Рішення № 80604938, 21.03.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2019
Номер справи
520/749/19
Номер документу
80604938
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2019 р. № 520/749/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (вул. Валентинівська, буд. 22-Б,м. Харків,61170) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність УПФ України в Московському районі м. Харкова щодо розрахунку коефіцієнта заробітної плати при нарахуванні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до ст..40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року, а також порушення відповідачем Постанови правління пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1;

- зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова відповідно ст.46,пункт 2 Закону України №1058, виплатити заборгованість за минулі роки (починаючи з 12 листопада 2008 року по сьогоднішній день) без обмежень.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем під час нарахування пенсії ОСОБА_1 застосовано невірний, на думку позивача, коефіцієнт заробітної плати 1,75643 замість 1,81700. Враховуючи вищезазначене, позивач вважає, що відповідачем допущено прояв безвідповідальності, халатності та повної некомпетентності з боку відповідача, які вплинули на чесний розрахунок коефіцієнту заробітної сплати, а у подальшому на розмір пенсії на вислугу років.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.

Відповідач засобами електронного зв'язку 19.03.2019 року (вх. № 01-26/16298/19) надав відзив на позов, в якому вказав, що управлінням призначено та виплачується пенсія відповідно до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

У період з 14.03.2019 року по 16.03.2019 року та 20.03.2019 року суддя перебувала у відрядженні.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років (плавсклад морського/річного флоту) з 12.11.2008 року розраховану відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» довічно.

Відповідно до п. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв".

Пенсію обчислено від середньомісячної заробітної плати 2104,05 грн. (з урахуванням показника середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік - 1197,91 грн.) за період роботи з 01.01.1994 року по 31.12.1998 року, згідно довідки про заробітну плату № 85 від 27.10.2008 року, виданої Відкритим акціонерним товариством "Південрефтрансфлот" та даних із системи персоніфікованого обліку відомостей про застраховану особу з 28.01.2001 року по 21.05.2002 року, з 01.02.2006 року по 22.02.2006 року та з 01.03.2006 року по 12.07.2007 року, при загальному стажі роботи 29 років 5 місяців 28 днів, в т.ч. плавсклад морський/річний флот: 15 років 5 місяців 21 день (стаж зараховано по 12.07.2007 року (353міс.).

Суд зазначає, що твердження позивача про незаконність врахування 2 місяців (квітень 1996 року та травень 1997 року) є необґрунтованим, оскільки згідно записів трудової книжки він перебував у трудових відносинах. Вказаний факт також підтверджується довідкою про заробітну плату № 85 від 27.10.2008 року, виданої Відкритим акціонерним товариством "Південрефтрансфлот", яка свідчить про безперервність трудових відносин позивача.

Статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно зі статтею 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

З матеріалів справи вбачається, що програмою автоматично визначено 32 місяці підряд з найменшим коефіцієнтом заробітку з 28.01.2001 року по 12.07.2007 року, які було виключено для обчислення пенсії.

Суд зазначає, що неможливо зробити оптимізацію вибірковим способом, як просить позивач, а саме залишити лютий 2001 року, травень 2001 року, січень 2002 року, березень 2002 року, квітень 2002 року, травень 2002 року, оскільки це суперечить вимогам ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Так, розрахунок пенсії позивача складає:

3764,40 х 1,75643 х 0,29417 = 1945,03 грн.

Де 3764,40 - середній заробіток за 2016 рік,

0,29417 - індивідуальний коефіцієнт стажу(353міс.* 1% : 100%* 12),

1,75643 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати,

1945,03 - розмір пенсії за віком,

58,08 - доплата за понаднормативний стаж (4 роки)(1452,00*4%),

2003,11 - загальний розмір пенсії.

Доплату у розмірі 319,46 грн. нараховано на жовтень поточного року.

Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховані із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, а саме 3764,40 грн із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Після осучаснення заробітної плати не зберігається доплата з 01.05.2012 року згідно Постанови № 327 від 23.04.2012 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення» та фіксована об'єднана доплата з 01.10.2012 року.

Розділом II Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", передбачено, що з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень - 1452,00 грн.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму провадився шляхом перерахунку мінімальних розмірів пенсій, надбавок та підвищень, а саме: перерахунок мінімального розміру пенси, призначеної відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Мінімальний розмір пенсії за віком, яка призначена до 01.10.2011, за наявності у чоловіків - 25 років страхового стажу, встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та за кожний рік понад 25 років (призначених до 01.10.2011 року) для чоловіків розмір пенсії збільшується на 1 відсоток від розміру пенсії, яка обчислена відповідно до статті 27, але не більше 1 відсотка від прожиткового мінімуму.

Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, збільшеного на 79.00 грн. з 01.10.2017 року - 1452.00 грн. провадиться перерахунок: мінімального розміру пенсії непрацюючим пенсіонерам відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; доплати за понаднормовий стаж непрацюючим пенсіонерам відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що управлінням призначено та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

Окремо суд зазначає, що позивач не позбавлений можливості звернутись до відповідача з відповідною заявою щодо здійснення перерахунку пенсії за період до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно зі статтею 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі та самостійно зазначити вказаний період.

Окрім того, суд звертає увагу, що питання відповідності призначення пенсії ОСОБА_1 було предметом дослідження Харківського окружного адміністративного суду в межах справи № 820/1832/18.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2018 року по справі № 820/1832/18 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (61170 м. Харків вул. Валентинівська, 22-6, код ЄДРПОУ 22682655) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити певні дії - відмовити.

Вказане рішення суду набрало законної сили.

Так, у вищезазначеному рішенні по справі № 820/1832/18 Харківський окружний адміністративний суд дійшов висновку, що управлінням призначено та виплачується пенсію ОСОБА_1 відповідно до вимог чинного законодавства.

Зокрема, розрахунок пенсії ОСОБА_1 проведено наступним чином:

3764,40 х 1,75643 х 0,29417 = 1945,03 грн.

Де 3764,40 - середній заробіток за 2016 рік,

0,29417 - індивідуальний коефіцієнт стажу(353міс.* 1% : 100%* 12),

1,75643 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати,

1945,03 - розмір пенсії за віком,

58,08 - доплата за понаднормативний стаж (4 роки)(1452,00*4%),

2003,11 - загальний розмір пенсії.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (вул. Валентинівська, буд. 22-Б,м. Харків,61170) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Горшкова О.О.