
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2019 р. № 2040/7212/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у не перерахунку пенсії та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 23 грудня 2017 року без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення за 2016, 2017 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2015, 2016, 2017 роки, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, грошових премій, винагороди за 25 років безперервної військової служби в розмірах, зазначених у довідці військової частини А 0501 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 29 травня 2018 року № 10/484, виданої на виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року по справі № 820/735/18 протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 23 грудня 2017 року в розмірі, який обчислений із грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення за 2016, 2017 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2015, 2016, 2017 роки, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, грошових премій, винагороди за 25 років безперервної військової служби в розмірах, зазначених у довідці військової частини А 0501 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 29 травня 2018 року № 10/484, виданої на виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року по справі № 820/735/18, здійснити виплату суми перерахунку починаючи з 23 грудня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 16.07.2018 року звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії та просив перерахувати і виплачувати пенсію позивачу, з 23.12.2017 р. в розмірі, який обчислений із грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в антитерористичній операції, грошових премій, винагороди за 25 років безперервної військової служби в розмірах, зазначених в довідці військової частини А 0501 № 10/484 від 29.05.2018 р. виданої на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду №820/735/18, проте листом ГУ ПФУ в Харківській області від 14.08.2018 року № 4263/М-14, позивачу відмовлено у перерахунку у зв’язку з відсутністю в резолютивній частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року по справі № 820/735/18 обов’язку відповідача здійснити перерахунок.
Такі дії (бездіяльність) ГУ ПФУ в Харківській області позивач вважає протиправними, у зв’язку з чим позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів та просив задовольнити позов, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві.
Ухвалою суду від 05.09.2018 року було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача 24.09.2018 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, винагороди за участь в АТО та грошової премії. За таких обставин, ГУ ПФУ в Харківській області при призначенні пенсії жодним чином не порушило права позивача на пенсійне забезпечення.
Від позивача 24.09.2018 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій він підтримав свою правову позицію.
Ухвалою від 04.10.2018 зупинено провадження по справі до набрання законної сили рішення ОСОБА_2 Верховного Суду по справі №522/2738/17.
Ухвалою від 18.03.2019 поновлено провадження в адміністративній справі у зв'язку з набранням законної сили рішенням ОСОБА_2 Верховного Суду по справі №522/2738/17 (провадження № 11-806апп18).
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Матеріалами справ підтверджено, що позивач - ОСОБА_1 є пенсіонером та з 23.12.2017 р. отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.13 Закону України №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” ( далі - закон №2262-ХІІ) та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області).
16.07.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії та просив перерахувати і виплачувати пенсію позивачу, з 23.12.2017 р. в розмірі, який обчислений із грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в антитерористичній операції, грошових премій, винагороди за 25 років безперервної військової служби в розмірах, зазначених в довідці військової частини А 0501 № 10/484 від 29.05.2018 р. виданої на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду №820/735/18, звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії (а.с.14).
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області листом від 14.08.2018 р. №4263/М-14 повідомило позивача, що у зв’язку з відсутністю в резолютивній частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року по справі № 820/735/18 обов’язку відповідача здійснити перерахунок, для перерахунку пенсії не має законних підстав (а.с.15).
Не погоджуючись із відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та вважаючи своє право на проведення перерахунку пенсії порушеним, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до таких висновків.
Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, аналізуючи вищезазначені приписи чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей”, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема, осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Водночас, згідно правової позиції ОСОБА_2 Верховного Суду, висловленої в постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, якою відступлено від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20 лютого 2018 року у справі № 286/2987/16-а (К/9901/1465/17), при обчисленні пенсії особам звільненим з військової служби не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
У зазначеній постанові ОСОБА_2 Верховного Суду зазначила, що факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.
Згідно із ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Тобто, суд враховує висновок щодо застосування норм права, викладений в постанові ОСОБА_2 Верховного Суду від 06.02.2019 по справі №522/2738/17.
Як встановлено судом з довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 29.05.2018 р. №10/484 виданої військової частиною А0501, позивачу було виплачено матеріальну допомогу у грудні 2015 р. та у вересні 2016 р., матеріальну допомогу на оздоровлення у липні 2016 р. та квітні 2017 р., додаткові премії було виплачено у грудні 2015 р., у грудні 2016 р. та жовтні 2017 р. та винагороду за участь в АТО у квітні та червні 2016 та за період з жовтня 2016 р. по листопад 2017 р., тобто вказані суми грошового забезпечення не є щомісячними або такими, що виплачується раз на місяць, а є лише одноразовими виплатами, які не мають систематичного характеру.
Вищенаведене свідчить про те, що у відповідача були відсутні законні підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії із включенням до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення, додаткових премій та винагороди за участь у АТО.
Відтак, оскільки отримувані позивачем під час проходження військової служби додаткові види грошового забезпечення, такі як грошова допомога на оздоровлення, додаткові премія та винагорода за участь у АТО, не входять до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення та не мають систематичного характеру, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області правомірно відмовило у перерахунку пенсії позивача та не включило вказані додаткові види грошового забезпечення до грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого обчислюється пенсія.
Проте суд не погоджується з бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у не здійсненні перерахунку не вірно обчисленого розміру пенсії при її призначенні з підстав надання пенсіонером нових документів та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з 23.12.2017 року в розмірі який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.
Так, відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі Порядок проведення перерахунку). Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Пунктом 1 вказаного порядку, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом .
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від ЗО січня 2001 року № 3-1 (далі Порядок подання документів).
Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності його законним представником за місцем проживання.
Відповідно до ст. 66 Закону №2262-ХІІ рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ. Водночас, за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення, зокрема, про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Рішення про відмову із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові.
Тобто надана позивачем заява на проведення перерахунку пенсії з доданими до неї документами (довідки військової частини А 0501 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 29 травня 2018року № 10/484, виданої на виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року по справі №820/735/18, яке набуло законної сили) відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ , є додатковими документами, які дають право на подальше підвищення пенсії та є підставою для проведення перерахунку пенсії.
Як встановлено судом з довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 29.05.2018 р. №10/484 виданої військової частиною А0501 позивачу було виплачено щомісячну додаткову грошову винагороду, яка виплачувалась позивачу щомісячно та має систематичний характер.
Крім того, з вказаної щомісячної грошової винагороди утримувався єдиний внесок, тому вона має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної позивачу у грудні 2017 року пенсії підлягає перерахунку.
Проте, як встановлено судом, вказана щомісячна додаткова грошова винагорода не була включена до довідки № 4/4305 від 27.12.2017 року, яка була надана позивачу військовою частиною А0501 для призначення пенсії.
Враховуючи наведене, отримувана позивачем згідно з довідкою про види грошового забезпечення від 29.05.2018 р. № 10/484 щомісячна додаткова грошова винагорода в розмірі 60 % від посадового окладу, з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної позивачу у грудні 2017 року пенсії підлягає перерахунку.
Також суд зазначає, що позивач дізнався про призначення йому пенсії у неналежному розмірі, отримавши довідку № 4/4305 від 27.12.2017 року та у зв'язку з цим звернувся до суду.
На виконання вимог рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.03.2018 року по справі № 820/735/18 позов ОСОБА_1 було видано нову довідку від 29.05.2018 р. № 10/484.
Зважаючи на те, що позивач на час призначення йому пенсії за Законом № 2262-ХІІ мав право на включення до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отримуваної ним щомісячної додаткової грошової винагороди, а відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку розміру пенсії, позовні вимоги про зобов'язання відповідача перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про види грошового забезпечення від 29.05.2018 р. № 10/484 з урахуванням названого щомісячного додаткового виду грошового забезпечення підлягають задоволенню без обмеження строком.
Щодо позовної вимоги стосовно зобов’язання відповідача перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 23 грудня 2017 року, суд зазначає наступне.
Так обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
З огляду на фактичні обставини справи та зумовленого ними нормативного регулювання спірних правовідносин, суд виходить з того, що заявлена позивачем вимога про виплату пенсії в майбутньому є передчасною, а тому задоволенню не підлягає.
Частинами 1 та 2 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог адміністративного позову.
Згідно з ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 8 ст. 139 КАС України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 23 грудня 2017 року з урахування щомісячної додаткової грошової винагороди.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 23 грудня 2017 року в розмірі, який обчислений із грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди на підставі довідки від 29.05.2018 р. № 10/484.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.В.Шевченко