Рішення № 80533820, 18.03.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2019
Номер справи
420/209/19
Номер документу
80533820
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/209/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, місцезнаходження: АДРЕСА_1) до Южненської міської ради Одеської області (код ЄДРОПОУ 04527336, місцезнаходження: 65481, пр. Григорівського десанту, 18, м. Южне, Одеська область) про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання житлової площі та зобов'язання видати житло, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Южненської міської ради Одеської області про визнання неправомірною бездіяльності щодо ненадання житлової площі та зобов'язання видати житло.

Ухвалою від 17.01.2019 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Позивач, в обґрунтування позовної заяви зазначив, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_2, та є інвалідом II групи.

Позивач відповідно до п. 10 ст. 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сім'ї загиблих або померлих громадян). Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, для чого місцеві ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.

Крім загальних підстав, передбачених законодавством України, такими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються особи, які забезпечені жилою площею нижче рівня середньої забезпеченості громадян у даному населеному пункті або які проживають у комунальних квартирах.

Особам, які перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, які потребують поліпшення житлових умов, надається додаткова жила площа у вигляді окремої кімнати.

3 огляду на вищевказане Позивач перебуває на квартирному обліку у виконавчому комітеті Южненської міської ради у черзі на позачергове отримання житлової площі (пільга - учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії), з 08.12.2005 року, зі складом сім'ї - 3 особи. Та знаходиться у пільговій черзі під №2.

12 вересня 2018 року позивач через свого представника за довіреністю звернувся до Відповдача із Заявою № О-63, з проханням надати позивачу гарантоване державою житло та зазначити коли це буде здійснено, адже відповідно до законодавства особи забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, а уже пройшло 13 років.

У відповідь на дану заяву Відповідач надіслав листа №699/13-05-31 від 18.10.2018 року в якому зазначив, що у теперішній час виконавчий комітет Южненської міської ради не мае можливості забезпечувати мешканців міста, які перебувають на квартирному обліку (у тому числі пільговиків) безоплатним житлом.

3 огляду на усе вищезазначене, Позивач просить суд визнати неправомірною бездаяльність Южненської міської ради Одеської області, яка проявляється у ненадані ОСОБА_1, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії, гарантованої державою житлової площі та зобов'язати Южненську міську раду Одеськоі області вчинити певні дії, а саме - надати ОСОБА_1, гарантовану державою житлову площу відповідно до п. 10 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановивши 30-тиденний строк для виконання.

Міським головою Южненської міської ради Одеської області, в порядку ст. 162 КАС України, до суду було надіслано відзив на позовну заяву ОСОБА_1, в якій висловлює свою думку, щодо необґрунтованості вказаної заяви, виходячи з наступного.

У зв'язку з діючими на даний час державними законодавчими актами, а саме: ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» № 509 від 16.09.2008 року, «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва» №800 від 25.12.2008 р., «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI від 17.02.2011 р., не передбачена безкоштовна передача підприємствам-забудовниками частки жилої площі у новозбудованих будинках для забезпечення житлом громадян, які перебувають на квартирному обліку у місцевих радах.

З метою розв'язання житлових проблем черговиків, у місті Южне проводиться велика робота з реалізації загальноміської програми «Доступне житло». Участь у даній програмі дає можливість громадянину, який перебуває на квартирному обліку у виконавчому комітеті Южненської міської ради, покращити свої житлові умови шляхом здійснення будівництва житла за доступну плату, частково за особистий рахунок та частково за рахунок коштів міського бюджету.

Крім того, представник Южненської міської ради надав суду пояснення по справі, в яких зазначив наступне.

Представник вказує на осіб, які потребують поліпшення житлових умов і знаходяться в черзі перед Позивачем, мають такі ж права, передбачені ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як і позивач. Будь якими перевагами один перед одним особи, які мають однакове право на позачергове одержання житла, законом не наділені.

Згідно ордера на житлове приміщення №152 серія АБ виданого виконавчим комітетом Южненської ради народних депутатів, гр. ОСОБА_1 отримав житлове приміщення, житловою площею 17,44 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги викладені в позові, та просив його задовольнити.

Представник відповідача, в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.

14.03.2019 року від представника позивача та представника відповідача надійшла заява про розгляд справи в письмовому провадженні.

Враховуючи клопотання сторін про розгляд справи за відсутності представників, та зважаючи на те, що сторонами подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, а також те, що відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, на підставі п.3 ст.194 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в письмовому провадженні.

Суд, дослідивши позов та додані до нього матеріали, проаналізувавши відзив та пояснення представника Южнянської міської ради, приходить до наступних висновків.

Відповідно до п. 10 ст. 20 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Позивач має право на позачергове забезпечення житловою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Так, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_2, та є інвалідом II групи.

Згідно довідки наданою виконавчим комітетом Южненської міської ради від 02.08.2018 року № 522/13-05-31, громадянин ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку у виконавчому комітеті Южненської міської ради у черзі на першочергове отримання житлової площі (пільга - учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії) - з 08.12.2005 року, із складом сімї - 3 особи. У загальній черзі перебуває під № 120, у пільговій черзі - під № 2.

Відповідно до п. 38 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.24.1984 року № 470 - житлові приміщення надаються в порядку черговості.

Відповідно до п. 1 ст. 43 ЖК України, громадянами, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Згідно положень статті 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

У зв'язку з вищенаведеним судом вбачається, що всі особи, які потребують поліпшення житлових умов і знаходяться в черзі перед позивачем, мають такі ж права, передбачені ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як і позивач. Будь-якими перевагами один перед одним особи, які мають однакове право на позачергове одержання житла, законом не наділені.

Таким чином, надання житла позивачу без дотримання порядку черговості, суперечить чинному законодавству і порушує права інших осіб, включених до цього списку раніше, незважаючи на тривалість перебування позивача на квартирному обліку. Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1198 (далі - Порядок № 1198), визначено механізм використання коштів, передбачених у державному Бюджеті за програмою "Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до п. 2, 3, 4 Порядку № 1198, головним розпорядником бюджетних відповідальним виконавцем бюджетної програми є Міністерство ситуацій, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня - Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації, головні управління (управління) МНС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - розпорядники) відповідно до розподілу, затвердженого МНС.

Міністерство надзвичайних ситуацій здійснює розподіл бюджетних коштів між розпорядниками з урахуванням кількості громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Позивач серед даної категорії - ЧАЕС 1 категорії, складом сім'ї на 3 особи перебуває під №2. З огляду на наведене, існування державної програми по забезпеченню чорнобильців житлом та здійснення її фінансування дасть правові підстави на забезпечення чорнобильців, в межах даної категорії житлом. В списках осіб на отримання житла перед позивачем перебуває на обліку ще 1 сім'я- яка має переважне право перед позивачем.

Аналізуючи статтю 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Закон не говорить про те, що забезпечення жилою площею даної категорії громадян відбувається міськими радами. Місцеві ради повинні лише виділяти 15 відсотків усього збудованого житла.

Однак, уже довгий час в України згідно Законів України «Про регулювання містобудівної діяльності» (зміни з 01.01.2013р.), «Про інвестиційну діяльність» будується житло за кошти фізичних осіб-пайовиків, дольовиків. Площа усього збудованого житла належить на правах приватної власності пайовикам, а органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 9 КАС України).

Частиною 1 статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд вважає, що жодних обгрунтувань чи доказів на підтвердження заявлених вимог позивач не надав. Яким чином виконавчий комітет Южненської міської ради порушив право на житло позивача, про яку відмову йде мова, чи звертався позивач на адресу виконавчого комітету про надання житла, чи отримано погодження осіб, які перебувають на квартирному обліку за попереднім порядковим номером на отримання житла позивачем ігноруючи їхні права на житло не надано.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 12, 194, 243, 256, 257, 258 КАС України, суд-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, місцезнаходження: АДРЕСА_1) до Южненської міської ради Одеської області (код ЄДРОПОУ 04527336, місцезнаходження: 65481, пр. Григорівського десанту, 18, м. Южне, Одеська область) про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання житлової площі та зобов'язання видати житло - відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ Перехідні положення КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Пятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Л.М. Токмілова

.