
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі
19 березня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/3689/18 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (92760, Луганська обл., Старобільський район, с. Половинкине, вул. ім. І. Світличного, б. 26) до Старобільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (92703, Луганська обл., м. Старобільськ, кв. Дружби, 1а) про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
14 листопада 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач) до Старобільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач) у якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Старобільського об’єднаного управління пенсійного фонду України Луганської області щодо припинення виплати пенсії громадянці України ОСОБА_2 з 01.08.2017 року;
- зобов'язати Старобільське об’єднане управління пенсійного фонду України Луганської області поновити виплату пенсії ОСОБА_2 та виплатити заборгованість з виплати пенсії з 01 серпня 2017 року.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, перебуває на обліку у відповідача. 3 01.08.2017 року відповідачем припинено виплату пенсії позивачу. В обґрунтування таких дій. відповідач, листом від 09.07.2018 №8994/02-01 повідомив, що для припинення пенсійних виплат позивачу керувався Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», постановою КМУ від 05.11.2014 р. № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», Порядком призначення/перебування, затвердженим постановою КМУ від 08.06.2016 р. № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», оскільки позивач є внутрішньо переміщеною особою, а не статтею 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка в таких випадках застосовується для всіх інших пенсіонерів, громадян України. Разом з тим, у цьому ж листі відповідач зазначив, що відповідно до роз’яснень Міністерства соціальної політики України від 24.02.2017 року № 47/0/106-17/222, у разі зміни внутрішньо переміщеною особою реєстрації місця проживання у паспорті - вона не втрачає статус внутрішньо переміщеної особи. Таким чином, наголошує відповідач, оскільки ОСОБА_2 переселилась з території, яка не контролюється українською владою та не надала паперової пенсійної справи, виплата пенсії проводилася по 31.07.2017, а відсутність паперової справи позбавляє органи Пенсійного фонду України провадити виплату пенсії таким особам без 'їх наявності. 04 липня 2018 року, представником позивача, було запитано інформацію у відповідача стосовно прийнятого рішення та підстав його прийняття, відповідно до ст. 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
З відповіді, наданої відповідачем зрозуміло, що відповідне рішення відповідачем не приймалось. Отже, Старобільське об’єднане управління пенсійного фонду України Луганської області зупинило виплату пенсії позивачу без прийняття рішення про таке зупинення і за відсутності законодавчо встановлених підстав для такого зупинення, а керувалось виключно дискримінаційним принципом за ознакою місця проживання, не застосовуючи до позивача норми Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», як до всіх інших пенсіонерів, які є громадянами України.
Ухвалою суду від 15.11.2018 позовну заяву залишено без руху із наданням позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви.
18.03.2019 позивач усунув недоліки позовної заяви.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Після усунення недоліків зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв’язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Разом із позовною заявою позивачем подано клопотання про відстрочення сплати судового збору у зв’язку зі скрутним матеріальним становищем.
Згідно з частинами першою, другою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до положень частин першої, другої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Пунктом 3 частини першої статті 8 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” регламентовано, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Як вбачається з копій документів, доданих до позовної заяви, позивач є пенсіонером, має статус внутрішньо переміщеної особи.
З метою дотримання права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання та відстрочити позивачу сплату судового збору у розмірі 704,80 гривень до ухвалення судового рішення у справі.
Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов’язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов’язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п’яти днів з дня вручення ухвали.
З вищевикладених підстав суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати від відповідача та управління соціального захисту населення Старобільської райдержадміністрації докази, яких, на думку суду, не вистачає для з’ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до п. 3 частини 6 статті 12, статей 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України вказана справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Старобільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії.
Відстрочити сплату судового збору у розмірі 704,80 грн за подання до суду позовної заяви до Старобілського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії в адміністративній справі № 360/3689/19 до ухвалення судового рішення у справі.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Зобов’язати відповідача протягом п’ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надіслати суду:
- відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову, позивачу – копію відзиву та доданих до нього документів;
- інформацію щодо перебування на обліку ОСОБА_2 на обліку в Старобільському ОУПФУ Луганської області;
- завірену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1);
- інформацію про дату останньої виплати та розмір невиплаченої суми пенсії ОСОБА_2.
Роз’яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зобов’язати управління соціального захисту населення Старобільської райдержадміністрації (92700, Луганська обл., м. Старобільськ, вул. Центральна, 36) інформацію щодо чинності довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на ім’я ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1).
Справа розглядатиметься суддею Секірською А.Г. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов’язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі “Електронний суд” для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
СуддяОСОБА_3