Рішення № 80534289, 13.03.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2019
Номер справи
825/1843/17
Номер документу
80534289
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 березня 2019 року Чернігів Справа № 825/1843/17

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Житняк Л.О.

за участі секретаря Демусенко А.С.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами,

В С Т А Н О В И В:

14.11.2017 Державна служба геології та надр України (далі - Держгеонадра) звернулася до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів" (далі - ПрАТ "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів"), в якому просить припинити права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 26.03.2001 № 2410.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не дотримано умови користування надрами, а саме не дотримуються вимоги Угоди про умови користування надрами від 07.02.2012 №2410, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами, в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр України для здійснення державного геологічного контролю в результаті чого винесено припис. У зв'язку з невиконанням в установлений строк припису, наказом Держгеонадр України від 25.10.2016 №373 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 26.03.2001 №2410 та надано відповідачу 30-денний термін для надання інформації щодо усунення порушень, які були виявлені в ході перевірки. 02.02.2017, у зв'язку з надходженням ухвали слідчого судді Новозаводського районного суду м.Чернігова від 31.01.2017, Держгеонадрами винесено наказ №54 про проведення позапланової перевірки відповідача та складено Акт від 17.02.2017 №1/2410 та винесено припис №1/2410, в якому вказано у строк до 17.03.2017 усунути виявлені в ході перевірки порушення. При цьому, станом на день звернення до суду, доказів усунення порушень до Держгеонадр не надано, позивач вважає, що наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 26.03.2001 №2410 згідно ст.26 Кодексу України про надра та п.23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615.

Ухвалою суду від 16.11.2017 відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду у відкритому судовому засіданні. Ухвалою від 06.12.2017 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/8668/17. Ухвалою суду від 01.03.2019 провадження у справі поновлено, та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та проведенням судового засідання.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній не погоджується з вимогами та зазначає, що припис від 10.08.2016 №56/2410 не може слугувати підставою для анулювання дозволу як і наказ від 25.10.2016 №373, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва встановлено, що при винесенні припису позивач діяв поза межами повноважень, а наказ в частині зупинення спеціального дозволу на користування надрами скасовано. Також вказує, що на момент винесення припису від 17.02.2017 №1/2410 дію спеціального дозволу на користування надрами було поновлено позивачем.

Вказаним рішенням також встановлено, що відповдач виконав всі умови для того, щоб дія спеціального дозволу на користування надрами була поновлена, у з'язку з чим, судом було прийнято рішення про зобов'язання позивача поновити дію спеціального дозволу на користування надрами з моменту його припинення. Всі обставини, вказані позивачем в якості підстав для задоволення його вимог в даній справі, спростовані рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 30.08.2018, а тому позовні вимоги задоволеню не підлягають.

Сторони в судове засідання не з'явились. Розгляд справи просили провести без їх участі. Відповідно до ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання не здійснювалось.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ПрАТ "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів" надано спеціальний дозвіл на користування надрами від 26.03.2001 №2410 з метою видобування сировини, придатної для виробництва портландцементу, вапна будівельного та крейди меленої Новогород-Сіверського родовища, та, як додаток до спеціального дозволу укладено Угоду про умову користування надрами, яка є невід'ємною частиною дозволу.

Так, Державною службою геології та надр України винесено наказ від 23.06.2016 №194 "Про проведення перевірок користувачів надр у III кварталі 2016 року". Наказом Держгеонадр від 20.07.2016 №215 внесено зміни до плану проведення перевірок надрокористувачів та наказів Держгеонадр від 21.06.2016 №193 та від 23.06.2016 №194, згідно якого до переліку надрокористувачів, щодо яких будуть здійснюватися заходи державного нагляду (контролю) було включено ПрАТ "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів".

При цьому, рекомендованим листом від 22.07.2016 №12591/13/14-16 відповідача повідомлено про проведення планової перевірки, який ним отримано 26.07.2015.

Співробітниками Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України 10.08.2016 здійснено виїзд до відповідача, власника спеціального дозволу на користування надрами №2410 від 26.03.2001 для проведення планової перевірки щодо дотримання надрокористувачем встановленого порядку, норм і правил проведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням та використання надр.

За результатами проведення планової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складено Акт перевірки №56/2410 та на підставі проведеної планової перевірки щодо дотримання надрокористувачем встановленого порядку, норм і правил проведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням та використання надр Державною службою геології та надр України складено припис від 10.08.2016 №56/2410.

У вказаному приписі зазначено, що ПрАТ "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів" не допустило посадових осіб до здійснення державного нагляду (контролю), чим порушило ст.10, 11 Закону України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та встановлено не дотримання умов користування надрами, а саме не дотримання вимог угоди про умови користування надрами (від 07.02.2012 №2410), яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами від 26.03.2001 №2410 в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю, чим порушено ст.24 Кодексу України про надра (далі - Кодекс), Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - постанова КМУ №615) та Угоди про умови користування надрами від 07.02.2012 №2410.

ПрАТ "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів" було надано строк для усунення порушень до 19.08.2016.

У зв'язку з невиконанням у встановлений строк вимог припису Держгеонадрами винесено наказ від 25.10.2016 №373 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №2410 від 26.03.2001 та надано 30 календарних днів для надання інформації щодо усунення порушень, які було виявлено під час перевірки.

На адресу ПрАТ "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів" 02.02.2017 надійшла ухвала слідчого судді Новозаводського районного суду м.Чернігова від 31.01.2017 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки діяльності ПрАТ "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів", яка полягатиме саме у перевірці питань дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр при видобуванні корисних копалин (промисловій розробці родовищ) на території Родовища Новгород-Сіверське, місцезнаходження та географічні координати якого зазначені в спеціальному дозволі на користування надрами №2410 від 26.03.2001, в період з 01.01.2013 по 31.12.2015, протягом 10 робочих днів та встановити термін проведення ревізії з 06.02.2017 по 17.02.2017.

02.02.2017 Держгеонадрами винесено наказ №54 про проведення позапланової перевірки ПрАТ "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів".

За результатом проведеної перевірки Східним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України складено Акт перевірки від 17.02.2017 №1/2410 (далі - Акт перевірки).

В Акті перевірки встановлено наступні порушення: після зупинення наказом Держгеонадр України від 29.12.2012 №655 дії спецдозволу №2410 від 26.03.2001, надрокористувач в 2014 і 2015 роках періодично проводив видобувні роботи на ділянці Красна Горка Новгород-Сіверського родовища, наданого йому в користування. В 2014 році було видобуто 6732 тон та в 2015 році - 1817 тон крейди для виробництва тонкодісперсної крейди меленої марок ММС-ГІ і ММС-Г2 (згідно наданих сертифікатів відповідності). Порушення ст.24 Кодексу України про надра, постанови КМУ №615; не внесені зміни до спеціального дозволу на користування надрами №2410 від 26.03.2001, виданого ПрАТ "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів", в зв'язку із скасуванням зазначеної у спеціальному дозволі особливої умови щодо проведення обов'язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов, передбачених дозволом та Угодою про умови користування надрами. Порушення постанов КМУ №615 та №827; не завершена переоцінка запасів крейди і суглинків Новгород-Сіверського родовища. Порушення п.25 постанови КМУ №865.

На підставі Акту перевірки Східним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України 17.02.2017 складено припис №1/2410, в якому зазначено, що у строк до 17.03.2017 усунути вищезазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Відділу матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

ПрАТ "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів" було направлено лист від 13.07.2017 №10676/13/14-17, з проханням надати до Держгенадр України у 15-денний строк, з моменту отримання листа, відповідь (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу. Втім, ПрАТ "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів" листом від 26.05.2017 №70 висловив свою незгоду та повідомив, що вживає заходи для усунення порушень.

Оскільки, станом на день звернення до суду, доказів усунення порушень до Держгеонадр не надано, позивач вважає, що наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 26.03.2001 №2410 згідно ст.26 Кодексу України про надра та п.23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615.

Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам, та вирішуючи питання щодо наявності підстав для анулювання спірного дозволу, суд виходить з наступного.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 (далі - Положення).

Відповідно до п.п.9, 10 Положення Держгеонадр України відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Згідно з пп.12 п.4 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) передбачені Законом України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Проте, сам механізм проведення державного геологічного контролю з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр визначений Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 №1294 (далі - Порядок №1294).

Відповідно до п.2 Порядку №1294 державний геологічний контроль здійснюється Держгеонадрами та її територіальними органами (далі - органи державного геологічного контролю).

Основним завданням органів державного геологічного контролю є забезпечення дотримання надрокористувачами встановленого порядку, норм і правил проведення геологозйомочних, пошукових, розвідувальних, гідрогеологічних, геохімічних, інженерно-геологічних, геофізичних та інших робіт, пов'язаних з геологічним вивченням та використанням надр, комплексного вивчення родовищ корисних копалин, включаючи континентальний шельф України і виключну (морську) економічну зону (п.3 Порядку №1294).

Відповідно до п.4 Порядку №1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Згідно з п.п. 5-8 Порядку №1294 Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів. Планові перевірки надрокористувачів проводяться відповідно до квартального плану проведення перевірок, який затверджується Держгеонадрами до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому. Періодичність проведення планових перевірок надрокористувачів визначається з урахуванням ступеня ризику від провадження господарської діяльності надрокористувачів згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 №212 "Про затвердження критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища та періодичності здійснення заходів державного нагляду (контролю)" (Офіційний вісник України, 2008 р., №23, ст.686). Залежно від ступеня ризику органами державного геологічного контролю визначається перелік питань для проведення планових заходів, які затверджуються наказом Держгеонадр. Інформування надрокористувача про планову перевірку здійснюється не пізніше ніж за 10 днів до дати її проведення шляхом надсилання в установленому порядку повідомлення за формою, затвердженою Держгеонадрами. Повідомлення підписується керівником або заступником керівника Держгеонадр.

Відповідно до ч.4 ст.5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що про проведення перевірки органи державного нагляду повинен повідомити суб'єкта господарювання не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", у разі якщо суб'єкт господарювання на відповідний плановий період включений до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) одночасно кількох органів державного нагляду (контролю), відповідні планові заходи здійснюються органами державного нагляду (контролю) комплексно - одночасно всіма органами державного нагляду (контролю), до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) яких включено суб'єкта господарювання. Складання та затвердження плану комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органами державного нагляду (контролю) здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому, складання та затвердження плану комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органами державного нагляду (контролю) здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а саме відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.2015 №902 "Деякі питання проведення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Зокрема, у відповідності до положень п.п.3, 4, 6 - 8 цього Порядку, план комплексних заходів складається і затверджується Мінекономрозвитку за формою згідно з додатком. Органи державного нагляду (контролю) подають до Мінекономрозвитку в письмовій та електронній (у форматі Excel) формі відомості про заплановані заходи державного нагляду (контролю) до 15 вересня року, що передує плановому періоду, який починається з 1 січня і закінчується 31 грудня, або повідомляють про відсутність запланованих заходів.

Зміст таких відомостей визначений у п.3 Порядку, та, зокрема, включає в себе інформацію про ступінь ризику від провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання, дату початку проведення заходу державного нагляду (контролю) та строки проведення заходу державного нагляду (контролю).

Мінекономрозвитку складає проект плану комплексних заходів та оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті не пізніше 15 жовтня року, що передує плановому. Органи державного нагляду (контролю) вносять зауваження та пропозиції до проекту плану комплексних заходів протягом 10 календарних днів після його оприлюднення. План комплексних заходів затверджується наказом Мінекономрозвитку та оприлюднюється на його офіційному веб-сайті не пізніше 15 листопада року, що передує плановому. Після затвердження плану комплексних заходів Мінекономрозвитку надсилає його копії зазначеним у плані органам державного нагляду (контролю). З урахуванням плану комплексних заходів органи державного нагляду (контролю), включені до плану, затверджують свої річні плани заходів державного нагляду (контролю). Зміни до плану комплексних заходів вносяться на підставі пропозицій органів державного нагляду (контролю) та затверджуються наказом Мінекономрозвитку.

Отже, з урахуванням передбачених ч.1 ст.5 вказаного Закону строків складання плану здійснення перевірок суб'єктів господарювання, реалізація ч.2 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а саме, постановою від 04.11.2015 №902, можлива лише у 2015 році.

Таким чином Держгеонадра при включенні ПрАТ "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів" до плану здійснення контрольних заходів у ІІІ кварталі 2016 року не мав можливості погодити свої дії з іншими контролюючими органами в порядку, передбаченому ч.2 ст.4 вказаного Закону.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, співробітниками Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України 10.08.2016 було здійснено виїзд до відповідача, власника спеціального дозволу на користування надрами №2410 від 26.03.2001, для проведення планової перевірки щодо дотримання надрокористувачем встановленого порядку, норм і правил проведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням та використання надр.

Втім посадовими особами відповідача не було допущено співробітників Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України до перевірки про що складено Акт №56/2410 про недопущення до перевірки 08-10.08.2016 (дата складання Акту).

У відповідності до п.1 ч.1 ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Враховуючи, що відповідача не було належним чином повідомлено про проведення планової перевірки, то у останнього були наявні підстави для не допуску посадових осіб позивача до перевірки.

Відповідно до пунктів 7, 8 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", у разі необхідності вжиття заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно із п.16 Порядку №1294 у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акту перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.

Проте, як встановлено судом, у даному конкретному випадку перевірка не відбулась, а тому порушень вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр посадовими особами позивача не виявлено.

Вказані обставини встановлені рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 30.08.2018 у справі №826/8668/17, яке набрало законної сили, а тому повторному доказуванню не підлягають.

Вказаним рішенням також встановлено, що приписом №56/2410 від 10.08.2016 встановлюється строк надання до 19.08.2016 документів і матеріалів, що підтверджують дотримання надрокористувачем вимог про надрокористування, згідно з переліком. У переліку наведено список документів, які підлягали оцінці в ході запланованих перевірок підприємства. Враховуючи вказане, суд дійшов висновку, що Держгеонадра фактично продовжило термін проведення планової перевірки підприємства та коснтатував, що Східно міжрегіональне відділення Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України при винесенні вищезазначеного припису діяло поза межами повноважень, не на підставі та не у спосіб, передбачені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Порядком здійснення державного геологічного контролю.

Суд зазначає, що наказом Державної служби геології та надр України від 25.10.2016 №373 "Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 26.03.2001 №2410, виданого ПрАТ "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів".

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулюються Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615.

Пунктом 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами визначений перелік підстав, за наявності яких дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби, а саме: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 3) проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування; 4) наявності заборгованості з плати за користування надрами; 5) порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; 6) проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом; 7) відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону; 8) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування; 9) непереоформлення дозволу у випадках, передбачених пунктом 16 цього Порядку.

З наведеного слідує, що даний перелік є вичерпний та не містить обмежень щодо прийняття позивачем рішень про зупинення дозволів за вказаним переліком.

Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 30.08.2018 у справі №826/8668/17 наказ Державної служби геології та надр України від 25.10.2016 №373 "Щодо анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" в частині зупинення спеціального дозволу на користування надрами від 26.03.2001 №2410, виданого ПрАТ "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів" скасовано. Також скасовано припис від 17.02.2017 №1/2410 в частині надання вказівки ПрАТ "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів" усунути порушення у сфері надрокористування шляхом завершення переоцінки запасів крейди і суглинків Новгород-Сіверського родовища та подання в письмовій формі підтвердження факту усунення цього порушення, оскільки Держгеонадрами не надано доказів, які підтверджували зупинення дії спеціального дозволу від 26.03.2001 №2410 надрокористувачу в 2014 та 2015 роках.

Так, ст.26 Кодексу України про надра містить перелік підстав для припинення права користування надрами, а саме:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Відповідно до ст.24 вказаного Кодексу, користувачі надр мають право: 1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; 2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу; 3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини; 4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами; 5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.

Користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Пунктом 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок № 615) визначено, право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі припинення без поважних причин робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки, у разі, коли дозвіл надано на користування нафтогазоносними надрами, - більш як на 180 днів.

Так, за ч.2 ст.26 Кодексу право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку. Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами (ч.3 ст.26 Кодексу).

Проте, як вбачається з аналізу рішення Окружного адміністратвиного суду м.Києва від 30.08.2018 у справі №826/8668/17, всі обставини, вказані позивачем у якості підстав для задоволення його позовних вимог, спростовуються вказаним рішенням суду, яке свідчить про відсутність підстав для анулювання спірного дозволу. Враховуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку, що у позові Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У позові Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач - Державна служба геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м.Київ, 03680, код ЄДРПОУ 37536031);

Відповідач - Приватне акціонерне товариство "Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів" (вул.Козацька, 56, м.Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000, код ЄДРПОУ 00292089).

Повний текст складено 19.03.2019.

Суддя Л.О. Житняк