Рішення № 80604320, 21.03.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2019
Номер справи
560/209/19
Номер документу
80604320
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/209/19

РІШЕННЯ

іменем України

21 березня 2019 рокум. Хмельницький

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат , Військова прокуратура Західного регіону України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ у Хмельницькій області, в якому просить :

- визнати бездіяльність ГУ ПФУ у Хмельницькій області щодо перерахунку його пенсійних виплат протиправною;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Хмельницькій області вчинити певні дії щодо перерахунку пенсійних виплат на підставі постанови №657, у відповідності до положень Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та діючого на 15.09.2017 Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у якому були визначені умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45.

В обґрунтування позовних вимоги позивач зазначив, що він є пенсіонером військової прокуратури та йому призначено пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон України №2262). Враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" (далі - Постанова №657) внесено зміни та підвищено грошове забезпечення працівників військової прокуратури, йому, як пенсіонеру військової прокуратури, має бути перерахована пенсія у відповідності до ст. 63 Закону України №2262.

На звернення позивача до пенсійного органу з проханням провести перерахунок згідно постанови №657, відповідач відмовив у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що Постановою №657 не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення і підстав для перерахунку немає.

Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою від 24.01.2019 ОСОБА_1 окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) та залучив до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат та Військову прокуратуру Західного регіону України.

Враховуючи те, що адміністративна справа, яка розглядається, є справою незначної складності (малозначна справа), тобто такою, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин, розгляд даної справи проводиться за правилами спрощеного позовного провадження, а тому підстав для розгляду даної справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін немає.

11.02.2019 на виконання вимог ст.162 КАС України відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що права позивача жодним чином не порушені, оскільки повідомлення з Пенсійного фонду України щодо наявності підстав для проведення перерахунку пенсії в зв'язку з прийняттям Постанови №657 на адресу Головного управління не надходило. Постановою №657 питання порядку проведення перерахунків раніше призначених пенсій також не визначено. Крім того, ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат не подавав до головного управління ПФУ в Хмельницькій області буд-які документи для перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до Постанови №657.

Також, відповідач вказав, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова №103) головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області надіслано до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату списки для проведення перерахунку пенсій та на підставі наданої ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом довідки №ХС47639 від 30.03.2018 відповідач провів перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2018.

Враховуючи викладене просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити повністю.

27.02.2019 позивач направив відповідь на відзив, з змісту якої вбачається, що позовні вимоги, викладені у поданому адміністративному позові позивач підтримує повністю, а доводи відповідача, викладені у відзиві, вважає необґрунтованими.

Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат та Військова прокуратура Західного регіону України пояснення не подали, ухвалу про відкриття та залучення їх до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача отримали відповідно 29.01.2019 та 30.01.2019.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

З 16.07.1997 до 01.08.2002 ОСОБА_2 проходив військову службу у військовій прокуратурі Шепетівського гарнізону Західного регіону України. В 2002, у зв'язку з різким погіршенням стану здоров'я, був визнаний непридатним до військової служби та був звільнений в запас за станом здоров'я. ОСОБА_2 звільнений з органів військової прокуратури з посади прокурора-криміналіста Шепетівського гарнізону, та з 01.01.2007 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262.

Відповідно до постанови №657 внесено зміни та підвищено грошове забезпечення працівників військової прокуратури.

05.11.2018 позивач звернувся із заявою до головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області щодо перерахунку його пенсії згідно постанови №657.

За наслідком розгляду заяви, листом від 15.11.2018 №2546/0-8 Головне управління ПФУ в Хмельницькій області роз'яснило, що повідомлення з Пенсійного фонду України щодо наявності підстав для проведення перерахунку пенсії в зв'язку з прийняттям постанови №657 на адресу Головного управління не надходило. Постановою №657 питання порядку проведення перерахунків раніше призначених пенсій також не визначенео.

Крім того, Головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області на виконання постанови №103 надіслано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату 28.02.2018 № 4541/03.

На підставі наданої ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом довідки №ХС47639 від 30.03.2018, відповідно до якої посадовий оклад прокурора військової прокуратури гарнізону становить 4230,00 грн., Головне управління провело перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2018.

Разом з тим, 05.11.2018 ОСОБА_2 звернувся із заявою до Військової прокуратури Західного регіону України щодо видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення прокурора військової прокуратури гарнізону станом на 15.09.2017.

07.12.2018 Військова прокуратура Західного регіону України листом №18/2-242 повідомила, що відповідно до п.3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-Х1І, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі Довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. До прокуратури регіону ні від ОСОБА_1 обласного військового комісаріату, ні від інших обласних військових комісаріатів, або інших уповноважених органів належного запиту (списки осіб, пенсії, яких підлягають перерахунку) щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за відповідною посадою станом на 15.09.2017, не надходило, посадовий оклад прокурора військової прокуратури гарнізону станом на 15.09.2017 становив 5666,00 грн.

Враховуючи викладене, позивач вважає, що Головне управління ПФУ допустило протиправну бездіяльність щодо перерахунку йому пенсії згідно постанови №657, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Надаючи оцінку позовним вимогам позивача, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон № 2262.

Згідно з ч.18 ст.43 Закону №2262 у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію вказаного Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами вказаного Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію вказаного Закону.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262 всі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого вказаною частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 4 ст.27 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що військовослужбовці військової прокуратури у своїй діяльності керуються Законом України "Про прокуратуру" і проходять військову службу відповідно до обов'язок та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

У відповідності до ч.4 ст.83 Закону України "Про прокуратуру" на військовослужбовців військової прокуратури поширюються усі передбачені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та іншими законодавчими актами про військову службу соціальні і правові гарантії.

Згідно з п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 вказаного Порядку №45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 вказаного Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

У Рішенні від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Отже, заходи, що спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами, не можуть бути скасовані.

Суд вважає, що такий висновок має бути застосований і до спірних правовідносин.

Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також у тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене. Вказаний висновок відображений рішеннях Конституційного Суду України від 22.09.2005 № 5-рп/2005, від 29.06.2010 № 17-рп/2010, від 22.12.2010 № 23-рп/2010, від 11.10.2011 № 10-рп/2011.

Як встановив суд, у зв'язку з прийняттям постанови №657 Міністерство оборони України повідомленням від 22.09.2017 №248/3/6/3334 повідомило Пенсійний Фонд України про підстави перерахунку пенсій, у тому числі й працівників військових прокуратур регіонів.

Таким чином, після отримання такого повідомлення у Пенсійного фонду України виник обов'язок повідомити Головне управління ПФУ у Хмельницькій області, де позивач перебуває на обліку, про підстави для проведення йому перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, зазначивши в ньому позивача.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 06.03.2018 (справа № 592/10486/17).

Оскільки Пенсійний Фонд України, отримав повідомлення Міністерства оборони України про підстави перерахунку пенсій 11.10.2017, то в строк до 17.10.2017 мав повідомити відповідні Головні управління в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Але, в порушення Порядку №45, на підставі листа Мінсоцполітики України від 12.12.2017 №24462/0/2-17/21, яким повідомило Фонд, що постановою №657 не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення, Пенсійний Фонд України повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови №657 до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві не направляв.

Аналізуючи норми законодавства, які регулюють спірні правовідносини, а також дослідивши докази, які надали сторони на обґрунтування обставин, суд дійшов висновку, що Головне управління ПФУ у Хмельницькій області не мало підстав для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно постанови №367, оскільки не отримало повідомлення від Пенсійного Фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови №657.

Відповідно Головне управління ПФУ в Хмельницькій області не направило до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, як наслідок, ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат не подавав до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області будь-які документи для перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до постанови № 657.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з обставин справи, суд дійшов висновку про безпідставність вимог позивача, оскільки відповідач діяв правомірно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, відтак позовні вимоги про визнання бездіяльності ГУ ПФУ у Хмельницькій області щодо перерахунку його пенсійних виплат протиправною та зобов'язання ГУ ПФУ у Хмельницькій області вчинити певні дії щодо перерахунку пенсійних виплат ОСОБА_2 згідно постанови №657 задоволенню не підлягають.

Під час розгляду справи суд не встановив доказів, які свідчили б про протиправні бездіяльність чи дії з боку відповідача, а тому в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.

Враховуючи приписи ст.139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління ПФУ у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 21 березня 2019 року

Позивач:ОСОБА_2 (вул. Прорізна, 10, м.Ізяслав, Хмельницька область, 30300 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Треті особи:ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат (29027 м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, (вул. Театральна), 64, код ЄДРПОУ , код ЄДРПОУ - 08202826) Військова прокуратура Західного регіону України (вул. Клепарівська, 20, м. Львів, 79007)

Головуючий суддя ОСОБА_3