Ухвала суду № 80534128, 19.03.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2019
Номер справи
520/2498/19
Номер документу
80534128
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про відкриття спрощеного провадження у справі

19 березня 2019 р. Справа № 520/2498/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Супрун Ю.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_2 (код РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 25864181, 61121, м. Харків, пр. Тракторобудівників, буд. 144), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, пл. Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх) про визнання незаконним рішення та наказу, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_2 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати незаконним рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, оформленого протоколом №12, 105 від 28.11.2018 року відносно ОСОБА_2 та наказу начальника Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 28.11.2018 року № 96 відносно ОСОБА_2;

- визнати противоправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонд України в Харківській області щодо невиплати пенсії ОСОБА_2 з 01.05.2018 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області відновити виплату та нарахування пенсії ОСОБА_2 з дня припинення, тобто з 01.05.2018 року.

Крім того, позивач просить суд відповідно до п.1 ч.1 ст. 371 КАС України допустити до негайного виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах за один місяць.

Разом з позовною заявою, позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, в обґрунтування якого зазначено, що позивач знаходиться на пенсії, інших доходів не має.

Суд з урахуванням наведеного клопотання зазначає наступне:

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону ВР України, від 08.07.2011 року, № 3674-VI "Про судовий збір" встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону ВР України, від 08.07.2011 року, № 3674-VI "Про судовий збір" встановлено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Позивачем заявлено фактично одну позовну вимогу за ставкою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб буде складати 1х768,40 грн. = 768,40 грн..

У справі Delcourt v. Belgium Європейський Суд з прав людини зазначив, що "у демократичному суспільстві у світлі розуміння Конвенції, право на справедливий суд посідає настільки значне місце, що обмежувальне тлумачення статті 6 не відповідало б меті та призначенню цього положення".

У справі Bellet v. France Європейський Суд з прав людини відмітив, що "стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права".

При цьому, Європейський Суд з прав людини у рішенні від 19.06.2001 року по справі "Креуз проти Польщі" (CASE OF KREUZ v. POLAND) - заява N 28249/95) вказав, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

В свою чергу, Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 28.11.2013 року № 12-рп/2013 зазначив, що "гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя, від 14 травня 1981 року № (81) 7: "У тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати" (підпункт 12 пункту D).

Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого статтею 55 Конституції України, з урахуванням наведеного суд приходить до висновку про відсутність законодавчо обумовлених підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.

Проте з урахуванням майнового стану позивача, положень Закону України Про судовий збір" та змісту обґрунтувань заявленого клопотання суд приходить до висновку про наявність підстав для відстрочки позивачу сплати судового збору до винесення рішення за результатами розгляду адміністративного позову.

Спір належить до юрисдикції адміністративних судів, має розглядатись в порядку адміністративного судочинства та підсудний Харківському окружному адміністративному суду.

Перешкоди для відкриття провадження в адміністративній справі відсутні, підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі немає.

Виходячи з положень статей 171 та 257 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки справа належить до справ незначної складності, позовну заяву належить розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Керуючись статтями ст. 19, ст. 256, 263, 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

У Х В А Л И В:

1. В задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору ОСОБА_2 - відмовити.

2. Відстрочити ОСОБА_2 сплату судового збору до винесення рішення за результатами розгляду адміністративного позову у справі № 520/2498/19.

3. Відкрити спрощене провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 (код РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 25864181, 61121, м. Харків, пр. Тракторобудівників, буд. 144), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, пл. Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх) про визнання незаконним рішення та наказу, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

4. Витребувати у відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області завірені належним чином копії всіх рішень, наказів, розпоряджень, які прямо або опосередковано мають відношення до предмету спору, інформацію про перебування ОСОБА_2 (код РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на обліку, суму та дату останньої виплати пенсії позивачеві та заборгованості по пенсії перед позивачем, розпорядження (чи інший документ) про припинення пенсійних виплат позивачу.

4. Запропонувати відповідачам у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, надати до суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази, роз'яснивши, при цьому, про необхідність дотримання вимог ст. 162 КАС України.

5. Запропонувати позивачу у п'ятиденний строк з дня отримання відзиву на позов, у разі його подання відповідачами - подати відповідь на відзив, дотримуючись, при цьому, приписів ст. 163 КАС України.

6. Запропонувати відповідачам у п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив, у разі його подання позивачем - подати заперечення на позов, дотримуючись, при цьому, приписів ст. 164 КАС України.

7. Повідомити сторонам, що справу буде розглянуто протягом строку не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження, з огляду на положення ч. 2 ст. 263 КАС України.

8. Розгляд і вирішення справи здійснювати одноособовим складом суду в порядку спрощеного позовного провадження.

9. Копії даної ухвали направити учасникам справи.

10. Роз'яснити учасникам справи про наявність у них процесуальних прав і обов'язків, що передбачені ст.ст. 44,47 Кодексу адміністративного судочинства України.

11.Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб - адресою: http://adm.hr.court.gov.ua/sud2070/ на Офіційному веб-порталі судової влади України.

12.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, проте, може бути оскаржена у зв'язку з порушенням правил підсудності протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання - через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п. 15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ю.О. Супрун