошове забезпечення підлягає індексації.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Прожитковий мінімум для відповідних соціальних і демографічних груп населення на 2016 рік визначений у статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" та в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить: з 1 січня 2016 року – 1378 гривень, з 1 травня – 1450 гривень, з 1 грудня – 1600 гривень.
Прожитковий мінімум в розрахунку на місяць для працездатних осіб на 2017 рік визначений у статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" і складає з 1 січня 2017 року – 1600 гривень, з 1 травня – 1684 гривні, з 1 грудня – 1762 гривні.
Відповідно до абз. 4 п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Як вбачається із копій розрахункових листів, отримуваний позивачем дохід у спірний період щомісячно перевищував прожитковий мінімум для працездатних осіб (а.с.34-39), відповідно, за основу для розрахунку щомісячних сум індексації має братися визначений Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб у відповідні місяці.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Таким центральним органом виконавчої влади є Державна служба статистики України (Держстат), який на запит позивача надав індекси споживчих цін (індекси інфляції) по Україні за період з листопада 2015 року по листопад 2017 року (а.с.40).
Відповідно до абз. 5 п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Критерії виплати грошового забезпечення, зокрема, поліцейським Національної поліції, визначають Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 квітня 2016 року N 260 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 р. за N 669/28799.
Відповідно до п. 11 розділу I вказаного Порядку грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Таким чином, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, належна до виплати позивачу сума індексації грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по жовтень 2017 року складає 3375,17 грн.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, відмовивши у виплаті позивачу суми індексації грошового забезпечення, не дотримався вимог Закону України "Про Національну поліцію", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078, таке рішення не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про стягнення з Департаменту захисту економіки Національної поліції України невиплаченої суми індексації грошового забезпечення за лютий 2016 року – жовтень 2017 року в розмірі 3375,17 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру. До таких належить, зокрема, заробітна плата (грошове забезпечення).
Відповідно до ст. 3 вказаного Закону сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
З метою реалізації Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" Кабінетом Міністрів України постановою від 21 лютого 2001 р. N 159 затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, дія якого поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Відповідно до п. 4 вказаного Порядку сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.
Таким чином, з урахуванням зазначених норм та беручи до уваги встановлений судом факт протиправної невиплати відповідачем суми індексації грошового забезпечення, позивачу належить до виплати також сума компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків виплати суми індексації грошового забезпечення у розмірі 400,63 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 40004) до Департаменту захисту економіки Національної поліції України (код ЄДРПОУ 40108578, вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601) про стягнення невиплаченої суми індексації та компенсації за втрату частини доходу – задовольнити.
Стягнути з Департамента захисту економіки Національної поліції України на користь ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення у розмірі 3375 (три тисячі триста сімдесят п’ять) грн. 17 коп.
Стягнути з Департамента захисту економіки Національної поліції України на користь ОСОБА_1 суму компенсації за втрату частини доходу у розмірі 400 (чотириста) грн. 63 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах
Повне рішення складене 18 березня 2019 року.