Постанова № 80550842, 19.03.2019, Шполянський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
19.03.2019
Номер справи
710/94/19
Номер документу
80550842
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 710/94/19 Провадження № 3/710/161/19

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19.03.2019 м. Шпола

Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Побережна Н.П., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ФОП ОСОБА_1, зареєстрованого ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платників податків – НОМЕР_1, паспорт серії НЕ № 023496, виданий Шполянським РВ УМВС України в Черкаській області 09 червня 2001 року, інші відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суду не відомі, за ч.1 ст.1551 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

29.01.2019 до суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.155-1 КУпАП.

З протоколу про адміністративне правопорушення №5 від 18.01.2019 встановлено, що 18.01.2019 ОСОБА_1, при продажу товару болгарки, не провів розрахункову касову операцію через РРО та не видав фіскальний чек.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані працівниками фіскальної служби як вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 155-1 КУпАП.

Постановою Шполянського районного суду Черкаської області від 12.02.2019 було повернено матеріали відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 155-1 КУпАП, до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області для належного оформлення та усунення недоліків.

Підставою для повернення матеріалів на доопрацювання стало те, що в протоколі про адміністративне правопорушення №5 від 18.01.2019, який є основним доказом вчинення правопорушення, не було вказано за якою частиною ст. 155-1 КУпАП кваліфіковано правопорушення. За наслідками таких встановлених недоліків у суду не було можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, та прийняти по справі законне й обґрунтоване судове рішення.

Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).

28.02.2019 до суду повторно надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.155-1 КУпАП.

Так, в матеріалах справи наявний протокол №5 від 18.01.2019, в якому зазначено, що 18.01.2019 ОСОБА_1, при продажу товару болгарки, не провів розрахункову касову операцію через РРО та не видав фіскальний чек. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані працівниками фіскальної служби як вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з положеннями ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст. 256 КпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Згідно зі ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

В даному випадку суд не може вважати, що протокол №5 від 18.01.2019, який надійшов на розгляд суду з кваліфікацією дій ОСОБА_1 за ч.1 ст.155-1 КУпАП, вручений особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки згідно дати в протоколі він був вручений ОСОБА_1 18.01.2019. Проте на час його вручення, в даному протоколі не було кваліфікації за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, так як на той час дії були кваліфіковані за ст. 155-1 КУпАП, без вказівки на частину даної статті. З вказаного випливає, що протокол з виправленнями кваліфікації дій не вручений особі, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Відповідно до положень п.4 ч.3 ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суд обов’язків ініціювати збір доказів щодо доказу вини правопорушника суперечить принципам об’єктивності та неупередженості суду при розгляді справи.

Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов’язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Оскільки в матеріалах справи, які надійшли 28.02.2019 до суду про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.155-1 КУпАП, відсутні відомості про те, що примірник протоколу №5 від 18.01.2019, яким передбачено вчинення правопорушення за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, під розписку був вручений особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, у суду немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, та прийняти по справі законне й обґрунтоване судове рішення. В протилежному випадку розгляд справи у суді можна вважати нехтуванням засади змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів, оскільки особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, у передбачений законом спосіб не попереджена про те, яке саме правопорушення вона вчинила, та яким нормативним актом передбачена відповідальність за вказане правопорушення.

Так як недоліки у протоколі про адміністративне правопорушення №5 від 18.01.2019 не були усунуті, суд вважає даний доказ недопустимим, оскільки протокол складений з порушенням вимог процесуального законодавства. Враховуючи вищенаведене належних доказів, які б давали можливість встановити склад адміністративного правопорушення матеріали справи не містять.

Згідно з ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 129 Конституції України, ст.ст. 245, 247, 251, 254, 256, 278, 280 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, щодо ОСОБА_1 у зв’язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга може бути подана до Апеляційного суду Черкаської області через Шполянський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.

Суддя Н.П. Побережна