
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
10 квітня 2018 року № 826/15240/17
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А., секретар судового засідання Сом П.А., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Київський страховий дім" до Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправною та скасування постанови,
за участю представника відповідача - ОСОБА_1
Приватне акціонерне товариство "Київський страховий дім" звернулось до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 1119/1863/13-4/14/П про накладення штрафної санкції (штрафу) на ПАТ "Київський страховий дім" за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг від 23.10.2017.
Ухвалою суду від 28.11.2017 відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду. Розгляд справи відкладався у зв'язку з клопотаннями представника позивача про оголошення перерви для надання письмових пояснень. Судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржувана постанова прийнята на підставі розпорядження, яке оскаржується в судовому порядку, без повного, всебічного з'ясування усіх обставин справи, є необґрунтованою та безпідставною.
Позивач участі повноважного представника в судовому розгляді справи не забезпечив, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, подав клопотання про відкладення розгляду справи, в задоволенні якого було відмовлено.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених в письмових запереченнях. Представник пояснив, що позивачем виконано вимоги розпорядження від 14.02.2017 №258 в повному обсязі, проте несвоєчасно, тому оскаржувана постанова є правомірною, а вимоги позивача необґрунтованими.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, судом встановлено.
Розпорядженням Нацкомфінпослуг від 14.02.2017 №258 ПАТ "Київський страховий дім" зобов'язано усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити про усунення порушень з наданням підтверджуючих документів у термін включно до 07.03.2017.
Відповідно до акту від 29.09.2017 №1863/13-4/14 про правопорушення, вчинені ПАТ "Київський страховий дім" на ринку фінансових послуг, встановлено, що станом на дату складання акту не надано до Нацкомфінпослуг документів, що підтверджують виконання вимог, зазначених у розпорядженні від 14.02.2017 №258, у зв'язку з чим товариством порушено вимоги пункту 5.9 розділу V "Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги", затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 №2319.
Листом від 28.09.2017 №7154/13-8 Нацкомфінпослуг повідомив ПАТ "Київський страховий дім", що розгляд справ про правопорушення відбудеться 19.10.2017.
Листом від 18.10.2017 №2448 ПАТ "Київський страховий дім" повідомило Нацкомфінпослуг про виконання розпорядження від 14.02.2017 №258, на підтвердження зазначених обставин до листа позивачем додано копію наказу від 18.10.2017 №712-7376/2/1, страховий акт від 18.10.2017 №712-7376/2 та платіжні доручення від 18.10.2017 №22298, №22299.
Як убачається з листа Нацкомфінпослуг від 19.10.2017 №7658/13-8, розгляд справ, розпочатих актами про правопорушення, вчинені ПАТ "Київський страховий дім" на ринку фінансових послуг, в тому числі від 26.09.2017 №1863/13-4/14 перенесено на 23.10.2017.
Відповідно до постанови Нацкомфінпослуг від 23.10.2017 №1119/1863/13-4/14/П, розпорядження від 14.02.2017 №258 виконано в повному обсязі, проте несвоєчасно, тому товариством порушено вимоги пункту 5.9 розділу V "Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги", затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 №2319, яким визначено, що рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ним чинності є обов'язковим для виконання учасника ринку фінансових послуг, у зв'язку з чим застосовано до ПАТ "Київський страховий дім" штрафну санкцію у розмірі 1700,00 грн.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 39 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12.07.2001 №2664-ІІІ у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Згідно пунктом 3 частини першої статті 40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу: накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Статтею 42 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" встановлено, що штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення (частина перша). Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 41 цього Закону, уповноваженою особою, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи чи фізичної особи-підприємця та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів надсилається посадовій особі, яка має право накладати штраф (частина друга).
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпорядження, рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про усунення порушення щодо надання фінансових послуг - у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що розпорядженням Нацкомфінпослуг від 14.02.2017 №258 зобов'язано ПАТ "Київський страховий дім" усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушень з наданням підтверджуючих документів у термін включно до 07.03.2017. Позивач листом від 18.10.2017 №2448 повідомив Нацкомфінпослуг про виконання розпорядження від 14.02.2017 №258. В акті від 29.09.2017 №1863/13-4/14 зафіксовано, що станом на дату складання акту не надано до Нацкомфінпослуг документів, що підтверджують виконання вимог, зазначених у розпорядженні від 14.02.2017 №258.
Отже, ПАТ "Київський страховий дім" виконано вимоги розпорядження від 14.02.2017 №258 несвоєчасно, за що передбачена відповідальність пунктом 3 частиною першою статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Підставами позову зазначено протиправність розпорядження Нацкомфінпослуг від 14.02.2017 №258. Пояснень, доказів щодо неможливості виконання цього розпорядження у встановлений строк позивачем не наведено та не надано.
В позові зазначено, що розпорядження від 14.02.2017 №258 оскаржувалось в судовому порядку, однак відповідачем, не зважаючи на цю обставину, складались акти про невиконання розпорядження, востаннє 26.09.2017.
На думку суду, наведені доводи не спростовують невчасного виконання ПАТ "Київський страховий дім" розпорядження від 14.02.2017 №258. Крім того, судом не зупинялась дія розпорядження. Оскільки сторонами не заявлялось клопотань про зупинення провадження у справі, судом вказане питання не вирішувалось.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому в задоволенні позову слід відмовити.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1600,00 грн. (платіжне доручення від 23.11.2017 №22958). Оскільки в задоволенні позову відмовлено, відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати присудженню не підлягають.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Позивач - Приватне акціонерне товариство "Київський страховий дім" (ідентифікаційний код 25201716, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Артема, будинок 37-41).
Відповідач - Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг (ідентифікаційний код 38062828, місцезнаходження: 01001, місто Київ, вулиця Бориса Грінченка, будинок 3).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Повний текст рішення складено 18 березня 2019 року.
Суддя В.А. Донець