
Справа № 128/2594/18
РІШЕННЯ
Іменем України
(заочне)
11 березня 2019 року місто Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області у складі:
головуючої - судді Саєнко О.Б., при секретарі - Кузьменко А.О., без участі сторін та їх представників,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в залі суду м. Вінниці Вінницької області цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат та проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, -
УСТАНОВИВ:
21.09.2018 Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про повернення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Позов умотивовано тим, що до управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації зверталась ОСОБА_1, як внутрішньо переміщена особа, з тимчасово окупованої території України, з заявами для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 02.03.2017 року та від 04.09.2017 року. Вказана допомога була їй призначена та виплачувалась відповідно до Порядку № 505.
Вказує, що електронним листом Міністерства фінансів України № 26040.12/1-7/34507 від 11.12.2017 року управління повідомлено про те, що ОСОБА_1 виїхала та перебувала 93 дні поспіль на тимчасово непідконтрольній території України.
Зазначає, що листом ОСОБА_2 центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 0.184-267/0/15-18 від 03.01.2018 року щодо перетину державного кордону України у період з 01.01.2017 року по 01.01.2018 рік підтверджено, що ОСОБА_1, перебувала понад 93 днів (з 25.05.2017 р. по 27.08.2017 р.) за кордоном.
Вказує, що під час обстеження матеріально-побутових умов заявника 21.12.2017 було виявлено відсутність ОСОБА_1 за фактичним місцем проживання/перебування.
Вважає, що ОСОБА_1 в період з 26.07.2017 по 31.12.2017 року надмірно отримувала кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на загальну суму 6798 грн. 25 коп.
Просить суд стягнути з відповідача кошти в сумі 6 798 гривень 25 копійок, як таких, що виплачені з Державного бюджету у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на користь Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної.
В судове засідання представник позивача не з`явився, надав суду заяву, в якій просив розглянути справу у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, не заперечує проти проведення заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_1 двічі до судового засідання не з'явилася, по невідомим суду причинам, про час, дату та місце проведення судових засідань повідомлялася належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи до суду відповідач не надала , у зв’язку з чим, суд вирішив провести заочний розгляд справи, про що виніс відповідну ухвалу.
Суд, вважає за можливе розглянути справу у відсутності нез'явившихся осіб.
Вивчивши позов, дослідивши та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований та такий, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом установлено, що до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації зверталась ОСОБА_1, як внутрішньо переміщена особа, з тимчасово окупованої території України, з заявами для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 02.03.2017 року та 04.09.2017 року. Вказана допомога була їй призначена та виплачувалась відповідно до Порядку № 505, що підтверджується копіями заяв та додатків до заяв (а.с. 8-9, 12-13).
Електронним листом Міністерства фінансів України № 26040.12/1-7/34507 від 11.12.2017 року управління повідомлено про те, що ОСОБА_1 виїхала та перебувала 93 дні поспіль на тимчасово непідконтрольній території України (а.с.16 ).
ОСОБА_2 центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 0.184-267/0/15-18 від 03.01.2018 року щодо перетину державного кордону України у період з 01.01.2017 року по 01.01.2018 рік підтверджено, що ОСОБА_1, перебувала понад 93 днів (з 25.05.2017 р. по 27.08.2017 р.) за кордоном (а.с.21-23).
Під час обстеження матеріально-побутових умов заявника 21.12.2017 було виявлено відсутність ОСОБА_1 за фактичним місцем проживання/перебування, про що свідчать акти обстеження матеріально-побутових умов (а.с.10,11,14,15).
Керуючись п. 3 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації було винесено рішення № 28 від20.12.2017 , яким скасовано дію довідки про взяття на облік ВПО ОСОБА_1 №506650488 від 07.07.2016 та внесено про це відомості до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (а.с.24).
У результаті неповідомлення ОСОБА_1 про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги позивачем надмірно нараховано їй щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеній особі, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 26.07.2017 по 31.12.2017 у загальній сумі 6 798,25 гривень (а.с. 28).
Листом № 5872 від 21.12.2017 року позивачем повідомлено ОСОБА_1 про скасування довідки від №506650488 від 07.07.2016 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Листом №5957 від 27.12.2017 року управлінням було повідомлено ОСОБА_1 про зайво нараховану та виплачену грошову допомогу, як тимчасово переміщеній особі та про зобов'язання в місячний термін повернути зазначені кошти. Дані листи були проігноровані. Зазначені кошти не повернуті державі (а.с. 25-27).
Застосовуючи норми матеріального та процесуального права суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.13 ЦПК суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
На підставі ст.81 ЦПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду.
Відповідно до п. 10 Порядку № 505, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Згідно п. 9 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365, за наявності підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", що підтверджується письмовою інформацією Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС, Мінфіну, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських об'єднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення приймає рішення про скасування такої довідки.
Абз. 5 п. 12 Порядку № 505 передбачено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Відповідно до абз. 12 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.10.2014 року № 637, припинення або відновлення соціальних виплат проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об'єднаними управліннями згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».
Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає. обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є: дані, отримані з відповідних державних реєстрів; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об'єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Згідно ч. 2 даної статті положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. З приписів ч. 2 ст. 1214 ЦК України, глави 13 ЦК України (зокрема ст. ст. 179, 181, 190, 192 ЦК України) випливає, що норми ст. 1212 ЦК України повною мірою стосуються і випадків безпідставного набуття або збереження грошей.
Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Відповідно до п. 11 Порядку № 505, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
За наведених обставин, суд вважає, що вимога позивача про стягнення з відповідача виплаченої надміру щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, є суду доведеною та такою, що підлягає задоволенню, тому з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 6 798,25 гривень.
Враховуючи повне задоволення позовних вимог позивача та ту обставину, що, відповідно до ухвали суду від 02.10.2018 судом відстрочено сплату судового збору у даній справі до ухвалення рішення, тому в порядку ст.141 ЦПК, суд вважає за необхідне судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1762 гривень стягнути відповідача в дохід держави.
В зв'язку з вищезазначеними обставинами у задоволенні заяви позивача про звільнення від сплати судового збору від 04.11.2018 слід відмовити, оскільки ухвалою суду від 02.10.2018 дане питання вирішено по суті.
Керуючись стст.263- 265, 280-282 ЦПК, Суд-
УХВАЛИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат та проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 кошти в сумі 6 798 (шість тисяч сімсот дев’яносто вісім) гривень 25 копійок, як таких, що виплачені з Державного бюджету у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на користь Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (рахунок 35212042016956, МФО 820172, код 03191928, в призначенні платежу вказати: зайво отримані кошти, Прізвище, Ім'я, По - батькові;).
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, на користь держави судовий збір в сумі 1762 ( одна тисяча сімсот шістдесят дві ) гривні.
Рішення може бути оскаржене позивачем до Апеляційного суду Вінницької області через Вінницький районний суд протягом 30 днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення буде виготовлено 20.03.2018.
Суддя: