
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" березня 2019 р. справа №300/264/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Гундяка В.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
05.02.2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо обмеження загального розміру перерахованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, при обчисленні розміру для її виплати та зобов`язання здійснити з 01.01.2018 перерахунок розміру пенсії для її виплати, без обмеження загального розміру перерахованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність та виплатити з 01.01.2018 пенсію з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу призначено пенсію з 30.09.2010 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” за №2262-ХІІ від 09.04.1992. В січні 2019 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок його пенсії з 01.01.2018 року в розмірі 19 254,38 грн., проте листом від 31.01.2019 року відповідач відмовив у проведенні з 01.01.2018 перерахунку, оскільки відповідно статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” обмежено максимальний розмір пенсії при її перерахунку в розмірі десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність та становить: з 01.01.2018 – 13 730,00 грн., з 01.07.2018 – 14 350,00 грн. та з 01.12.2018 - 14 970 грн. Позивач вважає зазначені дії відповідача протиправними та такими, що суперечать рішенню Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 та вимогам чинного законодавства.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.02.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який подано 28.12.2019 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечила з мотивів, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи. Просила суд в задоволенні позову відмовити з урахуванням тієї обставини, що відповідно до частини 7 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з 01.01.2018 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Таким чином, у зв'язку з прийняттям 21.02.2018 постанови Кабінету Міністрів України за №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, виникли правові підстави для перерахунку позивачу пенсії, розмір якої з усіма надбавками становить 19 254,38 грн., а з врахуванням максимального розміру пенсії, передбаченого статтею 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” – 13 730,00 грн. За вказаних обставин відповідач вважає, що позивачу правомірно проведено перерахунок пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103.
Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 263 КАС України, дослідивши наявні в матеріалах адміністративної справи письмові докази та заперечення проти них, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на нижчевикладене.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером Служби безпеки України, якому з 30.09.2010 призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” із розрахунку 95% від грошового забезпечення на відповідній посаді, що підтверджується протоколами за пенсійною справою НОМЕР_1 (СБУ) від 01.12.2017 року та 28.01.2019 року.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на підставі Постанови №103, позивачу з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії з урахуванням довідки управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 на суму 16 710 грн.
Так відповідно до вказаного перерахунку розмір пенсії позивача становить 19 254,38 грн. з урахуванням основного розміру пенсії 15 874,50 грн. (95% грошового забезпечення), який розрахований з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад – 9 590 грн.; оклад за військове звання 1 550, грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 5 570 грн. та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю особі, віднесеній до категорії 2осіб, яка брала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – 170,82 грн. та надбавки за проживання в гірській місцевості – 3 209,06 грн.
Проте станом на 01.01.2018 року максимальний розмір пенсії позивачу виплачувався з обмеженням десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській від 31.01.2019 року №105/Н-15 відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії, оскільки відповідно статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” максимальний розмір пенсії позивача обмежено в розмірі десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (далі по тексту – Закон) визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (ст. 10 Закону).
Законом України від 24.12.2015 № 911-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (набув чинності 01.01.2016), ч. 5 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 за №2262-XII доповнено реченням: “Тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740, грн.”.
Згідно з п. 2 розділу 2 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 24.12.2015 за № 911-VIII, положення цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовуються до пенсій, які призначаються починаючи з 01.014.2016 року.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачу пенсію призначено 30.09.2010 року.
Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, (який набув чинності 01.01.2017) у частині 7 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262-XII слова і цифри “у період з 01.01.2016 по 31.12.2016” замінено словами і цифрами “по 31.12.2017”.
Рішенням Конституційного суду України від 20.12.2016 за №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 за № 2262-XII зі змінами, а саме:
- ч. 7 ст. 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740,00 грн.;
- першого речення ч. 1 ст. 54, відповідно до яких тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються;
- положення ч. 7 ст. 43, першого речення ч. 1 ст. 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 за №2262-XII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до положень ст. 152 Конституції України, закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, положення ч. 7 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 за №2262-XII зі змінами, щодо встановлення максимального розміру пенсії не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, та щодо встановлення максимального розміру пенсії тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, не більше 10 740,00 грн., - втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 20.12.2016 року.
Згідно з ч. 2 ст. 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 за №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більш як за 12 місяців.
Суд враховує те, що Законом України від 24.12.2015 за №911-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (який набув чинності 01.01.2016), ч.5 ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992. за №2262-XII доповнено реченням такого змісту: “Тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740,00 грн.”.
Після чого, Законом України від 06.12.2016 за №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (який набув чинності 01.01.2017), у частині 7 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 за №2262-XII слова і цифри “у період з 01.01.2016 по 31.12.2016” замінено словами і цифрами “по 31.12.2017”.
Разом з тим, пунктом 2 розділу 2 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 24.12.2015 за №911-VIII передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.
Отже, вищевказані положення Закону щодо обмеження максимальним розміром пенсії не можуть застосовуватися до позивача, оскільки пенсію йому було призначено 30.09.2010 року, тобто до 01.01.2016 року.
Окрім цього, слід зазначити, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 за №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 за №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України, розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність застосовано протиправно, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо обмеження загального розміру пенсії перерахованої ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2) пенсії без обмеження загального розміру перерахованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, із врахуванням раніше виплачених сум.
Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з 18.03.2019 року, як дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2), вул. Ковпака, 22, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78400;
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, (код ЄДРПОУ 20551088), вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018
Суддя Гундяк В.Д.