
Справа № 591/6169/18
Провадження № 2/591/776/19
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2019 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді Сидоренко А.П.
з участю секретаря судового засідання - Майбороди А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Суми в спрощеному позовному провадження з повідомленням учасників справи цивільну справу за позовною заявою Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої грошової допомоги,-
в с т а н о в и в:
18 жовтня 2018 року позивач Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В обґрунтування вимог зазначив, що управління соціального захисту населення Сумської міської ради відповідно до рішення Сумської міської ради від 27 січня 2016 року №»254-МР «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради та їх загальну чисельність» 05 травня 2016 року реорганізовано у департамент із правонаступництвом всіх прав та обов'язків управління.
Відповідно до п.2 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано а бо стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної' агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно з пунктом 5 Порядку передбачено, що для отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (грошова допомога) уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та пред'являє паспорт громадянина України та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються.
На підставі заяв Відповідача від 06.05.2015, 01.06.2015, 03.12.2015, 01.06.2016, 01.12.2016, 01.06.2017 та відповідних документів, поданих до управління, їй, як уповноваженому представнику сім'ї, була призначена грошова допомога щомісяця з 01.06.2015 по 02.06.2015, з 03.06.2015 по 02.12.2015, з 03.12.2015 по 28.04.2016, з 01.06.2016 по 30.11.2016, з 01.12.2016 по 31.05.2017, з 01.06.2017 по 30.11.2017 року.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта з'ясовано, що ОСОБА_2 у власності має квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до п. 6 Порядку грошова допомога не призначається, коли будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внтрішньо перемішених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони; відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення / частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах! ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях. Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Призначена відповідачу грошова допомога була припинена з 01.06.2015 року (рішення департаменту від 12.12.17 року), кошти грошової допомоги були виплачені по 30.11.2017 року включно. В спірний період грошова допомога була виплачена у розмірі 25577 грн. 07 коп. Відповідач частково повернула на рахунок департаменту борг в сумі 19115,41 грн., залишок до стягнення складає - 6461,66 грн.
Відповідно до пункту 11 Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги протягом трьох діб з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимоги уповноваженого органу.
Відповідачу було направлено лист-повідомлення з пропозицією повернути безпідставно отримані бюджетні кошти на рахунок департаменту в добровільному порядку (лист від 04.06.2018 №12.01-28/4018/07). До цього часу належна до повернення сума боргу в розмірі 6461 грн. 66 коп. не повернута.
Посилаючись на зазначені обставини, просить суд стягнути з відповідача на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради суму безпідставно отриманої грошової допомоги у розмірі 6461,66 грн. та судові витрати в сумі 1762, 00 грн.
В судове засідання представник позивача не з'явився, подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності, позов підтримав в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась. Про день та час розгляду справи повідомлялася судом належним чином, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень).
Зі згоди позивача, викладеної в письмовій заяві представника, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
В зв'язку з неявкою сторін в судове засідання, фіксація судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалась, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 20 січня 2015 року ОСОБА_2 була взята на облік, як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 29 квітня 2015 року №5924003597 (а.с.7).
Відповідно до заяви про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 06 травня 2015 року відповідач ОСОБА_2 звернулась до позивача за призначенням тимчасової державної допомоги для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.6).
Також ОСОБА_2 зверталась до відповідача за призначенням тимчасової державної допомоги для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг з відповідними заявами від 01.06.2015 року (а.с.12), 03.12.2015 року (а.с. 15), 01.06.2016 року (а.с.19), 01.12.2016 року (а.с.22), 01.06.2017 року (а.с.29).
Рішеннями Департаменту від 07.07.2015 року (а.с.13), від 15.07.2015 року (а.с.14), від 08.12.2015 року (а.с.18), від 06.06.2016 року (а.с.21), від 15.12.2016 року (а.с.28), від 15.06.2017 року (а.с.34) ОСОБА_2 призначалась тимчасова державна допомога для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг.
З витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта вбачається, що ОСОБА_2 у власності має квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.37).
Листом від 04 червня 2018 року №12.01-28/4018/07 Департамент звертався до ОСОБА_2 з пропозицією повернути безпідставно отримані бюджетні кошти на рахунок департаменту в добровільному порядку (а.с.54).
Рішенням Департаменту про відмову у наданні переміщеним особам допомоги на проживання від 12 грудня 2017 року ОСОБА_2 не призначена допомога, оскільки вона володіє житловим приміщенням не на окупованій території та не в зоні АТО (а.с.41).
З розрахунку Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради вбачається, що переплата допомоги внутрішньо переміщеним особам на ОСОБА_2 за період з 01 червня 2015 року по 30 листопада 2017 року становить 25 577 грн. 07 коп. (а.с.51). З позову Департаменту вбачається, що ОСОБА_2 добровільно сплатила 19 115 грн. 41 коп.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідно ч. 1 ст. 9 зазначеного Закону внутрішньо переміщена особа має право, зокрема на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права у пошуку та возз'єднанні членів сімей, які втратили зв'язок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоров'я; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.
Пунктом 2 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року передбачено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 11 зазначеного Порядку передбачено обов'язок уповноваженого представника сім'ї, якому призначено грошову допомогу, повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до п. 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органам факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачені обов'язки внутрішньо переміщених осіб, зокрема, у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік, вона зобов'язана відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту 11 Порядку, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Департамент поштою повідомляв відповідача про необхідність повернення надміру виплачених коштів. Проте, станом на день звернення до суду загальна сума надміру виплачених коштів не відшкодована на розрахунковий рахунок Департаменту.
Відповідно до ч. 1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Відповідно до ч. 2 даної статті положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
З приписів ч. 2 ст. 1214 ЦК України, глави 13 ЦК України (зокрема ст. ст.179,181,190,192 ЦК України) випливає, що норми ст. 1212 ЦК України повною мірою стосуються і випадків безпідставного набуття або збереження грошей.
Таким чином, оскільки відповідач в добровільному порядку не повернула надміру виплачені кошти, то вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а тому з відповідача на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради слід стягнути суму безпідставно отриманої допомоги для покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 6461 грн. 66 коп.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача необхідно стягнути на користь позивача сплачену при подачі позову суму судового збору 1762 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 19, 23, 81, 280-281, 284 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (місцезнаходження: м. Суми вул. Харківська, 35 код ЄДРПОУ 26440890) до ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) про стягнення безпідставно отриманої грошової допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради суму безпідставно отриманої допомоги для покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 6461 грн. 66 коп., а також судовий збір в розмірі 1762 грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте Зарічним районним судом м. Суми за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана до Зарічного районного суду м. Суми протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Позивач може оскаржити рішення суду безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.П. Сидоренко