Рішення № 80534323, 15.03.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2019
Номер справи
280/574/19
Номер документу
80534323
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 березня 2019 року Справа № 280/574/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 69121, і.п.н. НОМЕР_1)

до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69076, м. Запоріжжя, вул. Запорізького козацтва, 25-а, код ЄДРПОУ 41248943)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 69121, і.п.н. НОМЕР_2)

про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач або ОСОБА_1Д.) до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 (далі – третя особа або ОСОБА_2С.), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним і скасувати Рішення Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя від 24 січня 2019 року № 25/р, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку як батьку дитини з інвалідністю згідно пункту 3 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя повторно розглянути питання призначення пенсії із зниженням пенсійного віку ОСОБА_1, як батьку дитини з інвалідністю згідно пункту 3 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку.

Ухвалою суду від 12 лютого 2019 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику осіб), а справу призначено до розгляду на 05 березня 2019 року.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що Рішенням Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя від 24 січня 2019 року №25/р ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку як батьку дитини з інвалідністю згідно пункту 3 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Позивач вказує, що ним від народження здійснюється виховання дитини з інвалідністю – ОСОБА_3. Позивач зазначає, що у зв’язку з цим він відповідно до норм чинного законодавства отримав право на призначення дострокової пенсії за віком та звернувся з відповідною заявою до відповідача. Однак вказаним Рішенням відповідач відмовив у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.

ОСОБА_1 просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя проти адміністративного позову заперечив з підстав викладених у письмовому відзиві (вх.№8560 від 04 березня 2019 року), відповідно до якого зазначено, що Рішенням Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя від 24 січня 2019 року № 25/р ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку як батьку дитини з інвалідністю згідно пункту 3 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до вказаної норми право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років. За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років. Відповідач зазначає, що мати дитини з інвалідністю - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, на дату звернення за призначенням пенсії не досягла пенсійного віку (50 років), тобто не набула права на дострокову пенсію, отже призначити пенсію батьку дитини з інвалідністю - ОСОБА_1 - немає підстав. З огляду на викладене відповідач вважає, що діяв виключно у межах своїх повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства і жодним чином не порушував прав та законних інтересів позивача.

Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя просило відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

ОСОБА_2 підтримує позовні вимоги з підстав, викладених у поясненнях (вх.№7956 від 27 лютого 2019 року), у яких зазначено, що ОСОБА_2 є матір’ю дитини з інвалідністю - ОСОБА_3, а батьком є ОСОБА_1. Вказує, що позивачем від народження здійснюється виховання дитини з інвалідністю. Зазначає, що ОСОБА_1 мав право на призначення дострокової пенсії, ОСОБА_2 прийнято рішення обрати дострокове призначення пенсії для ОСОБА_1 Вважає, що Рішення відповідача від 24 січня 2019 року № 25/р є протиправним та таким, що штучно звужує як права ОСОБА_1 на дострокове отримання пенсії, так і право на вибір ОСОБА_2 На думку третьої особи, всі вимоги закону було виконано, а рішення відповідача про відмову є необґрунтованим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

ОСОБА_2 просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2) - дитини-інваліда з захворюванням, яке відноситься до Розділу І пункту 2 підпункту 2.1 Переліку медичних показань, що дають право на одержання державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів віком до 18 років, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08 листопада 2001 року №454/471/516.

ОСОБА_1 звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя із заявою від 17 січня 2019 року про призначення дострокової пенсії за віком як батькові дитини-інваліда, додавши до заяви серед іншого документи, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме документи щодо дитини-інваліда заявника.

Рішенням Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя від 24 січня 2019 року № 25/р ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку як батьку дитини з інвалідністю згідно пункту 3 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач не погоджуючись із таким рішенням відповідача звернуся до суду із цим позовом.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем, відповідачем та третьою особою докази, суд приходить до наступних висновків.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років.

Таким чином, з аналізу вищенаведеної норми суд дійшов висновку, що дострокова пенсія за віком може бути призначена батькові у разі, якщо право на таку пенсію набула мати дитини-інваліда та вибрала передати таке право батькові, або у разі відсутності матері, якщо виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю здійснювалося батьком. А оскільки мати особи з інвалідністю з дитинства набуває право дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років, отже і передати право на дострокову пенсію за віком може лише при досягненні вищезазначеної умови.

Медичним висновком МСЕК №1597 від 05 вересня 2018 року ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2), встановлено наявність захворювання, яке відноситься до Розділу І пункту 2 підпункту 2.1 Переліку медичних показань, що дають право на одержання державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів віком до 18 років, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08 листопада 2001 року №454/471/516.

З матеріалів справи вбачається, що позивач - ОСОБА_1 є батьком дитини-інваліда ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2), а ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_3) є матір’ю дитини-інваліда ОСОБА_3

Таким чином, з вищенаведеного судом встановлено, що на момент звернення ОСОБА_1 до відповідача з заявою про призначення дострокової пенсії за віком як батькові дитини-інваліда, а саме 17 січня 2019 року, мати дитини-інваліда - ОСОБА_2 - не досягла встановлених пунктом 3 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 50 років, отже не набула права на дострокову пенсію.

З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку про відсутність підстав для призначення ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком як батькові дитини-інваліда, отже позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, суд, оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, дійшов висновку, що відповідач, як суб’єкт владних повноважень, довів правомірність та обґрунтованість Рішення від 24 січня 2019 року № 25/р, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5, 9, 77, 241, 243-246, 255, 263, КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 69121, і.п.н. НОМЕР_1) до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69076, м. Запоріжжя, вул. Запорізького козацтва, 25-а, код ЄДРПОУ 41248943), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 69121, і.п.н. НОМЕР_2), про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії – у повному обсязі.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 15 березня 2019 року.

Суддя Д.В. Татаринов