Постанова № 80537407, 18.03.2019, Енергодарський міський суд Запорізької області

Дата ухвалення
18.03.2019
Номер справи
316/278/19
Номер документу
80537407
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 316/278/19

Провадження № 3/316/92/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.03.2019 рік м.Енергодар

Енергодарський міський суд Запорізької області у складі судді Бульби О.М., секретар судового засідання Черкашина О.О., прокурор Сухова Н.А. за участю особи, відносно якої складено протокол ОСОБА_1 розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, відносно:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Одеська область, Роздільнянський район, с.Кучурган, громадянки України, не працюючої, до 21.06.2018 р. працюючої начальником відділу освіти, культури і туризму, молоді та спорту Великобілозерської районної державної адміністрації Великобілозерського району Запорізької області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, квартира44,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

22.06.2018 р. ОСОБА_1, будучи начальником відділу освіти, культури і туризму, молоді та спорту Великобілозерської районної державної адміністрації Запорізької області, згідно з п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3, ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП є суб’єктом відповідальності за адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, знаходячись за адресою: АДРЕСА_1, достовірно знаючи про необхідність подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями, у порушення вимог ч.2 ст.45, Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 №2, від 11.08.2016 р. №3, подала її несвоєчасно, а саме 25.06.2018 р., будучи звільненою 21.06.2018 р., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В судовому засіданні ОСОБА_1 та її представник – адвокат ОСОБА_2, який діє на підставі письмового ордеру (а.с.107) пояснили неможливість подання декларації в день звільнення у зв’язку з пізнім отриманням довідки про заробітну плату та отриманням наказу про звільнення вже після кінця робочого часу, через конфліктну ситуацію за місцем роботи. Вину ОСОБА_1 в інкримінованому адміністративному правопорушенні передбаченому ч.1 ст.172-6 КУпАП не визнали та просили провадження по справі закрити, надавши пояснення викладені у письмовій формі (а.с.90-92). Крім того, пояснили, що заробітну плату ОСОБА_1 отримувала через відділення «ПриватБанк» на платіжну картку.

Прокурор Сухова Н.А., обставини викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення підтримала, зазначивши на безпідставність посилань щодо невчасного отримання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, оскільки, вона як особа, що отримувала заробітну плату на картку «ПриватБанк» мала можливість отримати дані про її розмір, оскільки мала доступ до цих даних. Пояснення щодо невчасного отримання розпорядження про звільнення також вважає безпідставним, оскільки про звільнення ОСОБА_1 було відомо раніше, у зв’язку з тим, що звільнення відбулось на підставі п.6 ст.36 КЗпПУ, поважні причини неподання декларації 21.06.2018 р. відсутні. На думку прокурора, зібрані матеріали в повній мірі доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, у зв’язку з чим її слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 гривень.

Вислухавши пояснення, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Розпорядженням голови районної державної адміністрації Великобілозерської районної державної адміністрації Запорізької області №035-к від 20.02.2017 р. ОСОБА_1 призначена на посаду начальника відділу освіти, культури і туризму, молоді та спорту Великобілозерської районної державної адміністрації Запорізької області із присвоєнням шостого рангу державного службовця в межах категорії «Б» (а.с.49)

Згідно п.п «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб’єктами на яких поширюється дія цього закону є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

У відповідності до приписів ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у п.п.«в» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані подавати декларацію відповідного до цього Закону.

Згідно абзацу 15 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб’єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно із ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Розпорядженням голови Великобілозерської районної державної адміністрації Запорізької області №70-к від 21.06.2018 р. ОСОБА_1 було звільнено з посади начальника відділу освіти, культури і туризму, молоді та спорту Великобілозерської районної державної адміністрації Запорізької області згідно п.6 ст.36 КЗпП України на підставі заяви ОСОБА_1 від 21.06.2018 р. №71-к, повідомлення про зміну істотних умов від 23.04.2018 р. (а.с.48).

Згідно ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

У відповідності до абз.2 п.2 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.

Згідно п.п.2 п.1 розділу Загальні питання, «Роз’яснень щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю», затверджених рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 11.08.2016 р. №3 (із змінами, внесеними рішенням Національного агентства від 06.09.2016 № 18, від 30.09.2016 № 57, від 03.11.2016 № 106, від 13.01.2017 № 24, від 22.02.2017 № 59 від 16.03.2017 № 85, від 02.02.2018 № 118) (далі – Роз’яснення від 11.08.2016 р. №3), визначено, що декларація суб’єкта декларування, який припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що подається не пізніше дня такого припинення. Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб’єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення. Декларація суб’єкта декларування, який припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб’єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день, що передує дню подання декларації. Під раніше поданими деклараціями розуміються як декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, так і декларації, що були подані відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції»

Згідно п.1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції №2 від 10.06.2016 р. «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 р. №958/29088, із змінами (далі – Рішення №2 від 10.06.2016 р.) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:

1) перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб’єктів декларування:

щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;

декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону, службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб’єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

Згідно п.2 Рішення №2 від 10.06.2016 р., зазначені у пункті 1 цього рішення декларації (повідомлення) подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Як зазначалось, ОСОБА_1 було звільнено 21.06.2018 р. відповідно до п.6 ст.36 КЗпП України, яка визначає, підставу припинення трудового договору як відмову працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв’язку із зміною істотних умов праці, тобто ОСОБА_1 не було звільнено за ініціативи роботодавця, оскільки таке звільнення не охоплюється ст.36 КЗпП України, а визначено іншими статтями КЗпП України (40, 41, 43, 43-1 КЗпПУ).

Відповідно до приписів пунктів 1.5, 1.7 розділу І «Загальні положення» посадової інструкції начальника відділу освіти, культури і туризму, молоді та спорту Великобілозерської районної державної адміністрації Запорізької області, з якою ОСОБА_1 була ознайомлена під підпис 20.02.2017 р. (а.с.44-47зворот), ОСОБА_1 у своїй діяльності повинна керуватись, у тому числі, Законом України «Про запобігання корупції» (а.с.44) та зобов’язана знати, у тому числі» Закон України «Про запобігання корупції» (а.с.44зворот).

При цьому, ОСОБА_1 21.06.2018 р. під підпис була попереджена щодо необхідності подання декларації згідно із статтею 45 Закону України «Про запобігання протидії корупції» (а.с.61).

Отже, ОСОБА_1 повинна була виконати вимоги ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», про які їй було відомо та заповнити до 00 год. 00 хв. 22.06.2018 р. декларацію особи, яка припиняє діяльність пов’язану з виконанням функції держави або місцевого самоврядування, за період, який не був охоплений раніше, поданням декларації шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, однак зробила це лише 25.06.2018 р. (а.с.15, 16-24), тим самим порушила вимоги ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».

Посилання ОСОБА_1 та її представника - адвоката ОСОБА_2 на неможливість своєчасного подання декларації у зв’язку з відсутністю довідки про заробітну плату, суд вважає безпідставним, оскільки, як встановлено, ОСОБА_1 отримувала заробітну плату на платіжну картку «ПриватБанку», мала доступ до інформації стосовно розміру нарахувань заробітної плати, а отже мала можливість використати ці дані для заповнення та подання декларації в день звільнення 21.06.2018 р., доказів та обґрунтувань поважних причин своєчасного неподання ОСОБА_1 декларації судом не встановлено.

Крім того, суд вважає необхідним зазначити, що відсутність даних про розмір заробітної плати не може бути підставою для невиконання п.п.2 п.1 розділу Загальні питання, Роз’яснень від 11.08.2016 р. №3, щодо строків подання особою декларації, оскільки згідно з абзацом 1 частини 4 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», упродовж семи днів після подання декларації суб’єкт декларування має право подати виправлену декларацію.

Притягнення до адміністративної відповідальності осіб за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування передбачене ч.1 ст.176-1 КУпАП, оскільки відповідно до примітки до ст.172-6 КУпАП, суб’єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов’язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1, будучі суб’єктом відповідальності за адміністративне порушення передбачене ст.172-6 КУпАП, допустивши порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» у вигляді несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП та є всі достатні докази та підстави для визнання винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та притягнення її до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП у межах санкції встановленої ч.1 ст.172-6 КУпАП - у вигляді штрафу.

При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суд, відповідно до ст.33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, як таку, що раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, відсутність обставин, що обтяжують покарання визначені ст.35 КУпАП, мету накладення адміністративного стягнення відповідно до ст.23 КУпАП та вважає необхідним накласти стягнення у вигляді мінімального розміру штрафу передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП у вигляді 50 (п’ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень 00 копійок.

Згідно ст.40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється законом.

Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно зі ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня становить 1921 гривень, тобто, розмір судового збору складає 384 гривні 20 копійок.

Таким чином, з ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь держави зазначений розмір судового збору 384 гривні 20 копійок.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст.9, 23, 33, 40-1, ч.1 ст.172-6, 251, 252, 245, 283-285, 294 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винною ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Одеська область, Роздільнянський район, с.Кучурган, у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Притягнути ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Одеська область, Роздільнянський район, с.Кучурган, до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП та призначити стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п’ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить суму у 850 (вісімсот п’ятдесят) гривень.

Штраф стягнути до Державного бюджету на розрахунковий рахунок №31115106008015, Банк одержувача: УДК в Запорізькій області, МФО 899998, код ОКПО 37942215, код 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1, на користь держави (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві, (м.Київ) 22030106; код ЄДРПОУ 37993783; Банк отримувача: Казначейство України ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: 31211256026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106) - судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 (двадцять) копійок

Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Енергодарський міський суд Запорізької області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О. М. Бульба