
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 березня 2019 р. Справа№200/2415/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу ОСОБА_1 (місце реєстрації: вул. Черкаська, б. 11/1, кв. 7, м. Макіївка, Донецька область, рнокпп: НОМЕР_1) до Маріупольського об’єднаного управління пенсійного фону України Донецької області (місце знаходження: вул. Зелінського, б. 27, м. Маріуполь, Донецька область, код ЄДРПОУ: 42171861) про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
14 лютого 2019 року, позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду Донецької області з позовною завою до Маріупольського об’єднаного управління пенсійного фону України Донецької області про:
- визнання неправомірним та скасування Рішення Маріупольського об’єднаного управління пенсійного фону України Донецької області № 7468 від 23 січня 2019 року про відмову ОСОБА_1 в переведенні з пенсії за віком на пенсію за втратою годувальника відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язання Маріупольське об’єднане управління пенсійного фону України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24 жовтня 2018 року № 7468 про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 36 Закону України "Про загальообов’язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням висновків суду (з урахуванням уточнених позовних вимог).
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що вона є пенсіонером за віком, вдовою ОСОБА_2. Рішенням відповідача № 7468 від 23 січня 2019 року позивачці було відмовлено в переведенні на пенсію по втраті годувальника, оскільки в макеті пенсійної справи померлого відсутні будь-які первинні документи, на підставі яких було призначено пенсію. Заявницею не було надано довідок про підтвердження періодів роботи померлого на пільгових умовах, тому розрахунок було проведено без довідок. Нова розрахована пенсія у зв’язку зі втратою годувальника стала менше ніж розмір пенсії за віком, призначена позивачу. За таких обставин прийнято рішення про відмову заявнику в переведені на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, з яким позивач не згоден і вимушен звернутися до суду.
Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що рішення про відмову в перерахунку пенсії у зв’язку з втратою годувальника прийнято у зв’язку з недоцільністю перерахунку.
Вказує, що пенсійну справу ОСОБА_2 взято відповідачем на облік за матеріалами електронної пенсійної справи, в якій відсутні будь-які перинні документи, на підставі яких було призначено пенсію. За таких обставин, відповідач вказує, що розрахунок пенсії у зв’язку із втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї становить 50 % пенсії померлого годувальника ОСОБА_2, згідно наданих документів, склав 1 452,00 грн., що менше ніж розмір отримуваної пенсії за віком, яка складає 2 327,97 грн. Враховуючи викладене, керуючись Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об’єднані управління просить в задоволені позову відмовити.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику осіб.
Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (РНОКПП НОМЕР_1), громадянин України, відповідно до статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов’язки.
Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42171861), є суб’єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в даних правовідносинах здійснює повноваження, покладені Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року №384/2011 (далі за текстом – Положення №384/2011) та відповідно до статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатне здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов’язки.
Відповідно до паспорту серії ВС 575316, виданої Гірницьким РВ УМВС України в м. Макіївці 07 листопада 2000 року, між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстровано шлюб 06 листопада 1958 року Красноармійським РАГС. Аналогічна обставина вказана в свідоцтві про шлюб серії II-ЯР № 597692.
Судом встановлено, що згідно довідки № НОМЕР_2 від 05 вересня 2018 року ОСОБА_1 взята на облік Управління праці та соціального захисту населення Маріупольської міської ради, як особа, яка переміщена з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії II-НО № 032519, ОСОБА_2 помер 14 червня 2018 року.
31 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою № 7468 про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
Рішенням Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 7458 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки, згідно електронній пенсійній справи, померлий годувальник ОСОБА_3 був отримувачем пенсії за віком на пільгових умовах згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» проте в ній відсутні будь-які первинні документи, на підставі яких було призначено пенсію. Заявницею не було надано довідок про підтвердження періодів роботи померлого на пільгових умовах. Загальний розмір пенсії за віком ОСОБА_1 складає 2 327,97 грн., та при переведенні на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, згідно наданих документів, становить 1 452,00 грн.
За таких обставин, у зв’язку зі зменшенням розміру пенсії, вирішено відмовити ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд приходить до наступного.Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон №1058).
Згідно зі статтею 1 Закону №1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 9 Закону №1058, передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 36 Закону України № 1058, батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування. Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону України № 1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Відповідно до ст.74 Закону України «Про пенсійне забезпечення» сім'ям пенсіонерів пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж заробітку, з якого обчислювалась пенсія годувальника. Сім'ям тих пенсіонерів, які мали право на перерахунок пенсії в порядку, передбаченому ст. 69 цього Закону,пенсії обчислюються із заробітку, з якого було проведено або могло бути проведено перерахунок пенсії годувальника.
Відповідно до п.2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року № 22-1 (із змінами) та зареєстрованого в Мінюсті України 27.12.2005 року за №1566/11846, передбачено що, до заяви про призначення пенсії членам сім’ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Постановою № 22-1 від 25.11.2005 року (п.2.8) прямо передбачено, що поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Пунктом 4.8 постанови № 22-1 від 25.11.2005 року передбачено, що пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання (реєстрації) або за місцем перебування пенсіонерів.
Частиною 1ст. 28 Закону України №1058 передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Законом України №1058 встановлено, що непрацездатні громадяни - це особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку або визнані інвалідами, у тому числі діти-інваліди, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до цього Закону. В разі наявності одночасного права на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Непрацездатним членом сім`ї може бути дружина, що визначено ч. 2 статті 36 вказаного Закону.
Судом встановлено та підтверджено наявними у справі доказами, що за життя ОСОБА_2 отримував пенсію за віком на пільгових умовах в розмірі 12 767,30 грн. щомісячно, відповідно до довідки Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15 березня 2019 року, підписаною в.о. начальника управління ОСОБА_4
25 листопада 2005 року Правлінням Пенсійного Фонду України винесена постанова № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку із втратою годувальника, переведення з одного виду пенсії на інший, подається заявником особисто або через представника безпосередньо до управління пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації). Аналогічна норма міститься і в частині 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 2.3 Порядку до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу, тобто:
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).
та наступні документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;
3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);
4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) документи про місце проживання (реєстрації);
9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Отже, правова норма статті 62 Вказаного Закону передбачає, що основним документом для підтвердження стажу роботи є трудова книжка і лише при її відсутності, або записів у ній, стаж підтверджується у відповідності з Порядком, затвердженим Постановою КМУ № 637.
Таким чином, за наявності у позивача основного документу, що підтверджує стаж роботи та відповідного запису у ній, відсутні підстави та необхідність у підтвердженні стажу роботи позивача відповідно до Постанови КМУ № 637, у зв’язку з чим положення Порядку підтвердження стажу роботи, затвердженого вказаною постановою застосуванню у даному випадку не підлягають застосуванню.
Судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що до заяви про перехід з пенсії за віком на пенсію про втраті годувальника заявником надані наступні документи:
- оригінал трудової книжки померлого годувальника;
- копію свідоцтва про смерть;
- копію довідки про причину смерті;
- копію свідоцтва про одруження;
- довідку КСН МКР «232-й квартал» від 24.102018 року;
- копію довідки внутрішньо переміщеної особи;
- копію паспорту;
- копію ідентифікаційного коду.
Відмова відповідача з посиланням на відсутність у пенсійній справі померлого будь яких первинних документів є безпідставною, оскільки на підставі наявних в пенсійній справі документів останньому призначалась і виплачувалась пенсія, яку на даний час бажає отримувати позивач. Отже, сумнівів в достовірності наявного пільгового стажу за життя ОСОБА_2 у відповідача не виникало, а повторного підтвердження права на пенсію нормами чинного законодавства не передбачено.
Окрім того, позивачем надано оригінал трудової книжки померлого годувальника, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи.
Таким чином, рішення Маріупольського об’єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області № 7468 від 32 січня 2019 року про відмову ОСОБА_1 в переведенні з пенсії за віком на пенсію за втратою годувальника з мотивів не надання довідок про підтвердження періодів роботи померлого на пільгових умовах прийнято неправомірно та підлягає скасуванню.
Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п’ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
Отже, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, з урахуванням наданих судом висновків, суд вважає недоведеною законність дій відповідача з відмови позивачу в перерахунку пенсії.
Щодо розподілу судових витрат.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією від 06.02.2019 року.
Отже відповідно до ч. 1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача на користь позивача у сумі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: вул. Черкаська, б. 11/1, кв. 7, м. Макіївка, Донецька область, місце фактичного проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2; рнокпп: НОМЕР_1) до Маріупольського об’єднаного управління пенсійного фону України Донецької області (місце знаходження: вул. Зелінського, б. 27, м. Маріуполь, Донецька область, код ЄДРПОУ: 42171861) про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.
Визнати неправомірним та скасувати Рішення Маріупольського об’єднаного управління пенсійного фону України Донецької області № 7468 від 23 січня 2019 року про відмову ОСОБА_1 в переведенні з пенсії за віком на пенсію за втратою годувальника відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Маріупольське об’єднане управління пенсійного фону України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24 жовтня 2018 року № 7468 про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об’єднаного управління пенсійного фону України Донецької області (місце знаходження: вул. Зелінського, б. 27, м. Маріуполь, Донецька область, код ЄДРПОУ: 42171861) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: вул. Черкаська, б. 11, кв. 1-7, м. Макіївка, Донецька область, місце фактичного проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2; рнокпп: НОМЕР_1) судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне судове рішення складено 19 березня 2019 року.
Суддя Христофоров А.Б.