
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2019 р. справа № 400/366/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянув в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018
про:визнання протиправним та скасування рішення від 12.10.2018 № 65/1та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із адміністративним позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення №65/1-з від 12.10.2018 р. про відмову в проведенні перерахунку по переведенню на пенсію за Законом України "Про державну службу", зобов'язати прийняти рішення про переведення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. №283, з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України №43 та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії з 25.04.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що має стаж військової служби 2 роки та стаж роботи з 14.11.1991 р. по 19.08.2015 р. на посадах віднесених до посад державної служби згідно постанови Кабінету Міністрів України №283 03.05.1994 р., що є більшим ніж 20 років і на теперішній час отримує пенсію за віком, але мав намір обрати пенсію державного службовця. Відповідач протиправно відмовив йому у призначенні такої пенсії, посилаючись на недостатність стажу державного службовця, так як ним не врахований стаж позивача, отриманий на посадах в Миколаївському обласному державному господарському об'єднані «Миколаївліс» з 14.11.1991 р. по 31.12.2004 р. та військову службу. На думку позивача, така відмова носить протиправний характер, так як Закон України "Про державну службу" 2015 р. у прикінцевих та перехідних положеннях містить застереження про обрахування стажу державної служби за періоди роботи до набрання чинності цим Законом в порядку та на умовах, встановлених на той час законодавством, а згідно чинного на той час законодавства, служба в армії та служба в державних лісових об'єднаннях зараховувались до стажу державної служби.
Відповідач адміністративний позов не визнав, у своєму відзиві просив в його задоволенні відмовити. Аргументи відповідача зводяться до того, що лише період з 04.01.2005 р. по 19.08.2015 р. може бути зарахований до стажу державної служби, оскільки основним критерієм, який визначає підстави для зарахування до стажу державної служби є встановлення за займаною посадою відповідного рангу.
Ухвалою від 14.02.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.
Процесуальних дій у справі судом не вчинялось.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
12.10.2018 р. відповідач розглянув звернення позивача від 25.04.2018 р. про переведення його із пенсії за віком на пенсію за Законом України "Про державну службу". За наслідками розгляду відповідачем прийнято Рішення №65/1-з, яким відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії за Законом України "Про державну службу", мотивуючи своє рішення тим, що у позивача станом на 25.04.2018 р. відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
На переконання відповідача, позивач не має необхідного стажу для призначення йому пенсії як державному службовцю, оскільки на думку відповідача, до стажу державної служби позивачу можливо зарахувати тільки період роботи з 04.01.2005 р. по 19.08.2015 р. (10 років 7 місяців 16 днів). При цьому, відповідач виходить з того, що стаж роботи позивача на посадах в Миколаївському обласному державному лісогосподарському об'єднанні «Миколаївліс», в період на яких не присвоєно відповідний ранг не повинні включатись до стажу роботи для призначення пенсії за Законом України "Про державну службу" р. Суд не може погодитись із аргументацією відповідача, оскільки вона ґрунтується на помилковому тлумаченні законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримує пенсію за віком та мав намір змінити цю пенсію на пенсію за Законом України "Про державну службу" р.
Право позивача обирати пенсію передбачено ст. 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" - особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Відповідно до записів військового квитка позивача, у період з 30.10.1974 р. по 02.11.1976 р. він проходив військову службу, відповідно до записів у трудовій книжці позивача, позивач працював на різних посадах в Миколаївському обласному державному лісогосподарському об'єднанні "Миколаївліс" з 14.11.1991 р. по 31.12.2004 р., в Миколаївському обласному управлінні лісового господарства з 04.01.2005 р. по 09.07.2007 р., в Миколаївському управлінні лісового і мисливського господарства з 10.07.2007 р. по 11.02.2013 р., в Миколаївському обласному управлінні лісного і мисливського господарства Державного лісового агенства України з 12.02.2013 р. по 19.08.2015 р.
Чинний Закон України "Про державну службу" 2015 р., в п. 8 розділу XI Прикінцеві та Перехідні положення, містить норму про те, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Таким чином, законодавцем передбачено, що стаж державної служби необхідно визначати за законом, який діяв на час її проходження. Таке правове регулювання є цілком логічним і послідовним - правові норми мають часові межі своєї дії і під час чинності нормативного акту, саме ним визначають права та обов'язки, а подальша втрата чинності законодавчим актом не призводить до "автоматичної" відміни тих соціальних гарантій, які особа набула за час його дії. Протилежний підхід суперечить принципам соціальної і правової держави, які закріплені в ст. 1 Конституції України та створював би правову невизначеність у правовідносинах.
Як визначено п. 1 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. № 283 (далі - Порядок № 283), цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.
Згідно з п. 3 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів державних лісогосподарських об'єднань Міністерства лісового господарства та державних лісогосподарських об'єднань Державного комітету лісового господарства, а також час військової служби у Збройних Силах та інших військових
формуваннях.
Отже, Порядком №283 прямо передбачено, що військова служба та робота в державних лісогосподарських об'єднань Міністерства лісового господарства та державних лісогосподарських об'єднань Державного комітету лісового господарства зараховується до стажу державної служби.
Та обставина, що Порядок № 283 втратив чинність із затвердженням 25 березня 2016 р. постановою № 229 Кабінету Міністрів України нового Порядку обчислення стажу державної служби (далі - Порядок № 229), не має значення, так як його норми були чинними на час здобуття позивачем стажу державної служби.
Додатковим підтвердженням неправомірності рішення відповідача є роз'яснення, наведеного в листі Міжрегіонального управління національного агентства України з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній республіці Крим та м. Севастополі №260/ТО 03-27 від 21.08.2018 р., за висновком якого стаж роботи позивача в Миколаївському обласному державному лісогосподарському об'єднанні «Миколаївліс» за період з 14.11.1991 р. по 31.12.2004 р. підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
Отже, відповідач протиправно не врахував стаж за період з 14.11.1991 р. до 31.12.2004 р. , а також строк військової служби у період з 30.10.1974 р. по 02.11.1976 р., який дає право на призначення позивачу пенсії державного службовця, а тому приймаючи спірне рішення про відмову в переведенні позивача на пенсію за Законом України "Про державну службу" діяв протиправно.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволенні позовних вимог.
За правилами ст. 139 ч. 1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судовими витратами в даній справі є судовий збір, доказів понесення інших судових витрат, сторони суду не подавали. Позивач сплатив судовий збір в розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.1262197257.1 від 08.02.2019 р. і з урахування задоволення позовних вимог, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) задовольнити.
2. Визнати протиправним і скасувати Рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) №65/1-з від 12.10.2018 року про відмову в проведенні перерахунку по переведенню на пенсію за Законом України "Про державну службу".
3. Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) прийняти рішення про проведення перерахунку по переведенню з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 25.04.2018 р., зарахувавши до стажу державної служби ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) період проходження строкової військової служби в Збройних Силах з 30.10.1974 р. по 02.11.1976 р., а також період роботи в Миколаївському обласному державному лісогосподарському об'єднанні "Миколаївліс" з 14.11.1991 р. по 31.12.2004 р., в Миколаївському обласному управлінні лісового господарства з 04.01.2005 р. по 09.07.2007 р., в Миколаївському управлінні лісового і мисливського господарства з 10.07.2007 р. по 11.02.2013 р., в Миколаївському обласному управлінні лісного і мисливського господарства Державного лісового агенства України з 12.02.2013 р. по 19.08.2015 р. та виплату пенсії.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 768,40 грн.
5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз