Рішення № 80505927, 13.03.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2019
Номер справи
580/114/19
Номер документу
80505927
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2019 року справа № 580/114/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі:

головуючого судді - Бабич А.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Салабай М.В.,

представника відповідача - Дубас В.В. (згідно з довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні з правилами спрощеного позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправною та скасування довідки і зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

11.01.2019 ОСОБА_2 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) (далі - позивач) подала у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Адміністрації Державної прикордонної служби України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд.26; код ЄДРПОУ 00034039) (далі - відповідач) про:

визнання протиправною та скасування довідки від 22.05.2018 №11/13764 "Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103", видану на її ім'я;

зобов'язання відповідача підготувати та направити до ГУ ПФУ в Черкаській області довідку "Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103" на ім'я позивача із зазначенням у ній: надбавок за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби надбавки за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя; надбавки за роботу з особовим складом; премії від посадового окладу.

Позов мотивовано тим, що відповідач протиправно не зазначив у спірній довідці додаткові види грошового забезпечення, що були враховані під час призначення позивачу пенсії. Оскільки вказане порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення, просила задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою суду від 04.02.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене провадження, залучено до участі у справі третьою особою на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - третя особа). Установлено відповідачу строк тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження для надання відзиву на позовну заяву.

Відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі з огляду на те, що спірна довідка оформлена та направлена органу Пенсійного фонду на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам" (далі - Постанова №103) та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, за встановленою цим порядком формою із визначеними складовими. Включення додаткових видів грошового забезпечення, які позивач просить включити у довідку, вказаними нормативно-правовими актами не передбачено. Тому просив відмовити у задоволенні позову.

22.02.2019 ухвалою суду задоволено клопотання відповідача про розгляд справи у спрощеному провадженні у судовому засіданні з повідомленням сторін та викликом їх у судове засідання.

Того ж дня на адресу суду надійшло письмове пояснення третьої особи з обгрунтуванням нарахованого розміру перерахованої пенсії позивача на підставі спірної довідки.

01.03.2019 позивач надала відповідь на відзив, в якому наголошувала на протиправності дій відповідача щодо відміни у спірній довідці вищевказаних додаткових видів грошового забезпечення, які були враховані під час первинного призначення позивачу пенсії. Крім того, позивач вказала, що Постанова №103 передбачає лише строки виплати пенсії, а не порядок її перерахунку. Тому не зазначення у виданій на підставі вказаної постанови довідці додаткових видів грошового забезпечення є протиправним.

Позивач прибула у судове засідання, призначене на 06.03.2019, щодо розгляду справи та у подальшому подала заяву від 06.03.2019 про розгляд справи без її участі. Третя особа не прибувала у судові засідання, проте це не перешкодило вирішенню спору, зважаючи на належне її повідомлення щодо дат судових засідань.

11.03.2019 на адресу суду від відповідача надійшло аналогічне за змістом відзиву заперечення на відповідь на відзив.

Ухвалою від 13.03.2019 суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі до набрання законної сили кінцевим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3783/18.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази та оцінивши заявлені доводи сторін, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Суд встановив, що наказом командира військової частини 9930 від 27.08.2001 №106-вк старшого прапорщика ОСОБА_2 (позивача) - фельдшера навчальної комендатури з підготовки спеціалістів зв'язку звільнено зі служби в запас Збройних Сил України за станом здоров'я з виключенням зі списків особового складу з 25.08.2001.

З даних пенсійного посвідчення 26.08.2001, копія якого наявна в матеріалах справи, суд встановив, що позивачу призначено пенсію за вислугу років.

22.05.2018 відповідач оформив Довідку №11/13764 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103, в якій зазначив розмір грошового забезпечення позивача за вищевказаною посадою, що становить 5502,00 грн., у т.ч.: посадовий оклад - 2910,00 грн.; оклад за військовим званням старший прапорщик - 1020,00 грн.; надбавка за вислугу років - 1572,00 грн.

Надаючи оцінку спірній довідці суд врахував таке.

Нормативно-правовим актом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, у т.ч. осіб із числа військовослужбовців Прикордонних військ України, є Закон України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Згідно з ч.1 ст.1 Закону №2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, якою визначив правові підстави, порядок і терміни проведення перерахунку та встановив види грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії.

Відповідно до п.1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

На підставі п.7 цієї Постанови доручено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).

Пунктами 2, 3 Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.

Відповідно до абз.1 п.5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додатком 2 до Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103) затверджено форму «Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій», яка включає у себе такі складові: розмір посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням; відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Вказана форма довідки не передбачає можливості вносити у неї будь-які зміни щодо складових грошового забезпечення.

Отже, Постановою №103 покладено на відповідача обов'язок скласти та направити органу Пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення з визначеними цією Поставою складовими за затвердженою Порядком №45 формою.

Суд встановив, що відповідач вказаних вимог дотримався. Спірна довідка складена у суворій відповідності до затвердженої Порядком №45 форми з визначеними нею складовими за посадою, з якої позивача було звільнено, та з урахуванням військового звання.

Отже, доводи позивача, що відповідач протиправно не включив до спірної довідки додаткові види грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби; надбавки за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя; надбавки за роботу з особовим складом; премії від посадового окладу, - є необґрунтованими.

Дотримуючись меж заявленого спору, суд врахував, що обґрунтування позивача щодо неправомірності перерахунку пенсії на підставі цієї довідки не стосуються предмету цього спору, оскільки перерахунок пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України, а не відповідачем у цій справі. Підстави врахування органом Пенсійного фонду, в якому позивач перебуває на обліку, вимог вищезгаданого закону для перерахунку їй пенсії (її розміру, врахування при цьому розмірів надбавок, з яких призначена пенсія, тощо) не охоплюється предметом цього спору. Тому відповідні доводи можуть бути оцінені судом під час розгляду спору саме щодо сум призначеної (перерахованої) пенсії.

Однак у спірних правовідносинах порушень відповідачем вимог нормативно-правових актів суд не встановив.

Крім того, обраний позивачем спосіб захисту її прав стосується наслідків, не суміжних із завданням адміністративного судочинства, оскільки скасування спірної довідки матиме наслідком оцінку факту перерахування пенсії позивача, як незаконної дії. Отже, погіршить становище позивача.

Ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Врахувавши встановлені обставини та викладені норми законодавства у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, а судові витрати - розподілу.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_2 - відмовити повністю.

2. Копію рішення направити учасникам справи.

3. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з складення повного тексту судового рішення.

Суддя А.М. Бабич

Рішення складене у повному обсязі 18.03.2019