
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/4386/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І.,
за участю:
секретаря судового засідання – Дубінчина О.М.,
представника позивача – ОСОБА_1,
представника відповідачів – ОСОБА_2,
розглянувши у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РОВЕНТА ЛТД" до Державної фіскальної служби України та Головного управління ДФС у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОЛАЙТ-М" про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ровента» (далі – ТОВ «Ровента», позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України, відповідач-1) та Головного управління ДФС у Полтавській області (далі – ГУ ДФС у Полтавській області, відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення Комісії ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄДРПН або відмову в такій реєстрації, № 982761/42286340 від 08 листопада 2018 року та зобов'язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 31 жовтня 2018 року, подану ТОВ «Ровента».
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що ним надано фіскальному органу всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковою накладною, у реєстрації якої було відмовлено, та оскаржуване рішення є необґрунтованим /а.с. 6-14/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, залучено Товариство з обмеженою відповідальністю “Технолайт-М” (ідентифікаційний код 42286864) /а.с. 2-4/.
У відзиві на позовну заяву відповідачі посилалися на те, що реєстрація податкової накладної № 1 від 31 жовтня 2018 року зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України внаслідок відповідності податкової накладної вимогам підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку, у зв’язку з чим позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. За результатами розгляду поданих позивачем документів Комісією ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення № 982761/42286340 від 08 листопада 2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 31 жовтня 2018 року у зв‘язку з тим, що додана до повідомлення № 1 від 06 листопада 2018 року копія довіреності № 1390 містить чотири аркуші, тоді як нотаріусом посвідчено: «всього прошито (або прошнуровано), пронумеровано і скріплено печаткою два аркуші», тобто має ознаки підробки /а.с. 55-56/.
У відповіді на відзив позивач, серед іншого, зазначив, що копія довіреності № 1390 додавалася до документів під час реєстрації податкових накладних № 2 від 30 листопада 2018 року та № 2 від 31 грудня 2018 року та вказані податкові накладні були зареєстровані за рішеннями Комісії ГУ ДФС у Полтавській області № 1018017/42286340 від 10 грудня 2018 року та № 1018017/42286340 від 10 грудня 2018 року відповідно /а.с. 83-88/.
Правом на подання заперечень відповідачі не скористалися.
У письмових поясненнях щодо позову третя особа просила позов задовольнити в повному обсязі з тих підстав, що господарська операція по придбанню в суборенду агрегату з обладнанням вчинена та відображена товариством на позабалансовому рахунку 01 “Орендовані необоротні активи”/64-66/.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити, а представник відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечувала та просила відмовити в його задоволенні.
Третя особа свого уповноваженого представника у судове засідання не направила, направивши до суду клопотання про розгляд справи за відсутності її представника /а.с. 64/.
Згідно з частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до частини першої статті 205 згаданого Кодексу неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Зважаючи на те, що третя особа заявила клопотання про розгляд справи за відсутності її представника та неявка представника третьої особи не перешкоджає розгляду справи по суті, суд визнав за можливе розглядати справу за відсутності представника третьої особи.
Заслухавши вступне слово представників учасників справи, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Ровента ЛТД” зареєстроване як юридична особа 06 липня 2018 року та включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з ідентифікаційним кодом 42286340 /а.с. 164-168/.
За відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, одним із зареєстрованих видів діяльності ТОВ “Ровента ЛТД” є: 77.39– надання в оренду інших машин, устаткування та товарів /а.с. 165/.
В рамках зазначеного виду діяльності між ТОВ “Ровента ЛТД” (орендар) та ТОВ “Технолайт-М” (суборендар) укладено договір суборенди обладнання № 3108/55-АОРС від 31 серпня 2018 року.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2 цього договору орендар зобов‘язується передати суборендареві, а суборендар зобов‘язується прийняти в строкове платне користування обладнання та зобов‘язується сплачувати орендареві орендну плату (пункт 1.1); характеристики, найменування та стан майна, що здається в суборенду, визначаються у відповідних актах приймання-передачі майна, які є його невід‘ємною частиною (пункт 1.2), а відповідно до пунктів 1.3, 4.1, 5.1 та 5.2– майно, що здається в суборенду, належить орендарю на праві володіння і користування у відповідності до умов Договору оренди № 3108/ОР-55 від 31 серпня 2018 року (пункт 1.3); майно, що здається в суборенду, вважається переданим суборендареві з дати підписання акту приймання-передачі майна (пункт 4.1); розмір орендної плати визначається за домовленістю сторін та відображається в рахунку-фактурі, який є невід‘ємною частиною цього договору (пункт 5.1); орендна плата сплачується в безготівковому порядку на поточний рахунок орендаря до 20 числа наступного місяця (пункт 5.2) /а.с. 22-24/.
Передачу агрегату для освоєння і ремонту свердловин АОРС-80 на базі автомобіля КРАЗ-250, реєстраційний № НОМЕР_1 з обладнанням згідно визначеного переліку оформлено актом приймання – передачі обладнання в суборенду від 01 вересня 2018 року. При цьому місцем передачі обладнання в акті приймання – передачі визначено: м. Полтава, пров. Спортивний, 4 В /а.с. 25/.
На підтвердження надання послуг між орендарем та суборендарем складено акт надання послуг суборенди № 4 від 31 жовтня 2018 року та сформовано рахунок на оплату № 3 від 31 жовтня 2018 року на загальну суму 682080,00 грн, в тому числі ПДВ – 113680,00 грн /а.с. 26- 27/.
Орендна плата сплачувалася ТОВ «Технолайт-М» шляхом пред‘явлення платіжних доручень № 20 від 19 жовтня 2018 року; № 29 від 19 листопада 2018 року; № 72 від 30 січня 2019 року /а.с 157-159/. Станом на 30 січня 2019 року загальна сума заборгованості перед ТОВ «Ровента ЛТД» склала 1691240,00 грн /а.с. 160/.
Агрегат з обладнанням, який був переданий в суборенду ТОВ “Технолайт-М”, орендований позивачем у фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 за договором оренди № 3108/ОР-55 /а.с. 29-31/. Відповідно до пунктів 1.1, 1.2, 2.1 цього договору орендодавець передає, а орендар бере в тимчасове користування агрегат для освоєння і ремонту свердловин АОРС-80 на базі автомобіля КРАЗ-250, реєстраційний № НОМЕР_1 з обладнанням згідно переліку (пункт 1.1); агрегат належить орендодавцю на праві приватної власності відповідно до свідоцтва про реєстрацію ТЗ серії САР № 055467 (пункт 1.2); орендодавець зобов‘язується передати агрегат та обладнання орендарю за актом приймання-передачі згідно заяви (усній або письмовій) орендаря (пункт 2.1). Виконання цього договору позивачем підтверджено листом-погодження від 31 серпня 2018 року; довіреністю № 1390; актом приймання-передачі в оренду від 01 вересня 2018 року; актом надання в оренду транспортних засобів № 49 від 31 жовтня 2018 року; рахунком-фактурою № 31/10/2 від 31 жовтня 2018 року; платіжними дорученнями № 16 від 19 жовтня 2018 року; № 23 від 19 листопада 2018 року; № 24 від 23 листопада 2018 року; № 31 від 28 грудня 2018 року; № 38 від 30 січня 2019 року /а.с. 32-39, 132 - 156/. Вищеперелічені документи підписані від імені ОСОБА_4 його уповноваженою особою ОСОБА_5.
За настанням "першої події" (факту поставки обладнання ТОВ «Технолайт-М») відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України 31 жовтня 2018 року ТОВ «Ровента ЛТД» складена та направлена 02 листопада 2018 року для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна №1 на загальну суму 682080,00 грн, в тому числі ПДВ – 113680,00 грн /а.с. 17/.
За результатами розгляду податкової накладної №1 від 31 жовтня 2018 року контролюючий орган 02 листопада 2018 року направив ТОВ «Ровента ЛТД» квитанцію (а.с. 18), в якій зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 31.10.2018 №1 зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
У зв'язку з зупиненням реєстрації податкової накладної ТОВ «Ровента ЛТД» направило контролюючому органу повідомлення № 1 від 06 листопада 2018 року /а.с. 19/, до якого додало письмові пояснення та документи на підтвердження вчинення господарської операції з ТОВ “Технолайт-М”: договір суборенди обладнання № 3108/55-АОРС від 31 серпня 2018 року; акт приймання – передачі обладнання в суборенду від 01 вересня 2018 року; акт надання послуг суборенди № 4 від 31 жовтня 2018 року; рахунок на оплату № 3 від 31 жовтня 2018 року; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, а також документи на підтвердження користування майном: договір оренди № 3108/ОР-55 від 31 серпня 2018 року; лист-погодження від 31 серпня 2018 року; довіреність; акт приймання-передачі в оренду від 01 вересня 2018 року; акт надання в оренду транспортних засобів № 49 від 31 жовтня 2018 року; рахунок-фактура № 31/10/2 від 31 жовтня 2018 року; виписка з ЄДРПОУ; витяг платника єдиного податку /а.с. 20-21/.
Попри це, 08 листопада 2018 року Комісією ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення № 982761/42286340 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 31 жовтня 2018 року /а.с. 43-44/.
Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є "ненадання платником податку копій договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, та при цьому контролюючим органом конкретизовано, що копія довіреності № 1390 містить чотири аркуші, тоді як нотаріусом посвідчено: «всього прошито (або прошнуровано), пронумеровано і скріплено печаткою два аркуші», тобто довіреність має ознаки підробки.
Не погодившись із вищевказаним рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (далі - ПК України) об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Відповідно до приписів пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" № 1246 від 29 грудня 2010 року у відповідній редакції /далі за текстом - Порядок № 1246/ податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 3-7, 10, 12-13 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21 лютого 2018 року /далі – Постанова №117/, податкові накладні / розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику), що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак: 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих на реєстрацію у місяці, іншому ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений в них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, P < P м х 1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; Т - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування; P м - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті (пункт 3).
У разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна / розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі (пункт 4).
Податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку (пункт 5).
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну /розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (пункт 6).
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (пункт 7).
Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (пункт 10).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 12).
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 13).
При цьому критерії ризиковості платника податку визначені в листі Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21 березня 2018 року "Критерії ризиковості платника податку", у підпункті 1.6 пункту 1 якого зазначено, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.
Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв.
Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.
З тексту квитанції від 02 листопада 2018 року про зупинення реєстрації податкової накладної судом встановлено, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної № 1 від 31 жовтня 2018 року стала відповідність податкової накладної вимогам підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку.
На підтвердження цій обставині відповідачами надано суду копію протоколу засідання Комісії ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, № 154 від 26 жовтня 2018 року, зі змісту якого слідує, що ТОВ “Ровента ЛТД” відповідає наступним критеріям ризиковості: 1) дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; 2) наявна податкова інформація, що свідчить про факти здійснення ризикових операцій з метою унеможливлення розповсюдження податкового кредиту /а.с. 57/.
Однак, суд зауважує, що доказів на підтвердження наявності податкової інформації, що свідчить про факти здійснення ризикових операцій, суду не надано та представником відповідачів у судовому засіданні не пояснено яка саме податкова інформація наявна та які саме ризикові операції здійснювалися платником податків.
Крім того, при формуванні квитанції від 02 листопада 2018 року про зупинення реєстрації податкової накладної № 1 та 31 жовтня 2018 року контролюючий орган не вказав якому саме виду критерію підпункту 1.6 пункту 1 листа ДФС України від 21 березня 2018 року №959/99-99-07-18 відповідає ТОВ “Ровента ЛТД”.
Наведене свідчить про формальний підхід контролюючого органу до прийняття рішення про віднесення ТОВ “Ровента ЛТД” до ризикових платників податку та формування квитанції про зупинення.
Відповідно до пунктів 14-15 Постанови №117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Відповідно до пунктів 16, 18-20 Постанови №117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів (пункт 18).
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (пункт 19).
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 20).
Згідно з пунктом 21 Постанови №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Як встановив суд з рішення комісії ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 982761/42286340 від 08 листопада 2018 року ТОВ «Ровента плюс» відмовлено в реєстрації податкової накладної № 1 від 31 жовтня 2018 року з огляду на те, що платником податку не надано копій договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, та при цьому контролюючим органом конкретизовано, що копія довіреності № 1390 містить чотири аркуші, тоді як нотаріусом посвідчено: «всього прошито (або прошнуровано), пронумеровано і скріплено печаткою два аркуші», тобто довіреність має ознаки підробки.
У зв'язку з цим, суд, перевіряючи вказаний мотив відмови встановив, що приватним нотіріусом Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_6 14 серпня 2018 року посвідчено довіреність, зареєстровану в реєстрі за № 1390, яка уповноважує ОСОБА_5 представляти інтереси ОСОБА_3 з усіх питань, пов‘язаних з веденням справ ОСОБА_3 як фізичної особи-підприємця, у тому числі з питання оформлення та укладення договорів, інших правочинів, пов‘язаних з фінансово-господарською діяльністю фізичної особи-підприємця, з питань внесення змін та доповнень, розірвання вищевказаних правочинів /а.с. 35 -38/.
На довіреності міститься відмітка нотаріуса «всього прошито (або прошнуровано), пронумеровано і скріплено печаткою два аркуші».
Інформація про використання бланків ННК376462 та ННК376463, на яких оформлена довіреність, міститься в офіційній загальнодоступній базі Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів.
Відповідно до пункту 1 глави 9 «Порядок викладення текстів та підписання посвідчуваних правочинів, заяв та інших документів» Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22 лютого 2012 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за № 282/20595 /у редакції, чинній на дату посвідчення довіреності № 1390/ тексти договорів, заповітів, довіреностей, свідоцтв, актів про морські протести та протести векселів, перекладів у разі засвідчення нотаріусом вірності перекладу документа з однієї мови на іншу, заяв, на яких нотаріусом засвідчується справжність підпису, за винятком заяв у електронній формі, заяв та примірників документів, що залишаються у справах нотаріуса, а також дублікатів нотаріальних документів, викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів з лицьового та зворотного боку цих бланків.
У разі якщо документи, що посвідчуються, видаються або засвідчуються, викладені на двох і більше окремих аркушах, вони повинні бути з’єднані у спосіб, що унеможливлює їх роз'єднання без порушення їх цілісності, із зазначенням кількості прошитих (прошнурованих), пронумерованих і скріплених аркушів, з проставлянням підпису та печатки нотаріуса /пункт 7 глави 8 вказаного Порядку/.
Згідно з тлумаченням, наведеним в Академічному тлумачному словнику української мови, сторінка – це один бік аркуша паперу в зошиті, книжці та ін.
Таким чином, довіреність від 14 серпня 2018 року № 1390 була викладена на 2 аркушах з лицьового та зворотного боку бланків ННК376462 та ННК376463, тобто на 4 сторінках, копії яких і були додані ТОВ «Ровента ЛТД» до повідомлення № 1 від 06 листопада 2018 року.
Будь-яких доказів підробки довіреності від 14 серпня 2018 року № 1390 суду не надано. Більш того, ця ж сама довіреність була визнана контролюючим органом прийнятною та взята до уваги як достовірна при реєстрації податкових накладних ТОВ «Ровента ЛТД» № 2 від 30 листопада 2018 року та № 2 від 31 грудня 2018 року за інші періоди надання в суборенду агрегату та обладнання ТОВ «Технолайт-М», а саме: за листопад та грудень 2018 року. Так, за рішеннями Комісії ГУ ДФС у Полтавській області № 1018017/42286340 від 10 грудня 2018 року та № 1018017/42286340 від 10 грудня 2018 року податкові накладні № 2 від 30 листопада 2018 року та № 2 від 31 грудня 2018 року зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних /а.с. 89-163/.
Враховуючи викладене, суд вважає, що надані позивачем на виконання пропозиції у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної № 2 від 31 жовтня 2018 року документи є достатньою підставою для реєстрації податкової накладної, тоді як не/реальність господарської операції з надання в суборенду агрегату з обладнанням може бути перевірена контролюючим органом лише під час проведення виїзної документальної перевірки платника податків.
Таким чином, рішення комісії ГУ ДФС у Полтавській області № 982761/42286340 від 08 листопада 2018 року щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 2 від 31 жовтня 2018 року є протиправним та підлягає скасуванню, а відповідну позовну вимогу належить задовольнити.
Надаючи оцінку позовній вимозі про зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 31 жовтня 2018 року, суд виходить з такого.
Відповідно до змісту пункту 28 постанови № 117 податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Таким чином, податкова накладна, реєстрація якої зупинена, може бути зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі судового рішення про реєстрацію податкової накладної.
Відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 названого Кодексу у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до абзацу 1 частини четвертої зазначеної статті Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
За вказаних обставин, в контексті наведених норм, суд вважає, що для прийняття рішення про реєстрацію зазначеної податкової накладної виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення у даному випадку не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Задоволення позовної вимоги про зобов'язання ДФС зареєструвати в ЄРПН податкову накладну № 2 від 31 жовтня 2018 року, подану позивачем, зумовлюється необхідністю дотримання судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Зважаючи на викладене, суд вважає за можливе захистити порушені права позивача шляхом зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 31 жовтня 2018 року, подану на реєстрацію товариством з обмеженою відповідальністю «Ровента ЛТД».
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведені норми законодавства, оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази, а також доводи сторін стосовно заявлених позовних вимог та заперечень, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з цим позовом сплачено судовий збір у сумі 1762,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 25 від 07 грудня 2018 року /а.с. 5/.
Тож стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, який прийняв оскаржуване рішення, підлягають витрати зі сплати судового збору у вказаній сумі.
Клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Державної фіскальної служби України подати звіт про виконання судового рішення задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, за приписом вказаної норми покладення такого зобов'язання на суб'єкта владних повноважень є правом, а не обов'язком суду.
Крім того, у суду відсутні підстави вважати, що ДФС України після набрання рішенням суду законної сили буде ухилятися від вчинення дій на виконання цього судового рішення.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "РОВЕНТА ЛТД" (АДРЕСА_1, 36002, ідентифікаційний код 42286340) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 39292197) та Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 39461639), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОЛАЙТ-М" (пров. Спортивний, буд. 4 В, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 42286864) про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, №982761/42286340 від 08 листопада 2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 31 жовтня 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (Львівська площа, буд. 8, м.Київ, 04053, ідентифікаційний код 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 31 жовтня 2018 року, складену та подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "РОВЕНТА ЛТД".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 39461639) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РОВЕНТА ЛТД" (АДРЕСА_1, 36002, ідентифікаційний код 42286340) витрати зі сплати судового збору у сумі 1762,00 грн (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні нуль копійок).
У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "РОВЕНТА ЛТД" про встановлення судового контролю відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 20 березня 2019 року.
Суддя ОСОБА_7