Рішення № 80605134, 14.03.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2019
Номер справи
560/127/19
Номер документу
80605134
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/127/19

РІШЕННЯ

іменем України

14 березня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до відповідача, в якому просить зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області зарахувати до стажу роботи в поліції ОСОБА_1 період служби в органах податкової міліції ДПА у Хмельницькій області з 09.01.2001 року по 03.10.2005 року.

В обгрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що з 09.01.2001 року по 03.10.2005 року проходив службу в органах податкової міліції ДПА у Хмельницькій області.

В подальшому проходив службу в органах внутрішніх справ, та в Національній поліції України.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме: відповідно до п. 353.1 ст. 353 якого визначено, що особи начальницького і рядового складу податкової поліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Виходячи з цього, служба в податковій міліції має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, відтак повинна зараховуватися до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.01.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без виклику сторін.

30.01.2019 року відповідач подав до суду відзив на даний позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що частиною 2 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, які зараховуються поліцейським до стажу роботи в поліції. Служба в податковій поліції у цьому переліку відсутня, а тому дії відповідача щодо неврахування стажу роботи позивача у податковій міліції відповідають вимогам закону.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно записів у трудовій книжці АВ № 212784 ОСОБА_1 з 09.01.2001 року по 03.10.2005 року проходив службу в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області.

Відповідно до наказу УМВС в Хмельницькій області № 439 о/с від 30.11.2005 року позивач прийнятий на службу в органи внутрішніх справ.

Наказом УМВС в Хмельницькій області від 06.11.2015 року 318 о/с звільнений з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил за пунктом 64 "з" ( у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації).

Наказом Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області № 6 о/с від 07.11.2015 року ОСОБА_1, призначено на посаду інспектора дозвільної системи Хмельницького відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області .

Наказом Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області № 67 о/с від 31.12.2015 року "По особовому складу" відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" станом на 07.11.2015 року майору поліції ОСОБА_1, інспектору дозвільної системи Хмельницького відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області встановлено стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та додаткової оплачуваної відпустки - 15 років 09 місяців 23 дні.

Наказом Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області № 255 о/с від 10.09.2018 року "По особовому складу" внесено зміни до наказу Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області № 67 о/с від 31.12.2015 року "По особовому складу", згідно яких вважати майору поліції ОСОБА_1, інспектору дозвільної системи Хмельницького відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області встановлений стаж служби в поліції - 10 років 11 місяців 3 дні, станом на 07.11.2015 року.

16.10.2018 року позивач звернувся до відповідача із рапортом, в якому просив відповідно до положень статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", та Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби, та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" визнати протиправним наказ Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області № 255 о/с від 10.09.2018 року "По особовому складу", щодо неврахування до стажу служби період служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області у період з 09.01.2001 року по 03.10.2005 року.

Листом від 13.11.2018 року № 3873/121/12-2018 відповідач повідомив позивача, що відповідно до статі 78 Закону України "Про Національну поліцію" підстав для зарахування позивачу до стажу служби в поліції періодів служби в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області немає.

Не погоджуючись з відмовою відповідача у зарахуванні позивачу його стажу служби в податковій міліції, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Правовідносини у даній справі регулюються Законом України "Про Національну поліцію", Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" № 5083-VI від 05.07.2012 року та іншими нормативно – правовими актами.

Відповідно до статті 59 Закону України "Про Національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно зі статтею 78 цього ж Закону стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у ОСОБА_2 України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;

6) дійсна військова служба в ОСОБА_3 та ОСОБА_4, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" № 5083-VI від 05.07.2012 року внесено зміни до Податкового кодексу України (надалі по тексту – ПК України), відповідно до пункту 353.1. статті 353 якого визначено, що особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Зазначені норми кореспондуються з вимогами частини першої статті 24 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", який був чинний до 20.11.2012 року, згідно якої особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

Згідно пункту 356.1 статті 356 ПК України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей.

З аналізу вказаної норми слідує, що служба в податковій міліції здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тобто має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, тому повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Як вбачається з матеріалів справи та не ставиться під сумнів відповідачем, що позивач з 09.01.2001 року по 03.10.2005 року проходив службу в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області.

Відповідно до частини четвертої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Приписами пунктів 3-6 частини 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" зобов'язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015, який набрав чинності 29.12.2015 року, пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, відповідно до пункту 1 якого до вислуги років особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.1998 року №1716 "Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги" поширено на осіб начальницького складу податкової міліції та курсантів Академії державної податкової служби чинність постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей".

Аналіз зазначених норм дає підстави суду вважати, що до вислуги років в органах внутрішніх справ зараховується також служба в податковій міліції.

Таким чином, вислуга років позивача станом на 07.11.2015 (момент переходу на службу у Національну поліцію України), згідно з даними особової справи становила 15 років 09 місяців 23 дні.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до частини другої цієї ж статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи встановлені обставини та наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність дій щодо не зарахування стажу роботи позивача у податковій міліції до стажу служби в поліції у відповідності до вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, що свідчить про протиправність дій відповідача.

Тому, з метою відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, та визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, які полягають у незарахуванні майору поліції ОСОБА_1, інспектору дозвільної системи Хмельницького відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, до стажу служби в поліції період служби в органах податкової міліції ДПА у Хмельницькій області з 09.01.2001 року по 03.10.2005 року, та зобов’язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області зарахувати майору поліції ОСОБА_1, інспектору дозвільної системи Хмельницького відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, до стажу служби в поліції період служби в органах податкової міліції ДПА у Хмельницькій області з 09.01.2001 року по 03.10.2005 року.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, які полягають у незарахуванні майору поліції ОСОБА_1, інспектору дозвільної системи Хмельницького відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, до стажу служби в поліції період служби в органах податкової міліції ДПА у Хмельницькій області з 09.01.2001 року по 03.10.2005 року

Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області зарахувати майору поліції ОСОБА_1, інспектору дозвільної системи Хмельницького відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, до стажу служби в поліції період служби в органах податкової міліції ДПА у Хмельницькій області з 09.01.2001 року по 03.10.2005 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 768, 40 грн., (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 (вул. Госпітальна, 6, к. 13,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7,Хмельницький,Хмельницька область,29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)

Головуючий суддя ОСОБА_5