Ухвала суду № 80534754, 19.03.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2019
Номер справи
675/3237/18
Номер документу
80534754
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 675/3237/18

УХВАЛА

іменем України

19 березня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши позовну заяву ФГ "Зелений Гай" до Ізяславської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання незаконними дій та скасування рішення державного реєстратора,

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство "Зелений Гай" звернулося до суду з позовною заявою до Ізяславської районної державної адміністрації Хмельницької області, в якій просить суд визнати незаконними дії Ізяславської районної державної адміністрації Хмельницької області та скасувати рішення державного реєстратора про припинення іншого речового права індексний номер рішення 44496435 від 10.12.2018.

Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог Закону України "Про оренду землі".

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що додаткову угоду про розірвання договору оренди земельної ділянки від 25.05.2007 року, яка була підготовлена в 2008 році, не було проведено за діючим на той час законодавством і дія договору від 25.05.2007 року діяла по теперішній час.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник Ізяславської районної державної адміністрації зазначає, що при прийнятті оспорюваного рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень порушень не було, просив у задоволенні позову відмовити.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад спірних правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому публічно-правовий спір - спір, у якому:

хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи (пункти 1, 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно з правилами визначення юрисдикції адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ за статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

У пункті 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Водночас помилковим є застосування статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України та поширення юрисдикції адміністративних судів на усі спори, стороною яких є суб'єкт владних повноважень, оскільки при вирішенні питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і господарських справ недостатньо застосування виключно формального критерію - визначення суб'єктного складу спірних правовідносин. Визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер правовідносин, з яких виник спір. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Публічно-правовим, вважається, зокрема, спір, у якому сторони правовідносин виступають одна щодо іншої не як рівноправні і в якому одна зі сторін виконує публічно-владні управлінські функції та може вказувати або забороняти іншому учаснику правовідносин певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.

Необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення ним публічно-владних управлінських функцій. Ці функції суб'єкт повинен виконувати саме в тих правовідносинах, у яких виник спір.

До юрисдикції адміністративного суду належить спір, який виник між двома (кількома) суб'єктами стосовно їх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо вповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єкта (суб'єктів), а останній (останні) відповідно зобов'язаний виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень. Аналогічна правова позиція викладена в постанові ОСОБА_1 Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 914/2006/17.

У спорі між фермерським господарством "Зелений Гай" та Ізяславською районною державною адміністрацією, остання виступає у двох різних ролях. З однієї сторони, Ізяславська районна державна адміністрація є стороною договору оренди землі від 25 травня 2007 року, а з іншої - Ізяславська районна державна адміністрація є органом державної реєстрації прав на нерухоме майно (право оренди на спірну земельну ділянку).

Визнання протиправним і скасування рішення, запису про припинення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, є захистом прав позивача на земельну ділянку від їх порушення стороною договору оренди землі - Ізяславською районною державною адміністрацією.

Позивач фактично обґрунтуває позовні вимоги наявністю у нього права оренди і, як наслідок, відсутністю у відповідача правомірного інтересу щодо фіксації розірвання права оренди у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення, як правило, майнового приватного права чи інтересу.

Такий критерій визначення юрисдикції спору як наявність порушень вимог чинного реєстраційного законодавства у діях державного реєстратора під час державної реєстрації прав на земельну ділянку не завжди є достатнім та ефективним, адже наявність цих порушень можна встановити лише при розгляді справи по суті, а не на момент звернення позивача з позовною заявою.

Крім того, скасування рішення про державну реєстрацію припинення речового права, належного особі, в порядку адміністративного судочинства не дозволяє остаточно вирішити спір. Тож не виконується основне завдання судочинства. У спорі між фермерським господарством "Зелений Гай" та Ізяславською районною державною адміністрацією питання правомірності припинення цивільно-правового договору, на підставі чого відбулась реєстраційна дія, обов'язково постають перед судом, який буде вирішувати спір, незалежно від того, чи заявив позивач вимогу щодо оскарження такого припинення.

Отже, в цій справі вирішується спір про цивільне право між сторонами договору оренди. А тому вона має розглядатися судом господарської юрисдикції.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Керуючись статтями 238, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Закрити провадження по справі за позовом фермерського господарства "Зелений Гай" до Ізяславської районної державної адміністрацієї.

Роз'яснити позивачу його право на звернення з позовом в порядку господарського судочинства.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Головуючий суддя ОСОБА_2