Рішення № 80573992, 04.03.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2019
Номер справи
520/9667/18
Номер документу
80573992
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан ОСОБА_1, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

04 березня 2019 р. № 520/9667/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Білової О.В.,

за участю секретаря судового засідання – Ділбаряна А.О.,

за участю представників: позивача – ОСОБА_2, відповідача – ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Чугуївської міської ради Харківської області (вул. Старонікольська, буд. 35-А, м. Чугуїв, Харківська область, 63500, код ЄДРПОУ 21227883) до Головного управління Держпраці у Харківській області (вул. Алчевських, буд. 40, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 39779919) про визнання протиправною та скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Чугуївська міська рада Харківської області, з адміністративним позовом до Головного управління Держпраці у Харківській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати Постанову про накладання штрафу уповноваженими посадовими особами № ХК1751/291/АВ/П/ПТ/ІП-ФС від 05.10.2018 заступника начальника Головного управління Держпраці у Харківській області ОСОБА_4 по відношенню до Чугуївської міської ради Харківської області.

Ухвалою суду від 27.11.2018 прийнято цю позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.

Протокольною ухвалою суду від 05.02.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами проведеної перевірки позивача відповідачем встановлені порушення законодавства про працю та винесено Постанову про накладання штрафу уповноваженими посадовими особами № ХК1751/291/АВ/П/ПТ/ІП-ФС від 05.10.2018. Позивач вважає зазначену постанову протиправною, посилаючись на те, що ним не було допущено порушень трудового законодавства при звільненні працівників у зв’язку зі скороченням штату.

Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, визначений чинним законодавством.

Представник позивача надав відповідь на відзив, в якій зазначив, що не погоджується з доводами відповідача, оскільки, на його думку, позивачем не допускалося жодних порушень трудового законодавства при звільненні ОСОБА_5

Представник відповідача надав заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що позивач допустив порушення трудового законодавства при звільненні ОСОБА_5, не надавши йому переважного права на залишенні на роботі.

Представник позивача - Чугуївської міської ради Харківської області ОСОБА_2 – в судовому засідання просила задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача - Головного управління Держпраці у Харківській області ОСОБА_3 - в судовому засідання просила відмовити в задоволені позову з підстав, викладених у відзиві на позов.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи встановив такі обставини.

23.07.2019 до Головного управління Держпраці у Харківській області звернувся ОСОБА_5 за скаргою про незаконне звільнення з роботи, в якій заявник просив відповідача провести ретельну перевірку його незаконного звільнення та з подальшим поновленням на посаді.(а.с. 59-60).

На підставі п. 5.1 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (звернення гр. ОСОБА_5 вх. №С-770 від 23.07.2018), Головним управлінням Держпраці у Харківській області винесено наказ №01.01-07/1299 від 04.09.2018, яким відповідно до частин 4, 5 статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877 від 05.07.2007, Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 929, Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295, постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2017 №1104 "Про затвердження переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", наказу Міністерства соціальної політики України 18.08.2017 № 1338 "Про затвердження форм документів, що складаються при здійсненні заходів державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування інвалідів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.12.2017 за № 1500/31368, Положення про Головне управління Держпраці у Харківській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці № 75 від 22.06.2017, наказано, зокрема, головному державному інспектору відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів управління з питань праці Головного управління Держпраці у Харківській області ОСОБА_6 здійснити з 05.09.2018, з дотриманням п. 10 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295, захід державного контролю у формі інспекційного відвідування на предмет додержання, законодавства про працю об'єктом відвідування: Чугуївська міська рада Харківської області та направлення №01.01-94/02.03./2385 від 04.09.2018 на проведення заходу державного контролю у формі інспекційного відвідування об’єкту відвідування. (а.с.68-69)

За результатами проведеного заходу державного нагляду складено акт інспекційного відвідування юридичної особи, яка використовує найману працю № ХК1751/291/АВ(а.с.78-80), в якому встановлені, зокрема, такі порушення:

- статті 42 КЗпП, яке виявилося в тому, що при скороченні чисельності чи штату працівників не враховується переважне право на залишення на роботі. Наприклад, було встановлено, що відповідно до рішення XXXI сесії Чугуївської міської ради VII скликання від 30.03.2018 №1036-УІІ «Про внесення змін до рішення IV сесії Чугуївської міської ради VII скликання від 29.01.2016 №97-УІІ «Про затвердження структур Чугуївської міської ради та її виконавчих органів та загальної чисельності апарату міської ради, виконавчого комітету, виконавчих органів» керуючись п.5, 6 ч.1 ст. 26, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою ефективної реалізації повноважень, покладених на органи місцевого самоврядування, Чугуївська міська рада вирішила, зокрема, з 01.06.2018 вивести зі складу відділу роботи зі зверненнями громадян апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради посаду інспектора цілодобової варти у кількості 4 штатні одиниці та ввести до складу Центру надання муніципальних послуг надання муніципальних послуг відділу роботи зі зверненнями громадян апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради посаду головного спеціаліста - інформатора у кількості 1 штатної одиниці; ввести до складу господарчої групи апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради посаду сторожа у кількості 3 штатні одиниці. Для ознайомлення та перевірки було надано розпорядження №146/1-о від 02.04.2018 про створення робочої групи з вивчення переважного права на залишенні на роботі серед працівників, посади яких підлягають скороченню. 02 квітня 2018 року відбулось засідання щодо вивчення переважного права на залишення на роботі серед працівників, посади яких підлягають скороченню на порядок денний якого було винесено визначення працівників, що мають переважне право на залишення на роботі, посади яких підлягають скороченню. Відповідно до вимог статті 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. Дослідженням протоколу від 02.04.2018 встановлено, що в ході засідання було розглянуто особові документи та службові характеристики цілодобової варти відділу роботи зі зверненнями громадян апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_5 та встановлено, що переважне право на роботі мають: 1. ОСОБА_9 - одинока мати, що виховує дитину віком 14 років, має III групу інвалідності; 2. ОСОБА_7 - як працівник з тривалим безперервним стажем роботи у Чугуївській міській раді (з 24.01.2012); 3. ОСОБА_5 - як працівник з тривалим безперервним стажем роботи в Чугуївській міській раді (з 16.09.2002), проте за час проходження служби двічі притягався до дисциплінарної відповідальності за неналежне виконання посадових обов'язків (2013, 2017) та має чисельні усні нарікання з боку керівництва на якість виконання посадових обов'язків. Відповідно до змісту вказаного протоколу до переліку осіб, які мають переважне право на залишення на роботі ОСОБА_8 включений не був. Проте, за результатами розгляду було запропоновано переведення з 01.06.2018 на посаду сторожа господарчої групи (З штатні одиниці) ОСОБА_7, ОСОБА_9 та ОСОБА_8, а ОСОБА_5, який за результатами розгляду особових документів та службової характеристики мав переважне право на залишення на роботі, був звільнений відповідно до п. 1 статті 40 КЗпП України на підставі наказу №261-о від 04.06.2018;

- ч. 1 ст. 43 КЗпП, яке виявилося в тому, що розірвання трудового договору з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40 здійснюється без попередньої згоди виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник. В ході інспекційного відвідування при перевірці питання дотримання законодавства про працю при розірванні трудових договорів з ініціативи роботодавця було встановлено наступне. Наприклад, інспектора відділу розвитку підприємництва та споживчого ринку виконавчого комітету Чугуївської міської ради ОСОБА_10 було звільнено з займаної посади 04 червня 2018 року, відповідно до п. 1 статті 40 КЗпП України на підставі наказу №260-о від 01.06.2018. Інформації щодо згоди виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації вказаний наказ не містить. Аналогічно, інспектора цілодобової варти відділу роботи зі зверненнями громадян апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради ОСОБА_5 було звільнено з займаної посади 05 червня 2018 року відповідно до п. 1 статті 40 КЗпП України на підставі наказу №261-о від 04.06.2018. Інформації щодо згоди виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації вказаний наказ не містить. Перевіркою зазначеного питання встановлено наступне. 02 квітня 2018 року Голові профспілкового комітету Чугуївської міської ради та її виконавчого комітету ОСОБА_1 було направлено запит за №02-02-32/698 від 02.04.2018 щодо погодження наступного звільнення працівників ОСОБА_10 та ОСОБА_5 у зв'язку із скороченням штату працівників відповідно до п. 1 ст.40 КЗпП України. 04 квітня 2018 року згідно до протоколу №6 від 04.04.2018 відбулось засідання профспілкового комітету ПП Чугуївської міської ради та її виконавчого комітету за результатами якого було вирішено надати згоду на звільнення вищезазначених працівників за п.1 ст.40 КЗпП України. При цьому було встановлено, що в порушення частини третьої статті 43 КЗпП України подання за №02-02-32/698 від 02.04.2018 щодо погодження наступного звільнення вказаних працівників розглядалось без їхньої присутності (або їх уповноважених осіб). Під час інспекційного відвідування не було надано документів, що свідчать про отримання Чугуївською міської радою зазначеної згоди до видання наказів про розірвання трудових договорів із ОСОБА_10 та ОСОБА_5 Водночас, відповідно до отриманих письмових пояснень начальника служби персоналу апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради ОСОБА_11 у даному випадку було застосовано вимоги частини п'ятої КЗпП України та ч. 4 ст. 39 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», відповідно до яких виборний орган первинної профспілкової організації (профспілковий представник) повідомляє власника або уповноважений ним орган про прийняте рішення у письмовій формі в триденний строк після його прийняття. У разі пропуску цього строку вважається, що виборний орган первинної профспілкової організації (профспілковий представник) дав згоду на розірвання трудового договору.

- ч. 3 ст. 49-2 КЗпП, яке виявилося в тому, що одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган не пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації. Наприклад, згідно до повідомлення від 02.04.2018 інспектора цілодобової варти відділу роботи зі зверненнями громадян апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради ОСОБА_5 було попереджено про наступне звільнення із займаної посади 01.06.2018 за н. 1 статті 40 КЗпП України, Проте, вказане повідомлення не містить інформації щодо пропонування ОСОБА_5 іншої роботи.

Чугуївська міська рада та її виконавчий комітет не погодилися з висновками, викладеними в акті інспекційного відвідування №ХК1751/291/АВ від 18.09.2018 щодо встановлення порушень та подали зауваження від 27.09.2019 № 02.02.32/2171. (а.с. 119-120)

Листом від 30.10.2018 №12929/02.03-15/11606 відповідач розглянув зауваження позивача до акту інспекційного відвідування.(а.с.123-125)

18.09.2019 Головним управлінням Держпраці у Харківській області складено припис про усунення виявлених порушень, в якому позивачу приписано до 28.09.2018 усунути порушення, виявлені під час проведення інспекційного відвідування та відображені у висновках акту інспекційного відвідування №ХК1751/291/АВ від 18.09.2018.(а.с. 81)

Листом від 27.09.2018 №02.02.32/2172 Чугуївська міська рада та її виконавчий комітет на виконання Припису про усунення виявлених порушень № ХК 1751/291/АВ/П від 18.09.2018 повідомила про усунення недоліків, які були виявлені під час інспекційного відвідування інспектором праці Головного управління Держпраці у Харківській області, а саме:

1. Відповідно до абзацу п'ятого пункту 7.1 глави 7 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників № 58 Журнал обліку трудових книжок та вкладок до них працівників Чугуївської міської ради та її виконавчого комітету пронумерований, прошнурований та скріплений підписом керівника і печаткою.

2. Питання щодо врахування переважного права залишення на роботі при скороченні чисельності штату, надання згоди профспілкового комітету щодо розірвання трудового договору з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40 КЗпП України та одночасного з попередженням про звільненням у зв'язку із змінами в структурі Чугуївської міської ради та її виконавчих органів запропонування працівникові вакантної посади взято до уваги, в подальшому буде враховано.

3. В рамках проведення «наради з якості» в службі персоналу апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради із залученням голови профспілкового комітету Чугуївської міської ради та її виконавчого комітету з працівниками служби персоналу проведено навчання щодо дотримання законодавства про працю - протокол № 10 від 26.09.2018. (а.с. 122)

05.10.2018 постановою про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ХК1751/291/АВ/П/ПТ/ІП-ФС на підставі виявлених та відображених в акті інспекційного відвідування порушень №ХК1751/291/АВ від 18.09.2018 до позивача застосовано штраф у розмірі 3723 грн на підставі абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП України. (а.с.12-15)

Надаючи оцінку правомірності прийняття цієї постанови, суд виходить з такого.

Щодо врахування відповідачем порушення статті 42 КЗпП, яке виявилося в тому, що при скороченні чисельності чи штату працівників не враховується переважне право на залишення на роботі. Так, 02 квітня 2018 року відбулось засідання робочої групи з вивчення переважного права на залишенні на роботі серед працівників, посади яких підлягають скороченню. Дослідженням протоколу від 02.04.2018 встановлено, що в ході засідання було розглянуто особові документи та службові характеристики цілодобової варти відділу роботи зі зверненнями громадян апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_5 та встановлено, що переважне право на роботі мають: 1. ОСОБА_9 - одинока мати, що виховує дитину віком 14 років, має III групу інвалідності; 2. ОСОБА_7 - як працівник з тривалим безперервним стажем роботи у Чугуївській міській раді (з 24.01.2012); 3. ОСОБА_5 - як працівник з тривалим безперервним стажем роботи в Чугуївській міській раді (з 16.09.2002), проте за час проходження служби двічі притягався до дисциплінарної відповідальності за неналежне виконання посадових обов'язків (2013, 2017) та має чисельні усні нарікання з боку керівництва на якість виконання посадових обов'язків. Відповідно до змісту вказаного протоколу до переліку осіб, які мають переважне право на залишення на роботі ОСОБА_8 включений не був. Проте, за результатами розгляду було запропоновано переведення з 01.06.2018 на посаду сторожа господарчої групи (3 штатні одиниці) ОСОБА_7, ОСОБА_9 та ОСОБА_8, а ОСОБА_5, який за результатами розгляду особових документів та службової характеристики мав переважне право на залишення на роботі, був звільнений відповідно до п. 1 статті 40 КЗпП України на підставі наказу №261-о від 04.06.2018.

Судом досліджено процедуру такого скорочення та встановлено таке.

Листом від 26.02.2018 № 02.02.32/507 Чугуївська міська рада повідомила голову профспілкового комітету Чугуївської міської ради та її виконавчого комітету ОСОБА_1 про те, що керівництвом прийнято рішення про внесення змін до структури та надано обґрунтування необхідності внесення змін до структури Чугуївської міської ради та її виконавчого комітету (а.с. 16-19)

Листом від 28.02.2018 № 04-05/05 голова профспілкового комітету Чугуївської міської ради та її виконавчого комітету ОСОБА_1 повідомив міського голову про те, що Профспілковий комітет Чугуївської міської ради та її виконавчого комітету розглянув 28 лютого 2018 на своєму засіданні лист від 26.02.2018 № 02-02-32/507 та не заперечує щодо внесення змін до структури Чугуївської міської ради та її виконавчих органів та скорочення посад з дотриманням вимог діючого законодавства. (а.с.20)

Рішенням Чугуївської міської ради Харківської області XXXI сесії VII скликання «Про внесення змін до рішення IV сесії Чугуївської міської ради VII скликання від 29.01.2016 №97-УІІ «Про затвердження структури Чугуївської міської ради та її виконавчих органів та загальної чисельності апарату міської ради, виконавчого комітету, виконавчих органів» від 30.03.2018 №№1036-УІІ , Чугуївська міська рада вирішила, зокрема, з 01.06.2018 вивести зі складу відділу роботи зі зверненнями громадян апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради посаду інспектора цілодобової варти у кількості 4 штатні одиниці та ввести до складу Центру надання муніципальних послуг надання муніципальних послуг відділу роботи зі зверненнями громадян апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради посаду головного спеціаліста - інформатора у кількості 1 штатної одиниці; ввести до складу господарчої групи апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради посаду сторожа у кількості 3 штатні одиниці.(а.с. 21-23)

На реалізацію вказаного рішення Чугуївським міським головою ОСОБА_12 затверджено новий штатний розпис Чугуївської міської ради та її виконавчих органів на 2018 рік, який введений в дію з 05.06.2018 (а.с. 131-134)

02.04.2018 позивачем складено звітність за формою № 4-ПН «Інформація про заплановане масове вивільнення працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці»(а.с.33)

Розпорядженням Чугуївського міського голови №146/1-о від 02.04.2018 відповідно до пункту 20 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 42 Кодексу законів про працю України, з метою визначення працівників з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці створено робочу групу з вивчення переважного права на залишенні на роботі серед працівників, посади яких підлягають скороченню. (а.с. 24)

З протоколу засідання робочої групи щодо вивчення переважного права на залишення на роботі серед працівників, посади яких підлягають скороченню від 02.04.2018 вбачається, що були розглянуті особові документи та службові характеристики інспекторів цілодобової варти відділу роботи зі зверненнями громадян апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_5 Щодо ОСОБА_5 встановлено, що він має тривалий безперервний стаж роботи в Чугуївській міській раді (з 16.09.2002), проте за час проходження служби двічі притягався до дисциплінарної відповідальності за неналежне виконання посадових обов'язків (2013, 2017) та має чисельні усні нарікання з боку керівництва на якість виконання посадових обов'язків. Вказані обставини підтверджені відповідними наказами, копії яких долучені до матеріалів справи та актом службового розслідування (а.с. 152-157) В підсумку комісія дійшла висновку, що доцільно запропонувати переведення з 01.06.2018 на посаду сторожа господарчої групи (3 штатні одиниці) ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_8 Як відображено в протоколі, ОСОБА_11 довела до присутніх, що станом на 02.04.2018 в Чугуївській міській раді та її виконавчому комітеті в наявності наступні вакансії: - начальника відділу енергоменеджменту та залучення інвестицій; - головного спеціаліста відділу енергоменеджменту та залучення інвестицій Чугуївської міської ради (тимчасово на період відсутності основного працівника); - головного спеціаліста - юрисконсульта служби юридичного супроводу апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради (тимчасово на період відсутності основного працівника); - начальника служби юридичного супроводу апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради (тимчасово на період відсутності основного працівника); - радника міського голови. Заміщення зазначених вакантних посад здійснюється на конкурсній основі. В період з 02.04.2018 по 01.06.2018 не планується створення нових посад. (а.с. 25-30)

Як встановлено судом в ході розгляду справи та підтверджено наданими представником позивача письмовими доказами (а.с. 192-193, 174-189), ОСОБА_5 має середню спеціальну освіту та не відповідає вимогам до осіб, які можуть обіймати посади начальника відділу енергоменеджменту та залучення інвестицій; головного спеціаліста відділу енергоменеджменту та залучення інвестицій Чугуївської міської ради; головного спеціаліста - юрисконсульта служби юридичного супроводу апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради; начальника служби юридичного супроводу апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради; радника міського голови.

Повідомленням від 02.04.2018 інспектора цілодобової варти відділу роботи зі зверненнями громадян апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради ОСОБА_5 у зв’язку зі скороченням штату працівників, на підставі Рішення Чугуївської міської ради Харківської області XXXI сесії VII скликання від 30.03.2018 № 1036-УІІ «Про внесення змін до рішення IV сесії Чугуївської міської ради VII скликання від 29.01.2016 №97-УІІ «Про затвердження структури Чугуївської міської ради та її виконавчих органів та загальної чисельності апарату міської ради, виконавчого комітету, виконавчих органів», відповідно до статті 29-2 Кодексу законів про працю України попереджено про наступне звільнення із займаної посади 01.06.2018 року за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. Зазначене повідомлення отримано ОСОБА_5 під підпис 02.04.2018 (а.с. 36 а).

Розпорядженням Чугуївського міського голови №261-о від 04.06.2018 відповідно до п. 20 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування», п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв’язку зі скороченням штату працівників звільнити з займаної посади 05.06.2018 інспектора цілодобової варти відділу роботи зі зверненнями громадян апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради ОСОБА_5М.(а.с. 36 б)

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 42 КЗпП України При скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається: 1) сімейним - при наявності двох і більше утриманців; 2) особам, в сім'ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; 3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації; 4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва; 5) учасникам бойових дій, постраждалим учасникам ОСОБА_13, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також особам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу; 6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій; 7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання; 8) особам з числа депортованих з України, протягом п'яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України; 9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби. 10) працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат.

Отже, критерії, за наявності яких надається перевага у залишенні на роботі, мають застосовуватися лише за умови рівності продуктивності праці і кваліфікації.

Як було встановлено на засіданні робочої групи щодо вивчення переважного права на залишення на роботі серед працівників, посади яких підлягають скороченню, 02.04.2018 та підтверджено в ході розгляду справи, ОСОБА_5 єдиний має зауваження щодо якості роботи та притягався до дисциплінарної відповідальності. При цьому кваліфікація всіх осіб, які працювали на посадах інспекторів цілодобової варти відділу роботи зі зверненнями громадян апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради (ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_5М.) є однаковою. З огляду на зазначене, робочою групою обґрунтовано враховано різний рівень продуктивності праці при вирішенні питання про наявність переважного права на залишенні на роботі працівників, про що також зазначено у письмових поясненнях начальника служби персоналу апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради ОСОБА_11, наданих 07.09.2018 під час проведення інспекційного відвідування (а.с.112).

Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем зроблений правомірний висновок про відсутність підстав для пропонування ОСОБА_5 переведення з 01.06.2018 на посаду сторожа господарчої групи (3 штатні одиниці).

Щодо відображеного в спірній постанові порушення відповідачем ч. 1 ст. 43 КЗпП, яке виявилося в тому, що розірвання трудового договору з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40, а саме ОСОБА_10 та ОСОБА_5, здійснено без попередньої згоди виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник, судом встановлено таке.

В ході інспекційного відвідування було встановлено, що інспектора відділу розвитку підприємництва та споживчого ринку виконавчого комітету Чугуївської міської ради ОСОБА_10 було звільнено з займаної посади 04 червня 2018 року, відповідно до п. 1 статті 40 КЗпП України на підставі наказу №260-о від 01.06.2018. Інформації щодо згоди виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації вказаний наказ не містить. Аналогічно, інспектора цілодобової варти відділу роботи зі зверненнями громадян апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради ОСОБА_5 було звільнено з займаної посади 05 червня 2018 року відповідно до п. 1 статті 40 КЗпП України на підставі наказу №261-о від 04.06.2018. Інформації щодо згоди виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації вказаний наказ не містить.

Як встановлено судом, 02 квітня 2018 року Голові профспілкового комітету Чугуївської міської ради та її виконавчого комітету ОСОБА_1 було направлено запит за №02-02-32/698 від 02.04.2018 щодо погодження наступного звільнення працівників ОСОБА_10 та ОСОБА_5 у зв'язку із скороченням штату працівників відповідно до п. 1 ст.40 КЗпП України.

04 квітня 2018 року відбулось засідання профспілкового комітету ПП Чугуївської міської ради та її виконавчого комітету, за результатами якого було вирішено надати згоду на звільнення вищезазначених працівників за п.1 ст.40 КЗпП України, що відображено у протоколі №6 від 04.04.2018, вказані працівники (або їх уповноважені особи) не були присутні на засіданні.

Під час інспекційного відвідування інших документів про отримання відповідної згоди до видання наказів про розірвання трудових договорів із ОСОБА_10 та ОСОБА_5 не було надано.

Відповідно до ч.5 ст. 43 КЗпП України та ч. 4 ст. 39 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» виборний орган первинної профспілкової організації (профспілковий представник) повідомляє власника або уповноважений ним орган про прийняте рішення у письмовій формі в триденний строк після його прийняття. У разі пропуску цього строку вважається, що виборний орган первинної профспілкової організації (профспілковий представник) дав згоду на розірвання трудового договору.

Про застосування відповідачем вказаних приписів діючого законодавства у відповідних правовідносинах зазначено також у письмових поясненнях начальника служби персоналу апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради ОСОБА_11

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про правомірність звільнення ОСОБА_10 та ОСОБА_5 без отримання згоди профспілкової організації.

Щодо відображеного в спірній постанові порушення відповідачем ч. 3 ст. 49-2 КЗпП України, яке виявилося в тому, що згідно з повідомленням від 02.04.2018 інспектора цілодобової варти відділу роботи зі зверненнями громадян апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради ОСОБА_5 було попереджено про наступне звільнення із займаної посади 01.06.2018 за п. 1 статті 40 КЗпП України. Проте, вказане повідомлення не містить інформації щодо пропонування ОСОБА_5 іншої роботи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.3 ст. 49-2 КЗпП України одночасно з попередженням про звільнення у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно. У разі якщо вивільнення є масовим відповідно до статті 48 Закону України "Про зайнятість населення", власник або уповноважений ним орган доводить до відома державної служби зайнятості про заплановане вивільнення працівників.

Судом встановлено, що на момент винесення повідомлення про наступне звільнення із займаної посади у зв'язку із скороченням штату працівників у Чугуївській міській раді та її виконавчому комітеті були наявні 5 вакантних посад посадових осіб місцевого самоврядування, заміщення яких здійснюється на конкурсній основі, та які за кваліфікацією вище, ніж скорочувані посади. Вакантні рівнозначні посади, які могли б бути запропоновані особам, які підлягали звільненню у зв'язку зі скороченням, станом на 02.04.2018 були відсутні. Протокол засідання робочої групи щодо вивчення переважного права на залишенні на роботі серед працівників, посади яких підлягають скороченню, від 02.04.2018 підтверджує цей факт.

У разі, якщо вивільнення є масовим, відповідно до статті 48 Закону України "Про зайнятість населення", власник або уповноважений ним орган доводить до відома державної служби зайнятості про заплановане вивільнення працівників.

Так, на підставі п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» та згідно з ч.ч. 1,3 ст. 49-2 КЗпП України одночасно з персональним попередженням про звільнення, у роботодавця виникає обов'язок попереджати державну службу зайнятості про наступне вивільнення працівників не пізніше ніж за два місяці, з зазначенням підстав (п.1ст.40 КЗпП України), найменування професії (спеціальності), кваліфікації вивільнених працівників, розміру оплати їх праці. Вимоги вказаних статей було дотримано роботодавцем, що підтверджується направленням звіту від 02.04.2018 за формою № 4-ПН до Чугуївського міськрайонного центру зайнятості.

Також судом встановлено, що 31 травня 2018 року ОСОБА_5 було запропоновано прийняти участь у конкурсі на заміщення вакантної посади головного спеціаліста - інформатора-координатора Центру надання муніципальних послуг відділу роботи зі зверненням громадян апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради. Однак, ОСОБА_5 від запропонованої пропозиції відмовився, що підтверджується актом від 31.05.2018.

Отже, за відсутності у позивача станом на 02.04.2018 вакантних посад для роботи за відповідною професією чи спеціальністю, як та, що виконував ОСОБА_5, позивач під час його попередження про звільнення не припустив порушень вимог ч.3 ст. 49-2 КЗпП України.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позивачем не було допущено порушень трудового законодавства, які зазначені відповідачем в якості підстав для притягнення його до відповідальності на підставі абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП України згідно з постановою від 05.10.2018 № ХК1751/291/АВ/П/ПТ/ІП-ФС у вигляді штрафу у розмірі 3723 грн.

З огляду на зазначене, спірна постанова не відповідає вимогам, передбаченим ч.2 ст.2 КАС України, як прийнята без урахування всіх обставин, що мали значення для її прийняття, тому позов про визнання її протиправною та скасування підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Чугуївської міської ради Харківської області (вул. Старонікольська, буд. 35-А, м. Чугуїв, Харківська область, 63500, код ЄДРПОУ 21227883) до Головного управління Держпраці у Харківській області (вул. Алчевських, буд. 40, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 39779919) про визнання протиправною та скасування постанови – задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову про накладання штрафу уповноваженими посадовими особами Головного управління Держпраці у Харківській області № ХК1751/291/АВ/П/ПТ/ІП-ФС від 05.10.2018 відносно Чугуївської міської ради Харківської області.

Стягнути з Головного управління Держпраці у Харківській області (вул. Алчевських, буд. 40, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 39779919) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Чугуївської міської ради Харківської області (вул. Старонікольська, буд. 35-А, м. Чугуїв, Харківська область, 63500, код ЄДРПОУ 21227883) у розмірі 1762,00 (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійки).

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено 19 березня 2019 року.

Суддя Білова О.В.