
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2019 року Справа № 580/180/19
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій з урахуванням уточення просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови перерахувати та виплатити позивачу пенсію відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.03.1992 №2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015, «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268», №947 від 18.11.2015, довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 25.06.2018 №К-578, починаючи із 01.01.2016 без обмеження строком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.03.1992 №2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015, «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268», №947 від 18.11.2015 та довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 25.06.2018 №К-578, починаючи із 01.01.2016 без обмеження строком;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Позивач вважає, що відповідач рішенням від 10.08.2018 протиправно відмовив у перерахунку його пенсії згідно довідки, яка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області на виконання постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 13.12.2018 у справі №712/14812/17.
Від відповідача надійшов відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, аргументуючи свою позицію тим, що позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та на підставі довідки №2303005994 від 16.03.2018 виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області на ім'я позивача.
Крім того відповідач вказав, що рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 13.12.2018 у справі №712/14812/17 не покладено на відповідача обов'язок щодо перерахування пенсії позивача за новою довідкою.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 проходив службу в органах внутрішніх справ України та перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Черкаській області, отримуючи пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копією пенсійного посвідчення №2598216158 від 27.01.2015, наявною в матеріалах справи.
12.05.2017 управлінням УМВС України в Черкаській області виготовлено довідку №2303005994 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача вказавши в ній: посадовий оклад - 3600 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200 грн.; надбавка за вислугу років (45%) - 2610 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540 грн.; премія (5,60%) - 501 грн. 20 коп.; всього - 9451 грн. 20 коп.
Не погоджуючись з даними які відображені у вищевказаній довідці позивач звернувся до Соснівського районного суду м. Черкаси з позовом до ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області за наслідком розгляду якого постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 13.12.2017 №712/14812/17 обов'язано ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про грошове забезпечення позивача в якій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 з урахування постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294, вказати повну та реальну інформацію про встановлений розмір грошового забезпечення з урахуванням його основних та додаткових видів, для перерахунку пенсії, а саме: посадовий оклад - 3600 грн.; оклад за спеціальним званням, підполковник міліції - 2200 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань під час прожодження служби (50%) - 4350 грн.; надбавка за службу в умовах обмежень (15%) - 540 грн.; премія 33% до грошового забезпечення - 4525,47 грн.; матеріальна допомога за 2011 рік, 2012 рік в розмірі 563,31 грн., а всього загальна сума грошового забезпечення становить 18678,78 грн. з 01.01.2016 року.
21.02.2016 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), якою врегульовано проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
28.02.2018 Міністерство внутрішніх справ України листом №2900/05/21-2018 повідомило Пенсійний фонд України про не можливість використання довідок поданих до органів Пенсійного фонду України до набрання чинності Постановою №103.
16.03.2018 управлінням УМВС України в Черкаській області виготовлено нову довідку №2303005994 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача вказавши в ній: посадовий оклад - 3600 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200 грн.; надбавка за вислугу років (45%) - 2610 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540 грн.; премія (5,60%) - 1099 грн. 96 коп.; всього - 1099 грн. 96 коп.
На підставі довідки управлінням УМВС України в Черкаській області від 16.03.2018 №2303005994 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснило перерахунок пенсії позивачу із 01.01.2016.
03.08.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки управлінням УМВС України в Черкаській області від 25.06.2018 №К - 578 (далі - Довідка №К-578), що видана на підставі постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 13.12.2017 №712/14812/17, в якій вказано: посадовий оклад - 3600 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 4350 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540 грн.; премія (33,3%) - 4525 грн. 47 коп.; матеріальна допомога - 563 грн. 31 коп., всього - 18678 грн. 78 коп.
10.08.2018 рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в задоволенні заяви позивача від 03.08.2018 відмовлено вказавши на здійснений перерахунок його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 16.03.2018 №2303005994.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України №2262-ХІІ).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Статтею 51 Закону України №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) та постановою від 18.11.2015 №947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до п. 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 №3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Отже, з огляду на зазначене вище суд приходить до висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і окладами за спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2016.
Верховний Суд у рішенні від 15.02.2018 по зразковій справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018, висловив аналогічну позицію про те, що право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.
Судом встановлено, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 на підставі довідки управлінням УМВС України в Черкаській області від 16.03.2018 №2303005994.
Проте, позивач вважає, що перерахунок його пенсії слід здійснити з 01.01.2016 на підставі довідки управлінням УМВС України в Черкаській області від 16.03.2018 №К-578, а дії відповідача щодо відмови в проведенні такого перерахунку - протиправними.
Суд не може погодитись з таким твердженням позивача з огляду на наступне.
Як свідчать матеріали справи Довідка №К-578 видана ліквідаційної комісією УМВС у Черкаській області на підставі постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 13.12.2018 у справі №712/14812/17, в зв'язку із встановленням судом невідповідністі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.05.2017 №2303005994, при цьому з листа МВС України від 28.02.2018 №2900/05/21-2018 вбачається, що остання є нечинною, оскільки суперечить Постанові КМУ №103, а тому ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області видано нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 16.03.2018 №2303005994, доказів відкликання якої суду не надано.
Крім того, суд звертає увагу позивача на п. 5 Порядку №45 яким передбачено, що для перерахунку пенсій враховуються: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
З Довідки №К-578 вбачається, що в неї включена надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) в сумі 2900 грн., яка на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась.
Також в Довідці №К-578 визначена премія позивача в розмірі 33,3%, хоча п. 5 Порядку №45 передбачає, що щомісячна премія нараховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а з листа МВС України від 12.03.2018 року №2866/09/48-2018, судом встановлено, що середній розмір премії, що враховується для перерахунку пенсії за посадою відповідача складає 5,60 %.
Крім того, Довідка №К-578 містить пункт матеріальна допомога в розмірі 563 грн. 31 коп., хоча дана виплата не передбачена Порядком №45.
Таким чином, Довідка №К-578 містить не передбачені Порядком №45 позиції та включає в себе премію у значно більшому розмірі ніж середньо визначена по посаді позивача, що породжує дискримінацію щодо осіб, які вийдуть на пенсію з органів поліції, а отже перерахування пенсії позивача по Довідці №К-578 не відповідатиме принципу справедливості, оскільки визначені в ній позиції не застосовуються для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ з 01.01.2016 на підставі постанови КМУ №103.
Як висновок суд зазначає, що відповідач здійснивши перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 на підставі довідки управлінням УМВС України в Черкаській області від 16.03.2018 №2303005994, при цьому відмовивши в здійсненні такого перерахунку на підставі Довідки №К-578 діяв правомірно.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 90, 241-246, 255, 263, 370 КАС України суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя В.В. Гаращенко