
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про витребування доказів
19 березня 2019 рокум. Ужгород№ 260/211/19
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання Міца В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного агентства лісових ресурсів України про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Державного агентства лісових ресурсів України (далі - відповідач, Держлісагенство), яким просить визнати протиправним та скасувати наказ Держлісагенства за № 37-к від 21.01.2019 "Про припинення трудового договору та звільнення з посади ОСОБА_1.", яким ОСОБА_1 звільнено з посади директора ДП "Рахівське лісове господарство", яке координується Закарпатським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, 31.01.2019 за угодою сторін за пунктом 1 частини першої статті 36 КЗпП України; поновити ОСОБА_1 на посаді директора ДП "Рахівське лісове господарство", яке координується Закарпатським обласним управлінням лісового та мисливського господарства; стягнути на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 31.01.2019.
15.03.2019 року до суду надійшло клопотання Держлісагентства про закриття провадження у справі, мотивоване тим, що даний спір не пов'язаний з питанням прийняття на публічну службу, її проходження та звільнення з неї, а стосується трудових відносин й отже, не належить до категорії спорів, які підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Розглянувши в судовому засіданні заявлене клопотання, судом встановлено наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
З аналізу вказаних норм вбачається, що юрисдикція адміністративних судів поширюється не на будь-які трудові спори, а лише ті, які пов'язані з прийняттям громадян на публічну службу, її проходженням, звільненням з неї.
Спори з приводу прийняття громадянина на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби охоплюють весь спектр спорів, що виникають у відносинах публічної служби. Водночас до цієї категорії не належать трудові спори: а) керівників та інших працівників державних і комунальних підприємств, установ та організацій; б) працівників, які працюють за трудовим договором у державних органах і органах місцевого самоврядування; в) працівників бюджетних установ та ін.
З урахуванням наведеного, суд констатує про необхідність з'ясування правової природи спору між сторонами, тобто, чи виник даний спір із трудових відносин або такий є публічно-правовим.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
У відповідності до ч.1 ст. 72 КАС України - доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 79 КАС України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Принцип рівності сторін один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом (серед інших рішень та mutatismutandis, "Кресс проти Франції" (Kress v. France), [GC], № 39594/98, п. 72, ECHR 2001-VI; "Ф.С.Б. проти Італії" (F.C.B. v. Italy) від 28 серпня 1991 року, Серія A № 208-B, п. 33; "Т. проти Італії" (Т. v. Italy) від 12 жовтня 1992 року, Серія A № 245-C, п. 26; та "Кайя проти Австрії" (Kaya v. Austria), № 54698/00, п. 28, від 8 червня 2006 року).
Гарантії Статті 6 § 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод є вчинення операцій із доказами на процесуальному рівні. Прийнятність доказів або спосіб їх оцінки за обставинами справи, у першу чергу питання національних судів, чиїм завданням є оцінка доказів у процесі слухання справи (GarcнaRuiz v. Spain [ВП], § 28; Farange S.A. v. France (Фаранж проти Франції) (dйc.)).
Відповідно до ст.14 КАС України ухвали суду є обов`язковими для виконання на всій території України всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Серед основних засад судочинства в Україні, згідно з п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України, є обов'язковість рішень суду.
Згідно з ч. 7, 8 ст. 80 КАС особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами у справі є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства та з огляду на положення ч. 2 ст. 77 КАС України, обов'язок доказування покладається в даному випадку на відповідача.
Враховуючи наведене, беручи до уваги обов'язок відповідача довести правомірність свого рішення (наказу Держлісагенства за № 37-к від 21.01.2019 "Про припинення трудового договору та звільнення з посади ОСОБА_1."), з метою правильного вирішення справи, суд вважає за необхідне витребувати від відповідача докази на спростування проходження позивачем публічної служби (зокрема, належним чином завірені копії Статуту ДП "Рахівське лісове господарство", яке координується Закарпатським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, трудовий договір укладений із ОСОБА_1, тощо), а також належним чином завірену копію наказу про припинення трудового договору та звільнення з посади ОСОБА_1 (наказ Держлісагенства від 21.01.2019 року № 37-к).
У відповідності до вимог ч.2 ст. 223 КАС України, якщо спір, розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, судом може бути оголошено перерву в межах встановлених цим Кодексом строків розгляду справи, тривалість якої визначається відповідно до обставин, що її викликали, з наступною вказівкою про це в рішенні або ухвалі.
Керуючись ст. ст. 14, 80, 223, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Витребувати від Державного агентства лісових ресурсів України належним чином завірені копії Статуту ДП "Рахівське лісове господарство", яке координується Закарпатським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, трудовий договір укладений із ОСОБА_1, а також, належним чином завірену копію наказу про припинення трудового договору та звільнення з посади ОСОБА_1 від 21.01.2019 року № 37-к.
2. Витребувані докази надіслати до Закарпатського окружного адміністративного суду (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, 30) у п'ятиденний строк з дня отримання даної ухвали.
3. Оголосити перерву в розгляді адміністративної справи до 08 квітня 2019 року о 10:00 год.
4. Справу буде розглянуто суддею Рейті С.І. одноособово.
5. Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С.І. Рейті