Рішення № 80505835, 13.03.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2019
Номер справи
560/46/19
Номер документу
80505835
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/46/19

РІШЕННЯ

іменем України

13 березня 2019 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. позивача: ОСОБА_1, представника відповідача: Лисої О.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно розпорядження №132558 від 21 серпня 2018 року, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату №03/10, виданої 03 жовтня 2017 року УНСП "Агро-Поділля", із застосуванням коефіцієнту страхового стажу (Кс) 0,56700 та величини оцінки одного року страхового стажу (Вс) 1,35% з моменту призначення пенсії - 07 квітня 2015 року, та виплатити нараховану та не отриману пенсію за минулий час без обмеження будь - яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві та у відповіді на відзив позивач зазначив, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.04.2018 року у справі №822/1125/18 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії задоволено. Вирішено зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести розрахунок належної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки про заробітну плату № 03/10, виданої 03 жовтня 2017 року УНСП "Агро-Поділля".

Вказав, що з метою звернення судового рішення до виконання ним був отриманий виконавчий лист та пред'явлений до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Хмельницькій області.

В межах виконавчого провадження №57180991, яке було відкрито 11 вересня 2018 року за його виконавчим листом, державним виконавцем було надано два листа відповідача №699/08 від 26 вересня 2018 року та №2035/08 від 12 листопада 2018 року, згідно яких його було повідомлено про проведення перерахунку належної йому пенсії за новою формулою, яка була використана в зв'язку з прийняттям 03 жовтня 2017 року Верховною Радою України Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148, що набув чинності 11 жовтня 2018 року, тобто після його звернення до пенсійного фонду за перерахунком пенсії. Відповідно розмір належної ОСОБА_1 пенсії не змінився.

Зазначив, що на підтвердження проведених розрахунків було надано розпорядження пенсійного фонду №132558 від 21 серпня 2018 року (в розпорядженні вказана дата перерахунку пенсії 31.07.2018 року.).

Вказав, що розрахунок належної йому пенсії з урахуванням наданої довідки про заробітну плату №03/10, виданої 03 жовтня 2017 року УНСП "Агро-Поділля", проведено з 12.07.2018 року (дата набрання законної сили судовим рішенням) наступним чином: 3764,40 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки) х 2,16559 (індивідуальний коефіцієнт заробітку)=8152,15 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 0,42000 (коефіцієнт страхового стажу) = 3423,90 грн. (основний розмір пенсії) + 101,64 грн. (доплата за 7 років понаднормового стажу, 1452,00 грн. х 7%) = 3525,53 грн. + 145,40 грн. (доплата до попереднього розміру пенсії) = 3670,94 грн.

З вказаним розрахунком позивач не погоджується, оскільки відповідачем неправомірно було застосовано коефіцієнт страхового стажу 0,42000, а мав бути застосований коефіцієнт страхового стажу 0,56700.

Зауважив, що для обчислення пенсії розраховується коефіцієнт страхового стажу, який напряму залежить від кількості відпрацьованих особою місяців. Страховий стаж розраховується за формулою згідно статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": Кс= См * Вс / 100% *12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу, См - сума місяців страхового стажу, Вс - визначена величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). До кінця 2017 року величина оцінки одного року страхового стажу дорівнювала 1,35%, починаючи з 1 січня 2018 року - 1,0%. Коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми.

Вважає, що для нього даний коефіцієнт мав бути розрахованим наступним чином: 42 роки стажу множиться на 1,35%, далі ділиться на 100% та множиться на 12. Відповідно він становить 0,56700.

Також, зазначив, що Пенсійний фонд мав здійснити перерахунок належної йому пенсії відповідно до законодавства, яке діяло станом на день його звернення за призначенням пенсії, тобто станом на 07 квітня 2015 року, та до моменту набуття чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148 від 03 жовтня 2017 року, згідно якого було внесено зміни до абзацу п'ятого частини першої статті 25, в частині застосування величини оцінки одного року страхового стажу (Вс), яка почала дорівнювати 1% , а не 1,35% як це було до змін.

Такі дії відповідача вважає протиправними, тому звернувся в суд з вказаними позовними вимогами.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 січня 2019 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення її недоліків.

Ухвалою суду від 17 січня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи призначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження.

Суд, ухвалою від 04.02.2019 року відмовив в задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про залишення позовної заяви без розгляду.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та у відповіді на відзив.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду відзив на позовну заяву та заперечення, в яких вказав, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.04.2018 року по справі № 822/1125/18, яке набрало законної сили згідно постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.07.2018 року, 21.08.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено розрахунок належної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідка про заробітну плату № 03/10, виданої 03 жовтня 2017 року УНСП "Агро-Поділля". Розмір пенсії в результаті перерахунку склав 3525,54 грн.

Зауважив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком, розмір якої з дня первинного призначення (з 07.04.2015 року) обчислено за нормами частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058- IV.

Також, зазначив, що 03.10.2017 року позивач звернувся до Віньковецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про обчислення пенсії згідно довідки № 03/10 від 03.10.2017 року, виданою та підписаною керівником Українсько-німецького спільного підприємства "Агро-Поділля".

Частиною 4-4 Прикінцевих положень Закону встановлено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) по Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

У відповідності до ч. 4-3 Прикінцевих положень Закону, пенсії призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Зауважив, що ОСОБА_1 звернувся до Віньковецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою 03.10.2017 року, тому враховуючи вимоги ч. 4-3 Прикінцевих положень Закону застосовується величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Суд, заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що позивач - ОСОБА_1 з 01.06.1992 по 12.04.2013 працював в Українсько - німецькому спільному підприємстві "Агро-Поділля".

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 07.04.2015 року та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.04.2018 року у справі №822/1125/18, залишеним без змін постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.07.2018 року, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії задоволено. Вирішено зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести розрахунок належної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки про заробітну плату №03/10, виданої 03 жовтня 2017 року УНСП "Агро-Поділля".

Вказане рішення суду набрало законної сили 12.07.2018 року.

Згідно ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

На виконання вказаного рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.04.2018 року по справі №822/1125/18, 21.08.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено розрахунок належної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідка про заробітну плату №03/10, виданої 03 жовтня 2017 року УНСП "Агро-Поділля".

Встановлено, що розрахунок належної позивачу пенсії з урахуванням наданої довідки про заробітну плату №03/10, виданої 03 жовтня 2017 року УНСП "Агро-Поділля", проведено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 12.07.2018 року, з дати набрання законної сили судовим рішенням, відповідно до положень ч.1 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058- IV, наступним чином: 3764,40 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки) х 2,16559 (індивідуальний коефіцієнт заробітку)=8152,15 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 0,42000 (коефіцієнт страхового стажу) = 3423,90 грн. (основний розмір пенсії) + 101,64 грн. (доплата за 7 років понаднормового стажу, 1452,00 грн. х 7%) = 3525,53 грн. + 145,40 грн. (доплата до попереднього розміру пенсії) = 3670,94 грн.

Розмір пенсії в результаті перерахунку склав 3670,94 грн.

З вказаним розрахунком пенсії позивач не погоджується, тому звернувся в суд з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс= (См*Вс)/100%*12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу.

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1 %.

Згідно до ч.1, ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Як вбачається з матеріалів справи, розрахунок належної позивачу пенсії з урахуванням наданої довідки про заробітну плату №03/10, виданої 03 жовтня 2017 року УНСП "Агро-Поділля", проведено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 12.07.2018 року, з дати набрання законної сили судовим рішенням, відповідно до положень ч.1 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058- IV, наступним чином:

3764,40 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки) х 2,16559 (індивідуальний коефіцієнт заробітку)=8152,15 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 0,42000 (коефіцієнт страхового стажу) = 3423,90 грн. (основний розмір пенсії) + 101,64 грн. (доплата за 7 років понаднормового стажу, 1452,00 грн. х 7%) = 3525,53 грн. + 145,40 грн. (доплата до попереднього розміру пенсії) = 3670,94 грн.

Розмір пенсії в результаті перерахунку склав 3670,94 грн.

Водночас, розмір пенсії за віком позивача обчислений згідно частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (за "двоскладовою" формулою), становитиме 1582,45 грн. (1414,45 грн. + 168,00 грн.).

Розмір пенсії за І складовою обмежується максимальним розміром, чинним на 01.01.2004 року - 168,00 грн.

Розрахунок пенсії за II складовою наступний:

6845,67 грн. (заробіток для обчислення пенсії за II складовою) х 0,11167 (коефіцієнт страхового стажу (134 міс. після 01.01.2004) = 764,46 грн. (розмір пенсії за віком) + 584,72 грн. (доплата до прожиткового мінімуму 1452,00 грн. пропорційно наявному стажу) + 65,27 грн. (доплата за 7 р. понаднормативного стажу (764,46 грн. + 168,00 грн.) х 7% = 1414,45 грн.

При цьому, відповідно до п.4 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, вказаним Законом передбачено заходи з метою уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій.

З матеріалів справи судом встановлено те, що до проведення перерахунку розмір пенсії позивача становив 3670,94 грн, а після перерахунку з 12.07.2018 - 3525,54 грн, тобто розмір пенсії позивача зменшився на 145,40 грн.

Таким чином, відповідачем правомірно у відповідності до норм чинного законодавства України, після проведеного перерахунку пенсії, на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.04.2018 року у справі №822/1125/18, позивачу встановлено пенсію в раніше встановленому розмірі - 3670,94 грн.

Також, відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" величина оцінки одного року страхового стажу складала 1,35%.

11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким внесено зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 жовтня 2017 року до 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

В той же час, відповідно до п.4.1 розділу 4 Постанови ПФУ № 22-1 від 25.11.2005 року "Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Згідно п.4.3 розділу 4 вищевказаної Постанови, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Право особи на одержання (перерахунок) пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (п.4.7 розд.4 Постанови).

Аналіз діючого законодавства свідчить про те, що органом, який призначає пенсію, є відповідне Управління пенсійного фонду України. Управління може прийняти певне рішення щодо призначення (перерахунку) чи відмови у призначенні (перерахунку) пенсії лише після надходження заяви та всіх необхідних документів.

Тобто, обов'язок щодо подання документів для призначення (перерахунку) пенсії покладено саме на особу, яка звертається до Управління Пенсійного фонду України з відповідною заявою.

Так, судом встановлено, що пенсія, призначена позивачу відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".

Із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату №03/10 виданої 03 жовтня 2017 року УНСП "Агро-Поділля", позивач звернувся до відповідача 03.10.2017 року. На момент звернення позивача до Управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі із заявою про призначення пенсії, вказана довідка позивачем надана не була.

Відтак, пенсія підлягає перерахунку з 01.10.2017 з врахуванням частини 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%.

Як встановив суд, позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком з 07.04.2015, призначену згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Крім того, суд зауважує, що із заявою про призначення іншого виду пенсії позивач до відповідача не звертався.

Таким чином, у даному випадку мав місце перерахунок раніше призначеної пенсії за нормами того ж закону за яким і було призначено пенсію позивачу з 07.04.2015, а не призначення іншої пенсії за іншим законом, у разі якої мала б застосовуватись величина оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%.

Окрім цього, суд відмічає, що відповідно до ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Згідно ст.ст.1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Тобто, підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов: 1) нарахування громадянину належних йому доходів (заробітної плати, пенсії, соціальних виплат, стипендії); 2) порушення встановлених строків їх виплати (як з вини так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання); 3) затримка виплати доходів на один і більше календарних місяців; 4) доходи не повинні носити разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата).

Відтак, основною умовою для виплати громадянину на підставі ст. 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", компенсації - є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, у тому числі пенсії.

З урахуванням встановлених обставин, суд зазначає, що після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.04.2018 року у справі №822/1125/18, позивачу встановлено пенсію в раніше встановленому розмірі - 3670,94 грн., оскільки в результаті перерахунку розмір пенсії позивача зменшився. Доплата в результаті перерахунку пенсії ОСОБА_1 не нараховувалась та не виплачувалась.

Відтак, враховуючи, що після перерахунку пенсії позивачу з 01.10.2017 розмір пенсії зменшився, пенсійний орган правомірно виплачує пенсію позивачу у розмірі, що був встановлений до 01.10.2017 року.

Крім того, при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. Тобто, 01.10.2017 року перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням більшого показника середньої заробітної плати, як при попередньому перерахунку. Відтак, вказані зміни не погіршили умов отримання пенсії позивачем.

Крім того, суд зазначає, що згідно частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював свою позицію щодо обмеження (звуження) соціальних прав та гарантій державами - учасницями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

Зокрема, в Рішенні від 03 червня 2014 року (Заява № 43331/12, справа "Великода проти України") Європейський суд з прав людини зауважив на змінюваності законодавства про соціальне забезпечення, а також наголосив на тому, що положення статті 1 Першого протоколу до Конвенції не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, запроваджувати чи ні будь-які форми системи соціального забезпечення та не гарантує як таке право на будь-які соціальні виплати у певному розмірі.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчувати виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.

Відтак, зменшення величини оцінки одного року страхового стажу, визначене законом, не порушує правових позицій Європейського Суду з прав людини.

Таким чином, доводи позивача не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, а відповідач у свою чергу при перерахунку пенсії позивача правомірно застосував показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%, як це передбачено частиною 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому у задоволенні позову слід відмовити.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд приходить до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які не підтверджуються достатніми доказами, що свідчить про не обґрунтованість позовних вимог, а отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати не стягуються.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дії щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки від 03 жовтня 2017 року УСНП "Агро - Поділля" про заробітну плату із застосуванням коефіцієнту страхового стажу 0,56700 та величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% з 07 квітня 2015 року, а також виплату нарахованої та не отриманої пенсії за минулий час без обмеження будь - яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 18 березня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя П.М. Майстер