
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 2019 р. Справа№200/12193/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенка Є.І., при секретарі судового засідання Воліковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі – відповідач, Управління) про визнання протиправним та скасування рішення № 13226/03 Лівобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області від 05.05.2018 року в частині не зарахування для розрахунку пенсії довідки про заробітну плату №4 від 12.03.2018 року та довідки про стаж роботи № 3 від 12.03.2018 року. Крім того, просив суд зобов’язати ОСОБА_2 об’єднане управління пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок його пенсії з дати звернення з заявою про призначення пенсії, з урахуванням довідки про заробітну плату № 4 від 12.03.2018 року та довідки про стаж роботи №3 від 12.03.2018 року, які видані КСП «Побєда» Новоазовського району.
В обґрунтування позову зазначено, що рішенням Лівобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області позивачу було призначено пенсію за віком, однак відповідно до зазначеного рішення для розрахунку пенсії не було враховано довідку про заробітну плату № 4 від 12.03.2018 року та довідку про стаж роботи №3 від 12.03.2018 року, які видані КСП «Побєда» Новоазовського району, оскільки зазначене підприємство розташоване на тимчасово непідконтрольній українській владі території, що унеможливлює здійснити перевірку довідок.
Позивач вважає такі дії протиправними, а рішення таким, що підлягає скасуванню, в частині незарахування для розрахунку пенсії довідки про заробітну плату №4 від 12.03.2018 року та довідки про стаж роботи № 3 від 12.03.2018 року.
Ухвалою суду від 12 грудня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
04 січня 2019 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1, в якому відповідач повністю заперечував проти задоволення позовних вимог. Відповідач зазначив, що при розгляді документів, наданих позивачем із заявою про призначення пенсії, було встановлено, що довідка № 4 від 12.03.2018 року та довідка про стаж роботи №3 від 12.03.2018 року, не підлягають врахуванню під час розрахунку пенсії позивачу, оскільки КСП «Побєда» розміщується на непідконтрольній українській владі територіїі не пройшло перереєстрацію в населених пунктах, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження.
Ухвалою суду від 11 січня 2019 року призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі, зобов’язано відповідача надати суду розрахунок стажу ОСОБА_1.
Ухвалою суду від 01 лютого 2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті на 27 лютого 2019 року.
25 лютого 2019 року на електрону адресу суду надійшла заява представника позивача про розгляд справи без його участі та без участі позивача.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи до суду не з’явився.
Згідно з частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1) є громадянином України, ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії ВА 072979, виданий 26 грудня 1995 року).
Відповідач ОСОБА_2 об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861) є суб’єктом владних повноважень органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Суд зазначає, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 року № 821 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області та Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області шляхом злиття реорганізоване в ОСОБА_2 об’єднане управління Пенсійного фонду Донецької області, а тому ОСОБА_2 об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області є правонаступником всіх майнових прав та обов’язків Лівобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Лівобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». До заяви було надано наступні документи: копію паспорту та РНОКПП, копію трудової книжки, довідку про заробітну плату № 4 від 12.03.2018 року та довідку про стаж роботи №3 від 12.03.2018 року, які видані КСП «Побєда» Новоазовського району, копію диплому, дані СПОВ за 2000- 2018 роки.
Рішенням Лівобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області від 05 травня 2018 року № 1184 вирішено призначити пенсію за віком. При цьому, при призначенні пенсії позивачу, Лівобережним об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області, зокрема, не були враховані довідка про заробітну плату № 4 від 12.03.2018 року та довідка про стаж роботи №3 від 12.03.2018 року, які видані КСП «Побєда» Новоазовського району, оскільки КСП «Побєда» Новоазовського району розміщене натимчасово непідконтрольній українській владі території, що унеможливлює здійснити перевірку довідок.
Позивач, не погоджуючись із зазначеним рішенням в цій частині, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
За ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов’язком держави.
На підставі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як слідує зі ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі за текстом - Закон 1058) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону 1058 передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 26 Закону 1058 мають право на призначення пенсії за віком особи після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Частина 5 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійною фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-1V врегульовано Порядком падання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок).
Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення, перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року та за бажанням пенсіонера може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року із зазначенням у ній первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якими можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Пунктом 4.2 Порядку передбачено, що орган який призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлений у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписок з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. При цьому, розмір отриманої заробітної плати зазначається у довідці, яка видається на підставі первинних документів, а орган Пенсійного фонду України, обов’язково перевіряє обґрунтованість її видачі.
Суд зазначає, що вказані у довідках № 3 та 4 від 12.03.2018 року відомості, не можуть буті перевірені, у зв’язку з тим, що місцем знаходження КСП “Побєда” є с. Козацьке Новоазовського району Донецької області, що вбачається з самих довідок.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення” від 07.11.2014 року № 1085-р, до переліку населених пунктів, на територіїяких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, включені населені пункти Новоазовського району (з урахуванням Постанови Верховної Ради України від 11.12. 2014 року “Про зміни в адміністративно-територіальному устрої Донецької області, зміну і встановлення меж міста Маріуполь, Волноваського, Новоазовського та Тельманівського районів Донецької області”), у тому числі с. Козацьке Новоазовського району.
При цьому, відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України” від 02.12.2015 року № 1275-р с. Козацьке Новоазовського району відносіться до території, де здійснювалась антитерористична операція.
Таким чином, позивачем подано до Лівобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області довідки, в яких адреса, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідок первинним документам, зазначена на непідконтрольній українській владі території, що не узгоджується з вимогами підпункту 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення, перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області правомірно не прийняло до уваги довідку про заробітну плату № 4 від 12.03.2018 року та довідку про стаж роботи №3 від 12.03.2018 року під час призначення пенсії позивачу.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позивачем не було доведено неправомірності оскаржуваної частини рішення Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області, у зв’язку з чим суд знаходить позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до квитанції від 06.11.2018 р № 56363 позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн.
У відповідності до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір не підлягає відшкодуванню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 32, 139, 243 – 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Вступну та резолютивну частини рішення складено та підписано в нарадчій кімнаті 27 лютого 2019 року.
Повний текст рішення складено та підписано 07 березня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Грищенко Є.І.