Постанова № 80578157, 20.10.2017, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.10.2017
Номер справи
757/34804/17-а
Номер документу
80578157
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/34804/17-а

Категорія 93

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2017 року cуддя Печерського районного суду Підпалий В.В., розглянувши в скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду із вимогами до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання нечинним та скасування рішення Центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, оформленого листом від 14.06.2017 року за № 33907103 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 року; зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити та здійснювати виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 року з дня звернення, тобто з 24.05.2017 року із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24.05.2017 року позивач звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 року, із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього.

15.06.2017 року позивачем в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві отримано лист № 33907103 від 14.06.2017 року, яким у призначенні йому пенсії за вислугу років відмовлено у зв'язку із відсутністю у нього, як зазначено в листі, права на призначення пенсії.

Відмова мотивована п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VII від 02.03.2015 року, де зазначено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Враховуючи наведене та дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено приписами ст.50-1Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з ч.ч.1, 2, 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.

У відповідності до ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни. Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08.07.2011 до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст.50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VI змін не зазнали.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 року, прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення в період з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року вислуги років не менше 23 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років.

Відповідно до ч. 6 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 року, до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями; на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою та інші; а також зараховується половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання.

Як зазначає позивач, на день звернення 24.05.2017 року до Центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про призначення пенсії, його вислуга років складала 23 роки 1 місяць, у тому числі стаж роботи на посадах прокурорів 17 років 8 місяців 28 днів, а саме:

- З 01.09.1992 року по 01.09.2015 року - 3 роки - навчання на денній формі навчання в Національній юридичній академії України ім. Ярослава Мудрого в м. Харкові за спеціальністю «правознавство». Половина строку навчання складає 1 рік 6 місяців;

- З 16.10.1995 року по 18.08.1999 року - служив слідчим в органах внутрішніх справ України. Вислуга складає 3 роки 10 місяців 2 дні.

- З 26.08.1999 року по 24.05.2017 року - працював на слідчо-прокурорських посадах в органах прокуратури України. Вислуга на посадах прокурорів складає 17 років 8 місяців 28 днів.

Так, 02.03.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», № 213-VIII, який набрав чинності з 01.04.2015 року і відповідно до п. 5 Прикінцевих положень якого, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до закону України «Про прокуратуру».

Вказаний в п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року, закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 01.06.2015 року прийнятий не був, у звязку з чим до вказаної дати втратили чинність, зокрема діючі на той час норми Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ щодо права прокурорів і слідчих на пенсійне забезпечення за вислугу років і відповідно пенмії за цим Законом не призначаються.

Разом з цим, 15.07.2015 року почав діяти Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 року, ст. 86, в межах якого звернувся позивач.

Таким чином, п. 5 Прикінцевих положень закону № 213-VIII від 02.03.2015 року скасовані діючі станом на 01.06.2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до конкретного переліку законів, зокрема і відповідно до діючого на той час Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ.

Частинами першою - третьою статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні адміністративної справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави; суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини; звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню частково.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, ст. 50-1, 86 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 2, 5, 6,17, 71, 159-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, оформленого листом від 14.06.2017 року за № 33907103 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 року.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України призначити та здійснювати виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 року з 24.05.2017 року із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві суму сплаченого судового збору у розмірі 653 (шістсот п'ятдесят три) 06 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови суду.

Суддя