
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 березня 2019 року № 826/11361/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Арсірія Р.О., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1доСлужби безпеки Українипровизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
Прийняв до уваги наступне
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Служби безпеки України (надалі - відповідач), в якому просить суд :
визнати протиправними дії (бездіяльність) Служби безпеки України в особі Фінансово-економічного управління Служби безпеки України у частині ненадання інформації на запит ОСОБА_1;
зобов'язати Службу безпеки України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 33):
- повідомити ОСОБА_1 про дати із зазначенням підстав (відповідних нормативно-правових актів) збільшення грошового забезпечення військовослужбовців органів Служби безпеки України у період з 01.01.2015 по 05.06.2018 р. (дату надання відповіді на запит).
- видати на ім'я ОСОБА_1 Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій по посаді заступника начальника Управління Центрального управління Служби безпеки України із зазначенням розміру посадового окладу та граничного розміру кожного із видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що він звернувся до Служби безпеки України із запитом на отримання публічної інформації. Відповідач протиправно відмовив позивачу в задоволенні запиту на отримання публічної інформації, на підставі того, що чинним законодавством України не передбачено складання та надання довідок про грошове забезпечення військовослужбовців громадянам, які станом на запитуваний період перебувають на військовій службі та не займають відповідні посади в підрозділах Служби безпеки України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.09.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач подав відзив в якому просить відмовити в задоволені позовних вимог, оскільки відсутні підстави щодо надання інформації.
Розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Позивач 21.05.2018 звернувся до Служби безпеки України із запитом на інформацію, в якому просив надати інформацію, а саме :
- надати довідку про розмір грошового забезпечення станом на дату надання відповіді за військовим званням та посадою, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням - заступника начальника управління ЦУ СБУ, із зазначенням розмірів усіх складових грошового забезпечення;
- повідомити дати із зазначенням підстав (відповідних нормативно-правових актів) збільшення грошового забезпечення військовослужбовців органів Служби безпеки України у період з 01.01.2015 по дату надання відповіді;
- повідомити, чи надсилалися Службою безпеки України до ГУ ПФУ в м. Києві довідки щодо ОСОБА_1 про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у зв'язку із змінами у грошовому забезпеченні, згідно Постанов Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 року № 1294 та «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704.
Відповідачем надіслано лист від 05.06.2018 № 21/3/2-М-З-П/87 на запит позивача, в якому повідомлено, що чинним законодавством не передбачено складання та надання довідок про грошове забезпечення військовослужбовців громадянам, які станом на запитуваний період перебувають на військовій службі та не займають відповідні посади в підрозділах Служби безпеки України. Крім того, повідомлено, що Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідно до якої, було проведено перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом до 01.03.2018.
На виконання пункту 7 Постанови-103 Службою безпеки України були підготовлені та подані до органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. При складанні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 враховано:
посадовий оклад - 9 455,74 грн;
оклад за військовим званням - 1 480,00 грн;
надбавка за вислугу років - 45 %.
Вищезазначена довідка була складена в одному примірнику та надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за № 21/3/3-1614 від 12.04.2018.
Позивач, вважаючи, зазначену бездіяльність (дії) протиправною, звернулася до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про інформацію» інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Згідно ст. 3 Закону України «Про інформацію» основними напрямами державної інформаційної політики є:
забезпечення доступу кожного до інформації;
забезпечення рівних можливостей щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про інформацію» суб'єктами інформаційних відносин є: фізичні особи, юридичні особи, об'єднання громадян, суб'єкти владних повноважень.
Статтею 5 Закону України «Про інформацію» передбачено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про інформацію» право на інформацію забезпечується:
створенням механізму реалізації права на інформацію;
створенням можливостей для вільного доступу до статистичних даних, архівних, бібліотечних і музейних фондів, інших інформаційних банків, баз даних, інформаційних ресурсів;
обов'язком суб'єктів владних повноважень інформувати громадськість та засоби масової інформації про свою діяльність і прийняті рішення;
обов'язком суб'єктів владних повноважень визначити спеціальні підрозділи або відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації;
здійсненням державного і громадського контролю за додержанням законодавства про інформацію;
встановленням відповідальності за порушення законодавства про інформацію.
Право на інформацію може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
Згідно ст. 20 Закону України «Про інформацію» за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом.
Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформацією з обмеженим доступом є:
1) конфіденційна інформація;
2) таємна інформація;
3) службова інформація.
Статтею 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:
1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;
2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;
3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
Згідно ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити:
1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є;
2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;
3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Статтею 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Як слідує з матеріалів справи, запит позивача на інформацію від 21.05.2018 містить всі необхідні реквізити, передбачені ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
За таких обставин суд дійшов висновку, що ненадання Службою безпеки України запитуваних документів на інформаційний запит позивача є протиправною відмовою суб'єкта владних повноважень, внаслідок чого суд, керуючись п.10 ч.2 ст.245 КАС України вважає за правильне захистити порушені права позивача в цій частині шляхом визнання протиправною відмови Служби безпеки України в особі Фінансово-економічного управління Служби безпеки України в частині ненадання інформації на запит ОСОБА_1.
Оскільки запитувана інформація (щодо повідомлення ОСОБА_1 про дати із зазначенням підстав (відповідних нормативно-правових актів) збільшення грошового забезпечення військовослужбовців органів Служби безпеки України у період з 01.01.2015 по 05.06.2018 р. (дату надання відповіді на запит) та зобов'язання видати на ім'я ОСОБА_1 Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій по посаді заступника начальника Управління Центрального управління Служби безпеки України із зазначенням розміру посадового окладу та граничного розміру кожного із видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) не є інформацією з обмеженим доступом, то в цій частині позовні вимоги також підлягають задоволенню.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на зазначене та беручи до уваги докази, наявні у матеріалах справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Служби безпеки України в особі Фінансово-економічного управління Служби безпеки України у частині ненадання інформації на запит ОСОБА_1.
Зобов'язати Службу безпеки України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 33):
- повідомити ОСОБА_1 про дати із зазначенням підстав (відповідних нормативно-правових актів) збільшення грошового забезпечення військовослужбовців органів Служби безпеки України у період з 01.01.2015 по 05.06.2018 р. (дату надання відповіді на запит).
- видати на ім'я ОСОБА_1 Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій по посаді заступника начальника Управління Центрального управління Служби безпеки України із зазначенням розміру посадового окладу та граничного розміру кожного із видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Служби безпеки України (01034, м.Київ, вул.Володимирська, 33, код ЄДРПОУ 00034074) судові витрати в сумі 704,80 грн.
Рішення суду, відповідно до частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Р.О. Арсірій