
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2019 року справа № 580/582/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) у залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
15.02.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (18000, м. Черкаси, вул. Тичини, буд.7; РНОКПП НОМЕР_1) (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23; РНОКПП 21366538) (далі – відповідач) про:
визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії, що передбачена ч.1 ст.26 Закону України “Про пенсійне забезпечення”;
зобов’язання відповідача зарахувати позивачу трудовий стаж з 28.09.1983 до 30.11.1992 за місцем роботи головного магазину Укрювелірторг та Черкаського орендного підприємства “Рубін” з 01.01.1992 до 19.01.1993 з трудовим стажем 9 років, 3 місяці та 22 дні та призначити пенсію з часу звернення із заявою – 10.12.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач безпідставно не врахував вищевказаний стаж позивача та відмовив у призначенні їй пенсії за віком.
Ухвалою суду від 20.02.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами. Також установлено відповідачу строк, тривалістю п’ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали, для надання відзиву на позовну заяву. Згідно з даними рекомендованих повідомлень вказану ухвалу відповідач отримав 22.02.2019, а позивач – 25.02.2019.
11.03.2019 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити з огляду на те, що позивач звернулась до відповідача із заявою у довільній формі про призначення пенсії, з огляду на що їй надано відповідь відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян». Відповідач наголошував, що підставою для прийняття органом Пенсійного фонду рішення є подання заяви за встановленою формою, яка позивачем не подана.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Суд встановив, що позивач звернулась до відповідача із заявою від 07.12.2018 (вх. відповідача від 10.12.2018 №397/Г-10), в якій просила прийняти документи для нарахування належної суми пенсії.
Листом від 21.12.2018 №397/Г-10 відповідач повідомив позивача, що згідно з наданими нею документами недостатньо стажу для призначення пенсії за віком. Крім того роз’яснив про право на отримання тимчасової державної соціальної допомоги.
Надаючи оцінку встановленим обставинам суд врахував, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон №1058).
Ст.1 Закону №1058-IV визначено поняття пенсії – щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону №1058).
Згідно з ч.1 ст.9 Закону №1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч.1 ст.44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з ч. 5 ст. 45 Закону №1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п.1.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі – Порядок №22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно з п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
На підставі пунктів 4.2., 4.3. Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку, який зобов'язаний розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення.
Згідно з абз.6 п. 4.3. Порядку № 22-1 рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.
Відповідно до вимог Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 № 34/5, наказ, розпорядження, постанова, рішення – акт організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб'єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.
Отже, рішення про призначення/відмову у призначенні позивачу пенсії за наслідками розгляду поданих документів мають бути оформлені розпорядчим індивідуальним правовим актом – рішенням Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області, а не листом у відповідь на заяву позивача.
Твердження відповідача, що ним не прийнято рішення з огляду на відсутність поданої позивачем заяви за формою згідно з додатком 3 до Порядку №22-1, суд вважає необґрунтованим, оскільки з поданої позивачем заяви та доданих документів у повній мірі вбачається волевиявлення позивача на оформлення пенсії. Прояв надмірного формалізму державним органому спірних правовідносинах не відповідає принуипу верховенства права.
З листа відповідача від 21.12.2018 №397/Г-10 вбачається, що підставою для відмови у призначенні пенсії є недостатність стажу для призначення пенсії за віком, а не відсутність належним чином оформленої заяви.
Суд дійшов висновку, що відсутність належним чином оформленого рішення відповідача про призначення/відмову у призначенні позивачу пенсії за наслідками розгляду поданих документів після спливу встановленого законом 10 денного строку розгляду заяви свідчить про те, що орган її розглянув не у спосіб, визначений законом, оскільки не прийняв жодного розпорядчого акту (рішення). Отже, у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
На підставі абз.2 ч.4 ст.243 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним рішення у визначений законом строк, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача прийняти рішення за наслідками розгляду заяви позивача від 10.12.2018 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Позовна вимога зобов’язати відповідача зарахувати позивачу трудовий стаж з 28.09.1983 до 30.11.1992 за місцем роботи головного магазину Укрювелірторг та Черкаського орендного підприємства “Рубін” з 01.01.1992 до 19.01.1993 з трудовим стажем 9 років, 3 місяці та 22 дні, не є обгрунтованою та не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, за правилами наведеної норми процесуального законодавства захисту в суді підлягають, зокрема, порушені органом державної влади та його посадовими особами, права, свободи та інтереси фізичних осіб.
Суд врахував, що з наявних у матеріалах справи доказів не вбачається відмова відповідача у врахуванні вищевказаного трудового стажу під час обрахунку страхового стажу для призначення позивачу пенсії за віком. Крім того, суд встановив, що відповідач не розглянув заяву позивача з доданими до неї документами у встановлений спосіб, не перевірив їх дійсність, тобто не реалізував всіх наданих законом повноважень (у тому числі щодо свідчень свідків про стаж позивача). Суд не має правових підстав для оцінки правовідносин, які не відбулися.
Тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.ч.1, 3 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позвиач понесла витрати зі сплати судового збору, наявні підстави стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача частину судового збору пропорційно задоволеним вимогам, що становить 384,20 грн.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.12.2018 щодо призначення пенсії.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) розглянути повторно заяву ОСОБА_1 (18000, м. Черкаси, вул. Тичини, буд.7; РНОКПП НОМЕР_1) 10.12.2018 з доданими документами щодо призначення їй пенсії та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 (18000, м. Черкаси, вул. Тичини, буд.7; РНОКПП НОМЕР_1) сплачений судовий збір у сумі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні 20 коп.).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич
Рішення складене у повному обсязі 20.03.2019