
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2019 року справа № 2340/4212/18
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900-VIII, статті 43, частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та від 13.11.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393” з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, зазначеної в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.06.2018 № 32 “Про розмір додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2008 року по 30.06.2010 року” та довідці “Про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії ОСОБА_1” від 16.03.2018 №2303002643, протиправною;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-УІІІ, статті 43, частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, зазначеної в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.06.2018 № 32 “Про розмір додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2008 року по 30.06.2010 року” та довідці “Про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії ОСОБА_1” від 16.03.2018 №2303002643;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області після здійснення вищезазначеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, зазначеного в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.06.2018 № 32 “Про розмір додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2008 року по 30.06.2010 року” та довідці “Про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії ОСОБА_1” від 16.03.2018 №2303002643 провести виплату різниці між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2016 до моменту здійснення перерахунку та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням здійсненого перерахунку;
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 46 та статті 107 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058, статей 1-3 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ, Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати” від 21 лютого 2001 року №159 компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області строків виплати дорахованої частини пенсії ОСОБА_1 за січень-березень 2018 року, що перерахована відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45, протиправною;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відповідно до частини 2 статті 46 та статті 107 Закону України від 09.07.2003 № 1058, статей 1-3 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 провести нарахування і виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області строків виплати дорахованої частини пенсії ОСОБА_1 за січень-березень 2018 року, що перерахована відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-УІІІ, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 №988 та від 13.11.2008 № 45;
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у виплаті перерахованої пенсії ОСОБА_1 у сумі 55680,02 гривень за період з 01.01.2016 по 01.01.2018 відповідно до Законів України від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, від 13.11.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393”, протиправною;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити одноразову виплату ОСОБА_1 дорахованої пенсії у сумі 55680,02 гривень за період з 01.01.2016 по 01.01.2018 відповідно до Законів України від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ, від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 та від 13.11.2008 № 45;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідачів подати в установлений термін, з моменту набрання рішенням законної сили звіт про його виконання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому безпідставно не враховано під час перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, зазначених в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.06.2018 № 32 “Про розмір додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2008 року по 30.06.2010 року” та довідці “Про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії ОСОБА_1” від 16.03.2018 №2303002643.
Крім того зазначив, що отримав лист відповідача №754/Л-10 від 12.07.2018 де останній проінформував позивача про те, що сума перерахованої пенсії у розмірі 55680,02 грн. буде виплачуватися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018.
Позивач вважає, що таке розстрочення відповідачем виплати перерахованої йому пенсії свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка порушує його права, свободи та інтереси, так як суперечить вимогам чинного законодавства України. Крім того сума перерахованої пенсії в зв’язку з її невиплатою підлягає компенсації за втрату частини доходів, яка йому повинна виплатитися відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року №2050-ІІІ, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати” від 21 лютого 2001 року №159.
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив, в обґрунтування якого останній зазначив, що позивачу проведено перерахунок пенсії. Відповідно до розрахунку сума перерахованих коштів за період з січня 2016 по грудень 2017 становить 55680,02 грн., проте виплата перерахованої суми пенсії органами ПФУ буде здійснено у відповідності до вимог Постанови №103 з 01.01.2019 за умови відповідного фінансування.
Оскільки перерахунок проведено у відповідності до судового рішення, при цьому відповідачем вимог Постанови №103 щодо строків виплати нарахованих доходів не порушено, тому підстави для виплати компенсації відсутні.
Крім того, відповідачем зазначено, що іншого порядку проведення виплати перерахованих сум пенсій, обчислених із грошового забезпечення пенсій, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» окрім як Постановою №103, чинним законодавством, не передбачено.
В судовому засіданні 28.02.2019 позивач позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов.
Керуючись положеннями ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд постановив ухвалу від 15.02.2019, із занесенням до протоколу судового засідання, про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження без повідомлення сторін.
Перевіривши матеріали справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 17.05.2017 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача №2303002643 від 12.05.2017.
Згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення позивача відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015, наказу МВС №260 від 06.04.2016 станом на 01.01.2016 складає 7920 грн. 99 коп., в т.ч. посадовий оклад – 3100 грн., оклад за званням підполковник міліції – 2200 грн., надбавка за вислугу років – 1855 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень – 465 грн., премія 15,00% - 300 грн. 99 коп.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду 26 квітня 2018 року у справі №823/582/18 позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати його пенсії з 01.01.2016 року, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок відповідних сум грошового забезпечення та виплату пенсії, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» починаючи з 01.01.2016 року, згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
На виконання зазначеного рішення суду позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення від 12.05.2017 №2303002643, наданою ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.
В подальшому до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача №2303002643 від 16.03.2018.
Згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016 складає 8442 грн. 20 коп., в т.ч. посадовий оклад – 3100 грн., оклад за званням підполковник міліції – 2200 грн., надбавка за вислугу років – 1855 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень – 465 грн., премія 10,79% - 822 грн. 20 коп.
Відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача згідно із вказаною довідкою. Оскільки розмір пенсії внаслідок перерахунку зменшився, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» збережено розмір пенсії 5 011,37 грн з 01.01.2016, з 01.05.2016 - 5 039,37 грн, з 01.12.2016 - 5 097,87 грн, з 01.05.2017 - 5 130,37 грн, з 01.10.2017 - 5 200,37 грн.
04.06.2018 позивачем отриманий лист Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в якому його проінформовано, що сума перерахованої пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року становить: 55680,02 гривень. Одночасно зазначено, що у відповідності до постанови КМУ №103 ця сума перерахованої пенсії буде виплачуватися з 1 січня 2019 року.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 20.06.2018, в якій просив провести перерахунок пенсії на підставі довідки від 16.03.2018 №2303002643 та додаткової довідки від 06.06.2018 № 32 “Про розмір додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2008 року по 30.06.2010 року”.
Листом №679/Л-10 від 26.06.2018 відповідач повідомив позивача про здійснений перерахунок пенсії згідно довідки ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області та про відсутність підстав для перерахунку пенсії згідно додаткової довідки від 06.06.2018 № 32.
Позивач повторно звернувся до відповідача з заявою від 11.07.2018, в якій просив виплатити перераховану суму пенсії в розмірі 55680,02 гривень.
Листом №754/Л-10 від 12.07.2018 відповідач повідомив позивача, що виплата перерахованої пенсії здійснюється згідно з постановою №103, тому підстав для виплати перерахованої пенсії в сумі 55680,02 грн. немає.
Не погоджуючись із викладеним позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-Х1 (далі - Закон №2262), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах визначених законодавством для поліцейських.
Частина 4 статті 63 Закону України №2262 визначає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VІІІ статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Отже, з огляду на зазначене збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 22б2-ХІІ«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і окладами за спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2016 року.
Верховний Суд у рішенні від 15.02.2018 року по зразковій справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018 року висловив аналогічну позицію про те, що право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.
Відповідно до частини 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Суд звертає увагу на те, що Верховний Суд у даній зразковій справі надав оцінку виключно праву на перерахунок пенсії та даті, з якої такий перерахунок має здійснюватися.
Однак, Верховний Суд не надавав оцінку порядку виплати перерахованої пенсії.
Крім того, змінилося саме правове регулювання цього питання після прийняття Верховним Судом зазначеного вище рішення.
24.02.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103 (далі - Постанова №103), у період дів якої Позивач звернувся до суду з позовом, що розглядається у даній справі.
Зазначеною постановою внесено зміни, зокрема і до пункту 1 Порядку № 45, який викладено у новій редакції: «Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 3 Постанови № 103 Кабінетом Міністрів України вирішено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадо спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Відповідно до зазначеної Постанови №103, довідки про розмір грошового забезпечення, подані ліквідаційною комісією органам Пенсійного фонду України до набрання чинності Постановою №103, визнані такими, що були неналежним чином оформлені, у зв'язку з тим, що містили інформацію про розмір премії за грудень 2015 року.
Суд звертає увагу на те, що Постановою №103 чітко визначено та регламентовано порядок та особливості здійснення перерахунку пенсії особам відповідно до статті 63 Закону № 2262, які мають право на пенсію відповідно до цього Закону.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.
Сума перерахованих пенсій для виплати за період 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету в такому порядку:
з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця, окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017;
з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Таким чином, абзацом 1 пункту 3 Постанови №103 Кабінетом Міністрів України фактично більш чітко врегульовано питання перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, яке було предметом розгляду Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17.
Суд звертає увагу на те, що Постанова №103 не позбавляє позивача права на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно Постанови №988 та права на виплату перерахованої пенсії з 01 січня 2018 року, а лише визначає особливий порядок виплати заборгованості, що виникла з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року (включно) у зв'язку із таким перерахунком.
Аналогічну правову позицію виклав Верховний Суд в ухвалі від 02 травня 2018 року у справі №818/1076/18., зазначивши, що Постанова №103 не змінює регулювання правовідносин з - приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262- XII та Постанови №988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Таким чином, вказана Постанова №103, що визначає порядок виплати перерахованих пенсій, станом на момент розгляду справи в суді першої інстанції є чинною.
За змістом частини 1 статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27 лютого 2014 року № 794-VII акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання.
Крім того, оскільки Кабінет Міністрів України у Постанові №103 не відмовився від взятого Державою зобов'язання перерахунку та виплати пенсії відповідним категоріям осіб, не позбавив їх права на отримання перерахованого відповідного розміру пенсії, а лише змінив порядок виплати заборгованості, що виникла у зв'язку із таким перерахунком, відстрочивши та розстрочивши її з 2019 року, то колегія суддів вважає, що порядок виплати пенсії, встановлений цією постановою Уряду, цілком відповідає вимогам чинного законодавства та положенням статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з огляду на таке.
Кабінет Міністрів України у Постанові №103 не скасовував (навпаки, підтвердив соціально-економічні права відповідної категорії осіб на перерахунок пенсії), а виключно змінив механізм реалізації цих прав (встановив особливий порядок виплати заборгованості перерахованої пенсії), то вказане рішення Уряду підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Суд акцентує увагу, що ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області підготувала оновлену довідку №2303002643 від 16.03.2018 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови № 988 та постанови Кабінету міністрів України №103.
З 01 квітня 2018 року відповідач, з урахуванням вимог статті 63 Закону №2262- XII та Постанови №988 здійснив перерахунок пенсії позивача та її виплату за період з 01 січня 2018 року, про що свідчить наданий суду перерахунок пенсії.
Тому на підставі зазначеної довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснено належний перерахунок пенсії Позивача відповідно до ст. 63 Закону України № 2262, з дотриманням чинних нормативно - правових актів.
Таким чином, на переконання суду на час розгляду справи право позивача не порушено, оскільки відповідачем вчинені всі належні дії у здійсненні перерахунку пенсії позивача відповідно до норм чинного законодавства.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відсутні підстави вважати, що Головним управлінням допущена бездіяльність у вигляді не вчинення належних дій з вимог перерахунку пенсії з 01.01.2016.
Суд констатує, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права.
Суд не може задовольняти вимоги на майбутнє, а на даний час права Позивача в цій частині не порушені, оскільки заборгованість, що виникла за 1 січня 2016 року - 31 грудня 2017 року, буде виплачуватись у порядку, встановленому абзацами третім-четвертим пункту 3 Постанови №103, тобто починаючи з 01 січня 2019 року, а тому суд приходить до висновку про передчасність даного позову, оскільки право позивача не порушено.
Щодо вимог позивача про неврахування відповідачем додаткової довідки від 06.06.2018 № 32 “Про розмір додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2008 по 30.06.2010” суд зазначає, що з аналізу вищенаведених норм законодавчих актів слідує висновок, що перерахунок пенсії працівників міліції здійснюється у разі зміни розміру грошового забезпечення поліцейських на підставі довідок наданих органами МВС. До вказаної довідки входять усі основні та додаткові види грошового забезпечення поліцейського, тому суд не вбачає підстав для врахування під час перерахунку додаткових видів грошового забезпечення вказаних у довідці від 06.06.2018 №32.
Стосовно позовних вимог про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області протиправною та зобов’язати його виплатити суму компенсації за втрату частини доходів, відповідно до Закону України від 19.10.2000 № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати» (далі – Закон України № 2050-ІІІ), постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати» від 21.02.2001 № 159 (далі – Порядок № 159), у зв’язку з порушенням відповідачем строків виплати перерахованої пенсії з 01.01.2016 до 31.12.2017, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 46 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відповідно до ст. 1, 2 Закону України №2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Пунктом 5 Порядку № 159 передбачено, що сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Отже, основною умовою для виплати громадянину є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
З огляду на викладене, Законом України №2050-ІІІ передбачене право позивача на отримання компенсації втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати.
Такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 18.11.2014 та від 07.11.2012 у справі № 6-131цс12.
Відповідно до положень ст. 6 та 7 Закону України №2050-ІІІ компенсацію виплачують за рахунок коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету. Відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку.
З огляду на викладене та беручи до уваги те, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду 26 квітня 2018 року у справі №823/582/18 визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати його пенсії з 01.01.2016, суд вважає, що позивач отримав право на виплату вказаної компенсації одночасно з виплатою заборгованості за січень-березень 2018 року, однак остання не виплачена внаслідок протиправної бездіяльності відповідача.
Відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області № 21880/02-26 від 01.03.2019 розмір нарахованої пенсії за січень-березень 2018 року склав 5200,37грн, у той же час безпосередньо у січні-березні 2018 року виплачено по 2828,65 грн. Таким чином, нарахований, але невиплачений розмір грошового доходу за січень-березень 2018 року склав по 2371,72 грн.
Згідно зі статтею 3 Закону України №2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
За повідомленням Держстату України індекс інфляції склав: у лютому 2018 року - 100,9% у березні 2018 року -101,1% у квітні 2018 року - 100,8%.
Отже, розмір компенсації, що підлягає сплаті позивачу складає 130 грн. 44 коп., в тому числі за січень 2018 року - 66,41 грн. (2371,72х(0,9%+1,1%+0,8%), за лютий - 45,06 грн. (2371,72х(1,1%+0,8%), за березень - 18,97 грн. (2371,72х0,8%).
Щодо решти аргументів сторін, суд зазначає, що Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», § 58, рішення від 10 лютого 2010 року).
Згідно з ч.ч.1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.
Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, ідентифікаційний код 21366538) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 (18028, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати донарахованої частини пенсії за січень-березень 2018 року.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати донарахованої частини пенсії за січень-березень 2018 року в сумі 130 (сто тридцять) грн. 44 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня ухвалення рішення суду.
Суддя В.В. Гаращенко