
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/408/19
19 березня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Баранюка А.З.
за участю:
секретаря судового засідання Кухар О.Л.
представника позивача: ОСОБА_1;
представника відповідача: Павлинів І.Г.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
07 лютого 2018 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 (далі - позивач) до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі - відповідач) про:
- визнання неправомірними дії щодо відмови в призначенні пенсії на пільгових умовах;
- зобов'язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку та нараховувати її з 30 липня 2018 року з подальшою виплатою.
Підставою подання позовної заяви є незгода позивача з рішенням відповідача від 06 липня 2018 року про відмову позивачу в достроковому призначенні пенсії відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як військовослужбовцю, що брав участь в антитерористичній операції в районах її проведення.
Зазначена відмова мотивована тим, що в трудовій книжці ОСОБА_2 дописано дату народження, а тому її не можна вважати як підтвердження стажу роботи, а тому слід надати уточнюючі довідки, або в судовому порядку підтвердити приналежність трудової книжки. Крім того, навіть при зарахуванні усіх наявних періодів роботи до стажу, його буде недостатньо для призначення пенсії, так як для додаткового зарахування до страхового стажу років пільгової роботи під землею необхідна, відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, уточнююча довідка про пільговий характер роботи, яку неможливо одержати, так як організація знаходиться на непідконтрольній Україні території.
Ухвалою суду від 08 лютого 2019 року справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
18 лютого 2019 року на адресу суду надійшов відзив у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив та пояснив, що враховуючи той факт, що записи на титульній сторінці трудової книжки НОМЕР_2, позивача явно дописані, та не були належним чином завірені ОСОБА_2 рекомендовано встановити факт належності правовстановлюючого документа, або, відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, надати підтверджуючі документи про періоди роботи. Однак, позивач не зміг надати усіх документів для підтвердження наявного стажу роботи. Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, які приймали участь в антитерористичній операції, мають право на пенсію після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років та враховуючи надані позивачем документи у нього загальний стаж становить 11 років 3 м 15 днів станом на 30.06.2018 року, що є недостатнім для призначення пенсії.
Судове засідання 07 березня 2019 року не відбулося у зв'язку із перебуванням головуючого судді у відпустці та було відкладено на 19 березня 2019 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, просила суд у задоволення позову відмовити.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій, про що йому видано посвідчення серії НОМЕР_3.
Відповідно до довідки військової частини А 0409 від 10 липня 2018 року № 7083 ОСОБА_2 в період з 19.06.2016 р. по 19.10.2016 p., з 04.11.2016 р. по21.06.2017 p. з 30.10.2017 р. по 30.04.2018 р. безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Відповідно до довідки військової частини А 0409 від 10 липня 2018 року № 7083/2 позивач з 30.04.2018 року по 25.06.2018 року брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.
Позивач - ОСОБА_2 30 липня 2018 року звернувся до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про дострокове призначення пенсії відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як військовослужбовець, що брав участь в антитерористичній операції в районах її проведення.
Рішенням Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 06.08.2018 року, оформленим протоколом № 74, позивачу відмовлено у призначенні пенсії достроково із зазначених вище підстав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військовослужбовці - особи, які проходять військову службу.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно із ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Частиною 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено категорії осіб, що мають право на дострокову пенсію.
Так, відповідно до змісту п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» таке право на дострокову пенсію мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
В судовому засіданні представник відповідача пояснила, що на першій сторінці трудової книжки позивача дописано відомості про дату народження та освіту позивача, а тому зміни до трудової книжки вносилися з порушенням встановленого порядку. З огляду на це позивачу було запропоновано надати підтверджуючі довідки про стаж роботи. Оскільки позивач не зміг надати всі підтверджуючі довідки про стаж роботи, то відповідач вважає, що загальний трудовий стаж позивача складає 11 років 3 місяці та 15 днів, що недостатньо для призначення пенсії достроково.
Суд не погоджується з наведеним виходячи із наступного.
Порядок ведення трудових книжок передбачений Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 (надалі - Інструкція).
Пунктом 2.11 Інструкції передбачено, що відомості про працівника записуються на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Прізвище, ім'я та по батькові (повністю, без скорочення або заміни імені та по батькові ініціалами) і дата народження вказуються на підставі паспорту або свідоцтва про народження.
Відповідно до п. 2.12 Інструкції після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей. Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка.
Згідно із п. 2.13 Інструкції зміна записів у трудових книжках про прізвище, ім'я, по батькові і дату народження виконується власником або уповноваженим ним органом за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну прізвища, ім'я та по батькові тощо) і з посиланням на номер і дату цих документів.
Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки однією рискою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або ім'я, по батькові, дата народження і записуються нові дані з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки і завіряються підписом керівника підприємства або печаткою відділу кадрів.
Таким чином, зміни на першій сторінці трудової книжки шляхом закреслення невірного запису і запису нового, у тому числі і про дату народження, з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки із завірянням підписом керівника або печаткою відділу кадрів стосуються випадків, коли такий запис зроблено невірно.
На першій сторінці трудової книжки ОСОБА_2 НОМЕР_2 здійснено лише один запис про дату його народження « ІНФОРМАЦІЯ_1», що відповідає даті народження позивача, тобто жодних змін в дату його народження, що записана в трудовій книжці не вносилося.
Можливе внесення відомостей у трудову книжку про дату народження позивача іншою особою, ніж та що заповняла інші відомості про позивача на першій сторінці трудової книжки, не спростовує факту відсутності змін у даті народження, а тому посилання відповідача на порушення порядку ведення трудової книжки позивача є безпідставними.
Суд також не погоджується з поясненнями представника відповідача щодо незарахування пільгового стажу роботи позивача.
З пояснень представників сторін у судовому засідання встановлено, що загальний трудовий стаж позивача, що записаний у трудовій книжці, становить 23 роки 9 місяців та 27 днів.
З трудової книжки ОСОБА_2 слідує, що з 11 липня 1984 року по 05 березня 1987 року він працював гірничим робітником очисного вибою повний робочий день під землею на шахті № 22 Шахтинського виробничого об'єднання по видобуванню вугілля «Шахтуголь», РРФСР, тепер Російська Федерація.
До Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 461, віднесено підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень, у тому числі працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах.
За загальним правилом, згідно із ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
Разом з тим, відповідно до норм спеціального законодавства, зокрема, ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», таке право мають військовослужбовці, які брали участь у бойових діях після досягнення чоловіками 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Таким чином, позивач має право на дострокову пенсію при досягненні 55 років та наявності стажу оботи 25 років. Позивач звернувся про дострокове призначення пенсії у 58 років.
Частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік.
Отже, з урахуванням роботи позивача на підземних роботах з 11 липня 1984 року по 05 березня 1987 року у пільговому обчисленні, суд приходить до висновку, що наявного стажу роботи позивача було достатньо для виходу на пенсію достроково, на підставі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Однак, в протоколі засідання комісії для розгляду спірних питань з призначення пенсій від 06.08.2018 року № 74 також зазначається, що навіть при зарахуванні усіх наявних періодів роботи до стажу, його буде недостатньо для призначення пенсії, так як для додаткового зарахування до страхового стажу років пільгової роботи під землею необхідна, відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, уточнююча довідка про пільговий характер роботи, яку неможливо одержати, так як організація знаходиться на непідконтрольній Україні території.
Відповідно до ст.6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якого з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цієї Угоди.
Згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 637 «Про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Оскільки у трудовій книжці позивача наявні відомості про роботу позивача з 11 липня 1984 року по 05 березня 1987 року на посаді гірничого робітника очисного вибою на шахті № 22 Шахтинського виробничого об'єднання по видобуванню вугілля «Шахтуголь» повний робочий день, суд вважає, що цей стаж повинен враховуватися у пільговому обчисленні із зменшенням на один рік за кожен повний рік роботи при достроковому призначенні пенсії позивачу відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно відмовив ОСОБА_2 у достроковому призначенні пенсії з моменту його звернення, тобто з 30 липня 2018 року, а способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію достроково з цієї дати.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційна, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. Шевченка, 34, м. Чортків, Тернопільська область, 48501, код ЄДРПОУ 41248539) задовольнити.
Визнати неправомірними дії Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови в достроковому призначенні пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області достроково призначити пенсію ОСОБА_2.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 20 березня 2019 року.
Головуючий суддя Баранюк А.З.
копія вірна
Суддя Баранюк А.З.