Рішення № 80524071, 11.03.2019, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
11.03.2019
Номер справи
904/104/19
Номер документу
80524071
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.03.2019м. ДніпроСправа № 904/104/19

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Назаренко Н.Г. за участю секретаря судового засідання Клевець К.В., розглянувши справу

за позовом Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпроенерго" м. Запоріжжя

до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" м. Київ в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Дніпро

про стягнення штрафу в розмірі 301 078,74 грн.

Представники:

Від позивача ОСОБА_1 - представник за довіреністю №94/ДнЭ/2019 від 24.12.2018

Від відповідача ОСОБА_2 - представник за довіреністю №2207 від 30.10.2018

СУТЬ СПОРУ:

Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпроенерго" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" м. Київ в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про стягнення штрафу в розмірі 301 078,74 грн. за несвоєчасну доставку вантажу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вантаж у напіввагонах доставлений відповідачем із простроченням. Згідно доданого позивачем розрахунку штраф за несвоєчасну доставку вантажу складає 301 078,74 грн.

У позовній заяві викладено клопотання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 10.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

Ухвалою суду від 18.02.2019 призначено судове засідання на 05.03.2019.

20.02.2019 Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив та зазначив, що ознайомившись з позовною заявою, яка надійшла від Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» на адресу філії, не погоджується з викладеними висновками Позивача з огляду на наступне.

По-перше, Позивачем невірно здійснено розрахунок штрафу на загальну суму 39 879,44 грн.

З причини нарахування позивачем штрафу на загальну суму провізних платежів (з урахуванням компенсації витрат на перевезення у порожньому стані вагона Перевізника та плати за використання вагона Перевізника у вантажному та порожньому стані рейсах за нормативний термін доставки4).

Відповідно до статті 116 Статуту за несвоєчасну доставку вантажів і порожніх вагонів, що належать підприємствам, організаціям, установам, громадянам -суб'єктам підприємницької діяльності або орендовані ними, залізниця сплачує одержувачу штраф (якщо не доведе, що прострочення сталося не з її вини) у розмірі:

10 відсотків провізної плати - за прострочення на дві доби;

20 відсотків провізної плати - за прострочення на три доби;

30 відсотків провізної плати - за прострочення на чотири і більше діб.

Згідно з Правилами оформлення перевізних документів, затверджених наказом Мінтрансу України від 21.11.2000 № 644 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000р. за № 863/5084, в графі 31 накладної зазначається сума провізної плати, 32 - Плата за проїзд провідників, 33 - Плата за охорону вантажу залізницею, 34 - Усього сплачено відправником, в графах 35-37 - інші платежі на станції відправлення.

По-друге, щодо невірного розрахунку штрафу за накладними, перевезення яких відбувалося з Донецької залізниці на загальну суду 12 135,30 грн.

В період надання послуг з перевезення залишається нестабільною та суспільно-політичною ситуація через ведення в Донецькій області бойових дій, яка є загальновідомою інформацією.

Таким чином, затримка по цих станціях Донецької залізниці виникла з незалежних від залізниці причини, як наслідок сума штрафу за вищезазначеними накладними у розмірі 12135,30 грн. стягненню не підлягає.

По-третє, Позивачем неправильно розраховано суму штрафу, де затримка вантажів на шляху прямування відбулася не з вини залізниці на загальну суму 14 299,20 грн.

Окрім цього, для здійснення перевірки маси вантажу залізницею виконуються такі роботи: відчеплення вагона, маневрова робота: подача вагонів на ваги, прибирання після зважування, причеплення до складу поїзда, оформлення досилочного перевізного документу на вагон, який відчіплявся через несправність та інше, на що також необхідний додатковий час.

Водночас, Відповідач вважає, що нарахування суми штрафу за накладними, які зазначені у позові на загальну суду залишку штрафу 234 764,80 грн. занадто великі так як Позивачеві не було завдано збитків. Відповідно до ч.3 ст. 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшенні за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності іншою обставин, які мають істотне значення.

01.03.2019 Позивач надав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що не може погодитися з запереченнями Відповідача та вважає за потрібне пояснити наступне.

Так, п. 2.9. Правил обчислення термінів доставки вантажів встановлено, що у разі затримки вантажу в процесі перевезення термін доставки збільшується на терміт виконання митних та інших адміністративних правил; тимчасової перерви в перевезенні, яка трапилася не з вини залізниці; необхідний для ветеринарного огляду та напування тварин; вивантаження зайвої маси, виправлення навантаження або упаковки, а також на перевантаження, які трапилися з вини відправника; інших затримок, які трапились з вини відправника чи одержувача.

Крім того, про причини затримки вантажу, які дають право залізниці на збільшення терміну доставки, та тривалість цієї затримки, повинна бути зроблена відмітка в перевізних документах, яка завіряється працівника станції, але таких відміток у накладних немає. Отже, наявність підстав, що давала б залізниці право на збільшення терміну доставки вантажу, є недоведеною.

Також Відповідач посилається на те, що за відповідними накладними вантаж був затриманий на станціях Донецької залізниці. Проте затримка на станціях Донецької залізниці не є причиною для виключення відповідальності регіональної філії «Придніпровська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» за несвоєчасну доставку вантажу, оскільки вини Позивача в затримці вантажів на Донецькій залізниці немає, а вказана Відповідачем затримка відбувалася з незалежних від волі Позивача причин. Безпідставними є твердження Відповідача про те, що останній не несе відповідальності за затримку на Донецькій залізниці, оскільки Донецька залізниця та Придніпровська залізниця не є окремими юридичними особами.

Перевезення здійснювались у 2018 році на підконтрольній території України, так станції Покровськ (Красноармійськ), Гродівка та Родинська не є зонами проведення АТО, відповідно до розпорядження КМУ від 02.12.2015 № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».

Статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» де вказано, що «єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань є сертифікат.

В матеріалах справи відсутній Сертифікат ТПП України, який би міг бути підставою для звільнення відповідача від відповідальності за неналежне виконання зобов'язання щодо вчасної доставки вантажу за спірними залізничними накладними.

Ухвалою від 05.03.2019 судове засідання відкладено на 11.03.2019.

У судовому засіданні 11.03.2018 позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач проти позову заперечив та надав заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначив, що у всіх спірних накладних, зазначених у таблиці 3 Додатку до відзиву на позов, у графі 49 залізницею зроблена відмітка щодо затримки вагонів у відповідності до вказаних норм чинного законодавства, яка дає право на збільшення терміну доставки вантажів.

Щодо зазначення позивача про те, що затримка на станціях Донецької залізниці не є підставою для виключення відповідальності Регіональної філії "Придніпровська залізниця" ПАТ Українська залізниця" та те, що перевезення здійснювалось у 2018 році на підконтрольній території України зі станцій Покровськ, Гродівка, Родинське, які не є зонами проведення АТО, а також посилання на відсутність сертифікату Торго-промислової палати України на підтвердження обставин непереборної сили відповідач зазначає наступне.

За технологією руху вантажу вагони зі станції Покровського вузла, у т.ч. зі станції Гродівка, Родинська, направляються на сортувальну станцію Покровськ, яка формує поїзди дальніх призначень, згідно з плану формування поїздів вагони призначенням на станцію Енергодар включаються в поїзди з призначенням Чаплине. Затримка вагонів по зазначених станціях сталася через тривале знаходження вагонів під накопиченням внаслідок зменшення обсягів перевезення та зменшення об'єму роботи підприємств на території Донецької області. Також, на спад вагонопотоку зі здачею по стику Чаплине впливає закриття ділянки Ясинувата - Авдіївка, яка пошкоджена через бойові дії, на цей час ділянка Ясинувата - Авдіївка залишається не обслідуваною та не відремонтованою внаслідок бойових дій. Місто Покровськ (Красноармійськ, Красноармійська міська рада) зазначено в підпункті 18 пункту 1 серед переліку міст обласного значення в Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція Донецька область (Додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України № 1275-р від 02.12.2015.

Відповідач зазначає, що в період надання послуг з перевезення залишається нестабільною та суспільно-політичною ситуація через ведення в Донецькій області бойових дій, яка є загальновідомою інформацією.

Також відповідач підтримав клопотання про зменшення штрафу.

Судовий процес фіксувався за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

В судовому засіданні 11.03.2019 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 240 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Протягом липня-серпня 2018 ПАТ “Українська залізниця” (далі – відповідач) здійснювались перевезення вугільної продукції відвантаженої на адресу Публічного акціонерного товариства “ДТЕК Дніпроенерго” (вантажоодержувач ДТЕК ЗАПОРІЗЬКА ТЕС - відокремлений структурний підрозділ ПАТ "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО") (далі - позивач) за залізничними накладними та досилочними залізничними накладними №№ 47615364, 47624184, 47780960, 47780978, 50603299, 50840156, 50851385, 50851393, 50870344, 50743848, 50851377,46026852,46027215, 50999176, 50999184, 50999192, 50999242, 50999259, 50999275, 50999283, 50999291, 51004521, 51004562, 51004570, 51004679, 51004703, 51004729, 51004737, 51004786, 51019883, 51219384, 5127862, 51278638, 51279065, 51279107, 45209301, 50498898, 50840347, 50844869, 50891175, 50905058, 50971662, 50976786, 50976794, 50976828, 50976844,46119806, 46157202, 45945680, 45945722,47993639, 50534247, 50539493, 50539527, 50539535, 50550094, 50590876, 50592880, 50629807, 50649086, 50675933, 50679794, 50682731, 50747641, 50769405, 50819705, 50820869, 50828623, 50849124, 50874759, 50891803, 50908300, 50908342, 50926260, 50950039, 50952407, 50958800, 51059665, 51083319,51083988, 51084044, 51092328, 51093706, 51093722, 51102739, 51103968, 51103976, 51112779, 51136398, 51136406, 51154367, 51154383, 51061406, 46060489, 46060513, 46060570. Залізницею відправлення та призначення виступає ПАТ "Українська залізниця".

Позивач вважає, що під час здійснення вказаних перевезень відповідачем допущено прострочення термінів доставки, що підтверджується календарними штемпелями на залізничних накладних, а саме: вагони доставлено одержувачу з порушенням терміну доставки, визначеного статтею 41 Статуту залізниць України та Правилами обчислення термінів доставки вантажу, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, у зв’язку з чим Позивач нарахував та просить суд стягнути з Відповідача штраф у загальному розмірі 301 078,74 грн., що і є причиною спору.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову на підставі наступного.

Відповідно до статей 909 Цивільного кодексу України, 307 Господарського кодексу України, статті 22 Статуту залізниць за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Укладення договору перевезення конкретного вантажу підтверджується складенням транспортної накладної.

Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди про перевезення вантажу, яка укладається на бланку встановленої форми між відправником та залізницею на користь третьої особи - одержувача і одночасно є договором застави вантажу як гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за дане конкретне перевезення (ст. 6 Статуту).

Згідно зі ст. 23 Статуту залізниць України відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). Станція призначення видає накладну одержувачу разом з вантажем.

Статтею 41 Статуту залізниць України передбачено, що залізниці зобов'язані доставити вантажі за призначенням в установлені терміни.

Терміни доставки вантажів і правила обчислення термінів доставки вантажів встановлюються Правилами, виходячи з технічних можливостей залізниць.

Обчислення терміну доставки починається з 24-ої години дати приймання вантажу до перевезення.

Вантаж вважається доставленим вчасно, якщо на станції призначення він вивантажений засобами залізниці, про що повідомлено одержувача, або якщо вагон (контейнер) з вантажем подано під вивантаження засобами одержувача до закінчення встановленого терміну доставки.

У разі затримки подачі вагонів (контейнерів) під вивантаження внаслідок зайнятості вантажного фронту або з інших причин, залежних від одержувачів, вантаж вважається доставленим вчасно, якщо він прибув на станцію призначення до закінчення встановленого терміну доставки.

Правила обчислення термінів доставки вантажів затверджено наказом Міністерства транспорту України №644 від 21.11.2000.

Згідно з п. 1.2. Правил обчислення термінів доставки вантажу (далі - Правила) термін доставки вантажу визначається, виходячи з відстані, за яку обчислюється провізна плата.

Пунктом 1.1. Правил визначено терміни, в які залізниці зобов'язані доставляти вантажі за призначенням, зокрема у разі перевезення вантажною швидкістю вагонними відправками у великотоннажних контейнерах термін доставки вантажу обчислюється виходячи з 1 (однієї) доби на кожні повні та неповні 200 км.

Обчислення терміну доставки починається з 24-ї години дати приймання вантажу до перевезення, зазначеної в перевізних документах (п. 2.1. Правил).

Відповідно до п. 2.4. Правил терміни доставки вантажів, які обчислюються згідно з пунктом 1, збільшуються, зокрема, на одну добу на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу.

Про причини затримки вантажу, які дають право залізниці на збільшення терміну доставки, та тривалість цієї затримки повинна бути зроблена відмітка в перевізних документах, яка завіряється підписом працівника станції (п. 2.9. Правил).

Згідно з п. 2.10. Правил вантаж вважається доставленим вчасно, якщо на станції призначення він вивантажений засобами залізниці, про що повідомлено одержувача, або якщо вагон (контейнер) з вантажем подано під вивантаження засобами одержувача до закінчення встановленого терміну доставки.

Оформлення видачі вантажу засвідчується календарним штемпелем станції у відповідній графі накладної і дорожньої відомості. Датою фактичної видачі вантажу вважається дата його вивозу з території станції в разі вивантаження засобами залізниці, або дата подачі вагона під вивантаження, якщо вона здійснюється одержувачем на місцях загального або незагального користування (п. 8 Правил).

Відповідно до ст. 131 Статуту, претензії вантажоодержувачів щодо сплати штрафів заявляються залізниці призначення.

Статтею 116 Статуту передбачено, що за несвоєчасну доставку вантажів і порожніх вагонів, що належать підприємствам, організаціям, установам, громадянам - суб'єктам підприємницької діяльності або орендовані ними, залізниця сплачує одержувачу штраф (якщо не доведе, що прострочення сталося не з її вини) у розмірі:

10 відсотків провізної плати - за прострочення на дві доби;

20 відсотків провізної плати - за прострочення на три доби;

30 відсотків провізної плати - за прострочення на чотири і більше діб.

Зазначений штраф не сплачується, якщо вантаж не було вивезено одержувачем із станції впродовж доби після одержання повідомлення про прибуття вантажу або якщо в цей же термін одержувач не розкредитує перевізні документи на вантаж, що прибув.

Залізниця не несе відповідальності за порушення термінів доставки, якщо порушення сталося внаслідок стихійного лиха або з інших, не залежних від залізниці обставин.

Статтею 129 Статуту залізниць України встановлено, що обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.

Комерційний акт складається для засвідчення таких обставин:

а) невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах;

б) у разі виявлення вантажу, багажу чи вантажобагажу без документів або документів без вантажу, багажу чи вантажобагажу;

в) псування, пошкодження вантажу, багажу і вантажобагажу;

г) повернення залізниці вкраденого вантажу, багажу або вантажобагажу.

Залізниця зобов'язана скласти комерційний акт, якщо вона сама виявила зазначені вище обставини або якщо про існування хоча б однієї з них заявив одержувач або відправник вантажу, багажу чи вантажобагажу.

В усіх інших випадках обставини, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу і вантажобагажу і які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, оформляються актами загальної форми.

Порядок складання комерційних актів та актів загальної форми встановлюється Правилами.

В Інформаційному листі Вищого господарського суду України №01-06/420/2012 від 04.04.2012 "Про обчислення термінів доставки залізницею вантажів та визначення розміру штрафу за порушення цих термінів" зазначено, що встановлений статтею 116 Статуту штраф застосовується у разі прострочення доставки вантажу на дві доби (більше ніж на 48 годин), на три доби (більше ніж на 72 години) і на чотири доби (більше ніж на 96 годин). Якщо прострочення доставки вантажу допущено залізницею менш як на дві доби (не більше 48 годин), що обчислюється з 24-ої години дати приймання вантажу до перевезення, то підстави для нарахування передбаченого статтею 116 Статуту штрафу відсутні.

На підставі ст.116 Статуту залізниць України позивачем нараховано та заявлено до стягнення суму штрафних санкцій у загальному розмірі 301 078,74 грн., з яких:

- 10% від провізної плати (661 181,80 грн.), що складає суму у розмірі 66 118,18 грн. за прострочення доставки вантажу на 2 доби у напіввагонах №№ 63649818, 60226503, 53577540, 56543176, 56961931, 53451019, 56391709, 53196408, 53520177, 53146452, 67381962, 65882219, 65834269, 56917560, 56324270, 53510319, 53411674, 56345143, 56673916, 53450839, 62008214, 56565336,53568481,53166781, 63649818, 60226503, 53577540, 56543176, 56961931, 53451019, 56391709, 53196408, 53520177, 53146452, 67381962, 65882219, 65834269, 56917560, 56324270, 53510319, 53411674, 56345143, 56673916, 53450839, 62008214, 56565336, 53568481, 53166781, 53519476, 56965676, 56108186, 56036601, 56324320, 62198536, 55022636, 63163034, 54786033, 56046774, 55332548, 60729613, 62314380, 62965801, 53505509, 52584505, 59415984, 59955005, 60028750, 56364425, 56267065, 53529780, 56382559, 55330062, 53413126, 61857454, 56132004, 56167257, 53527727, 56265317, 53606919, 59675983, 56958507, 56248289, 60033057, 62200472, 62965231, 65944589, 55332423, 62965173, 52590486, 62964200, 62048202, 53197257, 62966841, 62966387, 62965389, 61121372, 56340078, 68419076, 63018360, 67173583, 53563425, 62468772, 62057203, 59727214, 53197166, 54751524, 53419701, 67158303, 60685773, 56321003, 53186383, 62200308, 55168348, 56090137, 60229648, 56493281, 62008909, 53125050, 53512240, 63243554, 53536173, 53522249, 53542056, 60729274, 53412045, 62290952, 56265127, 53186482, 62966767, 62049432, 62964341, 62964432, 62049408 згідно залізничних накладних №№ 47615364, 47624184, 47780960, 47780978, 50603299, 50840156, 50851385, 50851393, 50870344, 50743848, 50851377, 46026852, 46027215, 50999176, 50999184, 50999192, 50999242, 50999259, 50999275, 50999283, 50999291, 51004521, 51004562, 51004570, 51004679, 51004703, 51004729, 51004737, 51004786, 51019883, 51219384, 5127862, 51278638, 51279065, 51279107 та досильних залізничних накладних №№ 47618160, 47789318,47789300, 45339033, 50891001, 45083243,46023180, 45772654,45772050, 45772068, 45772662, 45772076, 45772647, 45772670, 45885753.

- 20% від провізної плати (314 868,40 грн.), що складає суму у розмірі 62 973,68 грн. за прострочення доставки вантажу на 3 доби у напіввагонах №№ 53602413, 54752761, 56407521, 53500112, 53511317, 53535985, 60520418, 60726973, 53560637, 61078838, 52581824, 56953672, 63161426, 56194111, 56253016, 56265580, 56863343, 55618433, 53171229, 50064591, 67823831, 53571246, 53412169, 62099775, 53503561, 63253843, 56442833, 56060007, 61075701, 56954639, 53022232, 57582777, 53654174, 56085772, 56091267, 54999370, 58331745, 55981203, 57413601, 53650271, 55977615, 53830709, 56410913, 61077715, 61015236, 62965223, 65299406, 63701783 згідно залізничних накладних №№ 45209301, 50498898, 50840347, 50844869, 50891175, 50905058, 50971662, 50976786, 50976794, 50976828, 50976844, 46119806, 46157202, 45945680, 45945722 та досильних залізничних накладних №№ 47914023, 47580972, 50845676, 50917269, 45444585, 45444577, 46149084, 45809175.

- 30% від провізної плати (573 289,60 грн.), що складає суму у розмірі 171 986,88 грн. за прострочення доставки вантажу на 4 доби і більше у напіввагонах №№ 56278476, 63420558, 55005813, 62468277, 62966510, 62966932, 59180240, 56740046, 68747872, 56319205, 55618524, 52236239, 53016945, 56201072, 55616510, 55839815, 53526430, 56925647, 56040868, 56259864, 54750633, 60034253, 56963101, 60359684, 60728888, 62255971, 50049790, 55332431, 61190641, 56558273, 53505335, 65397226, 60933652, 60460128, 59086553, 53651634, 53837035, 53830659, 53526059, 54752084, 56967938, 56255771, 60638715, 60985389, 53511721, 62965843, 62965413, 56707177, 53197471, 53560488, 61020129, 56868417, 56320237, 60230810, 63523609, 67178152, 65302531, 66488842, 67170043, 53561171, 61949038, 53602306, 53568408, 55020846, 56614845, 53599627, 56188238, 55616072, 67381525, 67880567, 61078465, 61190807, 56738040, 55843544, 56969165, 55329171, 56159569, 56955149, 56217029, 60242823, 65298556, 53485223, 54038070, 61847133, 53568572, 56952856, 60724929 згідно залізничних накладних №№ 47993639, 50534247, 50539493, 50539527, 50539535, 50550094, 50590876, 50592880, 50629807, 50649086, 50675933, 50679794, 50682731, 50747641, 50769405, 50819705, 50820869, 50828623, 50849124, 50874759, 50891803, 50908300, 50908342, 50926260, 50950039, 50952407, 50958800, 51059665, 51083319, 51083988, 51084044, 51092328, 51093706, 51093722, 51102739, 51103968, 51103976, 51112779, 51136398, 51136406, 51154367, 51154383, 51061406, 46060489, 46060513, 46060570 та досильних залізничних накладних №№ 50552470, 47709878, 50592070, 50596113, 50656446, 50786060, 50793769, 50801190, 50819697, 50838242, 50873256, 50915495, 50915503,45444544,45444536, 50934959, 45510047, 45510021, 51106383, 45843570, 45843547, 45843554, 45843562, 51104776, 51173953, 51173961, 46149050, 46149019.

Відповідно до пункту 4.1. Правил експлуатації власних вантажних вагонів, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України 29.01.2015 №17 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.02.2015 за №168/26613, випуск власних вантажних вагонів на колії загального користування допускається після відповідного огляду їх технічного стану працівниками вагонного господарства.

Пунктом 4.2. цих Правил встановлено, що при перебуванні власних вантажних вагонів на, коліях загального користування їх технічне обслуговування проводиться так само, як і для вагонів інвентарного парку залізниць.

Для організації; безперебійної експлуатації власних вантажних вагонів на коліях загального користування власник (орендар, оператор) вагонів може укласти договір із залізницею (вагоноремонтним підприємством) про гарантоване усунення несправностей, що виникають під час руху, з відчепленням від поїзда.

Якщо затримка вагонів в процесі перевезення сталася з причин, що залежать від вантажовласника, то у цьому випадку, термін доставки відповідно до пункту 2.9. Правил обчислення термінів доставки вантажів, збільшується на термін, який трапився не з вини залізниць.

Судом перевірено нарахування штрафних санкцій та встановлено наступне.

Зо досилочною накладною № 51173961 від 11.08.2018 Гродівка - Енергодар, основна накладна № 51154383 від 09.08.2018.

Вагон № 60242823 прийнято до перевезення 09.08.2018, прибуття на станцію призначення 20.08.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань 444 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям).

Фактичний термін доставки склав 10 діб.

Прострочення - 6 діб, за що відповідно до статті 116 Статуту сплачується штраф у розмірі 30 % від провізної плати, у даному випадку:

5 694,00 грн. (стовбець «Провізна плата» Відомості вагонів до накладної № 51154383) *30%=1 708,20 грн.

Однак, позивачем заявлено 3 201,12 грн., надлишок штрафу становить 1 492,92 грн.

За накладною № 51093722 від 06.08.2018 Новогродівка - Енергодар.

Групу з 4 вагонів прийнято до перевезення 06.08.2018, прибуття на станцію призначення 18.08.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань 444 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 11 діб.

Прострочення - 7 діб, за що відповідно до статті 116 Статуту сплачується штраф у розмірі 30 % від провізної плати, у даному випадку:

22 934,00 грн. (графа 31 накладної) *30%= 6 880,20 грн.

Позивачем заявлено 12 851,88 грн., отже надлишок штрафу становить 5 971,68 грн.

За накладною № 51092328 від 06.08.2018 Новогродівка - Енергодар. Вагон № 60230810 прийнято до перевезення 06.08.2018, прибуття на станцію призначення 18.08.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань 444 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 11 діб.

Прострочення - 7 діб, за що відповідно до статті 116 Статуту сплачується штраф у розмірі 30 % від провізної плати, у даному випадку:

5 694,00 грн. (графа 31 накладної) *30%=1 708,20 грн.

Позивачем заявлено 3 201,1 2 грн., отже надлишок штрафу становить 1 492,92 грн.

За основною накладною № 50769405 від 17.07.2018 Добропілля - Енергодар та досильною накладною №50801190 від 19.07.2018 Добропілля - Енергодар, вагон № 60933652, прибуття на станцію призначення 30.07.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань 458 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 12 діб.

Прострочення - 8 діб, штраф 30% від провізної плати.

У даному випадку: 6 050,00 грн. (плата за перевезення вагона № 60933652, стовбець «Провізна плата» Відомості вагонів до накладної № 50769405) * 30% = 1 815,00 грн.

Позивачем заявлено 2 860,92 грн., отже надлишок штрафу становить 1 045,92 грн.

За основною накладною № 50769405 від 17.07.2018 Добропілля - Енергодар та досильною накладною: 50793769 від 19.07.2018 Добропілля - Енергодар, вагон № 65397226, прибуття на станцію призначення 30.07.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань 458 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 12 діб. Прострочення - 8 діб, штраф 30% від провізної плати.

У даному випадку: 6 050,00 грн. (плата за перевезення вагона № 65397226, стовбець «Провізна плата» Відомості вагонів до накладної № 50769405) * 30% = 1 815,00 грн.

Позивачем заявлено 2 860,92 грн., надлишок штрафу складає 1 045,92 грн.

За основною накладною № 50550094 від 04.07.2018 Добропілля - Енергодар, вагон № 68747872 та досильною накладною: від 05.07.2018 № 47709878 Чаплине -Енергодар, прибуття 14.07.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань 458 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 9 діб. Прострочення - 5 діб, штраф 30% від провізної плати.

У даному випадку: 6 050,00 грн. (плата за перевезення вагона № 68747872, стовбець «Провізна плата» Відомості вагонів до накладної № 50550094) * 30% = 1 815,00 грн.

Позивачем заявлено 2 860,92 грн., отже надлишок штрафу складає 1 045,92 грн.

За основною накладною № 50534247 від 04.07.2018 Родинська - Енергодар, вагон № 63420558 за досильною накладна від 04.07.2018 № 50552470 Удачна - Енергодар, прибуття 23.07.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань 438 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 18 діб.

Прострочення - 14 діб, штраф 30% від провізної плати.

У даному випадку 5 694,00 грн. (плата за перевезення вагона № 63420558, стовбець «Провізна плата» Відомості вагонів до накладної № 50534247) * 30% = 1 708,20 грн.

Позивачем заявлено 2 754,12 грн., отже надлишок штрафу складає 1 045,92 грн.

За основною накладною № 47615364 від 03.07.2018 Ароматна - Енергодар та за досильною накладною: 47618160 від 03.07.2018 Запоріжжя-1 - Енергодар, вагони № 63649818,60226503, прибуття 09.07.2018.

Розрахунковий термін доставки: норма доставки: 3 доби (2 доби на відстань 318 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 5 діб. Прострочення — 2 доби, штраф 10% від провізної плати.

У даному випадку 9 284,00 грн. (плата за перевезення вагонів № 63649818, 60226503, стовбець «Провізна плата» Відомості вагонів до накладної № 47815364 ) * 10% = 928,40 грн.

Позивачем заявлено 1 363,18 грн., надлишок штрафу складає 434,78 грн.

За накладною № 47624192 від 03.07.2018 Миколаївка-Донецька - Енергодар, група з 3 вагонів, прибуття на станцію призначення 09.07.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 3 доби (2 доби на відстань 355 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 5 діб.

Прострочення - 2 доби, за що відповідно до статті 116 Статуту сплачується штраф у розмірі 10 % від провізної плати, у даному випадку: 14 784,00 грн. (графа 31 накладної) * 10%=1 478,40 грн.

Позивачем заявлено 2 148,06 грн., надлишок штрафу складає 669,66 грн.

За накладною № 50999192 від 01.08.2018 Курахівка - Енергодар, вагон № 65944589, прибуття 08.08.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань 469 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 6 діб.

Прострочення - 2 доби, за що відповідно до статті 116 Статуту сплачується штраф у розмірі 10 % від провізної плати, у даному випадку: 6 050,00 грн. (графа 31 накладної) * 10%= 605,00 грн.

Позивачем заявлено 1 102,64 грн., надлишок штрафу складає 497,64 грн.

За накладною № 51004562 від 01.08.2018 Курахівка - Енергодар, вагони № 67173583, 63018360, прибуття 08.08.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань 469 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 6 діб.

Прострочення - 2 доби, за що відповідно до статті 116 Статуту сплачується штраф у розмірі 10 % від провізної плати, у даному випадку: 12 100,00 грн. (графа 31 накладної) * 10%= 1 210,00 грн.

Позивачем заявлено 2 205,28 грн., надлишок штрафу склав 995,28 грн.

За основною накладною № 45209301 від 19.07.2018 Миколаївка-Донецька -Енергодар та за досильною накладною 47914023 від 24.07.2018 Запоріжжя-1 - Енергодар, вагон № 55985204, прибуття 26.07.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 3 доби (2 доби на відстань 355 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 6 діб. Прострочення - 3 доби, штраф 20% від провізної плати.

У даному випадку: 4 928,00 грн. (плата за перевезення вагона № 55985204, стовбець «Провізна плата» Відомості вагонів до накладної № 45209301) * 20% = 985,60 грн.

Позивачем заявлено 1 432,04 грн., надлишок штрафу складає 446,44 грн.

За накладною № 46119806 від 17.08.2018 Миколаївка-Донецька - Енергодар, група з 12 вагонів, прибуття на станцію призначення 24.08.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 3 доби (2 доби на відстань 355 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 6 діб.

Прострочення - 3 доби, за що відповідно до статті 116 Статуту сплачується штраф у розмірі 20 % від провізної плати, у даному випадку: 59 136,00 грн. (графа 31 накладної) * 20%=11 827,20 грн.

Позивачем заявлено 20 482,08 грн., надлишок штрафу склав 8 654,88 грн.

За накладною № 45945722 від 11.08.2018 Ароматна - Енергодар, вагон № 3701783, прибуття 18.08.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 3 доби (2 доби на відстань 318 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 6 діб.

Прострочення - 3 доби, за що відповідно до статті 116 Статуту сплачується штраф у розмірі 20 % від провізної плати, у даному випадку: 4 642,00 грн. (графа 31 накладної) * 20%= 928,40 грн.

Позивачем заявлено 1 637,98 грн., надлишок штрафу складає 709,58 грн.

За накладною № 47993639 від 14.07.2018 Миколаївка-Донецька - Енергодар, вагон № 56278476, прибуття на станцію призначення 23.07.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 3 доби (2 доби на відстань 355 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 8 діб.

Прострочення - 5 діб, за що відповідно до статті 116 Статуту сплачується штраф у розмірі 30 % від провізної плати, у даному випадку: 4 928,00 грн. (графа 31 накладної4) * 30%=1478,40 грн.

Позивачем заявлено 2 148,06 грн., надлишок штрафу складає 669,66 грн.

За основною накладною № 45945680 від 11.08.2018 Ароматна - Енергодар, за досильною накладною № 45809175 від 11.08.2018 Запоріжжя-1 - Енергодар, вагон № 65299406, прибуття 18.08.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 3 доби (2 доби на відстань 318 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям).

Фактичний термін доставки склав 6 діб. Прострочення — 3 доби, штраф 20% від провізної плати.

У даному випадку: 4 642,00 грн. (плата за перевезення вагонів № 65299406, стовбець «Провізна плата» Відомості вагонів до накладної № 45945680 ) * 20% = 928,40 грн.

Позивачем заявлено 1 637,98 грн., надлишок штрафу складає 709,58 грн.

За основною накладною № 51004729 від 01.08.2018 Курахівка - Енергодар, за досильною накладною 45772647 від 06.08.2018 Запоріжжя-Ліве - Енергодар, вагон № 60685773, прибуття 08.08.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань 469 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 6 діб. Прострочення - 2 доби, штраф 10% від провізної плати.

У даному випадку: 6 050,00 грн. (плата за перевезення вагона № 60685773, стовбець «Провізна плата» Відомості вагонів до накладної № 51004729 ) * 10% = 605,00 грн.

Позивачем заявлено 1 102,64 грн., надлишок штрафу складає 467,64 грн.

Окрім цього, вагон № 60685773 був затриманий на шляху прямування по станції Синельникове-1 у зв'язку з тимчасовою перервою в перевезенні, яка трапилась не з вини залізниці, з 06-50 год. 03.08.2018 до 14-21 год. 05.08.2018, пре що станцією затримки складено акти загальної форми ГУ-23: на початок затримка від 03.08.2018 № 2702, на закінчення затримки від 05.08.2018 № 2716.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 6 діб (3 доби на відстань 469 км) + 1 доба (на операції, пов'язані: відправленням-прибуттям) + 2 доби на затримку не з вини залізниці).

Фактичний термін доставки склав 6 діб. Прострочення - відсутнє.

Таким чином, штраф за вагон № 60685773 у розмірі 1 102,64 грн. позивачем нараховано неправомірно.

За накладною № 50820869 від 21.07.2018 Курахівка - Енергодар, група з 3 вагонів, прибуття 30.07.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань 469 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 8 діб.

Прострочення - 4 доби, за що відповідно до статті 116 Статуту сплачується штраф у розмірі 30 % від провізної плати, у даному випадку: 18 150,00 грн. (графа 31 накладної) * 30%=5 445,00 грн.

Позивачем заявлено 8 582,76 грн., надлишок штрафу складає 3 137,76 грн .

За накладною № 51061406 від 06.08.2018 Новогродівка - Енергодар, вагон № 65298556, прибуття на станцію призначення 25.08.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань 444 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 18 діб.

Прострочення - 14 діб, за що відповідно до статті 116 Статуту сплачується штраф у розмірі 30 % від провізної плати, у даному випадку: 5 694,00 грн. (графа 31 накладної) *30%=1 708,20 грн.

Позивачем заявлено 3 201,12 грн., надлишок штрафу складає 1 492,92 грн.

За накладною № 51019883 від 02.08.2018 Курахівка - Енергодар, вагон № 60229648, прибуття 09.08.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань 469 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 6 діб.

Прострочення - 2 доби, за що відповідно до статті 116 Статуту сплачується штраф у розмірі 10 % від провізної плати, у даному випадку: 6 050,00 грн. (графа 31 накладної) * 10%= 605,00 грн.

Позивачем заявлено 1 102,64 грн., надлишок штрафу складає 497,64 грн.

За накладною № 51112779 від 07.08.2018 Новогродівка - Енергодар, група з 2 вагонів, прибуття на станцію призначення 18.08.2018.

Розрахунок терміну достав: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань 444 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 10 діб.

Прострочення - 6 діб, за що відповідно до статті 116 Статуту сплачується штраф у розмірі 30% від провізної плати, у даному випадку: 11 467,00 грн. (графа 31 накладної) *30%= 3 440,10 грн.

Позивачем заявлено 6 425,94 грн., надлишок штрафу складає 2 985,84 грн.

Суд зазначає, що позивачем неправильного визначення кількість діб прострочення за накладною № 50844869 від 22.07.2018 Кривий Торець - Енергодар група з 4 вагонів, прибуття на станцію призначення 29.07.2018.

Терміни доставки вантажів і правила обчислення термінів доставки вантажів встановлені Правилами обчислення термінів доставки вантажів (далі - Правила), затверджених наказом Мінтрансу України від 21.11.2000 № 644 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 865/5086.

Пунктом 2.1. Правил визначено, що обчислення терміну доставки починається з 24-ї години дати приймання вантажу до перевезення, зазначеної в перевізних документах.

Разом з тим, згідно з пунктом 2.4. Правил, терміни доставки вантажів, які обчислюються згідно з пунктом 1, збільшуються, зокрема, на одну добу на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу.

В Інформаційному листі Вищого господарського суду України від 04.04.2012 № 01-06/420/2012 "Про обчислення термінів доставки залізницею вантажів та визначення розміру штрафу за порушення цих термінів" зазначено, що встановлений статтею 116 Статуту штраф застосовується у разі прострочення доставки вантажу на дві доби (більше ніж на 48 годин), на три доби (більше ніж на 72 години) і на чотири доби (більше ніж на 96 годин). Якщо прострочення доставки вантажу допущено залізницею менш як на дві доби (не більше 48 годин), що обчислюється з 24-ої години дати приймання вантажу до перевезення, то підстави для нарахування передбаченого статтею 116 Статуту штрафу відсутні.

Відповідно до п. 8 Правил видачі вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 № 862/5083, із змінами та доповненнями, датою фактичної видачі вантажу вважається дата його вивозу з території станції в разі вивантаження засобами залізниці або дата подачі вагона під вивантаження, якщо воно здійснюється одержувачем на місцях загального або не загального користування.

При подаванні вагонів на під'їзні колії передача їх провадиться в місцях, установлених договорами про подавання й забирання вагонів або договорами про експлуатацію під'їзної колії, і засвідчується підписами представників станції й одержувача в пам'ятці про подавання/забирання вагонів.

За накладною № 50844869 від 22.07.2018 Кривий Торець - Енергодар група з 4 вагонів, прибуття на станцію призначення 29.07.2018.

Подача вагонів № 56953672, 63161426, 56194111, 56253016 здійснена 29.07.2018 о 15-16 год., що підтверджується пам'яткою про подавання вагонів форми ГУ-45 №518.

Тобто, завантажені вагони за накладною № 50844869 прибували і видані одержувачу 29.07.2018.

Розрахунок терміну доставки: норма доставки: 4 доби (3 доби на відстань 511 км) + 1 доба (на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям). Фактичний термін доставки склав 6 діб.

Прострочення - 2 доби, за що відповідно до статті 116 Статуту сплачується штраф у розмірі 10 % від провізної плати, у даному випадку: 26 313,00 грн. (провізна плата за вагони № 56953672, 63161426, 56194111, 56253016, стовбець «Провізна плата» Відомості вагонів до накладної № 50844869 ) *10%= 2 631,30 грн.

Позивачем заявлено 5 262,60 грн., надлишок штрафу склав 2 631,30 грн.

Щодо розрахунку штрафу за накладними, перевезення яких відбувалося з Донецької залізниці на загальну суму 12 135,30 грн., суд приймає до уваги заперечення відповідача та зазначає наступне.

За накладними №№ 51173953дос, 50934959дос, 50915495дос, 50873256дос, 50786060дос, 50675933, 50891001дос, 50917269дос прийнято до перевезення зі станцій Гродівка, Покровськ, Родинська.

Пунктом 1 Наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014 № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» та Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», визначено території проведення АТО.

У зв'язку із руйнуванням залізничної інфраструктури на частині території Донецької залізниці, Укрзалізницею внесені значні зміни до діючого Порядку направлення вагонопотоків та план формування вантажних поїздів (Оперативна вказівка № 20/ПФ від 09.07.2015).

Указом Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" введено в дію відповідне рішення Ради національної безпеки і оборони України щодо проведення антитерористичної операції на сході України.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, визначено Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 №1669-VII, за змістом частини 1 статті 1 якого періодом проведення антитерористичної операції є час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14.04.2014 №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Частиною другою статті 1 вказаного вище Закону встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

У подальшому на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р, в який внесено зміни розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.02.2015 №128-р, затверджено переліки населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Покровськ (Красноармійськ) - станція Краснолиманської дирекції Донецької залізниці, розташована в однойменному місті Донецької області на перетині ліній Дніпро — Ясинувата та Лозова — Рутченкове.

Гродівка — селище міського типу Покровського району Донецької області. Орган місцевого самоврядування підпорядковане — Гродівська селищна рада.

Родинське — місто районного значення у Донецькій області, підпорядковане Покровській міській раді, розташоване неподалік від залізничного вузла Покровськ.

За технологією руху вантажу вагони зі станцій Покровського вузла, у т.ч. зі станцій Гродівка, Родинська направляються на сортувальну станцію Покровськ, яка формує поїзди дальніх призначень, згідно з плану формування поїздів вагони призначенням на станцію Енергодар включаються в поїзди призначенням Чаплине.

Затримка вагонів по зазначених станціях сталася через тривале знаходження вагонів під накопиченням внаслідок зменшення обсягів перевезення та зменшення об'єму роботи підприємств на території Донецької області.

Також, на спад вагонопотоку зі здачею по стику Чаплине впливає закриття ділянки Ясинувата - Авдіївка, яка пошкоджена через бойові дії. На цей час ділянка Ясинувата - Авдіївка залишається не обслідуваною та не відремонтованою внаслідок бойових дій.

Затримка вагонів відбулася безпосередньо на станціях відправлення і на шляху перевезення по станції Покровськ, внаслідок чого, на Придніпровську залізницю вантажі надійшли вже з простроченим терміном доставки, що підтверджується довідками щодо інформації про дислокацію та стан вагонів (т. 1 а.с. 227-234), а саме:

- накладна № 51173953, вагон № 56217029 затримка з 10.08.2018 до 18.08.2018,

- накладна №50934959, вагон № 53511721 затримка з 29.07.2018 до 02.08.2018,

- накладна № 50915495, вагон № 56967938 затримка з 28.07.2018 до 31.07.2018,

- накладна № 50873256, вагон № 547520844 затримка з 23.07.2018 до 29.07.2018,

- накладна № 50786060, вагон № 53505335 затримка з 17.07.2018 до 23.07.2018,

- накладна № 50675933, вагон № 56201072 затримка з 13.07.2018 до 23.07.2018,

- накладна № 50891001, вагон № 60729613 затримка з 26.07.2018 до 29.07.2018,

- накладна № 50917269, вагон № 56265580 затримка з 28.07.2018 до 31.07.2018.

В період надання послуг з перевезення залишається нестабільною та суспільно-політичною ситуація через ведення в Донецькій області бойових дій, яка є загальновідомою інформацією.

Таким чином, затримка по цих станціях Донецької залізниці виникла з незалежних від залізниці причини, як наслідок сума штрафу за вищезазначеними накладними у розмірі 12 135,30 грн. стягненню не підлягає.

Що стосується нарахування позивачем штрафу за накладними №№ 50976844, 50976794, 45444577, 50851377, 50840156, 45339033, 50603299, 47789300, 50828623, 50838242, 51219384, 50592880, 50596113, 50999275, 50999259, 45772050, 50999291, 51004703, 45772076, 51004737, 51004570, 51004679, 50999176, 45772654 у загальному розмірі 14 299,20 грн., суд зазначає наступне.

Статтею 24 Статуту залізниць України залізниці надане право перевіряти правильність відомостей, зазначених відправником у накладній, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній. При цьому вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки від неправильності зазначених відомостей.

Відповідно до п.п.2.9 Правил обчислення термінів доставки вантажів у разі затримки вантажу в процесі перевезення термін доставки збільшується на термін: виконання митних та інших адміністративних правил; тимчасової перерви в перевезенні, яка трапилася не з вини залізниці; необхідний для ветеринарного огляду та напування тварин; вивантаження зайвої маси, виправлення навантаження або упаковки, а також на перевантаження, які трапилися з вини відправника; інших затримок, які трапились з вини відправника чи одержувача. Про причини затримки вантажу, які дають право залізниці на збільшення терміну доставки, та тривалість цієї затримки повинна бути зроблена відмітка в перевізних документах, яка завіряється підписом працівника станції.

Згідно зі статтею 129 Статуту залізниць України — обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.

Нормами цієї статті встановлено перелік обставин, коли складається комерційний акт, у т.ч. невідповідності маси вантажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах.

Залізниця зобов'язана скласти комерційний акт, якщо вона сама виявила зазначені вище обставини або якщо про існування хоча б однієї обставини, встановленої статтею 129 Статуту, заявив одержувач або відправник вантажу.

Згідно з п. 4 Правил складання актів, затверджених наказом Мінтрансу України від 28.05.2002 № 334 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.07.2002 за № 567/6855, на вантаж, що перебуває у дорозі комерційні акти складаються у день виявлення обставин, що підлягають оформленню комерційним актом. У разі неможливості скласти комерційні акти в указані терміни вони складаються у всіх випадках не пізніше наступної доби.

Про складений комерційний акт проставляється відмітка у перевізних документах (п.8 цих Правил).

Тобто, для виконання зобов'язання щодо складання комерційних актів згідно зі статтею 129 Статуту необхідний певний час, а саме — 1-2 доби, на який повинен подовжитися термін доставки.

Окрім цього, для здійснення перевірки маси вантажу залізницею виконуються такі роботи: відчеплення вагона, маневрова робота: подача вагонів на ваги, прибирання після зважування, причеплення до складу поїзда, оформлення досилочного перевізного документу на вагон, який відчіплявся через несправність та інше, на що також необхідно додатковий час.

На підставі викладеного загальна сума штрафу складає 234 374,80 грн.

В ході судового розгляду справи Відповідачем заявлено клопотання про зменшення розміру штрафу до 50%.

Дослідивши клопотання відповідача про зменшення розміру штрафних санкцій, суд дійшов висновку, що воно підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Згідно з частиною 3 статті 551 Цивільного кодексу України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.

Частиною 1 статті 233 Господарського кодексу України закріплено, що суд має право зменшити розмір санкцій, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

Зі змісту зазначених норм вбачається, що вирішуючи питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню з відповідача, суд оцінює, чи є цей випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу; ступеню виконання зобов'язання боржником; причини неналежного виконання або невиконання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної особи (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідки) тощо.

Ця процесуальна норма може застосовуватись виключно у взаємозв'язку (сукупності) з нормою права матеріального, яка передбачає можливість зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), а саме ч. 3 ст. 551 ЦК України і ст. 233 ГК України.

При цьому зменшення розміру заявленої до стягнення неустойки є правом суду, а за відсутності у законі переліку таких виняткових обставин, господарський суд, оцінивши надані сторонами докази та обставини справи у їх сукупності, на власний розсуд вирішує питання про наявність або відсутність у кожному конкретному випадку обставин, за яких можливе зменшення неустойки.

Клопотання про зменшення штрафу відповідач обґрунтовує тим, що ПАТ "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" здійснює перевезення вантажів та пасажирів для задоволення потреб держави, юридичних і фізичних осіб в безпечних та якісних залізничних перевезеннях у визначеному регіоні транспортної мережі України.

Фінансово-економічний стан залізниці, як і Укрзалізниці в цілому, багато в чому визначаються тими тенденціями, які сформувалися у попередніх роках. За основними доходо- і фінансоутримуючими показниками роботи (вантажообіг, відправлення вантажів) продовжується тенденція щодо їх зниження. Основною причиною є зниження обсягів промислового виробництва та непред'явлення вантажу до перевезень. Так, у 2018 році регіональною філією відправлено 96,7 млн. тонн вантажів, що менше на 0,9 млн. тонн (-0,9%) та 2016 році на 2,7 млн. тонн (-2,7%).

При зниженні обсягів перевезень та значному зростанні вартості матеріалів та паливо-енергетичних ресурсів, які становлять третину у складі операційних витрат регіональної філії, залізниця має забезпечувати баланс доходів та витрат і, як наслідок, змушена переходити до жорсткого регулювання всіх видів ресурсів. В умовах дефіциту фінансових ресурсів, маючи гостру потребу у коштах для підтримання належного технічного стану основних засобів та виконання вимог щодо забезпечення безпеки руху поїздів, а також для оновлення рухомого складу, 2019 рік залізниця почала зі значними сумами заборгованості.

Так, заборгованість по залучених коштах на кінець 2018 року становить 5 575,7 млн грн., з яких 1 632,1 млн. грн. - за довгостроковими кредитами, 2 621,2 млн. грн. - за єврооблігаціями, що емітовані Шортлайн ОСОБА_3 Сі в інтересах АТ "Укрзалізниця" та 1 322,4 млн. грн. - заборгованості за договорами фінансового лізингу, з яких 1 317,2 млн. грн. - заборгованість за 15 локомотивів. які передані на баланс залізниці у грудні 2018 року, відповідно до укладеного на рівні АТ "Укрзалізниця" договору фінансового лізингу на придбання 30 локомотивів виробництва Дженерал ЕлектрикКомпани. У лютому 2019 року надійшло ще 7 локомотивів та заборгованість зросла на 614,7 млн. грн.

Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги на початок 2019 року становила 311,5 млн. грн., з яких 143,4 млн. грн. це заборгованість по капвкладеннях, 72,1 млн. грн. - за ремонти рухомого складу та інших основних засобів, 65,7 млн. грн. - за ТМЦ. Хоча з початку 2019 року заборгованість і зменшено на 100,5 млн. грн. вона залишається - 211 млн. грн.

Дебіторська заборгованість на кінець 2018 року становила 71,6 млн. грн. у т.ч. чиста балансова - 38,5 млн. грн. (+3,8 млн. грн. з початку року), резерв сумнівних боргів - 33,1 млн. грн. (+1,3 млн. грн.). Крім того, на позабалансовий рахунок у 2018 році на віднесено 5,6 млн. грн. дебіторської заборгованості, з яких 5 млн. грн. авансових внесків з податку на прибуток, що сплачені при виплаті дивідентів та не підлягають поверненню платнику податків.

Незважаючи на складне скрутне фінансове становище, залізниця своєчасно виконує розрахунки із заробітної плати та податкових зобов'язань. Регіональна філія є платником податків до бюджетів всіх рівнів та державних фондів соціального страхування, що дозволяє також вирішувати і соціальні питання жителів регіонів, де розташовані підрозділи залізниці. За 2018 рік регіональною філією сплачено 1 9831,9 млн. грн., з яких 253,1 млн. грн. надійшло до державного бюджету, 883,4 млн. грн. - до цільових фондів та 795,4 млн. грн. до місцевих бюджетів, з яких 220,5 млн. грн. плати за землю. При цьому слід зауважити, що у 2019 році значно зросте навантаження на фінансовий стан регіональної філії внаслідок відміни пільг для залізничного транспорту на загальнодержавному рівні та збільшення органами місцевого самоврядування ставок податку для земель (відсотків нормативної грошової оцінки земель), які використовуються для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту. Так, у грудні 2018 року сплачено 20 млн. грн. земельного податку, а у лютому 2019 року - 70 млн. грн. В цілому у 2019 році плата за землю становитиме 860 млн. грн. (зросте майже в четверо до 2018 року).

Відповідач зазначає, що залізниця несе основний тягар у такому важливому соціальному питанні, як надання безплатних послуг з перевезення пільгових категорій громадян. У 2017 році залізницею перевезено 6,2 млн. пасажирів яким надано пільги на загальну суму 114,2 млн. грн., у 2018 році - 5,7 млн. пасажирів на 126,1 млн. грн. Однак залізниця не отримує у потрібному обсязі компенсацію нарахованих, але не отриманих за пільгові перевезення доходів. що стосується надання пільг дітям віком від 6 до 14 років, то законодавчо не визначено хто саме має компенсувати і в наслідок цього за 2017 рік не отримано 13,8 млн. грн. За перевезення студентів від Міносвіти недоотримані 25,2 млн. грн. у 2017 та 30,5 млн. грн. у 2018 році. Крім того, протягом 2018 року залізницею перевезено 3,7 млн. пасажирів. пільгові перевезення яких мають відшкодовуватися місцевими органами влади, на загальну суму 79,2 млн. грн. Але розпорядниками бюджетних коштів в межах наявних бюджетних субвенцій та відповідно до укладених договорів прийнято до обліку та компенсовано лише 24,6 млн. грн. Тобто у 2018 році некомпенсованими місцевими органами влади залишились 54,6 млн. грн., або 68,9% нарахувань (у 2017 році - 46,6 млн. грн. або 63,8 % нарахувань).

Крім того, відповідач зазначає, що Придніпровська залізниця внесена до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави. Зазначений перелік затверджений Постановою КМУ від 04.03.2015 № 83.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно до ст. 74, 77 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

У відповідності до статті 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип змагальності тісно пов'язаний з процесуальною рівністю сторін і забезпечує повноту фактичного й доказового матеріалу, наявність якого є важливою умовою з'ясування обставин справи. Відповідно до вказаного принципу, особи, зацікавлені в результаті справи, вправі відстоювати свою правоту у спорі шляхом подання доказів; участі в дослідженні доказів, наданих іншими особами шляхом висловлення своєї думки з усіх питань, що підлягають розгляду у судовому засіданні. Змагальність є різновидом активності зацікавленої особи (сторони). Особи, які беруть участь у справі, вправі вільно розпоряджатися своїми матеріальними і процесуальними правами й активно впливати на процес з метою захисту прав і охоронюваних законом інтересів.

Враховуючи майновий стан відповідача, відсутність доказів негативних наслідків від несвоєчасної доставки вантажу, що свідчили б про погіршення фінансового стану, ускладнення в господарській діяльності чи завдання позивачу збитків в результаті дій відповідача, а також те, що порушення зобов'язання у даній справі не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд дійшов висновку про наявність підстав для зменшення розміру штрафу на 30% та стягнення 70% штрафу у розмірі 164 335,36 грн.

Зазначена позиція викладена в постанові Дніпропетровського апеляційного господарського суду № 904/1602/18 від 16.07.2018 (т. 2 а.с. 53-55).

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню зі стягненням 164 335,36 грн. штрафу.

В частині стягнення штрафу в розмірі 136 743,38 грн. (66 313,94 грн. + 70 429,44(30%)) слід відмовити.

Відповідно до ч. 4 ст. 129 ГПК України, судові витрати у разі часткового задоволення позову покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про стягнення 301 078,74 грн. – задовольнити частково.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (03689, м. Київ, вул. Тверська, б.5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (49602, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 108, код ЄДРПОУ 40081237) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" (69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, 20, код ЄДРПОУ 00130872) штраф у розмірі 164 335,36 грн. (сто шістдесят чотири тисячі триста тридцять п’ять грн. 36 коп.), витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 521,47 грн. (три тисячі п’ятсот двадцять одна грн. 47 коп.), про що видати наказ, після набрання рішенням законної сили.

В частині стягнення штрафу в розмірі 136 743,38 грн. - відмовити.

Судові витрати у сумі 994,71 грн. покласти на позивача.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судові рішення справі набирають законної сили відповідно до ст.ст. 241, 284 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 19.03.2019

Суддя ОСОБА_4