
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 березня 2019 року 09:18 № 826/14759/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., при секретарі судового засідання Мині І.І., за участі представника позивача - Оплачко В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОбслуговуючого кооперативу «ЖК «Науковий»до третя особа:Державного реєстратора Київської філії КП Вишеньківської сільської ради «Добробут-гарант» Лебідь Тетяни Петрівни Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергетична компанія «Герекс»провизнання протиправними дій, скасування рішень, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Обслуговуючий кооператив «ЖК «Науковий» (далі-позивач/ ОК «ЖК «Науковий») звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до державного реєстратора Київської філії КП Вишеньківської сільської ради «Добробут-гарант» Лебідь Тетяни Петрівни, за участю третьої особи - товариство з обмеженою відповідальністю «Енергетична компанія «Герекс», в якому просить суд визнати протиправним та скасувати в Реєстрі речових прав на нерухоме майно:
- рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), прийняте державним реєстратором Київської філії КП Вишеньківської сільської ради «Добробут-гарант» Лебідь Тетяною Петрівною, індексний номер:42236878 від 26.07.2018, 09:22:21;
- запис №27205513 від 25.07.2018, 19:49:39, внесений державним реєстратором Київської філії КП Вишеньківської сільської ради «Добробут-гарант» Лебідь Тетяною Петрівною.
Позовні вимоги вмотивовано тим, що спірна реєстраційна дія вчинена з порушенням норм законодавства, без належних документів.
Відповідачем у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву не подано.
Пояснень/заперечень по суті позову від третьої особи не надходило.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, обслуговуючому кооперативу «ЖК «Науковий» належить на праві приватної власності об'єкт нерухомого майна - незавершене будівництво, житловий будинок з нежитловими (вбудованими) приміщеннями, загальною площею 22863,8 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1.
Також, згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на підставі рішення державного реєстратора Київської філії Комунального підприємства Вишеньківської сільської ради «Добробут-гарант» Лебідь Т.П. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 42236878 від 26.07.2018 09:22:21, вчинено запис права власності 27205513 від 25.07.2019 19:49:39, за товариством з обмеженою відповідальністю «Енергетична компанія «Герекс» про право приватної власності об'єкта нерухомого майна: незавершене будівництво квартирного (багатоповерхового) будинку загальною площею 23763,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1.
Вважаючи вказані реєстраційні дії такими, що вчинені державним реєстратором протиправно, без наявності належних документів, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно регулюються спеціальним Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-IV від 01.07.2004 (далі Закон №1952-IV).
Пунктом 1 частини 1 статті 2 Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-IV від 01.07.2004 (далі Закон №1952-IV) передбачено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державній реєстрації прав підлягає право власності (п.1 ч.1 ст.4 Закону №1952-IV).
Відповідно до ч.5 ст.3 Закону №1952-IV державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя.
У відповідності до ч.1 ст.5 Закону №1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Організаційну систему державної реєстрації прав становлять, в тому числі суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районі у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти та державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори) (пункт 2-3 частини 1 статті 6 Закону №1952-IV).
Відповідно до пунктів 1-2 частини 3 статті 10 Закону №1952-IV державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Статті 11 Закону №1952-IV передбачено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення державної реєстрації прав забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
У відповідно до ч.1 ст.18 Закону №1952-IV державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;
4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);
6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;
7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;
8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Частиною 4 статті 18 Закону №1952-IV передбачено, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Відповідальність за достовірність даних, що містяться в документах, поданих для державної реєстрації прав, несе заявник, якщо інше не встановлено судом (Статтею 22 Закону №1952-IV).
Згідно з ч.1 ст.27 Закону №1952-IV державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі:
1) укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката;
2) свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката;
3) свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката;
4) виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів;
5) свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката;
6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката;
7) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном;
8) державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року;
9) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно;
10) ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди;
11) заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно;
12) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації;
13) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність;
14) інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (ч.2 ст.18 Закону №1952-IV).
Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015р. (далі Порядок №1127).
За змістом пункту 40 Порядку №1127 державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та цим Порядком.
У разі проведення державної реєстрації права власності на окремий індивідуально визначений об'єкт нерухомого майна, об'єкт незавершеного будівництва вперше, у тому числі у результаті поділу, виділу частки з об'єкта нерухомого майна або об'єднання об'єктів нерухомого майна, державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав відкриває новий розділ у цьому Реєстрі з присвоєнням реєстраційного номера об'єкту нерухомого майна, об'єкту незавершеного будівництва та формує реєстраційну справу відповідно до законодавства (пункт 20 Порядку №1127 ).
Згідно з п.68 Порядку №1127 для державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва подаються:
1) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом (крім випадку, коли речове право на земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав);
2) документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт;
3) технічний паспорт на об'єкт незавершеного будівництва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.09.2018 було витребувано від відповідача всі матеріали, що були або мали бути взяті відповідачем до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов, копію матеріалів реєстраційної справи, на підставі якої було проведено оскаржувану реєстрацію.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.11.2018 повторно витребувано у державного реєстратора Київської філії КП Вишеньківської сільської ради "Добробут-Гарант" Лебідь Тетяни Петрівни належним чином завірені копії матеріалів реєстраційної справи про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 42236878 від 26.07.2018р., 09:22:21.
У відповідь на ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.11.2018, державним реєстратором зазначено, що документи були надіслані до Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київради.
Натомість, листом від 15.02.2019 №074/07/1-507 Департаментом з питань реєстрації Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надано інформацію, що станом на 12.02.2019 реєстраційна справа №1607262680000, а саме заява про державну реєстрації права власності №29340813 від 25.07.2018 та документи сформовані державним реєстратором Київської філії Комунального підприємства Вишенківської сільської ради «Добробут-гарант» Лебідь Т.П. в журналі обліку надходжень (вибуття) реєстраційних справ незареєстровані та до Департаменту не надходили.
Разом з цим, Департаментом з питань реєстрації Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надано копії документів реєстраційної справи №1607262680000, що розміщені у відповідному розділі Державного реєстру прав на нерухоме майно.
З наданої копії реєстраційної справи вбачається, що спірні реєстраційні дії проведені на підставі заяви про державну реєстрацію право власності, поданої ОСОБА_3, отримана Лебідь Тетяною Петрівною,Київська філія Комунального підприємства Вишенківської сільської ради «Добробут-гарант», зареєстрованої в базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 25.07.2018 19:49:39 за реєстраційним номером 29340813.
В переліку документів, поданих із заявою вказані:
технічний паспорт, серія та номер: 801,видавник ФОП ОСОБА_4;
договір про часткову участь у реконструкції об'єкта нерухомого майна та передачу функцій замовника, серія та номер: 111/г-12, видавник: Державне підприємство «Державний науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут інноваційних технологій і енергетиці та енергозбереженні»;
протокол розподілу площ в Об'єкті, серія та номер: б/н, видавник Державне підприємство «Державний науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут інноваційних технологій і енергетиці та енергозбереженні»;
договір про надання послуг, серія та номер: б/н, видавник: Державне підприємство «Державний науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут інноваційних технологій і енергетиці та енергозбереженні»;
рішення суду, серія та номер: 910/23169/16, видавник: Господарський суд м. Києва;
рішення суду, серія та номер: 910/23169/16, видавник: Київський апеляційний господарський суд.
З аналізу п.68 Порядку №1127 та вказаного переліку, вбачається, що заявником не надано до зави про державну реєстрацію об'єкта незавершеного будівництва документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом.
Щодо наданих договору та судових рішень, судом встановлено, що постановою Київського апеляційного господарського суду від 06.11.2017 у справі №910/23169/16 визнано недійсним, укладений між державним підприємством «Державний науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут інноваційних технологій в енергетиці та енергозбереженні» та товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Будінвест Капітал» договір №111/2-12 про часткову участь у реконструкції об'єкта нерухомого майна та передачу функцій замовника від 16.07.2012.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, державне підприємство «Державний науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут інноваційних технологій в енергетиці та енергозбереженні» з 07.11.2016 в стані припинення, відповідно до судового рішення про банкрутство.
Пунктом 12 Порядку № 1127 встановлено, що розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на це саме майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, аналізуючи норми законодавства вбачається, що державна реєстрація здійснюється лише за умови надання до державного реєстратора відповідних документів, які, в свою чергу, підлягають перевірці не тільки на наявність, а й на зміст та повноту поданих документів.
Як вже зазначалось, відповідачем не надано до матеріалів справи запитуваних судом документів, поданих заявником (третьою особою) для вчинення спірної реєстрації.
При цьому, суд зазначає, що п. 68 Порядку №1127 встановлено виключний перелік документів, що подаються для державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, та навіть з переліку додатків до заяви вбачається їх відсутність та суперечність.
Наявність спеціально-дозвільного методу регулювання дій державного реєстратора під час державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, тобто можливість робити тільки те, що прямо передбачено законом, слугує гарантією, встановленою державою для охорони та захисту прав осіб на мирне володіння власним майном.
Таким чином, з вищенаведеного в сукупності, суд дійшов висновку, що державним реєстратором вчинено спірну державну реєстрацію об'єкту незавершеного будівництва за відсутності повного переліку документів, обов'язкова наявність яких визначена чинним законодавством.
Відповідно до ч.2 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Пунктом 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 26.11.2011р. №1141, державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
В результаті внесення записів про скасування державної реєстрації прав у відповідному розділі Державного реєстру прав державний реєстратор робить відмітку про скасування державної реєстрації прав.
Також, у відповідності до зазначеного п.41 Порядку у разі коли внесення записів про скасування державної реєстрації прав здійснюється щодо державної реєстрації переходу чи припинення речових прав, державний реєстратор робить відмітку про скасування державної реєстрації прав та поновлює записи про речові права на нерухоме майно, обтяження таких прав, що існували до проведення державної реєстрації прав.
За таких підстав, враховуючи вищевикладене в сукупності, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), прийняте державним реєстратором Київської філії КП Вишеньківської сільської ради «Добробут-гарант» Лебідь Тетяною Петрівною, індексний номер:42236878 від 26.07.2018, 09:22:21 та запису №27205513 від 25.07.2018, 19:49:39, внесеного державним реєстратором Київської філії КП Вишеньківської сільської ради «Добробут-гарант» Лебідь Тетяною Петрівною.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно частини першої ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
У частині першій статті 3 КАС України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи;
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні публічно-владних управлінських функцій.
У випадку, якщо суб'єкт у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.
З матеріалів справи вбачається, що предметом спору у даній справі є вимоги позивача визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 1952-IV рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду.
Отже, суд приходить до висновку, що оскільки суб'єктний склад спірних відносин свідчить про публічно-правовий характер даного спору, який виник та пов'язаний зі здійсненням державним реєстратором владних управлінських функцій, тому даний спір повинен розглядатись у порядку та у спосіб, передбачений КАС України.
Поряд з цим, під час вирішення такого спору суд має надати оцінку виключно діям та рішенню суб'єкта владних повноважень, не втручаючись в оцінку цивільно-правових правовідносин.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що визнання державою фактів виникнення, зміни та припинення прав на нерухоме майно являється владною управлінською функцією, правом здійснення якої у визначених Законом випадках наділені державні реєстратори, які при реалізації свої повноважень виступають суб'єктом владних повноважень, отже, підстав розгляду цієї справи у межах заявлених позовних вимог за правилами цивільного судочинства не вбачається.
Щодо посилань третьої особи на правові висновки Великої Палати Верховного Суду від 14.03.2018 у справі №396/2550/17, від 21.03.2018 у справі №802/1792/17, від 17.04.2018 у справі №815/6956/15, від 08.05.2018 у справі №826/1001/15, суд зазначає наступне.
У вказаних постановах Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що спір у справі не є публічно-правовим, так як спірні правовідносини пов'язані із невиконанням, на думку позивача, умов цивільно-правової угоди.
Однак, в рамках даної справи, виконання чи невиконання умов цивільно-правової угоди не є безпосередньою підставою для звернення до адміністративного суду позивача.
Таким чином, у даній справі спір про право відсутній, а дослідженню підлягають виключно владні, управлінські дії та рішення відповідача, який у межах спірних правовідносин діє як суб'єкт владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи зазначене, керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Обслуговуючого кооперативу "ЖК "НАУКОВИЙ" задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) державного реєстратора Київської філії Комунального підприємства Вишеньківської сільської ради "Добробут-Гарант" Лебідь Тетяни Петрівни від 26.07.2018 року №42236878.
3. Визнати протиправним та скасувати запис №27205513 від 25.07.2018р., внесений до Державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обтяжень державним реєстратором Київської філії Комунального підприємства Вишеньківської сільської ради "Добробут-Гарант" Лебідь Тетяною Петрівною.
4. Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті у справі №826/14759/18 ухвалою від 18 вересня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Повний текст рішення складено 19.03.2019
Суддя С.К. Каракашьян