Рішення № 80592853, 19.03.2019, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
19.03.2019
Номер справи
219/13464/17
Номер документу
80592853
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 219/13464/17

2-а/219/11/2019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2019 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого – судді Дубовика Р.Є., за участю секретаря судового засідання Азямова Є.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Бахмуті справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Головного управління МВС України в Донецькій області в особі ліквідаційної комісії, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління МВС України в Донецькій області в особі ліквідаційної комісії, третя особа головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:

- зобов’язати голову ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області виготовити, надати йому та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад – 2400 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням – 2000 грн., надбавка за стаж служби (40 %) – 1760 грн.; надбавку за специфічні умови проходження служби – 100 % – 6160 грн., доплата за службу в нічний час у розмірі 35 % посадового окладу. Посадовий оклад оперуповноваженого складає 2400 грн. =100 %. 35 % від 2400 грн. складає (2400х35 %/100)-840 грн.; надбавку за особливо важливі завдання – 50 % 3080 грн.; премію 60 %;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області на користь позивача судовий збір в розмірі 640 грн.;

- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі шляхом зобов’язання голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він є пенсіонером МВС України, з 13 жовтня 2010 року призначено пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ. Згідно довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 10276 від 03.08.2017 року, наданої головою ліквідаційної комісії ГУМВС в Донецькій області до ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988, Наказу МВС України від 06.04.2016 року № 260 «Про затвердження Порядку та умов грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» розмір грошового забезпечення за нормами, чинним на 01 січня 2016 року, за посадою оперуповноважений/слідчий (управління, відділи, відділення) поліції становить: посадовий оклад – 2400 грн., оклад за військовим спеціальним званням – 2000 грн., надбавка за стаж служби (40%) – 1760 грн., премія (2,41%) – 148,60 грн., що усього складає 6308,46 грн. На момент звільнення зі служби ОСОБА_1 обіймав посаду оперуповноваженого Артемівського МВ УМВС України в Донецькій області та 12.10.2010 року при звільненні за станом здоров’я згідно п. 64 «Ж» –1п. у запас йому призначено пенсію, яка складалась з наступних основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад – 600 грн., оклад за військове звання – 125 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% – 217,50 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у т.ч.: надбавка за особливо важливі завдання – 50% , премія 60%, всього – 1863,74 грн., основний розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі 931,87 грн. з урахуванням мінімального розміру пенсії – 1312 грн., всього призначено 1312 грн. 02.07.2015 року прийнято Закон України «Про національну поліцію», пунктом 15 Прикінцевих та перехідних положень якого визначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб. Отже, на думку позивача, не дивлячись на введення в дію Закону України «Про національну поліцію», за колишніми працівниками міліції та пенсіонерами зберігаються встановлені раніше пільги та гарантії, у тому числі, що стосуються пенсій. У відповідності до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійних характер), премій та одноразових видів грошового забезпечення. Частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року встановлено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у відповідності до пункту 1 якого перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Позивач вважає, що відповідачем незаконно у довідці № 10276 від 03.08.2017 року не зазначені пункти, необхідні для призначення йому пенсії, такі, як: надбавка за специфічні умови проходження служби – 100% – 6160 грн., доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу – 2400 грн. – 840 грн., надбавка за особливо важливі завдання – 50% – 3080 грн., премія 60%. Вважає такі дії відповідача не законними та такими, що порушують його конституційні права, у зв’язку з чим звернувся до суду з зазначеною позовною заявою.

До судового засідання позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2, які про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, не з’явились, представником позивача подано до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача ОСОБА_3, який про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, також до судового засідання не з’явився, звернувшись до суду з клопотанням, у якому просив розглянути справу без його участі та відмовити у задоволенні позову з урахуванням рішення Великої палати Верховного Суду по зразковій справі № ПЗ/9901/1/19.

12.01.2018 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, підписаний представником відповідача ОСОБА_4, яка діє у межах повноважень, перевірених судом, з якого вбачається, що Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (далі за текстом – ГУМВС в Донецькій області) просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі з наступних підстав. 03.08.2017 року ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу № 10276, яку направлено на адресу ГУ ПФУ в Донецькій області. Згідно наказу МВС України від 17.02.2017 року № 38 «Про затвердження Переліку посад обіч начальницького і рядового складу органів внутрішній справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських» посада, з якої звільнений зі служби ОСОБА_1, прирівняна до посади оперуповноважений/інспектор відділу поліції. Грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 було встановлено у розмірі 6308,46 грн. та складається з наступних складових: посадовий оклад – 2400 грн., оклад за спеціальним званням – 2000 грн., надбавки за стаж служби (40%) – 1760 грн., премії (2,41%) – 148,46 грн. До виготовленої довідки не була включена встановленні при звільненні в ОВС надбавка за виконання особливо важливих завдань, оскільки не виплачувались на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) поліцейських, відсутня для поліцейських і не передбачена постановою № 988 та наказом МВС № 260, якими визначено структуру грошового забезпечення поліцейських. Щодо визначення позивачу розміру премії представником відповідача зазначено, що листом від 19 квітня 2017 року за № 4060/03/48-2017 встановлений середній розмір премії по Україні для оперуповноваженого поліції відділу поліції в розмірі 2,41%. Також посилання позивача на наявність в нього права на отримання доплати за службу в нічний час у розмірі 35%, на думку представника відповідача, є безпідставними, оскільки так доплата не відноситься до виплат, які мають постійний характер та не враховується при обчисленні пенсії. З огляду на викладене, представник відповідача вважає, що приймаючи рішення про видачу та надіслання нової довідки, якою змінено позивачу розмір пенсії, ліквідаційна комісія ГУМВС України в Донецькій області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв’язку з чим права позивача не порушені, з огляду на що у позові слід відмовити.

Представник третьої особи ОСОБА_5, яка про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, також до судового засідання не з’явилась, звернувшись до суду з клопотанням про розгляд справи без її участі.

25.01.2018 року на адресу суду від начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_6 надійшов відзив на позовну заяву, який суд при ухваленні рішення не приймає до уваги, оскільки відповідно до статті 159 КАС України третьою особою надається пояснення щодо позову або відзиву, а відзив на позовну заяву є заявою по суті, яка подається відповідачем справі, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у даній справі не є.

За таких підстав, враховуючи можливість розгляду справи у письмовому провадженні у зв’язку з неявкою всіх учасників справи, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, надану ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу у письмовому провадженні за відсутності сторін по справі та на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління МВС України в Донецькій області в особі ліквідаційної комісії, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії такою, не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства (далі – КАС) України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

У відповідності до вимог статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частиною 1 статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази,які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Згідно статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд встановив, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років (довічно) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З копії листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за вих. № 11158/03-1 від 27.09.2017 року вбачається, що ОСОБА_1 пенсію призначено із сум грошового забезпечення, до яких, крім посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років (стаж служби), враховані також середньомісячні суми додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 50% та премія у розмірі 60% (а.с. 9).

У зв’язку з встановленням нових розмірів грошового забезпечення Головним управління МВС України 03.08.2017 року за № 10276 сформовано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, у якій зазначено, що за нормами чинними на 01 січня 2016 року грошове забезпечення за посадою оперуповноважений/інспектор (управління, відділи (відділення) поліції) включає, крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, лише премію у розмірі 2,41% (а.с. 10).

При цьому, довідка № 10276 не містить даних про розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач. ОСОБА_1 вважає, що у довідці неправомірно не відображена надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, яку він отримував. Крім того, премія зазначена, у меншому, ніж він отримувала розмірі, а саме 2,41% замість 60%. При цьому, він також вважає, що вказана довідка не містить також і даних про розмір надбавки за специфічні умови проходження служби – 100% – 6160 грн. та доплату за службу в нічний час в розмірі 35% посадового окладу, що складає 840 грн.

Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі – Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення. При цьому, надбавку за специфічні умови проходження служби та доплату за службу в нічний час позивач взагалі не отримував, що вбачається з досліджених вище доказів, з огляду на що такі додаткові види грошового забезпечення також правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення МВС премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 2,41% замість 60%.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії старшого слідчого становить 2,41 % (а.с. 32-54).

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 2,41% є середнім розміром, що фактично виплачена за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв’язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 60%, як отримував позивач, немає.

Таких правових висновків дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 12.03.2018 року по зразковій справі 802/2196/17-а; Пз/9901/1/18, які відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України суд враховує під час розгляду даної справи.

Таким чином, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Підстави встановити судовий контроль за виконанням рішення відсутні, оскільки у позові відмовлено.

Керуючись статтями 241-246, 262, 263, 291, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління МВС України в Донецькій області в особі ліквідаційної комісії, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Артемівський міськрайонний суд Донецької області до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Р.Є. Дубовик