Рішення № 80506195, 13.03.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2019
Номер справи
580/423/19
Номер документу
80506195
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2019 року Справа № 580/423/19

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Черкаської обласної державної адміністрації, в якій просить.

- визнати протиправною бездіяльність Черкаської обласної державної адміністрації щодо не розгляду заяви позивача від 16.08.2018 щодо участі у земельних торгах на право оренди земельної ділянки площею 23,97 га під ставком в адміністративних межах Санжарської сільської ради Смілянського району Черкаської області;

- зобов'язати Черкаську обласну державну адміністрацію розглянути заяву позивача від 16.08.2018 щодо участі у земельних торгах на право оренди земельної ділянки площею 23,97 га під ставком в адміністративних межах Санжарської сільської ради Смілянського району Черкаської області, та надати відповідь передбачену законом.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що він 16.08.2018 звернувся до відповідача із заявою в якій виявив бажання щодо взяття участі у проведенні земельних торгів на право оренди земельної ділянки площею 23,97 га під ставком в адміністративних межах Санжарівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, проте відповідач не надав у встановлений законом строк відповіді.

Від відповідача надійшов відзив, якому останній просив в задоволенні позову відмовити повністю, аргументуючи свою позицію тим, що заяву позивача розглянуто належним чином у встановлені строки з наданням письмової відповіді, про що листом направилась відповідачу.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

17.08.2018 ОСОБА_1 звернувся до Черкаської обласної державної адміністрації із заявою в якій просив повідомити його про проведення земельних торгів (аукціону) на право оренди земельної ділянки із земель водного фонду під ставком площею 23,7 га.

Як зазначає позивач, у визначений законом строк відповідь на заяву не отримав.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Питання реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України від 02.10.1996 №393/96-ВР «Про звернення громадян» (далі - Закон України №393/96-ВР).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України №393/96-ВР громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Статтею 3 Закон України №393/96-ВР роз'яснено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Отже, Закон України «Про звернення громадян» передбачає різні форми звернень: пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги, які містять різні за змістом вимоги, прохання чи пропозиції (щодо реалізації соціально-економічних, політичних, особистих прав та інтересів громадянина, фактів їх порушення тощо), а також окремий порядок розгляду кожного із виду звернення.

У даному випадку заява позивача розглядалося у відповідності до положень Закону України «Про звернення громадян».

Вимоги до заяви встановлені у ст. 5 Закон України №393/96-ВР, відповідно до якої у зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмова заява повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати.

Судом встановлено, що заява позивача від 17.08.2018 відповідає вимогам Закону України №393/96-ВР, тобто в ньому зазначені прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, письмове звернення підписано заявником із зазначенням дати його підписання.

Відповідно ч. 1 ст. 14 Закону України №393/96-ВР, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.

Частиною 1. ст. 15 Закону України №393/96-ВР передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Приписами ст. 19 Закону України №393/96-ВР унормовано, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не відміняє вимоги частини дев'ятої цієї статті.

Частиною 1 ст. 20 Закону України №393/96-ВР передбачено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Отже, чинним законодавством закріплений прямий обов'язок органів державної влади, місцевого самоврядування та їх посадових осіб, керівників та посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян надати належну та обґрунтовану відповідь на звернення громадян у термін не більше одного місяця від дня їх надходження.

Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України №393/96-ВР, якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Судом встановлено, що 03.09.2018 управлінням агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації надано відповідь №02-21/1570 на заяву позивача.

Згідно п. 1 Положення про управління агропромислого розвитку Черкаської обласної державної адміністрації затвердженого розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації від 26.12.2016 №767 (далі - Положення) управління агропромислого розвитку Черкаської обласної адміністрації є структурним підрозділом є структурним підрозділом обласної державної адміністрації та утворюється головою облдержадміністрації. Управління підпорядковане голові облдержадміністрації та підзвітне і підконтрольне Міністерству аграрної політики та продовольства України

Підпунктом 51 п. 4 Положення встановлено, що управління агропромислого розвитку Черкаської обласної адміністрації відповідно до покладених на нього завдань розглядає в установленому законодавством порядку звернення громадян.

Таким чином, відповідь відповідачем надана уповноваженим структурним підрозділом відповідача у визначений Законом термін.

Як встановлено судом з журналу обліку вихідної кореспонденції управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації 03.09.2018 простою кореспонденцією ОСОБА_1 направлена відповідь №02-21/1570, вказане відправлення записане у вищевказаному журналі під номером 1570.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи наведене суд зазначає, що відповідачем в особі його структурного підрозділу у встановлені законом строки надано відповідь на заяву позивача від 17.08.2018, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 241-246, 255, 263, 295 КАС України суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Суддя В.В. Гаращенко