
Справа № 405/7468/18
2/405/1342/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.03.2019 Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі
головуючої судді: Шевченко І.М.
з участю секретаря : Фришко А.Ю.
представника позивача : адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Військової частини А0680 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Військової частини А0680, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії – військової частини А0680, оформлене протоколом від 03 листопада 2017 року, в частині відмови зарахувати його зі складом сім’ї дві особи на квартирний облік військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов для отримання житлового приміщення з 08 квітня 2015 року, а також до списків осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень;
- зобов’язати житлову комісію військової частини А0680 зарахувати його зі складом сім’ї дві особи на квартирний облік військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов для отримання житлового приміщення з датою зарахування 08 квітня 2015 року, а також до списків осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 08.04.2015 р. по 17.08.2017 р. перебував на квартирному обліку при військовій частині А0281 зі складом сім’ї – 1 особа, а також у списках осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень з 16 листопада 2015 року.
17 серпня 2017 року рішенням житлової комісії військової частини А0281 він знятий з квартирного обліку при військовій частині А0281, в зв’язку з переведенням на нове місце служби.
В даний час він проходить військову службу на посаді офіцера групи спеціального призначення військової частини А 0680 в м. Кропивницький. До списків особового складу частини його зараховано згідно наказу командира військової частини А 0680 від 03.08.2017 року № 162 (копія міститься в матеріалах справи). Проживає разом з дружиною в будинку барачного типу при військовій частині А 0680, що підтверджується відповідними довідками та місцем реєстрації позивача і його дружини за адресою військової частини, про що свідчать штампи у паспортах.
23.10.2017 року на ім’я командира військової частини А0680 ним подано рапорт про зарахування облік для поліпшення житлових умов зі складом сім’ї – 2 особи, а також про включення до списків осіб на першочергове отримання житлового приміщення, як учасник бойових дій.
Рішенням житлової комісії військової частини А0680 від 03.11.2017 року йому відмовлено в зарахуванні на облік для поліпшення житлових умов, в зв’язку з тим, що за ним рахується 1/3 частини приватної спільної часткової власності в м. Мукачево по вул. Космонавтів,37, а за його дружиною зареєстровано право власності на 1/4 частки квартири №32 в житловому будинку № 41 по вул. В. Бердичівській в м. Житомир від загальної площі 70,32 кв.м. Окрім того, зазначено, що не надано документів, що підтверджують перебування дружини– ОСОБА_3 на квартирному обліку за місцем проживання, роботи.
Вважає такі дії відповідачів протиправними та такими, що порушують його права та право членів його сім’ї на одержання гарантованого державою соціального житла, тим самим порушують ст. ст. 17, 19, 33, 47 Конституції України.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив задовольнити, виходячи з підстав, викладених в позовній заяві, та врахувати що на даний час в сім’ї позивача народилась дитина.
Представник відповідача, Військової частини А0680, в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлений, причин неявки суду не сповістив, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволені позову відмовити (а.с.48-63).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши у судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності на підставі наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 з 17.07.2007 р. по 17.06.2011 р. проходив навчання в Харківському університеті повітряних сил ім. Івана Кожедуба.
В період з липня 2011 р. по грудень 2012 р. позивач проходив військову службу за контрактом у 54 радіотехнічному батальйоні 8 армійського корпусу Сухопутних військ ЗСУ (військова частина А1621) в смт. Гуйва.
В період з грудня 2012 року по серпень 2017 року проходив військову службу в Житомирському гарнізоні при військовій частині А0281 95 окремої аеромобільної бригади.
З 23 квітня 2014 року по 31 грудня 2016 приймав безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції у складі 95 окремої десантно-штурмової бригади (військова частина польова пошта В1740) на території Донецької та Луганської областей.
З 08.04.2015 року по 17.08.2017 року позивач перебував на квартирному обліку при військовій частині А0281 зі складом сім’ї – 1 особа, а також у списках осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень з 16 листопада 2015 року. При цьому, з грудня 2012 року по серпень 2017 року житлом за рахунок Міністерства не забезпечувався, проживав у найманому житловому приміщенні.
17.08.2017 року рішенням житлової комісії військової частини А0281 позивач знятий з квартирного обліку при військовій частині А0281, в зв’язку з переведенням на нове місце служби.
Станом на момент звернення до суду, позивач ОСОБА_2 проходить службу на посаді офіцера групи спеціального призначення роти спеціального призначення військової частини А0680 в м. Кропивницький.
Судом встановлено, що позивач разом з дружиною зареєстрований в будинку барачного типу, який належить МО України при військовій частині А0680, за адресою: м. Кропивницький, вул. Шевченка, буд. 3.
23.10.2017 року на ім’я командира військової частини А0680 позивачем подано рапорт про зарахування на облік для поліпшення житлових умов зі складом сім’ї дві особи, а також про включення до списків осіб на першочергове отримання житлового приміщення, як учаснику бойових дій.
Рішенням житлової комісії військової частини А0680 від 03.11.2017 року №19, ОСОБА_2 відмовлено в зарахуванні на облік для поліпшення житлових умов.
Вказана відмова мотивована тим, що за позивачем зареєстровано 1/3 частки приватної спільної власності в м. Мукачево по вул. Космонавтів,37 від загальної площі 66,5 кв.м., в тому числі – житлова площа – 40,2 кв.м., за його дружиною – ОСОБА_3 зареєстровано право власності на ј частку квартири №32 в житловому будинку №41 по вул. В. Бердичівській в м. Житомир від загальної площі 70,32 кв.м., в тому числі житлова площа – 47,1 кв.м.
Статтею 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Пунктом 14 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачене право учасників бойових дій на першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Згідно із ч. 1 ст. 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
ОСОБА_4 Кабінету Міністрів України від 03.08.06р. № 1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (Порядок №1081), який визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.
Згідно п. 22 Порядку №1081, облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.
У відповідності до п.24 Порядку №1081, військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.
Згідно до пункту 32 Порядку №1081, черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень).
Наказом Міністерства оборони України від 30.11.2011 року №737, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.01.2012 р. за № 24/20337, затверджено Інструкцію про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі Інструкція №737), відповідно до п.1.3 якої забезпечення жилими приміщеннями здійснюється шляхом:
- надання службових жилих приміщень військовослужбовцям;
- надання для постійного проживання один раз протягом усього часу проходження військової служби жилого приміщення новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб військовослужбовцям та особам, звільненим з військової служби, які перебувають на квартирному обліку за останнім місцем проходження військової служби;
- надання за згодою військовослужбовця кредиту або грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення;
- участі військовослужбовців та членів їх сімей у державних цільових програмах забезпечення громадян доступним житлом відповідно до законодавства (за їх бажанням);
- надання жилої площі у гуртожитках курсантам і військовослужбовцям та працівникам ЗС України;
- надання місць у спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом і не перебувають у шлюбі;
- оренди жилого приміщення військовослужбовцям офіцерського складу.
Військовослужбовці та члени їх сімей визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов, на загальних підставах відповідно до вимог чинного законодавства (п.1.5 Інструкції № 737).
Відповідно до п.1.6 Інструкції № 737, з метою дотримання вимог чинного законодавства під час ведення обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, розподілу жилої площі, призначеної для постійного проживання, участі в розподілі службового жилого приміщення та контролю за використанням жилого приміщення в органах військового управління, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях (далі - військові частини), гарнізонах створюються житлові комісії.
При цьому, згідно п.1.11 Інструкції № 737, усі питання, пов'язані з перебуванням військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, на квартирному обліку, із забезпеченням їх жилою площею та розміром жилого приміщення, вирішуються за місцем проходження ними служби, перебування на обліку або в судовому порядку.
Так, повноваження житлових комісій визначені у п.п.10.1.-10.3.Інструкції № 737.
Зокрема, житлові комісії у ЗС України створюються з метою взяття військовослужбовців на облік (зняття з обліку) осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі звільнених у запас або у відставку, що залишаються перебувати у військових частинах на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та членів їх сімей, включаючи членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли або пропали безвісти під час проходження військової служби, а також з метою контролю за розподілом жилих приміщень та надходженням жилих приміщень і погодженням розподілу відповідно до вимог чинного законодавства України (п.10.1 Інструкції №737).
Згідно п.10.2 Інструкції № 737 у своїй роботі житлові комісії керуються Конституцією України, законами України, указами Президента України та постановами Верховної ОСОБА_4 України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, Житловим кодексом Української РСР, цією Інструкцією та іншими актами законодавства України.
Відповідно до п.10.6 Інструкції № 737, на житлові комісії (об'єднані житлові комісії) органів військового управління, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій ЗС України покладаються такі завдання:
- розгляд рапортів військовослужбовців та заяв осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов;
- перевірка житлових умов;
- розгляд заяв, скарг та пропозицій, прийняття рішень зі спірних питань, які виникли під час роботи житлових комісій військових частин, закладів, установ та організацій, і прийом відвідувачів з житлових питань;
- надання звіту про виконану роботу не менше двох разів на рік загальним зборам військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, та радам офіцерів органів військового управління.
За правилами пункту 10.9 Інструкції, робота житлової комісії проводиться на засадах гласності, демократичності та прозорості.
На засіданні житлової комісії можуть бути присутні військовослужбовці, особи, звільнені з військової служби, та члени їх сімей, особи, питання стосовно яких розглядаються на засіданні житлової комісії, та інші особи.
Рішення приймається житловою комісією відкритим голосуванням. Голосування проводиться за наявності на засіданні житлової комісії не менше двох третин членів затвердженого складу житлової комісії. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше двох третин присутніх членів житлової комісії.
Рішення житлової комісії оформлюється у вигляді протоколу, який підписується головою і членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та затверджується командиром військової частини не пізніше ніж через 10 днів з дня проведення засідання житлової комісії. Підпис командира військової частини засвідчується гербовою печаткою військової частини.
При цьому, командири (начальники) військових частин, які затверджують рішення житлових комісій, зобов'язані в межах компетенції перевіряти законність прийнятих житловою комісією рішень. Рішення житлових комісій може бути: переглянуто житловою комісією, яка прийняла це рішення, або її правонаступником з підстав, передбачених законодавством та цією Інструкцією; оскаржено до суду (п.10.15 Інструкції № 737).
Підсумовуючи вищевикладене, питання, пов'язані з перебуванням військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, на квартирному обліку, із забезпеченням їх жилою площею та розміром жилого приміщення, вирішуються за місцем проходження ними служби, перебування на обліку або в судовому порядку.
Судом встановлено, що згідно довідки від 23.08.2017 року, виданої ОСОБА_2, позивач перебував на квартирному обліку в військовій частині А 0281 з 08.04.2015 р. по 17.08.2017 р. зі складом сім’ї – одна особа, а також у списках осіб, які мають право на першочергове отримання жилих приміщень з 16.11.2015 р.
Відповідно до витягу з протоколу №12 засідання житлової комісії військової частини А0284 від 17 серпня 2017 року, ОСОБА_2, зі складом сім’ї одна особа з квартирного обліку при військовій частині А 0281, в зв’язку з переводом для подальшого проходження служби до м. Кіровоград в/ч А0680.
23.10.2017 р. позивач звернувся з рапортом на ім’я командира військової частини А0680 про зарахування його на облік для поліпшення житлових умов у м. Кропивницькому з сім’єю – дві особи. У рапорті зазначено, що позивач перебував на квартирному обліку за попереднім місцем служби зі складом сім’ї – одна особа по військовій частині А0281 в м. Житомир, а також у списках першочерговиків, як учасник бойових дій з 16.11.2015 року.
Протокольним рішенням житлової комісії від 03 листопада 2017 року (протокол № 19) ОСОБА_2 відмовлено в зарахуванні на облік для поліпшення житлових умов.
Підставою для відмови, комісією зазначено наступні обставини:
“- на підставі наданих документів та довідок встановлено, що за ОСОБА_2 рахується 1/3 частина приватної спільної частини власності в м. Мукачево по вул. Космонавтів,37, загальна площа – 66,5 кв.м., в тому числі житлова площа – 40,2 кв.м., за ОСОБА_3 зареєстровано право власності на ј квартири №32 в житловому будинку №41 по вул. В. Бердичівській в м. Житомир, загальна площа -70,32 кв.м, в тому числі житлова – 47,1 кв.м.
Враховуючи наявність прав власності у ОСОБА_2 та ОСОБА_3, відповідно до ст.ст. 34,47 та 48 Житлового кодексу Української РСР, пунктів 13 та 53 ОСОБА_4 Міністрів Української РСР від 11.12.1984р. № 470 – відсутні підстави для визнання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 потребуючими поліпшення житлових умов.
Крім того, відповідно до вимог ст.ст. 36-39 ЖК Української РСР, пунктів 8-10 ОСОБА_4 Міністрів Української РСР від 11.12.1984 р. №470, п. 2.5 наказу Міністра оборони України від 30.11.2011 р.№737 "Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями" не надано документів, що підтверджують перебування дружини – ОСОБА_3 на квартирному обліку за місцем проживання, роботи”.
Відповідно до ст.34 ЖК Української РСР потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни:
1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному ОСОБА_4 Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок;
2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам;
3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв’язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або водній кімнаті з членами своєї сім’ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров’я Української РСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок;
4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;
5) які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;
6) які проживають у гуртожитках.
Згідно з пунктом п'ятим частини 2 статті 40 ЖК Української РСР громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадку подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Відповідно до п. 13 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених ОСОБА_4 Міністрів УРСР і Українською республіканською радою професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470, на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов. Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, зокрема забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських ОСОБА_4 народних депутатів разом з радами профспілок.
Згідно з ст. 47 ЖК України – норма жилої площі в Україні, встановлюється в розмірі 13,65 квадратних метрів на одну особу.
Як вбачається з відзиву на позов, відповідач посилається на п.3 ОСОБА_4 виконавчого комітету Кіровоградської обласної ради від 29.12.1984 р. №626 – встановлено в містах та селищах міського типу мінімальний розмір жилої площі на кожного члена сім’ї – 6 кв.м., і при розгляді рапорту ОСОБА_2, житловою комісією зроблено висновок, що розмір жилої площі позивача та його дружини складає більше, ніж 12 квадратних метрів, а тому останні, відповідно до п.1 ст.34 ЖК Української РСР не підпадають під перелік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, що відображено в протоколі від 03.11.2017 року №19.
Відповідно до п.10.11 Інструкції №737, до повноважень житлової комісії військової частини належать, в тому числі, зарахування військовослужбовців на облік, зняття військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Згідно пунктів 24, 25 постанови Кабінету Міністрів України №1081 від 03.08.06 р. "Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями" де у п. 24 зазначено, що військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства. На засіданні житлової комісії має право бути присутнім військовослужбовець, стосовно якого вирішується питання зарахування на облік. Військовослужбовці зараховані на облік, заносяться до книги обліку осіб, що перебувають в черзі на одержання житла. П. 25 - на кожного військовослужбовця, зарахованого на облік, оформляється облікова справа. Облікова справа є документом суворої звітності і зберігається за місцем перебування військовослужбовця на обліку, а після надання йому житла для постійного проживання протягом п'яти років - у виконавчому органі районної, міської, районної у місті ради, що видав ордер, якщо ордер видано квартирно-експлуатаційним органом - в квартирно-експлуатаційному органі.
Водночас, за правилами пункту 26 вищезгаданого Порядку, військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.
Пункт 2.15. Інструкції № 737 встановлює, що військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем проходження служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами. Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства. У разі відсутності службового жилого приміщення військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом і не перебувають у шлюбі, розміщуються безплатно в спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини, а сімейні - у сімейних гуртожитках. Житлово-побутові умови в таких казармах повинні відповідати вимогам, які пред'являються до гуртожитків, що призначені для проживання одиноких громадян. Для інших військовослужбовців військова частина зобов'язана орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовця та членів його сім'ї або за бажанням військовослужбовця виплачувати йому грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення. Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що ОСОБА_2 під час проходження служби у військовій частині А0281 (Житомирський гарнізон) перебував там на квартирному обліку, а також у списках осіб, які мають право на першочергове отримання житлових комісій, при переведенні у військову частину А0680 (м. Кропивницький) його право на перебування у такому списку має бути збережено.
Судом встановлено, що в порушення житлового законодавства, Порядку №1081, Інструкції № 737, позивача не взято на квартирний обліку з підстав, які не передбачені чинним законодавством, а тому слід зобов'язати відповідача зарахувати позивача зі складом сім'ї на квартирний облік військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов для отримання житлового приміщення з 23.10.2017 року - з моменту звернення, а також до списків осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень.
Враховуючи наведені обставини та виходячи із аналізу норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідачі при прийнятті та затвердженні протокольного рішення від 03.11.2017 діяли не на підставі, не в межах і спосіб передбачені Конституцією України та Законами України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 5 ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Кожному надається можливість захищати права і свободи будь-якими не забороненими законом засобами. Тобто кожна особа має право вільно обирати не заборонений законом засіб захисту прав і свобод, у тому числі і судовий захист.
Статтею 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно ч. ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права, визнання правочину недійсним, припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов’язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку , встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 12 ЦПК України визначено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов’язків, передбачених законом та кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно до ст.. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог та задоволення позову.
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, суд відносить витрати по даній справі за рахунок держави
Керуючись ст. ст. 7, 12, 17, 18, 76, 141, 259, 263-265 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 до Військової частини А0680 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії військової частини А 0680, оформлене протоколом від 03.11.2017 року в частині відмови зарахувати ОСОБА_2 зі складом сім’ї на квартирний облік військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов для отримання житлового приміщення з 08 квітня 2015 року, а також до списків осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень.
Зобов’язати житлову комісію військової частини А 0680 зарахувати ОСОБА_2 зі складом сім’ї на квартирний облік військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов для отримання житлового приміщення з датою зарахування 08 квітня 2015 року, а також до списків осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень.
Судові витрати по справі віднести за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення в повному обсязі буде виготовлене 25.03.2019 року.
Позивач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, прож. ІНФОРМАЦІЯ_2.
Відповідач: Військова частина А 0680, м. Кропивницький, вул. Шевченка, 3.
Суддя Ленінського районного
суду м. Кіровограда І. М. Шевченко