
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Рішення
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"20" березня 2019 р. № 520/12038/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Мадевська Е.Д.
представник позивача - Дегтярь П.О.,
представника відповідача - Полухіна А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Державної екологічної інспекції у Харківській області (61022, м. Харків, м-н Свободи 5, Держпром, 1 під'їзд, 2 поверх) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКО ПАК ЛТД" (61085, м. Харків, вул. Академіка Проскури, буд. 1, корпус 45, кімната 38) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна екологічна інспекція у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
1. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ТОВ «ЕКО ПАК ЛТД» у вигляді повного зупинення роботи джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря розташованих за адресою м. Харків, вул. Академіка Проскури, 1 корпус 45, а саме: 4-х верстатів з виробництва паперових серветок (джерело викидів-дверні та віконні отвори), пневмоупаковщика серветок (джерело викидів-дверні та віконні отвори), 2-х пакувальних машин (джерело викидів дверні та віконні отвори), кутової шліфмашини Makita 9558HNG 35 (джерело викидів дверні та віконні отвори), котла булер'ян (джерело викидів - труба) до отримання ТОВ «ЕКО ПАК ЛТД» відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на зазначені джерела утворення викидів шляхом опломбування (опечатування) вказаного Державною екологічною інспекцією у Харківській області.
2. Контроль за виконанням рішення покласти на Державну екологічну інспекції у Харківській області.
В обґрунтування позову зазначено, що при проведені перевірки щодо додержання вимог природоохоронного законодавства у діяльності відповідача було встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за адресою м. Харків, вул. Академіка Проскури, 1 корпус 45, здійснюються від наступних джерел утворення, а саме від: 4-х верстатів з виробництва паперових серветок (джерело викидів-дверні та віконні отвори), пневмоупаковщика серветок (джерело викидів-дверні та віконні отвори), 2-х пакувальних машин (джерело викидів дверні та віконні отвори), кутової шліфмашини Makita 9558HNG 35 (джерело викидів дверні та віконні отвори), котел булер'ян (джерело викидів - труба) за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Зазначене є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, щодо задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі.
Судом встановлено, що позивачем на підставі ст. 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу від 24.09.2018 року за № 784/01-04, в термін з 04.10.2018 року по 18.10.2018 року проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності ТОВ «ЕКО ПАК ЛТД».
За насідками перевірки ТОВ «ЕКО ПАК ЛТД», Інспекцією складено акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 784/01-04/02-09 від 18.10.2018 року, який отримано та підписано директором підприємства без зауважень.
Актом перевірки зафіксовано, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за адресою м. Харків, вул. Академіка Проскури, 1 корпус 45, здійснюються від наступних джерел утворення, а саме від: 4-х верстатів з виробництва паперових серветок (джерело викидів-дверні та віконні отвори), пневмоупаковщика серветок (джерело викидів-дверні та віконні отвори), 2-х пакувальних машин (джерело викидів дверні та віконні отвори), кутової шліфмашини Makita 9558HNG 35 (джерело викидів дверні та віконні отвори), котел булер'ян (джерело викидів - труба) за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
За наслідками проведеної перевірки позивачем 18.10.2018 року було винесено припис № 02-21/95, яким було приписано наступне:
1) отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за адресою: м. Харків, вул. Академіка Проскури, 1, корпус 45, а саме:
- 4-х верстатів з виробництва паперових серветок (джерело викидів-дверні та віконні отвори);
- пневмоупаковщика серветок (джерело викидів-дверні та віконні отвори), 2-х пакувальних машин (джерело викидів дверні та віконні отвори);
- кутової шліфмашини Makita 9558HNG 35 (джерело викидів дверні та віконні отвори);
- котел булер'ян (джерело викидів - труба) до 18.12.2018 року відповідно до ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря";
2) провести паспортизаціюта інвентаризацію промислових відходів, що утворюють викиди ТОВ «ЕКО ПАК ЛТД» до 18.12.2018 року відповідно до ст. 26 Закону України "Про відходи";
3) визначити та погодити склад і властивості відходів, що утворюються на підприємстві, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища до 18.12.2018 року відповідно до ст. 17 Закону України "Про відходи";
4) забезпечити ведення первинного поточного обліку кількість, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються до 31.10.2018 року відповідно до ст. 17 Закону України "Про відходи";
5) вирішити питання щодо подання декларації про відходи за формою та в порядку, затвердженими ПКМУ № 118 до 18.12.2018 року відповідно до ст. 17 Закону України "Про відходи", Порядку, затвердженого ПКМУ № 118;
6) забезпечити подання статистичної звітності щодо поводження з відходами, що утворюються в процесі господарської діяльності підприємства згідно вимог держкомстату відповідно до ст. ст. 17, 26 Закону України "Про відходи"; пункт 5 Порядку, затвердженого постановою КМУ № 2034
Також судом встановлено, що 29.10.2018 року відповідачем було винесено протокол про адміністративне правопорушення № 001407 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 29.10.2018 року № 02-22/262, якою директора ТОВ «ЕКО ПАК ЛТД» ОСОБА_3 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 78 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн. Вказаний штраф сплачено відповідно до квитанції від 02.11.2018 року.
11.12.2018 року відповідач, на виконання пункту 1 Припису № 18.10.2018 року № 02-21/95 було укладено договір ФОП ОСОБА_4 на створення (передачу) нормативних документів № 135-18, предметом якого було виконання робіт з "Інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря для отримання дозволу на викиди, узгодження та отримання дозволу на викиди. Проведення паспортизації та інвентаризації промислових відходів».
Після отримання результатів робіт за вищевказаним договором відповідачем 11.02.2019 року через ЦНАП було подано до Департаменту екології та природних ресурсів Харківської ОДА заяву та усі необхідні документи для отримання Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
25 лютого 2019 року відповідачем було отримано оригінал Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за № 6310136600-4758 від 19.02.2019 року, про що листом за № 190226/01 від 26.02.2019 р. повідомив позивача про отримання Дозволу.
Надаючи правову оцінку зазначеним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 13.04.2011 р. №454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.
Згідно п. 1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 №429 (далі за текстом - Положення) Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
На підставі п. 4.2 Положення, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.
Державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства суб'єктами господарювання під час здійснення ними господарської діяльності, Держекоінспекція здійснює на підставі Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 № 464 "Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства", зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.01.2009 № 18/16034 (надалі - Порядок).
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (надалі - Закон № 877) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Частиною 1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопиловогопотоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок. Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.
За приписами ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Відповідно до положень ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Згідно ст. 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей.
Екологічна безпека гарантується громадянам України здійсненням широкого комплексу взаємопов'язаних політичних, економічних, технічних, організаційних, державно-правових та інших заходів.
Діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природного середовища, може бути припинена за рішенням суду.
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно з ч.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Суд зауважує, що під час розгляду справи відповідачем на підтвердження усунення порушення в частині відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, надано копію дозволу від 19.02.2019 року № 6310136600-4758 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, а саме: 4 верстата з виробництво паперових серветок, пневмоупаковщика серветок, піч опалювальну ПО-04.
Таким чином, відповідачем у судовому засіданні спростовано факт наявності порушень в частині відсутності у відповідача дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей під час здійснення ним господарської діяльності.
Щодо посилань позивача на не отримання дозвілу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на кутову шліфмашину Makita 9558HNG 35, то суд з зазначеними твердженнями не погоджується, та зазначає наступне.
Статтею 11 Закону України від 16 жовтня 1992 року №2707~ХІІ „Про охорону атмосферного повітря" із змінами і доповненнями, передбачено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Відповідно до п. 1.9 Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 7 від 10.02.1995 року, інвентаризацію викидів забруднюючих речовин в атмосферу на підприємстві виконують спеціалізовані організації, відповідні підрозділи підприємств, які мають певний досвід роботи, технічне обладнання і знаходяться на обліку в Мінекобезпеки України (п.1.10 Інструкції).
Відповідно п.п. 14.1.230 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755: «Стаціонарне джерело забруднення - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти.
Згідно Звіту з інвентарізації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ТОВ «ЕКО Пак ЛТД», шліфмашина Makita 9558 HNG35 не ввійшла до переліку стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - це вказує на те, що за своїми якісними характеристиками, шліфмашина Makita 9558 HNG35 не відноситься до стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу і не потребую оформлення відповідного дозволу.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 1 ст. 77 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи те, що відповідачем отримано дозвіл від 19.02.2019 року № 6310136600-4758 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, а також позивачем не надано доказів на підтвердження підстав для зупинення господарської діяльності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст.246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Харківській області (61022, м. Харків, м-н Свободи 5, Держпром, 1 під'їзд, 2 поверх) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКО ПАК ЛТД" (61085, м. Харків, вул. Академіка Проскури, буд. 1, корпус 45, кімната 38) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 21 березня 2019 року.
Суддя Спірідонов М.О.