
ЄУН 229/3305/18
Номер провадження 2/229/92/2019
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2019 року Дружківський міський суд Донецької області в особі:
головуючого судді Петрова Є.В.,
при секретарі Цукаревій К.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дружківка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації до ОСОБА_2 про стягнення занадто отриманих коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,
В С Т А Н О В И В:
27 липня 2018 року до Дружківського міського суду Донецької області звернувся позивач ОСОБА_1 соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації з позовом до ОСОБА_2, в якій зазначено наступне. ОСОБА_2 (далі - відповідач) перебуває на обліку в управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 07.09.2015 року №1448001475.
Відповідач є отримувачем щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
Відповідач вперше з заявою про призначення грошової допомоги звернулася 17.09.2015 року до ОСОБА_1 соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації (далі- позивач управління, УСЗН) із заявою про призначення їй та її сину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога). ОСОБА_2 в своїй заяві зазначила, що в неї та у будь-кого з членів сім’ї немає у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. На підставі її заяви рішенням управління від 24.10.2015 року, Відповідачу призначено грошову допомогу на період з 17.09.2015р. по 16.03.2016р. в сумі 1326,00 грн., виплата на ОСОБА_2 – 442,00 грн., ОСОБА_3 – 884,00 грн.
28.03.2016р. відповідач повторно звернулася до управління із заявою для призначення грошової допомоги, в якій вказала про відсутність підтав для відмови у призначенні їй допомоги. Рішенням управління від 08.04.2016 року на підставі зазначених у заяві відомостей було призначено грошову допомогу на період з 28.03.2016 р. по 06.09.2016 р. в розмірі 1326,00 грн., виплата на ОСОБА_2 – 442,00 грн., ОСОБА_3 – 884,00 грн.
За результатами верифікації було виявлено, що з 01 вересня 2015 року відповідач має у власності житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 (наявність у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції).
Відповідно до заяви від 27.09.2016 року проти відомостей щодо права власності на зазначене вище житло ОСОБА_2 не заперечує, зобов’язується повернути надмірно отриману допомогу. Однак на момент подачі позову жодних перерахувань з метою повернення коштів відповідачем не здійснено.
Розпорядження управління від 01.06.2017 року визначено, що у ОСОБА_2 виникла переплата в розмірі 15927,69 грн. у зв’язку із поданням недостовірних відомостей за період з 17.09.2015 р. по 07.09.2016 р.
Позивач просить стягнути з відповідача надміру перераховану суму грошової допомоги в розмірі 15927,69 грн.
19 жовтня 2018 року ОСОБА_2 в порядку ст.178 ЦПК України, надала відзив на позовну заяву, в якому вказала, що згідно додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України №1275-р від 02.12.2015 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» - смт. Очеретине Ясинуватського району Донецької області є населеними пунктом де проводиться антитерористична операція з 14 квітня 2014 року до теперішнього часу і в подальшому триває. А тому вимоги, що викладені у позовній заяві не грунтуються на законі та є помилковими. Щодо її згоди на повернення коштів пояснює, що у вересні 2016 р., перебуваючи у хворому стані під тиском робітників управління підписала заяву про те, що сплачена управлінням та отримана нею допомога є надмірно сплаченою і підлягають поверненню Вважає таку поведінку позивача неправомірною. Просить відмовити позивачу в задоволенні позову в повному обсязі.
Представник позивача управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації у судове засідання не з'явився. Надали заяву із клопотанням розглядати справу за відсутністю представника управління. Підтримують позов повністю з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не прибула також надала заяву, в якій просить справу розглянути без її участі, просить відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у її відзиві на позов.
Оцінивши усі докази зібрані в справі у їх сукупності, виходячи з обставин, встановлених під час судового розгляду справи, враховуючи норми діючого законодавства, яким врегульовані встановлені судом правовідносини, керуючись принципом верховенства права суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеною особою, має довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_1 від 07.09.2015 р. До складу сім’ї відповідача входить її син ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який також є внутрішньо переміщеною особою. Адреса їх реєстрації: Донецька обл., м.Авдіївка, вул. Тургенєва, буд.1; адреса фактичного проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.9,11)
17.09.2015 року відповідач звернулася із заявою до УСЗН про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг (а.с.11).
В заяві зазначила про відсутність у будь-кого з членів її сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районів проведення антитерористичної операції.
На підставі наданої заяви на сім'ю ОСОБА_2 рішенням УСЗН від 24.10.2015 року була призначена грошова допомога відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо - переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ №505 від 01.10.2014 року (а.с.12).
На підставі заяви ОСОБА_2 від 28.03.2016 року про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, рішенням управління від 08.04.2016 року призначена виплата на сім’ю відповідача на період з 28.03.2016 р. по 06.09.2016 р. в розмірі 1326,00 грн.: виплата на ОСОБА_2 – 442,00 грн., ОСОБА_3 – 884,00 грн. (а.с.12,15).
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав № 135422877 від 23.09.2016 року, за ОСОБА_2 – 05.04.2007 року було зареєстровано право власності на 1/4 частки квартири за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.32-33).
За результатами проведення Міністерством фінансів України верифікації соціальних виплат відповідно до постанови КМУ від 18.02.2016р №136 та пунктів 4,12 Порядку здійснення контролю за соціальними виплатами внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, виявлено вищевказане нерухоме майно, яке належить ОСОБА_2 (а.с.16,17).
Згідно Розпорядження ОСОБА_1 соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації від 01 червня 2017 року № 9, сума переплаченої допомоги ОСОБА_2, що утворилась у зв’язку із поданням завідомо недостовірних відомостей за період з 17.09.2015 р. по 07.09.2016 р., яка підлягає поверненню складає 15927, 69 гривень (а.с.20).
Відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України (пункт 1 статті 1 цього ж Закону).
14 квітня 2014 року відповідно до Указу в.о. Президента України, Голови Верховної Ради України Т.О.В. від 14 квітня 2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» на території України розпочато проведення антитерористичної операції.
Згідно з наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07 жовтня 2014 року № 33/6/а, Донецька і Луганська області визначені районами проведення антитерористичної операції з 7 квітня 2014 року.
Відповідно до пункту 5 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Кабінету Міністрів України доручено затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року « 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
30 жовтня 2014 року розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053-р, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до якого, смт. Очеретине Ясинуватського району Донецької області включено до вказаного переліку.
02 грудня 2015 року розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1275-р, знову затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до якого, смт. Очеретине Ясинуватського району Донецької області також включено до вказаного переліку.
Пунктом 6 Порядку, редакція якого змінювалася за період виникнення спірних правовідносин - визначалися випадки, коли грошова допомога не призначається, зокрема у разі: коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції (редакція від 23.10.2014 р.); у разі коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення (редакція від 23.04.2015 р.);
будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення (редакція від 15.05.2015 р.).
Нову редакцію пункту 6 Порядку, про те, що грошова допомога не призначається, якщо будь-хто із членів сім"ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану, було викладеного тільки після внесення змін відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 р. №370.
З матеріалів справи вибачається, що допомога відповідачу виплачувалася до 07.09.2016 р., тобто до внесення змін у вказану постанову в частині щодо обмежень виплат у разі розташування належного житла на території населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Оскільки райони проведення антитерористичної операції чітко визначені діючими на час виникнення спірних правовідносин розпорядженнями КМУ від 30 жовтня 2014 року №1053-р та від 02 грудня 2015 року №1275-р, і відповідач ОСОБА_2 зазначила в своїх заявах про відсутність у будь-якого з членів її сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районі проведення антитерористичної операції, то наведене не свідчить про приховування нею будь-якої інформації, яку належало повідомити позивачу і яка могла вплинути на призначення грошової допомоги.
Отже, за таких обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позову.
З огляду на те, що суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову, відсутні підстави для стягнення судових витрат з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13,76-80, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації до ОСОБА_2 про стягнення занадто отриманих коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відмовити в повному обсязі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного суду через Дружківський міський суд протягом тридяти днів після проголошення рішення.
В разі проголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повений текст судового рышення складено та пыдписано суддею 20 березня 2019 року.
Суддя: Є. В. Петров