Головуючий 1-ї інстанції Кошкош О.О.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 лютого 2010 року справа № 2а-2889/09/0570
зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Ястребової Л.В.
суддів: Колеснік Г.А.
Ляшенка Д.В.
при секретарі судового засідання Васильєві О.О. за участю представників: від позивача: Басик Н.О. від відповідача: Бойко М.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Родючість» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 липня 2009 року по адміністративній справі № 2а-2889/09/0570 за позовом Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до
про Відкритого акціонерного товариства «Родючість»
зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 липня 2009 року по справі № 2а-2889/09/0570 задоволено в повному обсязі позов Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до ВАТ «Родючість» про зобовязання вчинити певні дії та зобовязано Відкрите акціонерне товариство «Родючість» допустити посадових осіб Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до проведення позапланової виїзної перевірки та надати необхідні документи, а саме: статутні документи, документи, що підтверджують повноваження посадових осіб, документи бухгалтерського обліку за період з 01.01.2000 року по 30.06.2009 року: головні книги, регістри синтетичного та аналітичного обліку по рахунках бухгалтерського обліку з додатками та первинними документами до них, баланс (форма № 1), звіт про фінансові результати (форма № 2), угоди з контрагентами, документи податкового обліку: реєстри отриманих та виданих податкових накладних, податкові накладні на придбання та продаж товарів (робіт, послуг), книги обліку валових доходів та витрат.
Відповідач не погодився з постановою суду та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 липня 2009 року та відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, що на його думку призвело до неправильного вирішення спору.
Під час апеляційного розгляду справи представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, а представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечувала.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін , перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.
Відкрите акціонерне товариство «Родючість» - юридична особа, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 05488420 та перебуває на обліку у Шахтарській обєднаній державній податковій інспекції з 13.02.1996 року
Відповідно наказу Шахтарської ОДПІ № 27 від 24.01.2009 року на підставі п.1 ст.11, п. 3 ч. 6 ст. 11-1 Закону України № 509-ХП від 04.12.1990 року «Про державну податкову службу в Україні» було призначено проведення позапланової виїзної перевірки ВАТ «Родючість» за місцем державної реєстрації з питання дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2005 року по 30.09.2008 року тривалістю 5 робочих днів з 26 січня 2009 року по 30 січня 2009 року.
Підставою для проведення позапланової перевірки стало виявлення недостовірності даних, що містяться в податкові декларації з податку на прибуток від 28.10.2008 року № 29045 і ненадання станом на 21.01.2009 року посадовими особами ТОВ «Родючість» письмових пояснень та їх документального підтвердження на письмовий запит Шахтарської ОДПІ № 12814/10/23-113 від 12.12.2008 року.
Позивачем зазначено, що недостовірність даних в декларації полягає у не відображені у складі валових доходів суми коштів у розмірі 31202,05 грн., якими через відділення Ощадбанку 12.08.2008 року готівкою сплачено податковий борг.
Під час слухання справи в суді першої інстанції позивач уточнив вимоги та просив прийняти зміни строку перевірки за період з 01.01.2000 року по 30.06.2009 року.
Як вбачається із матеріалів справи постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2009 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 травня 2009 року у справі № 2а-33436/08/0570 за позовом ВАТ «Родючість» до Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними першої податкової вимоги № 1/144 від 08.11.2001 року на суму 524 грн. та другої вимоги № 2/518 від 27.12.2001 року на суму 6220,39 грн. на проведення Універсальною спеціалізованою товарною біржею «Укрінпромбіржа» аукціонів (торгів) з продажу активів ВАТ «Родючість» оформлених протоколами № 33/130808/128 та № 33/130808/129 від 13.08.2008 року встановлено, що 13.08.2008 року був проведений цільовий аукціон з продажу активів нерухомого майна ВАТ «Родючість», які перебували у податковій заставі Шахтарської ОДПІ на підставі рішення від 11.07.2002 року № 45 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення податкового боргу згідно акту опису активів від 29.08.2006 року за № 9. На час проведення аукціону 13.08.2008 року за відповідачем обліковувалась заборгованість в розмірі 32102,05 грн.
20.10.2008 року головою правління ВАТ «Родючість» ОСОБА_6 письмово повідомлено Шахтарську ОДПІ на запит від 08.10.2008 року № 11051/10-113, що господарської діяльності підприємство не веде. Податковий борг у сумі 31202,05 грн. був сплачений головою правління власними коштами , про що направлені копії платіжних документів до Шахтарської ОДПІ 12.08.2008 року № 20. Дана сума була відображена в бухгалтерському обліку підприємства. Даний лист отриманий Шахтарською ОДПІ 24.10.2008 року, вхід. № 7809/10.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовими рішеннями в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За змістом ч. 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:
1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;
5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;
7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;
8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;
9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.
Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
Єдиним обґрунтуванням позовних вимог ДПІ і таким чином єдиною підставою для проведення позапланової перевірки відповідача визначено встановлення недостовірності даних, що містяться у податковій декларації з податку на прибуток, а саме невідображення у складі валових доходів суми коштів у розмірі 31202,05 грн., в той час як цими коштами товариством погашений податковий борг.
Але як встановлено судом 31202,05 грн. сплачені платником податків в якості погашення податкового боргу є власними коштами голови правління ВАТ «Родючість» ОСОБА_6 і не є валовими доходами товариства.
ВАТ «Родючість» повідомлено позивача яким чином дана сума відображена в бухгалтерському обліку підприємства.
Зазначені обставини позивачем не спростовані.
Тобто ніяких недостовірних даних вказана податкова декларація не містить і як наслідок відсутні передбачені Законом обставини для проведення позапланової перевірки відповідача. Враховуючи наведене, колегія судів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню.
Керуючись статтями 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Родючість» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 липня 2009 року у справі № 2а-2889/09/0570 задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 липня 2009 року у справі № 2а-2889/09/0570 за позовом Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції до Відкритого акціонерного товариства «Родючість» про зобовязання вчинити певні дії - скасувати.
У задоволенні позову Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції до Відкритого акціонерного товариства «Родючість» про зобовязання вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Колегія суддів: