Постанова № 80564341, 07.03.2019, Василівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
07.03.2019
Номер справи
311/860/19
Номер документу
80564341
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 311/860/19

Провадження №3/311/168/2019

ПОСТАНОВА

Іменем України

07.03.2019 м. Василівка

07 березня 2019 року Суддя Василівського районного суду Запорізької області Сидоренко Ю.В., розглянувши адміністративний матеріал (протокол серії ГР №419456 від 18 лютого 2019 року), який надійшов з Василівського ВП ГУНП України в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, працюючого директором ТОП «Шоколад», мешкає за адресою: просп.Соборний буд.104 кв.15 м.Запоріжжя,

за ст.212-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

В С Т А Н О В И В :

04 березня 2019 року до Василівського районного суду Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ГР №419456 від 18 лютого 2019 року, складений ст.ДОП Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_2 та в якому зазначається, що 03.02.2019 року за адресою м.Василівка поблизу домоволодіння №5 по вул.40 років Перемоги на перехресті а/д Харків-Сімферополь, ОСОБА_1 на рекламному бігборді розмістив агітаційний плакат кандидата у президенти України ОСОБА_3, без відомостей про установу, яка здійснила друк, тираж, відповідального за випуск, чим порушив вимоги ст.212-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1, вважаю, що матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, який складений за ст.212-13 КУпАП, підлягає поверненню до Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області для належного оформлення, оскільки при складанні поліцейським вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення допущено ряд суттєвих порушень КУпАП.

Положеннями статті 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, в тому числі в ході складення протоколу, збору необхідних доказів, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, що зобов'язує працівників поліції належно виясняти необхідні для притягнення особи до відповідальності обставини, збирати про це докази.

Відповідно до приписів ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які факти дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Крім того, відповідно до вимог статті 256 Кодексу України про адміністративне правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягується до адміністративної відповідальності.

При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення в порядку ст.278 КУпАП судом встановлено ряд недоліків, які перешкоджають розгляду адміністративного матеріалу по суті, а саме: наданий до суду протокол про адміністративне правопорушення не містить: повних та належних анкетних даних про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, а саме: у складеному протоколі про адміністративне правопорушення не відображено: повні дані про сімейний стан особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, перебування у зареєстрованому шлюбі, а також наявність на його утриманні неповнолітніх та/чи непрацездатних осіб та кого саме, відсутні дані про матеріальне становище вказаної особи, наявність регулярного доходу та джерела прибутку у вигляді заробітку, пенсії, соціальної допомоги, розмір щомісячних доходів по заробітній платі, а також достовірних відомостей про те, чи притягувався ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності, також не долучено до матеріалів копії документу, на підставі якого встановлено особу ,яка притягується до адміністративної відповідальності.

Також, як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення, у вказаному протоколі взагалі відсутнє посилання на певну частину статті 212-13 КУпАП, яка саме інкримінується ОСОБА_1, оскільки правова норма с.212-13 КУпАП передбачає декілька частин, кожна з яких має самостійну диспозицію та, відповідно, і санкцію.

Вказані обставини мають суттєве значення для встановлення обставин по справі, оскільки є визначальним для правової кваліфікації дій особи, яка притягується до адміністративної відповідальності

Також у складеному протоколі про адміністративне правопорушення відсутні будь-які відомості щодо того, якими саме доказами, передбаченими в ст.251 КУпАП, підтверджується вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-13 КУпАП. Також у складеному протоколі не відображено свідків-очевидців подій за обставинами, які інкримінуються ОСОБА_1, а також їх повних анкетних даних та достовірної адреси місця їх фактичного проживання.

Крім того, у складеному протоколі, в порушення приписів ст.256 Кодексу України про адміністративне правопорушення, чітко не викладено об’єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст.212-13 КУпАП України, не зазначено спосіб вчинення правопорушення, не відображено об’єкт правопорушення, не вказано суб’єктивну сторону правопорушення (ставлення до наслідків), яка характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а також мотиви та мета вчинення правопорушення, не конкретизовано суть вчиненого правопорушення, у протоколі не відображено щодо наявності чи відсутності речових доказів по справі, місце їх зберігання, у разі наявності та подальшого вилучення з місця подій.

Однак, наявний зміст протоколу не повністю відповідає об'єктивній стороні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-13 КпАП України, згідно якої адміністративна відповідальність наступає за виготовлення або замовлення виготовлення під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно.

Відповідно до ст.14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, звязані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров’я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов’язків.

Протокол про адміністративне правопорушення, складений за ст.212-13КУпАП, оформлено не у відповідності до вимог, які передбаченіст.256 КУпАП, положеннями Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 листопада 2015 р. N 1376, який набув чинності 22 грудня 2015 року; зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2015 року за N 1496/27941), Порядком оформлення протоколів про адміністративні правопорушення та внесення приписів Національним агентством з питань запобігання корупції (затверджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) від 9 червня 2016 року № 5; зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2016 р. за N 1019/29149), зокрема, уповноваженою особою під час складання протоколу не враховано, що диспозиція статті 212-13 КУпАП є бланкетною, тому в порушення вимог ст.256 КУпАП з незрозумілих причин у протоколі не зазначено правові норми виборчого законодавства України, які було порушено особою, щодо якої його складено.

Відповідно до ч.16 ст.64 Закону України «Про вибори Президента України», забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Також, ч.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який … встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».

Виходячи з наведеного та зважаючи на висновки,що містяться у рішеннях Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України»,«Малофєєва проти Росії»,«Карелін проти Росії»,суд у постанові у справі про адміністративне правопорушення не вправі самостійно змінювати (редагувати) фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення особи у вчиненні певного правопорушення, винуватість у вчиненні якого певною особою має доводитися в суді, оскільки внаслідок такої зміни (редагування) буде порушено як право особи на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) так і принцип рівності сторін процесу.

Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14).

Таким чином, для своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом, суд приходить до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення складені неналежним чином, а тому протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню органу, що його склав, а саме до Василівського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області для належного оформлення, відповідно вимогам чинного законодавства України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 212-13, 256, 278, 283, 284 КпАП України, суддя -

П О С Т А Н О В И В :

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.212-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до Василівського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області - для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя

Василівського районного суду

Запорізької області ОСОБА_4