
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
18 березня 2019 року м. Ужгород№ 260/1185/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Гаврилка С.Є.,
з участю секретаря судового засідання – Кубічек Н.І.
учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 – не з'явився;
відповідач: Перечинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області – представник – не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
07 листопада 2018 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 (89232, Закарпатська область, Перечинський район, м. Перечин, вул. Духновича буд. 38, РНОКПП НОМЕР_1) до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (89200, Закарпатська область, м. Перечин, пл. Народна, буд. 6, код ЄДРПОУ 40384254), яким просив суд: "1. Визнати незаконною відмову відповідача у перерахунку позивачу пенсії з урахуванням 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії; 2. Зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з урахуванням 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії з моменту звернення за таким - тобто з 29 травня 2018 р.; 3. Судові витрати віднести на відповідача."
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2018 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 березня 2019 року відмовлено у прийнятті заяви ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог у даній справі та повернуто таку позивачу.
Свої позовні вимоги позивач мотивував наступним. Після призначення пенсії позивач продовжував працювати і станом на 07 травня 2018 року набув 24 місяці страхового стажу. Зазначене підтверджується довідкою форми ОК-5. 29 травня 2018 року та повторно 26 червня 2018 року позивач звернувся до пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до статті 42 частини 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працю вати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. Однак, листом від 13 липня 2018 року за № 13/М-99-01/06 позивачу було відмовлено у перерахунку із посиланням на зміну величини оцінки одного року страхового стажу із 1,35 %, (при призначенні пенсії було застосовано коефіцієнт стажу 0,56700) на величину оцінки одного року страхового стажу 1%, у зв'язку із чим показник коефіцієнту стажу змінився з 0,567000 на 0,41917. Таким чином розмір пенсії позивача на момент призначення склав 4774,65 грн., а після перерахунку розмір пенсії позивача не змінився. Позивач вважає таку відмову незаконною ат просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням 24 місяців страхового стажу.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача просить суд відмовити повністю в задоволенні позову з наступних підстав. Після змін в законодавстві та зменшення коефіцієнту страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% на 1%, основний розмір пенсії зменшився з 4774,65 грн. на 4304,06 грн., проте, пенсія виплачується фактично у розмірі 4774,65 грн., шляхом донарахування доплат до пенсії, тобто, без зменшень. Позивач не погодився з таким зменшенням пенсії та звернувся до суду за захистом своїх прав, оскільки вважав, що відповідачем протиправно було проведено перерахунок у відповідності до статті 42 частини 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
15 березня 2019 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла заява від позивача, відповідно до якої останній просить розглянути справу без його участі за наявними матеріалами у справі (а.с. 66).
У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
А відтак, оскільки учасники справи належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання, неявка учасників справи не перешкоджає розгляду даної справи по суті.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Відповідно до статті 19 частини 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписом статті 92 частини 1 пункту 6 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Судом встановлено, що відповідно до протоколу № 305 від 13 травня 2016 року, позивачу було призначено пенсію за віком з врахуванням загального стажу 42 року 0 місяців 0 днів в розмірі 4795,27 щомісячно з 07 травня 2016 року довічно (а.с.а.с. 69,70).
Згідно повідомлення ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, ОСОБА_1 з 07 травня 2016 року було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пенсію обчислено із врахуванням заробітної плати за періоди роботи після 01 липня 2000 року по 31 грудня 2015 року розмір якої становить 4774,65 грн. (а.с. 13).
29 травня 2018 року позивач звернувся до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області з заявою про перерахунок пенсії у відповідності до статті 42 частини 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 15).
Відповідно до розпорядження ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області № 123958 від 31 травня 2018 року позивачу було проведено перерахунок пенсії з врахуванням загального стажу станом на 30 квітня 2018 року, який складав 43 роки 11 місяців 29 днів. Після проведення перерахунку розмір пенсії позивача становив 4774,65 грн. (а.с. 37).
26 червня 2018 року позивач повното звернувся до пенсійного органу з заявою щодо перерахунку пенсії (а.с. 14).
ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області від 13 липня 2018 року № 13/М-99-01/06 позивачу було надано відповідь, зі змісту якого вбачається, що при призначенні пенсії позивачу враховано страховий стаж - 42 роки 0 місяців 0 днів. Коефіцієнт страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% дорівнював 0,567000. Розмір пенсії позивача за віком, обчислений відповідно до статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування складав 4774,65 грн.. Згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 3 жовтня 2017 року частину першу статті 25 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було викладено в такій редакції: "За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%". В зв'язку з чим після проведеного з 1 жовтня 2017 року масового перерахунку пенсій показник коефіцієнту стажу змінився з 0,56588 на 0,41917. Розмір пенсії до перерахунку з 01.10.2017 р. - 4774,65 грн., в т.ч. розмір основної пенсії - 4774,65 грн.. Розмір пенсії після перерахунку з 01.10.2017 р. - 4774,65 грн., в т.ч. розмір основної пенсії - 4089,56 грн., доплата до розміру пенсії з 01.10.2017 р.- 685,09 грн.. Заява на перерахунок пенсії по стажу була зареєстрована 29 травня 2018 року. Перерахунок пенсії було проведено із врахуванням страхового стажу роботи та заробітної плати, враховуючи індивідуальні відомості на застраховану особу ОК-5 з 01.05.2016 р. по 30.04.2018 р. Після проведеного перерахунку страховий стаж роботи склав 43 роки 11 місяців 29 днів. Розмір пенсії після перерахунку з 01.06.2018 р. - 4774,65 грн., в т.ч. розмір основної пенсії - 4304,06 грн., доплата до розміру пенсії з 01.06.2018 р.- 470,59 грн. Показник коефіцієнту стажу змінився з 0,41917 на 0,43917. Відповідно до статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" кожен наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Таким чином, право на перерахунок пенсії позивач набуває у травня 2020 року, оскільки станом на червень 2018 року позивачу не враховано 1 місяць страхового стажу (а.с.а.с. 16-18).
Відповідно до статті 28 частини 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09 липня 2003 року (далі по тексту – Закон України № 1058-ІV), мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.
Згідно зі статтею 27 частиною 1 Закону України № 1058-ІV, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до статті 24 Закону України № 1058-ІV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до статті 42 частини 4 Закону України № 1058-ІV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Статтею 45 Закону України № 1058-ІV передбачено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Згідно статті 9 частини 1 № 1058-ІV (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Під час розгляду справи по суті встановлено, що відповідачем перерахунок пенсії позивачеві було проведено, у зв’язку з чим розмір пенсії після такого перерахунку з 01.06.2018 становив – 4774,65 грн., у тому числі розмір основної пенсії - 4304,06 (до перерахунку – 4089,56) грн., доплата до розміру пенсії з 01.06.2018 р.- 470,59 грн..
Таким чином суд констатує, що позивачем при зверненні до суду невірно обрано спосіб захисту, що в подальшому не позбавляє його права звернення до суду із новим позовом.
Суд зазначає, що, в ході розгляду справи відповідачем, в силу статті 77 частини 2 КАС України було доведено правомірність дій у правовідносинах, з приводу яких подано позов.
Відповідач діяв в межах, у спосіб та на підставах, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Отже, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись 242-246 КАС України, суд, –
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (89232, Закарпатська область, Перечинський район, м. Перечин, вул. Духновича буд. 38, РНОКПП НОМЕР_1) до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (89200, Закарпатська область, м. Перечин, пл. Народна, буд. 6, код ЄДРПОУ 40384254) про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити дії – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).
Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 18 березня 2019 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду. Рішення суду у повному обсязі було складено 21 березня 2019 року.
СуддяОСОБА_3