Рішення № 80628005, 22.03.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2019
Номер справи
320/6466/18
Номер документу
80628005
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 березня 2019 року м. Київ № 320/6466/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Головенко О.Д., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області та виконуючого обов'язки Ірпінського міського голови Попсуй Анастасії Вікторівни про визнання бездіяльності неправомірною,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області та виконуючого обов'язки Ірпінського міського голови Попсуй Анастасії Вікторівни про визнання неправомірною бездіяльність при підготовці та проведенні громадських обговорень містобудівної документації «Оновлення генерального плану міста Ірпінь» та громадських слухань «Оновлення генерального плану міста Ірпінь», які відбулися 30.11.2018.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідачами були проведенні громадські слухання щодо оновлення генерального плану міста, однак вважає, що дані громадські слухання були проведенні з порушенням вимог Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а також Порядку проведення громадських слухань, у зв'язку з тим, що повідомлення про проведення громадських слухань розміщено не у строки встановленні діючим законодавством.

На думку позивача така бездіяльність відповідача порушує його права, як члена територіальної громади під час ініціювання та проведення заходів з підготовки загально міських громадських слухань під час розроблення проекту містобудівної документації «Оновлення генерального плану міста Ірпінь Київської області».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 провадження у справі було відкрито за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.01.2019 за заявою позивача судом було проведено заміну відповідача з Ірпінської міської ради Київської області на Виконавчий комітет Ірпінської міської ради Київської області та залучено у якості другого відповідача виконуючого обов'язки Ірпінського міського голови Попсуй Анастасію Вікторівну.

Крім того, від позивача 26.12.2018 надійшла заява про зміну предмету позову.

26 лютого 2019 року підготовче провадження у справі було закрито та призначено справу до розгляду по суті.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідачів проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову, також надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначає, що про громадські слухання щодо обговорення містобудівної документації «Оновлення генерального плану міста Ірпінь» було повідомлено вчасно та у відповідності до вимог чинного законодавства.

Також 12.03.2019 від учасників справи надійшли заяви про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Частиною 3 ст. 194 КАС України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Крім того, 14.03.2019 від представника відповідачів надійшли додаткові пояснення у справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення учасників справи, оглянувши письмові докази, які були надані сторонами, суд вважає, що у задоволені позову слід відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 30.11.2018 у актовій залі Ірпінської міської ради (вул. Шевченка, 2-а, м. Ірпінь, Київська обл.) було проведено громадські слухання «Оновлення генерального плану міста Ірпінь», організатором громадських слухань виступала Ірпінська міська рада, в особі виконуючого обов'язки міського голови - секретаря ради Попсуй Анастасії Вікторівни.

Позивач вважає, що під час ініціювання та проведення заходів з підготовки загально міських громадських слухань під час розроблення проекту містобудівної документації «Оновлення генерального плану міста Ірпінь Київської області» відповідачами було порушено порядок щодо повідомлення громади про проведення вказаних громадських слухань, а саме оголошення було розміщено лише 29.11.2018 о 19 год. 30 хв.

Таким чином, позивач вказує на те, що посадовими особами органу місцевого самоврядування порушено низку законів та нормативно правових актів, а також Конституцію України, що призвело до порушення його права для надання свої пропозицій, як члена територіальної громади м. Ірпінь щодо розробки проекту містобудівної документації про оновлення генерального плану міста.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між учасниками справи, суд виходив з такого.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України «Про місцеве самоврядування» територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.

Громадські слухання - це форма безпосередньої участі членів територіальної громади міста в здійсненні місцевого самоврядування, (ст. 35 Статуту територіальної громади м. Ірпінь, затвердженого Рішенням Ірпінської міської ради, № 4581-64-УІ від 30.12.2014)

Мета громадських слухань полягає у спільному обговорені територіальної громади та органів (посадових осіб) місцевого самоврядування найбільш важливих питань місцевого самоврядування та прийняття відповідних рішень.

Як вже було встановлено судом, 30.11.2018 у актовій залі Ірпінської міської ради було проведено громадські слухання «Оновлення генерального плану міста Ірпінь», організатором громадських слухань виступала Ірпінська міська рада, в особі виконуючого обов'язки міського голови - секретаря ради Попсуй Анастасії Вікторівни.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Статтею 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що громадському обговоренню підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.

Замовники містобудівної документації зобов'язані забезпечити: оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними наслідками та наслідками для довкілля, у тому числі для здоров'я населення; оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, пояснювальної записки, розділу «Охорона навколишнього природного середовища» або звіту про стратегічну екологічну оцінку на своїх офіційних веб - сайтах, а також вільний доступ до такої інформації громадськості; реєстрацію, розгляд та врахування пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні; проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні; узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію; 6) оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

Оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні, проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськістю замовнику містобудівної документації.

Пропозиції громадськості подаються у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, який не може становити менш як 30 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні.

Пропозиції, подані після встановленого строку, не розглядаються.

Тобто, в даному випадку останнім днем подання пропозицій є 26.11.2018.

Громадські слухання щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні проводяться у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, але не раніше 10 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні.

Оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється у двотижневий строк з дня їх прийняття шляхом опублікування в засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення таких рішень на офіційних веб - сайтах замовників містобудівної документації.

Під час розгляду справи, судом було встановлено, оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні відбулося одночасно з повідомленням про проведення громадських слухань в м. Ірпінь, щодо врахування інтересів під час розроблення проекту містобудівної документації «Оновлення генерального плану м. Ірпінь, Київської області» на офіційному сайті, а також в газеті «Про Ірпінь» (спеціальний випуск від 26.10.2018).

Розгляд заяв та пропозицій, наданих в період громадських обговорень містобудівної документації «Оновлення генерального плану м. Ірпінь Київської області» оформлено у вигляді протоколу і опубліковано на офіційному сайті 27.11.2018, про що свідчать прінскріни з офіційного веб - сайту Ірпінської міської ради.

Згідно Порядку проведення громадських слухань проектів містобудівної документації на місцевому рівні (Порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні від 25.05.2011 № 555) оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх подання розробником до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради шляхом розміщення матеріалів (планшетів, макетів) у визначеному органом місцевого самоврядування місці та інформування громадян через розповсюдження брошур і повідомлень, засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення інформації на офіційному веб - сайті відповідного органу місцевого самоврядування.

Повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації має містити: інформацію про мету, склад та зміст містобудівної документації, викладену у скороченій та доступній для широкої громадськості формі; основні техніко-економічні показники, зокрема графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації; відомості про замовника та розробника проектів містобудівної документації та підстави для їх розроблення; інформацію про місце і строки ознайомлення з проектом містобудівної документації; інформацію про посадову особу органу місцевого самоврядування, відповідальну за організацію розгляду пропозицій; 6) відомості про строк подання і строк завершення розгляду пропозицій; 7) інформацію стосовно запланованих інформаційних заходів (презентація, прилюдне експонування, телевізійні програми, публічні конференції тощо).

Згідно ст. 35 Статуту територіальної громади м. Ірпінь, затвердженого рішенням Ірпінської міської ради від 30.12.2014 № 4581-64-VІ, визначено, що громадські слухання є однією з форм безпосередньої участі територіальної громади міста в здійсненні місцевого самоврядування.

Також, ст. 3 Положення про громадські слухання визначені основні засади проведення громадських слухань, які на думку суду під час громадських слухань (обговорень), які відбулися 30.11.2018, не порушено.

Громадські слухання мають відкритий характер. Кожен може взяти участь у громадських слуханнях.

Відповідно до ст. 12 Положення про організацію та проведення громадських слухань членів громади повідомляють невідкладно з моменту прийняття посадовими особами відповідного розпорядження, але не пізніше семи календарних днів до дня їх проведення.

Інформаційні повідомлення про організацію та проведення громадських слухань та відповідні матеріали обов'язково розміщуються на офіційному веб - сайті та в офіційному друкованому виданні ради, комунальних ЗМІ. Також вони можуть поширюватися в будь - яких інших ЗМІ, соціальних медіа, соціальних мережах, усіма доступними способами з метою ознайомлення з ними якомога більшої кількості членів громади.

В інформаційному повідомленні має бути вичерпна інформація про дату, час і місце проведення громадських слухань, їх ініціатора, предмет, а також про те, де, в які дні та години члени громади можуть ознайомитися з матеріалами громадських слухань у приміщенні ради чи іншому пристосованому для цього приміщенні.

Оголошення про дату, час, місце і предмет громадських слухань також розміщується на дошках оголошень міста Ірпінь.

Відповідно до ст. 21 Положення про організацію та проведення громадських слухань за результатами обговорення предмета громадських слухань простою більшістю голосів учасників з правом голосу ухвалюється рішення громадських слухань, про що зазначається в протоколі, у даному випадку Протокол проведення громадських слухань в м. Ірпінь щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проекту містобудівної документації «Оновлення генерального плану м. Ірпінь, Київської області» від 30.11.2018.

Відповідно до ст. 26 Положення про організацію та проведення громадських слухань - громадські слухання визначаються такими, що не відбулися, в таких випадах: оголошення про проведення громадських слухань поширене з порушенням вимог, передбачених ст. 12 цього Положення; кількість посадових чи службових осіб органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів, комунальних підприємств, організацій або юридичних осіб, діяльність яких є предметом громадських слухань, перевищує 50% учасників слухань, які мають право голосу; вчинення інших дій чи бездіяльності, які призвели до грубого порушення прав членів громади.

Крім того, представник відповідачів повідомив суд, що позивач не є учасником громадських слухань, у зв'язку з тим, що він був присутній під час обговорення 30.11.2018, але не реєструвався для прийняття участі в громадських слуханнях, і відповідно не голосував, як це передбачено ст. 15 - 16 Положення про громадські слухання.

Суд наголошує на тому, що чинним законодавством України передбачено право будь - якого зацікавленого члена громади зареєструватися і брати участь в громадських слуханнях. Як правило, зацікавленість полягає в здобутті певних благ, в відновлені порушеного права, або ж рішення, яке приймається, якимось чином може вплинути на права і обов'язки особи, погіршити становище особи.

Щодо посилань позивача на факт того, що громадські слухання, які відбулися 30.11.2018 були проведені у робочий час, у приміщенні актового зала, який не вмістить всіх мешканців міста Ірпінь (50 тис. осіб), у зв'язку з чим порушено ст. 10 Положення про громадські слухання, суд вважає їх безпідставними.

Статтею 13 Положення про громадські слухання визначено, що кожен може взяти участь у громадських слуханнях. Члени громади приходять на слухання вільно, відповідно до оголошення про громадські слухання. Якщо приміщення, в якому призначено проведення слухань, не може вмістити всіх бажаючих членів громади, голова зобов'язаний призначити додаткові слухання в порядку передбаченому цим Положенням.

На думку суду, бажаючі члени громади були зареєстровані для участі в громадських слуханнях, про що свідчать списки громадян міста, які пройшли реєстрацію, і вільно голосували за «Оновлений генеральний план м. Ірпінь».

Під час громадських слухань було зареєстровано 345 громадян, а тому кількість можливого перебування громадян в актовому залі Ірпінської міської ради є реальною.

Зокрема, суд наголошує на тому, що відповідачами було надано до суду докази, які підтверджують факт повідомлення громади м. Ірпінь про проведення громадських слухань вчасно та в передбаченому законом порядку, а саме прінскрін з офіційного веб - сайту Ірпінської міськї ради та спецвипуск газети «Про Ірпінь» від 26.10.2018, що виходить на місцевому рівні та має Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації № 21038-10838 від 15.10.2014.

На думку суду такі повідомлення є достатніми та належними засобами щодо повідомлення громади про проведення громадських слухань.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду у справі 463/1230/16-а від 19.09.2018, а саме опублікування в газеті повідомлення про проведення громадських слухань є достатнім доказом про сповіщення громади міста про майбутні громадські слухання.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач як суб'єкт владних повноважень довів суду правомірність своїх дій під час проведення громадських слухань 30.11.2018.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд -

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Головенко О.Д.