
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2019 року справа № 1140/2525/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Брегея Р.І.,
в присутності секретаря судового засідання Глущенко Т.М.,
за участі позивача ОСОБА_1,
та представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши в м.Кропивницький у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі – Управління) про визнання протиправним та скасування рішення і зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з заявою до відповідача про визнання протиправним та скасування рішення, яким відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (далі – ЧАЕС).
Водночас, просив суд зобов’язати Управління перерахувати пенсію, починаючи з 01 жовтня 2107 року, з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, яка встановлена законом на 01 січня відповідного року, і виплатити її з урахуванням раніше отриманих коштів.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав вимоги позову.
Стверджував, що брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, будучи військовослужбовцем, і отримав інвалідність.
Пояснив, що працював у військовій частині і відряджався у зону наслідків аварії.
На його думку, право на перерахунок пенсії мають усі особи, які стали ліквідаторами під час проходження військової служби і набули інвалідність.
Управління заперечило стосовно задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.22-24).
У судовому засіданні його представник зазначила, що право на перерахунок пенсії мають лише ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС з числа тих, хто проходив дійсну строкову службу і набув інвалідність.
Разом з тим, звертала увагу, що позивач пропустив строк звернення до суду.
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про відмову у задоволенні позову з таких підстав.
Встановлені обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.
Так, позивач отримує пенсію по інвалідності (2 група) внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон) (а.с.22).
Згідно архівної довідки Міністерства оборони України від 20 березня 2012 року військова частина 55013 відряджала службовця ОСОБА_1 (начальника електричного господарства) на 30 діб у 1986 році в зону ліквідації наслідків ЧАЕС (а.с.14).
У серпні 2018 року позивач звернувся до Управління з заявою про перерахунок пенсії шляхом обчислення з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, яка встановлена законом на 01 січня відповідного року.
12 вересня того ж року відповідач прийняв рішення, яким відмовив у перерахунку пенсії на підставі приписів частини 3 статті 59 Закону (а.с.11).
Відмова ґрунтується тлумаченням згаданої норми права, яка, на думку Управління, надає право на перерахунок пенсії лише особам, які проходили дійсну строкову військову службу.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом наступного дня (а.с.4-9).
За повідомленням Кропивницького міського військового комісаріату від 02 жовтня 2018 року і 28 січня 2019 року позивач військову службу ніколи не проходив і не направлявся на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.43, 64).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, позивач оскаржує рішення Управління від 12 вересня 2018 року.
Звернувся до суду наступного дня після його прийняття.
Тому, не пропустив 6 місячний строк звернення до суду, який встановлено приписами частини 2 статті 122 КАС України.
Управління визнає, що: позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; ліквідовував їх не під час несення військової служби; під час ліквідації наслідків захворів, що призвело до інвалідності.
Приписами частини 3 статті 59 Закону (в редакції до 01 жовтня 2017 року) передбачалося, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Отже, дія цієї норми права поширювалась лише на військовослужбовців, які проходили дійсну строкову службу і стали інвалідами.
Приписами частини 3 статті 59 Закону (застосовуються з 01 жовтня 2017 року) встановлено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Нова ж редакція згаданої норми права значно розширила коло осіб, на яких вона стала поширюватись.
Ними є: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань; особи, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби.
Щоб зрозуміти кого законодавець відніс до осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, треба прочитати назву статті 59 Закону.
Вона є такою: «Пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи»
Таким чином, під «особами» треба розуміти військовослужбовців (всіх видів військової служби), які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і внаслідок цього стали інвалідами.
Суд переконаний, що, розширивши коло осіб, на яких поширюється дія згаданих приписів Закону, законодавець усував пряму дискримінацію.
Так, до 01 жовтня 2017 року тільки військовослужбовці дійсної строкової служби, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і стали інвалідами, мали право на обчислення пенсії по інвалідності за певним правилом.
Поставало запитання: чому позбавлені такого права військовослужбовці, які проходили військову службу іншої форми?
Дискримінацією є різне ставлення до різних осіб за однакових обставин і за відсутності виправдання такого різного ставлення.
Військовослужбовці дійсної строкової і інших форм військової служби знаходились в однакових умовах під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Різниця між ними полягала лише у формі проходження військової служби (одні проходили вперше, а інші – вдруге або ж більший строк).
За таких обставин різниця у правовому статусі не виправдовувала різного ставлення.
Управління ж трактує зміни до приписів частини 3 статті 59 Закону, застосовуючи дискримінаційний підхід.
Відповідно до приписів статті 10 Закону до військовослужбовців, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відносяться особи, котрі призвані на військові збори.
Підсумовуючи, суд зробив висновок, що дія приписів частини 3 статті 59 Закону не поширюється на позивача, так як він, не призивався на військові збори, під час яких ліквідовував наслідки аварії на ЧАЕС, і не проходив у цей час військову службу іншого виду.
Отже, Управління правомірно відмовило йому у перерахунку пенсії.
За таких обставин у задоволенні позову належить відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні позову.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення буде виготовлено упродовж 5 днів з дня оголошення його вступної та резолютивної частин.
Повний текст рішення виготовлено 20 березня 2019 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_3