
Справа № 420/5491/18
УХВАЛА
21 березня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменко К.С., при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника позивача про встановлення способу і порядку подальшого виконання рішення суду (вх.№9724/19 від 18.03.2019 року) по справі №420/5491/18 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛАНИСТЕР” до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0217151210 від 24.10.2018 року,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю “ЛАНИСТЕР” до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0217151210 від 24.10.2018 року.
Рішенням суду від 09.01.2019 року позовні вимоги задоволені повністю.
Ухвалою П’ятого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2019 року апеляційна скарга відповідача - ГУ ДФС в Одеській області була повернута апелянту.
18.03.2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача (вхідний №9724/19), в якій він просить встановити подальший спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.01.2019 року по справі №420/5491/18 в Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а саме: після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішення суду орган ДФС на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов’язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платнику податків.
Вказана заява була розглянута в судовому засіданні 21.03.2019 року з викликом представників сторін.
Представник позивача підтримав доводи заяви, зазначивши, що відповідач не виконує вимоги ПК України щодо включення сум відшкодування ПДВ позивачу до Реєстру, не дивлячись на набрання законної сили рішення від 09.01.2019 року. Представник відповідача подав письмову заяву від 21.03.2019 року про заперечення проти доводів представника позивача та зазначив, що ГУ ДФС в Одеській області не є уповноваженою особою по веденню Реєстру та не може вчинити дії з внесення даних до нього, хоча на виконання рішення суду по цій справі від 09.01.2019 року ГУ ДФС в Одеській області виключило суму донарахування ПДВ за податковим повідомленням-рішенням №0217151210 від 24.10.2018 року з ІКП позивача.
Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд на підставі положень ст.378 КАС України, приходить до висновку про необхідність задоволення заяви позивача з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч.3 ст.378 КАС України).
Аналізуючи вищенаведені норми права, колегія суддів зазначає, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 12.04.2018 року (справа №759/1928/13-а).
Як встановлено з матеріалів справи, суд для відновлення права позивача визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення №0217151210 від 24.10.2018 року.
18.03.2019 року листом №4604/С/15-32-12-02-10 “Про надання інформації” ГУ ДФС в Одеській області повідомило товариство, що управління не буде вносити зміни до реєстру заяв про відшкодування ПДВ щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування з ПДВ податковим повідомленням-рішенням №0217151210 від 24.10.2018 року у зв'язку із тим, що відповідне не передбачено рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09.01.2019 року.
Таким чином, ГУ ДФС в Одеській області фактично відмовило товариству у виконанні рішення суду, яке набрало законної сили, що стало підставою звернення товариства до суду з вказаною заявою для встановлення способу і порядку виконання вказаного судового рішення від 09.01.2019 року.
При цьому, суд звертає увагу на те, що платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до ст.200 ПК України та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених п.200.11 ст.200 ПК України - за результатами перевірки, зазначеної у п.76.3 ст.76 ПК України, що проводяться відповідно до ПК України.
Відповідно до пп.“г” п.200.12 ст.200 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
У випадках, передбачених підпунктами “а”, “г” і “ґ” п.200.12 ст.200 ПК України, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Відповідно до п.200.15 ст.200 ПК України у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов’язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов’язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
Крім того, відповідно до Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Пунктом 3 частиною 7 Порядку передбачено, що інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
У разі коли за результатами перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган ДФС не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника податку або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов’язаний внести відповідні дані до Реєстру.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду орган ДФС на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов’язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку.
З огляду на вказані норми чинного законодавства обов’язок внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника кореспондується та прямо пов'язаний з моментом узгодження суми, а саме: з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення (що було предметом розгляду справи №420/5491/18).
Таким чином, суд вважає, що вказана заява про зміну способу та порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.01.2019 року є продовженням провадження у справі №420/5491/18 щодо відновлення порушеного права товариства на повернення суми бюджетного відшкодування згідно скасованого податкового повідомлення-рішення №0217151210 від 24.10.2018 року, оскільки виникли обставини, що істотно ускладнюють виконання вказаного рішення.
Вказаний висновок суду цілком узгоджується з позицією П’ятого апеляційного адміністративного суду, яка висловлена в постанові цього суду від 12.03.2019 року по справі №1540/3040/18 (номер судового рішення у ЄДРСР - 80384375) та яку, згідно положень ч.4 ст.78 КАС України, суд застосовує до спірних правовідносин щодо відповідача – ГУ ДФС в Одеській області для визначення неправомірної поведінки суб’єкту владних повноважень та наявності у ГУ ДФС в Одеській області повноважень для відновленням прав позивача, що не підлягає повторному доведенню під час розгляду цієї заяви.
На підставі наведеного, керуючись ст.378 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ :
Заяву представника позивача ТОВ «ЛАНИСТЕР» від 18.03.2019 року (вхідний №9724/19) задовольнити.
Встановити подальший порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/5491/18 від 09.01.2019 року в Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а саме: після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішення суду орган ДФС на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов’язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платнику податків.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення судом.
Ухвала може бути оскаржена до П’ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її отримання.
Суддя Єфіменко К.С.