Рішення № 80616234, 14.12.2018, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.12.2018
Номер справи
760/8804/17
Номер документу
80616234
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження №2-а/760/471/18

Справа №760/8804/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 грудня 2018 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі :

головуючого судді Усатової І.А.,

за участю секретаря Ковальської К.О.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Храпачевської О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Києві адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов'язання поновити раніше призначену пенсію -

ВСТАНОВИВ:

19.05.2017 ОСОБА_1 звернувся до Солом'янського районного суду міста Києва з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві та просив зобов'язати відповідача поновити раніше призначену пенсію з дати припинення її виплати, а саме: з 28.03.2017.

Позов обґрунтований тим, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення» з вересня 1999 року, однак, розпорядженням від 28.03.2017 виплата пенсії припинилася.

Позивач з такими діями категорично не погоджується, оскільки обмежень щодо одночасного отримання пенсії за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років діюче законодавство не містить.

Позивач також посилався на те, що відповідно до п. 16 роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 17.05.1922 «Про порядок застосування окремих статей Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до статті 58 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачуються в повному розмірі без урахування одержаного заробітку/доходу.

Позивач вказав на те, що трудові пенсії, в тому числі пенсії за вислугу років, призначені особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть виплачуватись в період будь-якої роботи, в тому числі і роботи, що дає право на пенсію за вислугу років. Пенсія за вислугу років особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, може призначатися в період роботи, яка дає право на пенсію за вислугу років. Саме таким чином, тобто в період роботи на таких посадах позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, призначена пенсія за вислугу років.

Позивач зазначив, що згідно з його пенсійною справою, а саме: з кожним з розпоряджень про призначення/перерахунок пенсії з моменту звернення позивача за призначенням пенсії відображено в графі «заявник» інформація про те, що він працює. В той же час органи Пенсійного фонду України є розпорядниками даних персоніфікованого обліку застрахованих осіб, а отже на постійній основі володіють інформацією про працевлаштування/звільнення застрахованих осіб.

Таким чином, позивач вважає протиправними дії відповідача щодо припинення

йому виплати пенсії.

Ухвалою судді від 24.05.2017 адміністративний позов залишено без руху.

18.09.2017 представником позивача усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою судді від 19.09.2017 у справі відкрито скорочене провадження.

06.11.2017 до суду надійшли заперечення представника Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві проти адміністративного позову, в якому сторона відповідача просила відмовити у задоволенні позову, посилаючись на безпідставність та необгрунтованість доводів позивача. Вказав, що ОСОБА_1 з вересня 2009 року перебуває на обліку в Управлінні та до 28.03.2017 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» як працівник льотного складу.

Представник відповідача посилався на те, що відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Вказав, що відповідно до п. 2.4 постанови правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) у разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.

Пояснено, що у зв'язку з виявленням факту працевлаштування позивача з 01.10.2015 на посаду, що дає право на призначення пенсії за вислугу років як працівнику льотного складу, а саме: на посаду штурмана-інструктора повітряного судна в ПрАТ «Авіакомпанія «Україна-АероАльянс», виплата пенсії 28.03.2017 йому була припинена.

Також зазначено, що в роз'ясненні Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1994 № 01-3/25-013-2 міститься наступне: відповідно до статті 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи яка дає право на цю пенсію. Дія цієї статті розповсюджується і на громадян, віднесених до категорій І, 2, 3, 4 згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян» які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до вищевказаного роз'яснення втратив чинність пункт 16 роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 17.05.1992 №17, на який позивач посилається у своєму позові.

У зв'язку з наведеним, сторона відповідача вважає ,що дії останнього відповідають нормам чинного законодавства, а підстави для поновлення пенсії позивачу на вказаний період відсутні.

Ухвалою судді від 09.11.2017 адміністративну справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою суду від 11.07.2018 здійснено заміну відповідача у справі Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві.

30.11.2018 на адресу суду від представника позивача та представника відповідача надійшли заяви про доручення до матеріалів справи документів.

У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позов та просили його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позову та просила відмовити у його задоволенні.

Суд, заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 17.11.1997 призначено пенсію, як працівнику льотного складу та пенсію як ліквідатору аварії Чорнобильської катастрофи категорії 2 (у 1986 році).

Встановлено, що до 28.03.2017 позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» як працівник льотного складу.

З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку з виявленням факту працевлаштування позивача з 01.10.2015 на посаду, що дає право на призначення пенсії за вислугу років як працівнику льотного складу, а саме: на посаду штурмана-інструктора повітряного судна в ПрАТ «Авіакомпанія «Україна-АероАльянс», Розпорядженням Правобережного ОУПФУ м. Київ №140705 від 28.03.2017, виплата пенсії за вислугу років на час роботи за спеціальністю припинилася.

Сторона відповідача у своїх запереченнях на позов вказує, що підставою для припинення виплати пенсії стала інформація зарахування позивача після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії та вказали, що на підставі запиту пенсійного фонду до ПрАТ «Авіакомпанія «Україна-АероАльянс», ними було отримано довідки з ПрАТ «Авіакомпанія «Україна-АероАльянс» вих. №235-1.2 від 29.04.2016 та вих. №281-1.2 від 14.06.2016.

У довідці ПрАТ «Авіакомпанія «Україна-АероАльянс» вих. №235-1.2 від 29.04.2016, зазначено, що ОСОБА_1 працює на посаді штурмана-інструктора повітряного судна АН-12 з 01.10.2015 по теперішній час. Згідно законодавства України про пенсійне забезпечення вищевказана посада відноситься до переліку посад, які дають право на призначення пенсії за вислугу років та пов'язана з виконанням польотів.

Як вбачається з довідки про нальот годин вих. №281-1.2 від 14.06.2016, виданої ПрАТ «Авіакомпанія «Україна-АероАльянс», ОСОБА_1 працює на посаді штурмана-інструктора повітряного судна АН-12 з 01.10.2015 по теперішній час. За вищевказаний період нальот годин ОСОБА_1 складає 01 год. 25 хв. Згідно законодавства України про пенсійне забезпечення вищевказана посада відноситься до переліку посад, які дають право на призначення пенсії за вислугу років та пов'язана з виконанням польотів.

Як пояснив у судовому засіданні позивач, у 2015 році йому запропонували працювати у ПрАТ «Авіакомпанія «Україна-АероАльянс», однак, йому не було відомо, що він був працевлаштований офіційно, йому не виплачували заробітної плати, у відпустки він не ходив, окрім того, не літав. Посилався на те, що, на його думку, зазначені довідки містять неправдиву інформацію. Також позивач та його представник у судовому засіданні вказали, що нальот годин для нарахування вислуги років на пенсію на пільгових умовах має становити 20 годин на рік.

Крім того, згідно довідки вих. №1.2-453 від 20.07.2017, виданої ПрАТ «Авіакомпанія «Україна-АероАльянс», ОСОБА_1 дійсно працював в ПрАТ «Авіакомпанія «Україна-АероАльянс» на посаді штурмана-інструктора повітряного судна Ан-12 з 01.10.2015 (наказ №99/ОС від 30.09.2015) по 17.04.2017 (наказ №39/ОС від 12.04.2017).

Крім того судом встановлено, що Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві 06 грудня 2017 року зверталося до Солом'янського районного суду міста Києва із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів в розмірі 176 758,64 грн. Вказаний позов був обгрунтований тим, що відповідач перебував на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримував пенсію за вислугу років працівникам льотного складу згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення» та у зв'язку з виявленням факту працевлаштування ОСОБА_1 з 01.10.2015 на посаду, що дає право на призначення пенсії за вислугу років як працівнику льотного складу, а саме: на посаду штурмана-інструктора повітряного судна в ПрАТ «Авіакомпанія «Україна-АероАльянс», виплата пенсії 28.03.2017 йому була припинена. Оскільки ОСОБА_1 вчасно не повідомив про працевлаштування, тому виникла переплата пенсії та індексації за період з 01.10.2015 по 31.03.2017 в розмірі 176 758 грн. 64 коп.

Рішенням Солом'янського районного суду міста Києва від 25.05.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного суду від 20.11.2018, у задоволенні позовних вимог Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України до ОСОБА_1 було відмовлено.

Так, позивач просить суд зобов'язати відповідача поновити раніше призначену йому пенсію з дати припинення її виплати, а саме: з 28.03.2017, на що суд зазначає наступне.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII) та Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Призначення пенсії за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу здійснюється відповідно до ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 року № 418 «Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу».

Даною постановою затверджений перелік посад працівників льотного складу, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років:

1) члени екіпажів повітряних суден та інших літальних апаратів;

2) льотно-інструкторський склад;

3) командно-льотний склад: керівники (їх заступники), інспектори й інші спеціалісти з льотної служби (льотної роботи) міністерств, відомств, управлінь, об'єднань, підприємтсв, установ, організації та їх структурних підрозділів, які мають діюче льотне свідоцтво і беруть участь в польотах у складі екіпажу повітряного судна або іншого літального аппарата;

4) парашутисти всіх найменувань, рятувальники, а також десантники-пожежники всіх найменувань, інструктори авіапожежної служби, керівники парашутних (парашутно-рятувальних, пошуково-рятувальних) підрозділів, працівники позаштатних і штатних парашутно-десантних груп, які здійснюють стрибки з парашутом або спуски (підйоми) на спеціальних спуско-піднімальних пристроях з вертольотів, що перебувають на висоті не менше 10 метрів.

Пунктом «а» частини 1 статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення», в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії, визначались умови, за яких окремі категорії працівників авіації і льотно-випробного складу мали право на пенсію за вислугу років, це зокрема, працівники льотного і льотно-випробного складу при вислузі років на цих посадах не менше 25 років у чоловіків.

Згідно Єдиних річних норм нальоту годин для нарахування вислуги років

на пенсію на пільгових умовах льотному складу авіації Збройних Сил України, затверджених Наказом Міністра оборони України № 9 від 12.01.2004, а саме: Розділом 1 затверджено такі норми нальоту: на літаках і вертольотах з реактивними та турбогвинтовими двигунами (один місяць за два місяці): винищувачах, фронтових бомбардувальниках, штурмовиках, розвідниках - 8 годин; дальніх надзвукових бомбардувальниках, на вертольотах, що базуються на кораблях, - 10 годин; навчально-тренувальних літаках - 15 годин; військово-транспортних і транспортних літаках - 20 годин; вертольотах - 15 годин. На літаках із поршневими двигунами (один місяць за півтора

місяця): навчальних, навчально-тренувальних і спеціальних літаках - 20 годин.

Як встановлено вище, після призначення пенсії за вислугу років у 1997 році, з 01.10.2015 по 12.04.2017, ОСОБА_1 продовжував працювати на посаді штурмана-інструктора повітряного судна, що дає право на пенсію за вислугу років.

Частиною 1 статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначені умови за яких особа має право на призначення пенсії, зокрема, пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Відповідно до порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.11.2005 року № 22-1 (зі змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1) у разі працевлаштування особи, якій призначено пенсію, вона повинна протягом 10 днів повідомити орган пенсійного фонду про факт працевлаштування шляхом подання заяви.

У разі працевлаштування (початку діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) після призначення пенсії особа повідомляє орган, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, про дату працевлаштування (початок діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи - підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання заяви. Заява може бути подана особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або надсилається поштовим відправленням.

При цьому, відповідно до пункту 2 частини другої статті 16 Закону особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (у тому числі копію трудової книжки із записом про працевлаштування та/або копію цивільно-правового договору).

У разі звільнення (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) особа повідомляє орган, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії про дату звільнення (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) шляхом подання заяви.

При цьому, відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 16 Закону особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (копію трудової книжки із записом про звільнення та/або копію цивільно-правового договору).

Відповідно до п. 2.4 постанови правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку) у разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набув чинності з 01.01.2004, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до пунктів 8, 9 ч. 2 ст. 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , виконавча дирекція Пенсійного фонду зобов'язана забезпечувати відповідно до закону організацію і своєчасне внесення відомостей про страхувальників і застрахованих осіб до системи персоніфікованого обліку; здійснювати відповідно до закону контроль за достовірністю поданих страхувальниками і застрахованими особами відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до п. 5 Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою КМУ від 4 червня 1998 року № 794 персоніфікований облік здійснює Пенсійний фонд та його органи на місцях.

Відповідно до частин 2, 3 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити такі відомості: 1) умовно-постійна частина персональної електронної облікової картки; 2) частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат; 3) частина персональної електронної облікової картки, яка відображає виплату за рахунок коштів Пенсійного фонду пенсії застрахованій особі за місяцями; 4) частина персональної електронної облікової картки, яка відображає участь застрахованої особи в накопичувальній системі пенсійного страхування; 5) частина персональної електронної облікової картки, яка відображає звернення застрахованої особи, надання інформації про застраховану особу та інші відомості щодо реалізації прав застрахованої особи у системі пенсійного забезпечення.

Таким чином, з часу впровадження системи персоніфікованого обліку належним доказом факту працевлаштування мають бути саме індивідуальні відомості системи персоніфікованого обліку, а не записи у трудовій книжці.

Згідно наданих позивачем до позовної заяви індивідуальних відомостей стосовно нього з системи персоніфікованого обліку за період 2016-2017 р.р., ведення якого здійснює саме відповідач, позивачу нараховувалася у вказаний період заробітна плата від ПрАТ «Авіакомпанія «Україна-АероАльянс». При цьому, оскільки відповідач є розпорядником даних персоніфікованого обліку застрахованих осіб, в тому числі позивача, а отже володів інформацією про працевлаштування останнього.

Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що у відповідача з урахуванням вищезазначених вимог закону були відсутні підстави для припинення виплати пенсії позивачу з 28.03.2017.

Крім того, відповідно до п. 16 роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 17.05.1922 «Про порядок застосування окремих статей Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до статті 58 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачуються в повному розмірі без урахування одержаного заробітку/доходу.

Беручи до уваги вищенаведене, суд вважає, що позивач довів ті обставини, на які посилався у позові, відповідачем у свою чергу не спростовано тверджень позивача, а відтак позивач має право на трудову пенсію, в тому числі пенсію за вислугу років, у зв'язку з чим, йому має бути поновлена раніше призначена пенсія з дати припинення її виплати, а саме: з 28.03.2017.

З огляду на наведене, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Судові витрати розподілу відповідно вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають з підстав звільнення позивача від сплати судового збору.

Керуючись Законом України«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 2, 77, 139, 159, 243-245, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов'язання поновити раніше призначену пенсію задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві поновити раніше призначену пенсію ОСОБА_1 з дати припинення її виплати, а саме: з 28.03.2017.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.А. Усатова